2-krotna podwyżka czynszów od 2013

TubeTube Użytkownik
Dwukrotnie wyższy czynsz płacić będą lokatorzy mieszkań komunalnych w Elblągu. Samorząd podnosi opłatę z 4 zł do 8 zł za m2. Jednocześnie od nowego roku mają być wprowadzone nowe zasady przyznawania ulg i bonifikat przy sprzedaży lokali komunalnych najemcom. Władze Elbląga przedstawiły nowy program mieszkaniowy. Wiele miejsca poświęcono w nim dłużnikom. Jak wyjaśnia wiceprezydent Elbląga Tomasz Lewandowski, mają zostać wprowadzone znaczne ułatwienia, pozwalające spłacić zadłużenie zalegającym z czynszem lokatorom. Mogą dług odpracować i współdziałać z lokalną społecznością, dla której będą świadczyć pewne płatne usługi.
http://radiogdansk.pl/index.php/wiadomosci-wydarzenia-sport/wydarzenia-rg/24776-elblg-czynsze-w-gor.html

Nowy Program Mieszkaniowy Elbląga:
http://www.umelblag.pl/umcms/index.php?option=com_content&view=article&id=1206:nowy-program-mieszkaniowy&catid=3:mieszkacy&Itemid=52

Komentarze

  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    W moim budynku już od kilku lat najemcy gminy płacą więcej od właścicieli
    Tłumaczę sobie to tak, że właściciel opłaca tylko naszego administratora, a najemca musi dodatkowo utrzymać całą armię urzędników z ZGN
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Weź pod uwagę, że gmina ma zobowiązania wobec lokalu: remonty, wymiana niektórych elementów (patrz ustawa z dnia 21 czerwca 2001 "o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie kodeksu cywilnego"). Wspólnoty to nie dotyczy, to problem właściciela lokalu. Co nie znaczy, że za remont lokalu właściciel nie płaci. Płaci, tylko nie na konto wspólnoty.

    Czynsze za lokale komunalne w wielu miastach są poniżej bieżących kosztów utrzymania, nie mówiąc już o jakichkolwiek remontach. Dlatego kamienice komunalne i z udziałem gminy popadają w ruinę. Pomijam tu kwestię jakości zarządzania zasobami gminy przez urzędników (mam bardzo złą opinię w tej sprawie), ale z pustego i Salomon nie naleje.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Posesja:[/cite]Czynsze za lokale komunalne w wielu miastach są poniżej bieżących kosztów utrzymania, nie mówiąc już o jakichkolwiek remontach.
    Dlatego kamienice komunalne i z udziałem gminy popadają w ruinę.
    nie popieram tego poglądu ...urzędnicy Gminni przejadają całą kasę z czynszów... jak zresztą wszelkie dotacje ....
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano lutego 2012
    To nie jest pogląd, tylko opis sytuacji. Faktem jest, że czynsze są za małe w stosunku do rzeczywistych kosztów utrzymania nieruchomości w stanie niepogorszonym.
    Tak zwana luka remontowa się powiększa.

    Nie chodzi o to, żeby gmina na tym zarabiała (bo nie może), ale żeby czynsz najmu mieszkań komunalnych (nie mylić z mieszkaniami socjalnymi) pokrywał zarówno koszty bieżące, jak i koszty niezbędnych remontów. O ile dotychczas praktycznie wszystkie gminy dotowały utrzymanie swoich zasobów, to obecnie, kiedy trudniej sprzedają się gminne grunty, trudniej o kredyt, a zaciągnięte wcześniej kredyty (często na niezbędne inwestycje infrastrukturalne lub udział własny do projektów unijnych) trzeba spłacać, gminy szukają wszędzie oszczędności. Oprócz wzrostu czynszów będą zapewne podejmowane działania dla zwiększenia ściągalności czynszów, również przy wykorzystaniu nowych przepisów dotyczących eksmisji.

    Gmin już po prostu nie stać na taką skalę dotacji do mieszkań komunalnych, jak dotychczas.
    Ani na tolerowanie wielotysięcznego zadłużenia lokatorów.
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Posesja ma sporo racji, jednak ja dodam, że gmina często nie jest dobrym gospodarzem i nawet te małe pieniądze wydaje nierozsądnie, przepłaca za usługi itp.
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] koziorozka:[/cite]gmina często nie jest dobrym gospodarzem i nawet te małe pieniądze wydaje nierozsądnie, przepłaca za usługi itp.
    Tu jesteśmy zgodni:
    [cite] Posesja:[/cite]Pomijam tu kwestię jakości zarządzania zasobami gminy przez urzędników (mam bardzo złą opinię w tej sprawie)
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Posesja:[/cite]Nie chodzi o to, żeby gmina na tym zarabiała (bo nie może), ale żeby czynsz najmu mieszkań komunalnych (nie mylić z mieszkaniami socjalnymi) pokrywał zarówno koszty bieżące, jak i koszty niezbędnych remontów.
    O ile sobie przypominam, funkcja lokalu ( mieszkania) komunalnego jest funkcją MOSPsowską , jest to lokal dla osób mniej zamożnych posiadających stałe dochody.
    Czynsz za nie skała się z dwóch źródeł: czynszu lokatorskiego plus dotacja Gminy.

    Dotacja Gminy bierze się z wynajmu lokali użytkowych będących w zasobach Gminy ( niezależnie gdzie te lokale są), ale....
    Urzędnicy zamiast przeznaczać je na dotacje do lokali komunalnych mieszkalnych to wszystko "przejadają" ... bo urzędnik musi dodrze zarabiać, by nie dał się z korumpować ...:bigsmile:

    Kuriozalne jest fakt niepłacenie przez Gminy comiesięcznych zaliczek na fundusz remontowy, Gminy nie chcą tego robić na bieżąco, co niejednokrotnie rozregulowuje politykę remontową wspólnot. Znane są przypadki, że pomimo zobowiązań, że uregulują swoja część za wykonane remonty na częściach wspólnych ...odmawiają ich regulacji w wyznaczonych terminach. i tu sie zaczyna gehenna wspólnot ...brak środków płatniczych.
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Kuriozalne jest fakt niepłacenie przez Gminy comiesięcznych zaliczek na fundusz remontowy
    Owszem, to skandal, ale na szczęście chyba niezbyt częsty. U mnie gmina jest wzorowym płatnikiem
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Z publikacji w pismach branżowych oraz na forach internetowych wynika, że niestety jest to powszechna praktyka gmin.
  • Opcje
    siweckisiwecki Użytkownik
    edytowano listopada -1
    niestety z płatnością Gmin są problemy. zadłużenia lokatorów mieszkań komunalnych powodują sytuację gdzie Gmina jako właściciel lokali nie ma środków finansowych żeby na bieżąco regulować zaliczki na koszty utrzymania nieruchomości wspólnej, zaliczki na media.
    "świadomi" lokatorzy nie płacą za mieszkania śmiejąc się z chorego systemu. zanim ewentualne postępowanie eksmisyjne dojdzie do skutku - o ile w ogóle zostanie uruchomione(trzeba spojrzeć przez pryzmat tego, że wieloosobowa rodzina mieszania komunalnego to potencjalni wyborcy, którzy zdecydują czy rządzący burmistrz/wójt/prezydent zostanie wybrany na ponowną kadencję) minie ładnych kilka lat.
    prócz tego nękają władze o remonty, które im się należą (zgodnie z art. 6a ustawy o ochronie praw lokatorów) zapominając o swoich obowiązkach regularnego płacenia czynszu, opłat dodatkowych, dbania o lokal itp.
    jeżeli władza jest oporna na podanie niepłacącego lokatora wtedy zainteresuje on lokalną prasę co spowoduje, że dla świętego spokoju samorząd wykona remont. wydane środki finansowe pogłębią deficytową działalność do której i tak gminy muszą dopłacać.
    uważam że tego systemu nie da się wyleczyć...
  • Opcje
    TubeTube Użytkownik
    edytowano listopada -1
    "Po wykupie mieszkania, właściciele lokalu nie będą płacili czynszu, a jedynie składkę do wspólnoty mieszkaniowej (fundusz remontowy, wynagrodzenie zarządcy-red.) — wyjaśniał prezentując program mieszkaniowy Tomasz Lewandowski, wiceprezydent Elbląga. — W zamian mieszkaniec zyska prawo własności do swojego lokalu i będzie miał realny wpływ na to, co będzie robione w jego budynku.

    Niewykluczone również, że opłaty w ramach wspólnoty będą niższe od nowych czynszów ZBK. Zyska również miasto."

    Zobacz więcej: http://elblag.wm.pl/91811,Zamien-mieszkanie-na-mniejsze-lub-odpracuj-dlug.html
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    opłaty w ramach wspólnoty będą niższe od nowych czynszów ZBK
    U mnie najemcy gminy płacą jakieś 8-11% więcej niż właściciele. Rozumiem, że ta nadwyżka to koszt utrzymania ZBK
  • Opcje
    a-za-z Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Niekoniecznie. Gmina utrzymuje również lokale socjalne, w których nikt nie płaci czynszu.
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jak to nie płacą? Za socjalne też się płaci.
    O połowę mniej, niż za komunalne, ale nie za darmo.
  • Opcje
    a-za-z Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Lokatorzy mieszkań socjalnych są obciążani opłatami, ale w 99 % nie płacą.
    Bo po co?
    Nic im już nie można zrobić.
    Na bruk ich nie wyrzucisz, bo należy im się lokal socjalny.
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zgodnie z polskim prawem, nikogo nie można wyrzucić "na bruk". Jeżeli nie lokal socjalny, to przysługuje pomieszczenie tymczasowe albo w ostateczności miejsce w noclegowni.
    Skąd masz takie dane, że 99% lokatorów lokali socjalnych nie płaci w ogóle czynszu?
  • Opcje
    a-za-z Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Z praktyki firm, w których pracowałem.

    Płacą tylko ci, których na to stać i... chcą się wyrwać z tego nowego otoczenia.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.