Zakup ciepła przez wspólnotę

closed2524closed2524 Użytkownik
Witam,

Mieszkam w bloku należącym do wspólnoty mieszkaniowej. Blok znajduje się na osiedlu, na którym prawie wszystkie budynki należą do spółdzielni mieszkaniowej (nasz jest jednym z nielicznych wyjątków). Od dłuższego czasu zarząd wspólnoty informuje mieszkańców o wysokich kosztach zakupu ciepła i konieczności oszczędzania. Ostatnio cenę metra sześc. ciepłej wody podniesiono do 27 zł, podczas gdy mieszkańcy mieszkań spółdzielczych płacą 24,38 zł. Co więcej - zarząd twierdzi, że 27 zł i tak nie pokrywa kosztów; opłata za ciepłą wodę powinna wynosić 30 zł za m.sześc.

Postanowiłem przyjrzeć się uważniej rozliczeniom i poprosiłem zarząd o przedstawienie dokumentów. Napotkałem opór, w końcu otrzymałem część. I niezbyt rozumiem pewne zawiłości. Okazuje się, że wspólnota:[ulist][li]za ciepło na potrzeby c.o. płaci Wojewódzkiemu Przedsiębiorstwu Energetyki Cieplnej,[/li][li]za ciepło na potrzeby ciepłej wody płaci spółdzielni mieszkaniowej,[/li][li]za zimną wodę płaci Przedsiębiorstwu Wodociągów i Kanalizacji,[/li][li]za zimną wodę na potrzeby ciepłej płaci spółdzielni mieszkaniowej.[/li][/ulist]
Nasz blok korzysta z węzła cieplnego znajdującego się w sąsiednim budynku. Korzystają z niego w sumie 3 budynki - nasz i dwa spółdzielcze. O ile wiem, węzeł należy do WPEC.

Rozliczenie kosztów ciepła przez spółdzielnię mieszkaniową trochę mnie dziwi. Co miesiąc spółdzielnia przysyła wspólnocie dwa dokumenty:
[ulist][li]fakturę za dostawę wody i odprowadzenie ścieków + "rozliczenie zużycia wody zimnej na potrzeby ciepłej",[/li][li]fakturę za dostawę ciepła + "rozliczenie zużycia energii cieplnej na potrzeby podgrzania wody".[/li][/ulist]
Najwięcej wątpliwości mam wobec "rozliczenia zużycia energii cieplnej na potrzeby podgrzania wody". Występują na nim następujące pozycje:[ulist][li]Licznik nr ..., centralne ogrzewanie i podgrzanie wody - łącznie spółdzielnia i wspólnota: wartość_1 [GJ][/li][li]Licznik nr ..., centralne ogrzewanie - łącznie spółdzielnia i wspólnota: wartość_2 [GJ][/li][li]Ilość energii cieplnej na potrzeby podgrzania wody - łącznie spółdzielnia i wspólnota: wartość_1 - wartość_2 = wartość_3 [GJ][/li][li]Łączne zużycie wody zimnej do podgrzania: zużycie_1 [m.sześc.],[/li][li]Zużycie wody zimnej do podgrzania w budynku wspólnoty: zużycie_2 [m.sześc.][/li][li]Udział procentowy ilości wody zimnej do podgrzania w budynku wspólnoty w ogólnym zużyciu wody zimnej do podgrzania: zużycie_2 / zużycie_1 = udział [%][/li][/ulist]
Potem następuje mnożenie: wartość_3 x udział = wartość_4 [GJ] i za to zużycie spółdzielnia wystawia fakturę wspólnocie.

Mam dwa pytania:
[ulist][li]Z czego może wynikać to rozdzielenie: za ciepło na potrzeby c.o. - zapłata do WPEC, za ciepło na potrzeby ciepłej wody - zapłata do spółdzielni; za wodę zimną - zapłata do wodociągów, za "wodę zimną na potrzeby ciepłej" - zapłata do spółdzielni?[/li][li]Skoro za ciepło na potrzeby c.o. wspólnota płaci WPEC, to dlaczego w rozliczeniu ciepła na potrzeby ciepłej wody, jakie wystawia spółdzielnia, występuje odczyt licznika zliczającego również ciepło na potrzeby c.o.?[/li][/ulist]
Co miesiąc "Udział procentowy ilości wody zimnej do podgrzania w budynku wspólnoty w ogólnym zużyciu wody zimnej do podgrzania" wychodzi w granicach 40-45 %. To dziwne. Nasz blok liczy 4 klatki, dwa sąsiednie (korzystające z tego samego węzła) - w sumie 8 klatek. Wszystkie liczą tyle samo kondygnacji. Nasz blok stanowi więc dokładnie 1/3 odbiorców wody. Z czego może wynikać owe 40 i więcej procent? W wyjątkowo wysokie zużycie wody przez mieszkańców bloku nie wierzę, trochę o tym wiem.

Będę wdzięczny za sugestie. Z jednej strony, chciałbym to wyjaśnić, z drugiej - nie chcę się bez powodu czepiać zarządu.

Pozdrawiam

Komentarze

  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano lutego 2012
    Zacznij od poproszenia o kopię umowy wm ze spółdzielnią - tam powinny być opisane zasady wzajemnych rozliczeń. Jeśli uznasz je za niekorzystne dla twojej wspólnoty, to zaczniecie główkować, jak je negocjować
  • Opcje
    daarekdaarek Użytkownik
    edytowano lutego 2012
    zarząd twierdzi, że 27 zł i tak nie pokrywa kosztów; opłata za ciepłą wodę powinna wynosić 30 zł za m.sześc
    - to kto sponsoruje wam ten deficyt?
    Problem widzę poważniejszy.
    "...warunkiem niezbędnym systemu rozliczeń kosztów ogrzewania jest wyposażenie instalacji centralnego ogrzewania w liczniki ciepła w węźle cieplnym i dodatkowe ciepłomierze jako podliczniki ciepła dla ustalenia ilości ciepła zużywanego do przygotowania ciepłej wody użytkowej oraz wodomierz wody zimnej na przyłączu do wymiennika przygotowującego ciepłą wodę..."
    Należy sprawdzić czy budynek Wasz jest opomiarowany zgodnie z przepisami prawa. Z opisu widzę, że nie jest i rozliczenia dokonywane są metodą stosowaną w spółdzielniach. Podejście zarządu do kosztu podgrzania wody potwierdza moje obawy - cena ta jest nawet nie wypadkową ale pewnym procentem z całości kosztów ogrzewania.
    Mpec ciepło dostarcza budynkom bezpośrednio (każdy budynek pownien mieć swój ciepłomierz natomiast ciepło do podgrzania dostarcza prawdopodobnie spółdzielni na jej węzeł cieplny a spółdzielnia już sobie to robi na zupełnie innych zasadach dalej na budynki, manewrując "danymi", kosztami i samym ciepłem do podgrzania . W takim układzie "ciepła woda" może równie dobrze kosztować 17 zł jak i 52 zł w zależności od kosztów (narzutów) spółdzielni.
    Takie są moje podejrzenia na podstawie doświadczeń z przeszłości. Należy je sprawdzić w tych konkretnych warunkach.
  • Opcje
    a-za-z Użytkownik
    edytowano listopada -1
    koziorozka radzi dobrze. Najpierw umowa, a potem dopiero weryfikacja faktury,
  • Opcje
    closed2524closed2524 Użytkownik
    edytowano lutego 2012
    Dziękuję za sugestie, jutro poproszę o umowę. Na fakturach widnieje informacja:

    Wystawiono na podstawie: porozumienie

    Czy w tym miejscu nie powinno się podawać szczegółowych informacji: umowa nr ... z dnia ... ?
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Czy w tym miejscu nie powinno się podawać szczegółowych informacji: umowa nr ... z dnia ... ?
    To nie ma znaczenia, najważniejsza jest treść umowy
  • Opcje
    closed2524closed2524 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Witam ponownie,

    Czekam na kopię umowy. Zarząd "musi ją odszukać"... Kiedy ją otrzymam (?), znów poproszę Was o sugestie - jeśli mogę.

    Pozdrawiam
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Możesz.
  • Opcje
    closed2524closed2524 Użytkownik
    edytowano marca 2012
    Witam po przerwie,

    Dziś otrzymałem dokumenty. Są to:
      [li]porozumienie trójstronne pomiędzy Spółdzielnią Mieszkaniową, WPEC i Wspólnotą Mieszkaniową,[/li][li]porozumienie między Spółdzielnią Mieszkaniową i Wspólnotą Mieszkaniową.[/li]
    Oba dokumenty pochodzą z grudnia 1998.

    Przeczytałem je uważnie, ale trochę za dużo w nich zawiłości. Czy ktoś mógłby na nie spojrzeć i wyjaśnić mi, czy wszystko jest OK? Zeskanowałem je i zamieściłem tutaj: http://www.lubinet.pl/Docs.pdf
    Przepraszam, ale dla uniknięcia ewentualnych problemów dokonałem "anonimizacji" danych (przecież może tu zajrzeć któryś z przedstawicieli zainteresowanych stron...) Oznaczenia w skanach to:
      [li]
    Budynek 1. Należy do Wspólnoty Mieszkaniowej. Ma 4 klatki.[/li][li]Budynek 2. Należy do Spółdzielni Mieszkaniowej. Ma 3 klatki.[/li][li]Budynek 3. Należy do Spółdzielni Mieszkaniowej. Ma 5 klatek.[/li]Każdy z budynków ma 4 piętra + parter. Węzeł cieplny znajduje się w budynku 2.

    Pozdrawiam - i dziękuję.
    Komentarz edytowany closed2524
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.