Rozliczenie wynajmu pomieszczenia gospodarczego - 100zł na fundusz remontowy.
md
Użytkownik
Witam.
Wspólnota podjęła w zeszłym roku uchwałę o wynajmie pomieszczenia gospodarczego jednemu z właścicieli.
W uchwale jest zapisane, że cena wynajmu (umowne 100 zł rok) będzie uiszczane na konto i jako należność z tytułu funduszu remontowego.
Jak to rozliczyć w CIT? jako dochod z wynajmu? czy jako wpłata na fundusz remontowy?
pozdrawiam
MD
Wspólnota podjęła w zeszłym roku uchwałę o wynajmie pomieszczenia gospodarczego jednemu z właścicieli.
W uchwale jest zapisane, że cena wynajmu (umowne 100 zł rok) będzie uiszczane na konto i jako należność z tytułu funduszu remontowego.
Jak to rozliczyć w CIT? jako dochod z wynajmu? czy jako wpłata na fundusz remontowy?
pozdrawiam
MD
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.
Komentarze
Otrzymywane przez Wspólnotę środki pieniężne (pożytki) z tytułu dzierżawy części terenu należącego do Wspólnoty oraz wynajmu części elewacji pod reklamę nie mogą być zaliczone do dochodów z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, ponieważ nie jest to dochód z podstawowej działalności Wspólnoty. Otrzymane ww. pożytki stanowią zatem przychód z innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi, co skutkuje obowiązkiem ich opodatkowania stosownie do regulacji art. 7 ust. 1 updop, bez względu na to czy Wspólnota przekaże je na fundusz remontowy. Uzyskane z tego tytułu dochody tj. jest nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, jako nie pochodzące z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, nie będą spełniały warunków określonych w art. 17 ust. 1 pkt 44 updop i podlegać będą opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych na zasadach ogólnych. Nieistotne w tym przypadku jest także to, że otrzymane w ten sposób dochody zostaną przeznaczone na fundusz remontowy, bowiem nie zostanie spełniony warunek, co do źródła ich pochodzenia.
Interpretacje podatkowe:
Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, 02.08.2011, sygn.: IPTPB3/423-25/11-6/GG
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, 01.08.2011, sygn.: IBPBI/2/423-903/11/BG
Więcej na temat podatku dochodowego we wspólnocie na stronie czasopisma Zarządca Portal Informacyjny:
http://www.zarzadca.pl/finanse-ksiegowosc/87-podatek-od-osob-prawnych-cit/1435-podatek-dochodowy-od-osob-prawnych---zwolnienia-
Nie ma informacji co z podatkiem dochodowym.
Zatem nie ma podstawy do tego, by potrącać kwoty podatku z FR. Zatem zwiększa on wydatki z FE.
Warto byłoby takie kwestie ustalić w uchwale, choć z drugiej strony - właściciele w planie gospodarczym musieliby ustalać zaliczkę na podatek.
Mam mały problem, ponieważ w świetle interpretacji podatkowej Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 2 sierpnia 2011 roku, sygn. IPTPB3/423-25/11-6/GG, udzielona przeze mnie odpowiedź nie była prawidłowa.
"Z przedstawionego w pytaniu czytelnika stanu faktycznego wynika, że przychód uzyskany z najmu pomieszczenia gospodarczego został przekazany na poczet funduszu remontowego, zatem spełniono jedną z przesłanek warunkujących zwolnienie od opodatkowania podatkiem od osób prawnych – przeznaczenie na utrzymanie zasobów mieszkaniowych. Jednak, aby odpowiedzieć na postawione pytanie należy jeszcze ustalić czy przychód ten został uzyskany z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, ponieważ oba warunki muszą być spełnione łącznie. Jak to wynika z interpretacji podatkowej z dnia 2 sierpnia 2011 roku, sygn.: IPTPB3/423-25/11-6/GG Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi przyjął, że przez pojęcie „zasoby mieszkaniowe” należy rozumieć „nie tylko jako lokale mieszkalne, ale również pozostałe pomieszczenia i urządzenia, wchodzące w skład budynku mieszkalnego, lub znajdujące się poza nim, których istnienie jest niezbędne dla prawidłowego korzystania z mieszkań przez mieszkańców, jak również ułatwiające im dostęp do budynku mieszkalnego oraz zapewniające jego sprawne funkcjonowanie oraz administrowanie”.Powyższe wskazuje, że o zwolnieniu decydować będzie czy wynajmowane przez wspólnotę pomieszczenie wykorzystywane jest dla potrzeb mieszkaniowych mieszkańców – w takiej sytuacji uzyskany przychód nie jest opodatkowany, natomiast w sytuacji, gdy służy prowadzeniu działalności gospodarczej, wspólnota mieszkaniowa winna odprowadzić podatek od osób prawnych. "
Jeżeli pomieszczenie gospodarcze zostało wynajęte na potrzeby mieszkaniowe tego właściciela i uzyskany dochód przeznaczono na fundusz remontowy - to wspólnota nie odprowadza podatku.
Przychód z najmu mieszkaniowa znajdującego się w zasobach wspólnoty, o ile zostanie przeznaczony na cele związane z utrzymaniem tych zasobów również jest zwolniony.
Odnośnie zwolnienia w przypadku najmu pomieszczenia gospodarczego na cele mieszkaniowe:
http://www.zarzadca.pl/interpretacje-podatkowe/1432-sygnatura-iptpb3423-2511-6gg
Odnośnie zwolnienia w przypadku najmu mieszkania:
http://www.zarzadca.pl/interpretacje-podatkowe/1489-sygnatura-iptpb3423-28111-2mf
Zarządca - Ty jesteś "niereformowalny". Mam nadzieję ,że niczym nie zarządzasz.
A swoją drogą co za idiota ze Wspolnoty MIeszkaniowej w Lodzi zwrocil się z takim wioskiem do US?
Apeluję do wszystkich aby wnikliwie przeczytali tą interpretację. To ideał ignorancji urzędniczej, wspanialy przyklad bełkotu, z ktorego można wywnioskować co komu pasuje.:bigsmile:
Urzędnicy też niewiele mogą tu zrobić, są konkretne przepisy, to prawo należałoby zmienić.
Jeżeli uważasz, że zacytowana interpretacja jest wadliwa, to wskaż w którym momencie, chodzi mi o niezgodność z ustawą o podatku od osób prawnych a nie o ogólnikowe stwierdzenia, że to są bzdury.