Wodomierz - nadmierna opłata

MojżeszMojżesz Użytkownik
Witam forumowiczów

Mam pewien problem i proszę o pomoc. Od ponad 7 lat byłem najemcą lokalu w budynku wielorodzinnym, stanowiącym wspólnotę mieszkaniową. We wrześniu ub roku stałem się właścicielem lokalu. Do rozliczenia się ze zużycia wody był używany licznik, tak to działało przez te 7 lat (rozliczenia co pół roku). Ostatnio otrzymałem rozliczenie zużycia wody, z którego wynikało, że zostały nałożone na mnie opłaty zryczałtowane, tak jakbym tego licznika nie posiadał - do dopłaty było ponad 500zł. Po wyjaśnieniu sprawy u zarządcy budynku okazało się, że naliczono takie opłaty z powodu "przeterminowanego" licznika, który po 5 latach nie może być używany do pomiaru. Poszukałem w przepisach i faktycznie jest tak, że właściciel lokalu ma obowiązek wymieniać licznik co 5 lat lub go legalizować. Wymieniłem więc licznik na nowy.

Powstaje jednak pytanie, dlaczego licznik nie został wymieniony w latach, w których byłem najemcą, a nie właścicielem lokalu? Czemu przez te ponadterminowe 2 lata pomiar odbywał się w normalny sposób, a dopiero od momentu wykupu mieszkania, bez jakiegokolwiek powiadomienia, zostało ustalone zryczałtowane zużycie wody? Czy jest możliwość domagania się zwrotu tej dopłaty? Czy nie jest to działanie zarządcy na szkodę wspólnoty, skoro przez te 2 lata działania licznika poza jego "żywotnością" miałem naliczane opłaty wg jego wskazań?

Komentarze

  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano lutego 2012
    dlaczego licznik nie został wymieniony w latach, w których byłem najemcą, a nie właścicielem lokalu?
    Zadaj to pytanie poprzedniemu właścicielowi.
    Czemu przez te ponadterminowe 2 lata pomiar odbywał się w normalny sposób, a dopiero od momentu wykupu mieszkania, bez jakiegokolwiek powiadomienia, zostało ustalone zryczałtowane zużycie wody?
    Może zarząd / zarządca nie miał odwagi rozliczyć ryczałtem ówczesnego właściciela lokalu (gminy?). A może nie wówczas miał dostępu do wodomierza?

    Sprawdź, czy wspólnota ma przyjęty uchwałą regulamin rozliczeń kosztów wody i czy jest tam postanowienie o rozliczaniu ryczałtem w razie niezalegalizowania wodomierza. Jeżeli nie ma regulaminu lub jest, ale bez takiego zapisu, to nie ma podstaw do rozliczania Ciebie ryczałtem.
    Czy jest możliwość domagania się zwrotu tej dopłaty?
    Trzeba było najpierw zapytać na forum, a później płacić.
    Czy nie jest to działanie zarządcy na szkodę wspólnoty
    Na pewno nie. Może na Twoją szkodę, ale nie wspólnoty, czyli ogółu właścicieli lokali. Ty na tym tracisz, inni zyskują.
    Dziwi mnie, skąd tak duża dopłata? Zapytaj o sposób wyliczenia tej kwoty. Jak duże (procentowo) są różnice wskazań wodomierzy lokalowych i wodomierza głównego? Jakie miałeś zużycie, wykazane przez wodomierz? Czy mieściło się w przedziale średniego zużycia innych lokali o tej samej liczbie osób zamieszkałych w lokalu? Ile lokali jest w Twojej wspólnocie?

    Być może zapłaciłeś za wszystkich - pokryłeś koszt "uchybu" w całym budynku.
  • Opcje
    daarekdaarek Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Mojżesz: Poszukałem w przepisach i faktycznie jest tak, że właściciel lokalu ma obowiązek wymieniać licznik co 5 lat lub go legalizować. Wymieniłem więc licznik na nowy.
    - byłbym bardzo wdzięczny gdybyś podal tutaj te przepisy, że właściciel lokalu ma taki obowiązek.
  • Opcje
    MojżeszMojżesz Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zadaj to pytanie poprzedniemu właścicielowi.
    Ale właścicielem lokalu była gmina, która nadal jest właścicielem kilkunastu lokali w budynku.
    A może nie wówczas miał dostępu do wodomierza?
    Dostęp miał, skoro co pół roku zarządca budynku osobiście sprawdzał zużycie na liczniku. Wg tego odczytu naliczane były opłaty za zużytą wodę.
    Trzeba było najpierw zapytać na forum, a później płacić.
    Krótki czas do zapłaty był i stwierdziłem, że najpierw zapłacę aby mi wody nie odcięli, a potem będę szukał informacji. Może faktycznie złą kolejność.
    Dziwi mnie, skąd tak duża dopłata?
    5 osób w mieszkaniu x ryczałtowe zużycie wody x 5 miesięcy. Zużycie wody wg licznika nigdy nie odbiegało od średniego zużycia wody w innych lokalach w przeliczeniu na osobę. Takie normalne zużycie wody w lokalu bez wanny :wink:
    Ile lokali jest w Twojej wspólnocie?
    Lokali jest ponad 20.
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano listopada -1
    najpierw zapłacę aby mi wody nie odcięli
    Wspólnota nie ma prawa odciąć wody. Niestety.
  • Opcje
    MojżeszMojżesz Użytkownik
    edytowano lutego 2012
    [cite] daarek:[/cite]- byłbym bardzo wdzięczny gdybyś podal tutaj te przepisy, że właściciel lokalu ma taki obowiązek.
    Może nie do końca poprawnie napisałem. Z przepisów jakie znalazłem wynikało, że wodomierz jaki był w moim lokalu posiadał ważność 5 lat. Po tym czasie nie może służyć jako urządzenie pomiarowe zużycia wody. Można go jeszcze ponownie legalizować, ale to kosztuje chyba więcej niż kupno nowego. Więc w sumie nakazu wymiany nie ma, ale po prostu nie będą naliczać zużycia wg niego i przyjmą zużycie ryczałtowe, tak jak w moim przypadku się stało.
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano listopada -1
    A co z tym regulaminem?
  • Opcje
    MojżeszMojżesz Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Posesja:[/cite]A co z tym regulaminem?
    Szczerze mówiąc to nie wiem nic o takim regulaminie. Jestem od niedawna właścicielem i dopiero poznaję uroki bycia we wspólnocie mieszkaniowej. Jako że niedługo mam pierwsze w mojej karierze zebranie członków wspólnoty, to dowiem się coś więcej. Chyba że mam możliwość dojścia do takiego regulaminu w dowolnym momencie? Jakiś wniosek muszę złożyć czy też po prostu przejść się do zarządcy i poprosić o takie dokumenty?
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Chyba że mam możliwość dojścia do takiego regulaminu w dowolnym momencie?
    Pewnie, że tak. Poproś jako nowy właściciel lokalu o udostępnienie obowiązujących aktualnie uchwał i regulaminów, ponieważ nie jesteś zorientowany, a chciałbyś być.
  • Opcje
    MojżeszMojżesz Użytkownik
    edytowano lutego 2012
    Pewnie, że tak. Poproś jako nowy właściciel lokalu o udostępnienie obowiązujących aktualnie uchwał i regulaminów, ponieważ nie jesteś zorientowany, a chciałbyś być.
    Dziękuję za podpowiedź, przejdę się na dniach do zarządcy i przeglądnę te dokumenty. Jeśli jednak taki zapis w regulaminie wspólnoty istnieje, to czy mimo tego można naliczać opłaty ryczałtowe za tak długi okres czasu (prawie 6 miesięcy) bez powiadamiania o tym nowego właściciela lokalu? Czy można się jakoś bronić przed tym podnosząc sprawę konieczności wymiany licznika przez właściciela mieszkania (gminę) już 2 lata wcześniej? Czy nie wynika z tego, że kupiłem mieszkanie z wadą? Czy po prostu muszę przyjąć podejście "Ignorantia legis neminem excusat"?
  • Opcje
    daarekdaarek Użytkownik
    edytowano lutego 2012
    Z wodomierzami "lokalowymi" sprawa wcale nie jest jednoznaczna, poszperaj na innych wątkach była szeroka dyskusja na ten temat.
    Chciałbym Ci pomóc odzyskać nadpłacone kwoty a z drugiej strony aby nie wywoływać na nowo dyskusji (jestem zwolennikiem że "wodomierze lokalowe" jak wynika z przepisów nie są własnością właściciela lokalu) przytoczę poniższy zapis z ustawy o zbiorowym....
    "...8. W przypadku, o którym mowa w ust. 5, właściciel lub zarządca budynku wielolokalowego lub budynków wielolokalowych jest uprawniony do zainstalowania wodomierzy przy wszystkich punktach czerpalnych wody w danym budynku. Osoba korzystająca z lokalu jest obowiązana udostępnić lokal w celu zainstalowania wodomierzy oraz dokonywania ich odczytów, legalizacji, konserwacji i wymiany..."
    Czy miałeś przekazane jakimś protokołem wodomierze, że od momentu zakupu lokalu stają się Twoją własnością.
    Bo jeżeli nie to skąd masz wiedzieć co gmina Ci tam zgodnie z cytowanym przepisem zamontowała - Ty masz tylko udostępnić swój lokal żeby odczytali i sprawdzili czy nie manipulowałeś przy urządzeniach.
    Pomijając definicje części wspólnych z powyższego przepisu nie wynika, że to Ty jako właściciel lokalu jesteś zobowiązany (uprawniony) do legalizacji (wymiany) nieswojego urządzenia.
    Nawet gdyby znalazł się regulamin i było w nim napisane, że lokale bez licznika (z niezalegalizowanym, nieodczytane) rozlicza się ryczałtem - pozostaje kwestia kto jest za to odpowiedzialny - co jak wynika z art.2 ust. 3a ustawy o zbiorowym...w świetle przytoczonego wyżej cytatu na pewno nie jest nim użytkownik lokalu.
    Pozostaje jeszcze ewentualna uchwała o przyjęciu regulaminu, która niestety obowiązuje dopóki właściciele lub sąd jej nie zmienią (uchylą).
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Uprawnienie do założenia wodomierza to nie to samo, co obowiązek.
    Zatem z tego przepisu nie wynika, żeby wspólnota miała obowiązek zakładać wodomierze w odrębnych lokalach i dokonywać ich legalizacji.
    Nie wiemy, czy wspólnota Mojżesza korzystała z uprawnienia do montażu liczników wody w lokalach.
    Cytowany przepis nie rozstrzyga, czyją własnością jest wodomierz, montowany przez wspólnotę. Liczniki mogą być zakupione i zamontowane hurtowo, ale na koszt właścicieli, którzy dotychczas ich nie mieli, a nie wspólnoty. W szczególności nie jest oczywiste, ze wodomierze lokalowe są własnością wspólnoty w sytuacji, kiedy część lokali została opomiarowana wcześniej na koszt poszczególnych właścicieli.
    jestem zwolennikiem że "wodomierze lokalowe" jak wynika z przepisów nie są własnością właściciela lokalu
    Taki stan prawny wiele by ułatwił, ale sprawa nie jest taka prosta:
    Nie budzi wątpliwości, że ustawowa definicja nieruchomości wspólnej (art. 3 ust. 2 ustawy o własności lokali) nie może obejmować urządzeń, które znajdują się w poszczególnych lokalach i służą do wyłącznego użytku ich właścicieli. Podkreślenia wymaga również okoliczność, że sama strona pozwana wskazywała w toku postępowania w I instancji, że uznaje urządzenia pomiarowe za własność poszczególnych właścicieli. Z jej stanowiska wynika, że treść uchwały była podyktowana chęcią zminimalizowania kosztów zakupu tych urządzeń, które byłyby znacznie wyższe, gdyby każdy z właścicieli nabywał je odrębnie. Tym samym stanowisko, że uchwała nr 6/2006 wykracza poza zakres zarządu nieruchomością wspólną, a przez to - jako sprzeczna z prawem - podlega uchyleniu, należało podzielić. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wspólnota zakupiła urządzenia hurtowo i obciążyła należnościami poszczególnych członków, ale brak podstaw do obciążenia tymi kosztami wspólnoty jako całości.
    Wyrok Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu z dnia 7 sierpnia 2008 r., Sygn. akt I ACa 601/08
    http://www.zarzadca.pl/content/view/571/94/
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Mojżesz:[/cite]Poszukałem w przepisach i faktycznie jest tak, że właściciel lokalu ma obowiązek wymieniać licznik co 5 lat lub go legalizować. Wymieniłem więc licznik na nowy.
    Gdzie znalazłeś taki przepis, że masz co 5 lat wymieniać licznik? Masz umowę na dostawę wody do swojego lokalu? A słyszałeś kiedykolwiek o podzielnikach kosztów ....
  • Opcje
    daarekdaarek Użytkownik
    edytowano lutego 2012
    Nie budzi wątpliwości, że ustawowa definicja nieruchomości wspólnej (art. 3 ust. 2 ustawy o własności lokali) nie może obejmować urządzeń, które znajdują się w poszczególnych lokalach i służą do wyłącznego użytku ich właścicieli.
    Pomijając sprawę której to orzeczenie dotyczy (kto ma zapłacić za wodomierze) - przytoczona przez sąd definicja nieruchomości wspólnej budzi zasadnicze wątpliwości bo nie tak ona brzmi.
    2. Nieruchomość wspólną stanowi...i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali.
    - tu nie ma nic o warunku gdzie muszą znajdować się te urządzenia, jedynym kryterium ustanowione przez ustawodawcę jest nie miejsce ale po co zostało dane urządzenie zamontowane - kto ma i może z niego korzystać.
    Uprawnienie...to nie to samo, co obowiązek.
    Więc pomińmy to uprawnienie - proszę wskazać inny przepis nadający takie uprawnienie już nie mówię o obowiązku - użytkownikowi lokalu (czyli osobie mającej tytuł prawny do lokalu).
    Jest jeszcze kolejny przepis:
    Art. 6. 1. Dostarczanie wody lub odprowadzanie ścieków odbywa się na podstawie pisemnej umowy o zaopatrzenie w wodę lub odprowadzanie ścieków zawartej między przedsiębiorstwem wodociągowo-kanalizacyjnym a odbiorcą usług.
    1a. Do zakupu wody...stosuje się przepisy Kodeksu cywilnego.
    "...Zgodnie z art. 547 Kodeksu cywilnego koszty wydania, w szczególności koszty zmierzenia lub zważenia ponosi sprzedawca rzeczy, co oznacza, że za legalizację przyrządu pomiarowego odpowiedzialny jest sprzedawca rzeczy, ponieważ koszty legalizacji zaliczane są do kosztów zmierzenia lub zważenia..."
    - jeżeli właściciel (wspólnota) czy zarządca budynku (spółdzielnia) nie sprzedaje wody właścicielom lokali ale tylko rozprowadza:
    "... 2. Jeżeli odbiorcą usług jest wyłącznie właściciel lub zarządca budynku wielolokalowego lub budynków wielolokalowych, jest on obowiązany do rozliczenia kosztów tych usług..."
    Wspólnota, (spółdzielnia) jako odbiorca wody nie ma tej wody drugi raz mierzyć wodomierzami lokalowymi - ona ma tylko rozdzielić już raz zmierzoną wodę (towar), (tutaj potwierdzenie znajduje teza KubyP z którą sie zgadzam, że wodomierze lokalowe służą w zasadzie jako "podzielniki" kosztów całości wody wykazanej na wodomierzu głównym).
    Nawet ustawodawca stawia warunek że nie wolno mu (wspólnocie, spółdzielni) doliczyć ani grama więcej niż to co jest na fakturze odbiorcy:
    "...Suma obciążeń za wodę lub ścieki nie może być wyższa od ponoszonych przez właściciela lub zarządcę na rzecz przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjnego..."
    - (w końcu komuś właściciel płaci za towar jakim jest woda!!!) to tym bardziej mając na uwadze k.c. - na dostawcy (sprzedawcy) spoczywa obowiązek zważenia towaru - co każdy z nas doświadcza codziennie w sklepach i jakoś nie słychać że to tylko uprawnienie a nie obowiązek.
    Innego, bardziej precyzyjnego przepisu w zakresie dostarczania i rozliczania wody w lokalach w budynku wielolokalowym nie ma (pomijam UoWL bo tu jest jeszcze ciekawiej).
    Dlatego też uważam, że moja teza:
    "wodomierze lokalowe" nie są własnością właściciela lokalu." - póki co nie ma kontrtezy opartej na przepisach prawa a także logice.
    W końcu "wodomierz lokalowy" jest potrzebny głównie wpólnocie (spółdzielni) do rozliczenia całości obciążeń wynikających z faktury na poszczególne lokale. Właściciel ma obowiązek umożliwić odczyt, czyli wpuścić obcą osobę do lokalu. Jeżeli to byłby mój wodomierz, służący tylko do mojego użytku tak jak radio, TV czy lodówka to po co mi ktoś obcy do kontroli czy dane urządzenie dobrze pracuje???
    Komentarz edytowany daarek
  • Opcje
    MojżeszMojżesz Użytkownik
    edytowano lutego 2012
    [cite] KubaP:[/cite]Gdzie znalazłeś taki przepis, że masz co 5 lat wymieniać licznik? Masz umowę na dostawę wody do swojego lokalu? A słyszałeś kiedykolwiek o podzielnikach kosztów ....
    Już napisałem wyżej, że źle się wyraziłem. Przymusu nie ma, tylko taki licznik nie może już służyć jako narzędzie pomiarowe.

    Umowy na dostarczanie wody nie mam, w umowie najmu były opłaty doliczane do czynszu. Przez pól roku zaliczkowo pobierane były opłaty, a potem rozliczenie wg stanu licznika i ewentualna dopłata albo nadpłata. Tak tez działa to teraz, kiedy jestem właścicielem. Nie wiem za bardzo co sugerujesz w związku z tymi podzielnikami kosztów?

    Zastanawiam się czy nie iść z tym do prawnika, bo mam już mętlik :shocked:
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Mojżesz: Zastanawiam się czy nie iść z tym do prawnika, bo mam już mętlik
    Najpierw uzyskaj wyjaśnienia u swojego Zarządcy, najlepiej w formie pisemnej.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Mojżesz:[/cite]
    [cite] KubaP:[/cite]Gdzie znalazłeś taki przepis, że masz co 5 lat wymieniać licznik? Masz umowę na dostawę wody do swojego lokalu? A słyszałeś kiedykolwiek o podzielnikach kosztów ....
    Już napisałem wyżej, że źle się wyraziłem. Przymusu nie ma, tylko taki licznik nie może już służyć jako narzędzie pomiarowe.
    A kto napisał o urządzaniu pomiarowym. Taki licznik służy jako podzielnik kosztów .....

    Wspólnota ma obowiązek rozliczyć koszty utrzymania nieruchomości , a nie m2 , m3, hektolitry czy GJ dostarczonej energii cieplnej do wspólnoty.... coby to nie oznaczało....
    Zapytam tak trywialnie : czy rozliczasz "produkcję odpadów" w poszczególnych lokalach? czy koszty wywozu odpadów. ?

    Jak wspólnota rozliczy koszty utrzymania nieruchomości to ich sprawa
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano lutego 2012
    Jak wspólnota rozliczy koszty utrzymania nieruchomości to ich sprawa
    To ustawa o własności lokali już nie obowiązuje?

    Nowy doklejony: 21.02.12 09:08
    Dlatego też uważam, że moja teza:
    "wodomierze lokalowe" nie są własnością właściciela lokalu." - póki co nie ma kontrtezy opartej na przepisach prawa a także logice.
    Żaden przepis prawa nie określa, czyją własnością jest wodomierz lokalowy. Zatem twoja teza nie jest oparta na przepisach prawa.
    Jeżeli kupisz na swój koszt i założysz wodomierz w swoim lokalu, to nie tylko teza czy kontrteza, ale żadna siła nie sprawi, ze stanie się on własnością wspólnoty. Będzie twoją własnością, nawet jeśli tego nie chcesz.
    W końcu "wodomierz lokalowy" jest potrzebny głównie wpólnocie (spółdzielni) do rozliczenia całości obciążeń wynikających z faktury na poszczególne lokale.
    Odwrotnie: służy głównie właścicielowi lokalu, żeby nie był rozliczany ryczałtem. Z wodomierzem wyjdzie mu taniej. Ale przymusu nie ma - jak nie chce, to nie założy licznika i oprócz kosztów zużytej wody zapłaci też za uchyb.

    Dla wspólnoty wodomierze lokalowe to tylko kłopot: odczyty, różnice wskazań, nadpłaty, czy jest ważna legalizacja, plomby itp. Gdyby nie one, rozliczanie kosztów wody byłoby dziecinnie proste i nie zajmowałoby tyle miejsca na forach internetowych.

    Zdarza się, że we wspólnotach występują umowy indywidualne - sam znam kilka takich przypadków. Odczytów dokonuje dostawca (firma wod-kan), on też wymienia wodomierze lokalowe, plombuje je itp. Pytanie: po co wodociągi utrzymują w takich nieruchomościach wodomierze główne? Dlaczego ustawa zmusza wspólnoty do pokrywania kosztów różnicy wskazań, jeżeli są umowy indywidualne? Jest to różnica czysto techniczna, wynikająca z różnicy klasy liczników i niejednoczesności odczytu. Skoro wodomierze lokalowe są wówczas własnością dostawcy i on dba o poprawność ich wskazań, to czemu służy wodomierz główny?
    Komentarz edytowany Posesja
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano lutego 2012
    [cite] Mojżesz:[/cite]

    Mam pewien problem i proszę o pomoc. ...Do rozliczenia się ze zużycia wody był używany licznik, tak to działało przez te 7 lat (rozliczenia co pół roku). Ostatnio otrzymałem rozliczenie zużycia wody, z którego wynikało, że zostały nałożone na mnie opłaty zryczałtowane, tak jakbym tego licznika nie posiadał - do dopłaty było ponad 500zł.
    Czy rozliczono w ten sposób również ciepłą wodę użytkową, czy tylko zimną? Jeżeli ciepłą, to właściciele powinni podjąć uchwałę w sprawie przyjęcia regulaminu rozliczeń, o czym stanowi art. 45a ust. 9 ustawy Prawo energetyczne:

    "9. Właściciel lub zarządca budynku wielolokalowego dokonuje wyboru metody rozliczania całkowitych kosztów zakupu ciepła na poszczególne lokale mieszkalne i użytkowe w tym budynku, tak aby wybrana metoda, uwzględniając współczynniki wyrównawcze zużycia ciepła na ogrzewanie, wynikające z położenia lokalu w bryle budynku przy jednoczesnym zachowaniu prawidłowych warunków eksploatacji budynku określonych w odrębnych przepisach, stymulowała energooszczędne zachowania oraz zapewniała ustalanie opłat, o których mowa w ust. 4, w sposób odpowiadający zużyciu ciepła na ogrzewanie i przygotowanie ciepłej wody użytkowej.
    10. Właściciel lub zarządca budynku wielolokalowego wprowadza wybraną metodę, o której mowa w ust. 9, w formie wewnętrznego regulaminu rozliczeń ciepła przeznaczonego na ogrzewanie tego budynku i przygotowanie ciepłej wody użytkowej dostarczanej centralnie poprzez instalację w budynku, zwanego dalej „regulaminem rozliczeń”; regulamin rozliczeń podaje się do wiadomości osobom, o których mowa w ust. 2, w terminie 14 dni od dnia jego wprowadzenia do stosowania."

    Tekst ustawy na stronie czasopisma Zarządca portal Informacyjny:
    http://www.zarzadca.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=266:prawo-energetyczne&catid=39&Itemid=356

    Sposób rozliczenia zimnej wody również wymaga przyjęcia uchwałą, o czym napisali moi poprzednicy.

    Jednak to właściciel lokali powinien dbać o swój licznik, skoro nie był legalizowany przez tyle lat, to należy przyjąć, jakby go w ogóle nie było, inną kwestią jest zasadność obciążenia w kwocie 500 zł.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    daarekdaarek Użytkownik
    edytowano lutego 2012
    Żaden przepis prawa nie określa, czyją własnością jest wodomierz lokalowy.
    Żaden przepis nie określa też czyją własnością jest posadzka czy strop w moim lokalu, tak jak nie określa szeregu innych rzeczy.
    Po to jest ustawowa definicja nieruchomości wspólnej ( z którą mają problemy sądy również).
    Jeżeli kupisz na swój koszt i założysz wodomierz w swoim lokalu...
    Ja mogę sobie kupić i zamontować nawet 10 wodomierzy po kilka na każdej rurze - tylko trzeba pamiętać, że to nie ja jako właściciel lokalu jestem uprawniony do tego, nie ja też mam obowiązek rozliczyć z lokali dostarczony towar (wodę) do budynku.
    Spróbuj po tak samodzielnie zamontowanych wodomierzach podpisać umowę indywidualną z PWiK???
    Nie można zanegować (chyba tylko na zasadzie: nie bo nie), że wodomierze lokalowe służą nie tylko właścicielowi lokalu ale i właścicielowi budynku czy też zarządcy budynku - definicja NW się kłania.
    to czemu służy wodomierz główny?
    Zapewniam Cie, że z chwilą gdy wszyscy właściciele lokali podpiszą już umowy indywidualne a nieruchomość nie posiada innych poza lokalami punktów czerpalnych (pomijam jakieś chyba wymogi ppoż?) PWiK samo zlikwiduje wodomierz główny.
    Mając na uwadze, że dyskutujemy o tym jak powinno być, a nie o tym jak jest i dla kogo wodomierz jest kłopotem - w dalszym ciągu dyskutowanie ciągłe o tym, wbrew oczywistym faktom i stanie rzeczywistym w każdej wspólnocie, że wodomierz lokalowy służy tylko właścicielowi lokalu co w świetle przedstawionych argumentacji w poprzednim moim wpisie jest oczywistą nieprawdą - może zostać odczytane jako bicie piany. Przedstawione teraz i poprzednio moje argumenty nie są moją wyobraźnią ani subiektywnym odczuciem czy widzimisie - to jest logiczna i konsekwentna interpretacja przepisów jakie w tej sprawie funkcjonują w obrocie prawnym. Oczekiwałbym podobnej, popartej przepisami argumentacji przeciwnej.
    W takiej konwencji można dyskutować, każda inna jest wyszukiwaniem na siłę argumentów (typu kłopot, skomplikowanie, zajmowanie czasu itp.), które arumentami być nie mogą bo nie są poparte żadnym przepisem, normą czy zwykłą nawet logiką.
    Badziewie zwane "podzielnikami kosztów" też służy tylko właścicielowi lokalu żeby nie był rozliczany ryczałtem czy 300% średniego zużycia - czy komu innemu???
    Nie znam też przypadku aby konsument przychodził do jakiegokolwiek sklepu z własną wagą i według jej wskazań sprzedawca (dystrybutor) inkasował należność za wydany towar.
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano lutego 2012
    [align=right](...) edycja Admin[/align]
    nie ja też mam obowiązek rozliczyć z lokali dostarczony towar (wodę) do budynku.
    Wspólnota nie jest sprzedawcą ani dostawcą wody. Dostawcą i sprzedawcą jest przedsiębiorstwo wodociągowe.
    Zapewniam Cie, że z chwilą gdy wszyscy właściciele lokali podpiszą już umowy indywidualne a nieruchomość nie posiada innych poza lokalami punktów czerpalnych (pomijam jakieś chyba wymogi ppoż?) PWiK samo zlikwiduje wodomierz główny.
    (...) admin
    Powtórzę: znam kilka takich przypadków i w żadnym z nich wodociągi nie zdjęły liczników głównych i nie zamierzają tego robić.
    dyskutowanie ciągłe o tym, wbrew oczywistym faktom i stanie rzeczywistym w każdej wspólnocie, że wodomierz lokalowy służy tylko właścicielowi lokalu co w świetle przedstawionych argumentacji w poprzednim moim wpisie jest oczywistą nieprawdą
    [align=right](...) edycja admin [/align]Twój pogląd jest tylko opinią, a nie kryterium prawdy. :smile:
    Rozumiem, ze jest on ci bliski, ale nie jesteś wyrocznią. Ty masz swoje argumenty, a ja swoje - logiczne, uzasadnione, w dodatku mające oparcie w przytoczonym orzeczeniu sądowym i ustawowej definicji nieruchomości wspólnej. Możesz się z nimi zgadzać lub nie, ale nie będziesz sędzią we własnej sprawie.

    I nie powtarzaj nieprawdy, że podpierasz się przepisami, bo żaden przepis tego nie reguluje, o czym już pisałem wcześniej.
    [align=right](...) admin[/align]
    Komentarz edytowany admin
  • Opcje
    MojżeszMojżesz Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Czytając powyższe wpisy dochodzę do wniosku, że nie do końca tego oczekiwałem :confused:
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano lutego 2012
    [align=right](...) admin[/align]
    Jeżeli kupisz na swój koszt i założysz wodomierz w swoim lokalu, to nie tylko teza czy kontr - teza, ale żadna siła nie sprawi, ze stanie się on własnością wspólnoty.
    Będzie twoją własnością, nawet jeśli tego nie chcesz.
    a o sponsorowaniu wspólnoty ty słyszałeś w tych swoich tezach kontr - tezach i innych dywagacjach...
    Dla wspólnoty wodomierze lokalowe to tylko kłopot: odczyty, różnice wskazań, nadpłaty, czy jest ważna legalizacja, plomby itp.
    Gdyby nie one, rozliczanie kosztów wody byłoby dziecinnie proste i nie zajmowałoby tyle miejsca na forach internetowych.
    nie dla wspólnoty lecz dla zarządców i administratorów ... wspólnoty dobrze sobie radzą jak mają zapisane rozliczanie kosztów zakupionej wody i odprowadzenia ścieków...
    Zdarza się, że we wspólnotach występują umowy indywidualne - sam znam kilka takich przypadków.
    Odczytów dokonuje dostawca (firma wod-kan), on też wymienia wodomierze lokalowe, plombuje je itp.
    Bo ty zachodzą zapisy ustawy o dostawie wody i odbiorze ścieków bezpośrednio do klienta , Wspólnota zajmuje się rozliczaniem kosztów tego medium na poszczególnych właścicieli lokali
    Pytanie: po co wodociągi utrzymują w takich nieruchomościach wodomierze główne?
    dla sprawdzenia rozbioru wody poza przyłączem oraz dlatego, że dokładność pomiaru małego i dużego wodomierza , to dwie skrajności.
    Komentarz edytowany admin
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano lutego 2012
    daarek: Po to jest ustawowa definicja nieruchomości wspólnej ( z którą mają problemy sądy również).
    Na szczęście jesteś ty - wytłumacz sądom, jak to powinny rozumieć.
    daarek: też mam obowiązek rozliczyć z lokali dostarczony towar (wodę) do budynku.
    Wspólnota nie jest sprzedawcą ani dostawcą wody. Dostawcą i sprzedawcą jest przedsiębiorstwo wodociągowe.
    daarek: Zapewniam Cie, że z chwilą gdy wszyscy właściciele lokali podpiszą już umowy indywidualne a nieruchomość nie posiada innych poza lokalami punktów czerpalnych (pomijam jakieś chyba wymogi ppoż?) PWiK samo zlikwiduje wodomierz główny.
    [align=right](...) admin[/align]
    Znam kilka wspólnot z indywidualnymi umowami na dostawy wody i w żadnej z nich wodociągi nie zdjęły liczników głównych i nie zamierzają tego robić.
    daarek: dyskutowanie ciągłe o tym, wbrew oczywistym faktom i stanie rzeczywistym w każdej wspólnocie, że wodomierz lokalowy służy tylko właścicielowi lokalu co w świetle przedstawionych argumentacji w poprzednim moim wpisie jest oczywistą nieprawdą
    Twoja teza, że jeśli mam zdanie inne od ciebie, to mijam się z "oczywistą prawdą" - jest oczywistą nieprawdą. Twój pogląd jest tylko opinią, a nie kryterium prawdy.
    Ty masz swoje argumenty, a ja swoje - logiczne, uzasadnione, w dodatku mające oparcie w przytoczonym orzeczeniu sądowym i ustawowej definicji nieruchomości wspólnej. Możesz się z nimi zgadzać lub nie, ale nie będziesz sędzią we własnej sprawie.

    Nie jest prawdą, że podpierasz się przepisami, bo żaden przepis nie określa, czyją własnością jest wodomierz lokalowy.
    [align=right](...) admin[/align]
    Komentarz edytowany admin
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano lutego 2012
    [cite] Posesja:[/cite]
    Wspólnota nie jest sprzedawcą ani dostawcą wody. Dostawcą i sprzedawcą jest przedsiębiorstwo wodociągowe.

    [align=right](...) admin[/align] ..... wspólnota jest "pośrednikiem", tak wynika z orzeczeń sądu administracyjnego,
    zwłaszcza, że sądy mają odmienne zdanie,....i jeszcze do tego dołożył się MF.... teraz dla lokali użytkowych wystawiać faktury za media....
    [align=right](...) admin[/align]
    Komentarz edytowany admin
  • Opcje
    daarekdaarek Użytkownik
    edytowano lutego 2012
    Posesja: Wspólnota nie jest sprzedawcą ani dostawcą wody. Dostawcą i sprzedawcą jest przedsiębiorstwo wodociągowe.
    [align=right](...) admin[/align] Więc kim jest wspólnota w stosunku do właściciela lokalu w zakresie dostawy wody (w ogóle mediów) - pośrednikiem w dostawie czy pośrednikiem w sprzedaży, komu właściciel wpłaca zaliczki i wnosi opłaty? Kto ma obowiązek rozliczyć właścicieli lokali?:
    "... 2. Jeżeli odbiorcą usług jest wyłącznie właściciel lub zarządca budynku wielolokalowego lub budynków wielolokalowych, jest on obowiązany do rozliczenia kosztów tych usług..."

    Jeżeli na wodomierzu głównym miałyby kończyć się role dostawcy (sprzedawcy) to tym bardziej komu potrzebne wodomierze lokalowe, dalsze rozliczanie jeżeli UoWL jednoznacznie określa jak rozliczać wewnątrz wspólnoty koszty zarządu (niezmierzalnych mediów)?
    2. Nieruchomość wspólną stanowi...i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali.

    Po co upierasz się i wprowadzasz w błąd zagladających tu użytkowników, że definicja dotyczy miejsca gdzie urządzenie się znajduje skoro to jest nieprawda - jedynym kryterium nieruchomości wspólnej jest czy korzysta z niego tylko właściciel lokalu czy ktoś jeszcze.
    Na szczęście jesteś ty - wytłumacz sądom, jak to powinny rozumieć.
    [align=right](...) admin[/align]

    Jest to jedna z najprostszych definicji z jakimi można się spotkać.
    Przyznając z uporem, że ta definicja brzmi inaczej, potwierdzasz niezrozumienie nie tylko tego przepisu.
    Posesja: Nie jest prawdą, że podpierasz się przepisami, bo żaden przepis tego nie reguluje
    - póki co nie przytoczyłeś żadnego przepisu na swoje interpretacje w przeciwieństwie do mnie gdzie w moich wpisach nie ma nic mojego - są same przepisy z przywołaniem konkretnych artykułów, ustępów czy paragrafów.
    [align=right](...) admin[/align]
    Komentarz edytowany admin
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano listopada -1
    daarek, sobie już wszystko udowodniłeś, ale sądy mają w tej sprawie odmienne zdanie.
    Ja również. :smile:
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Posesja:[/cite]daarek, sobie już wszystko udowodniłeś, ale sądy mają w tej sprawie odmienne zdanie.
    Ja również. :smile:
    no i co z tego, że mają odmienne i rozbieżne .... i dotyczą tylko stron przewodu sądowego...
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano marca 2012
    [cite] KubaP:[/cite]
    [cite] Posesja:[/cite]daarek, sobie już wszystko udowodniłeś, ale sądy mają w tej sprawie odmienne zdanie.
    Ja również. :smile:
    no i co z tego, że mają odmienne i rozbieżne .... i dotyczą tylko stron przewodu sądowego...

    Dorobek orzecznictwa sądowego ma ogromny wpływ na naukę prawa, należy więc je znać, właśnie tym bardziej gdy są rozbieżności.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    kachnakachna Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Witam. Mam pytanie na temat wodomierzy. Posiadam cztery wodomierze kuchnia, kotłownia ,toaleta i garaż, czy opłatę abonamentową muszę płacić za wszystkie cztery wodomierze
    czyli cztery razy 4,25zł.
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Sprawdź u dostawcy. Najczęściej tak jest - o ile są to wodomierze główne, które odczytuje dostawca (przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne).
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] kachna:[/cite]Witam. Mam pytanie na temat wodomierzy. Posiadam cztery wodomierze kuchnia, kotłownia ,toaleta i garaż, czy opłatę abonamentową muszę płacić za wszystkie cztery wodomierze
    czyli cztery razy 4,25zł.

    To chyba zależy jaką masz umowę. Ja na przykład nie płacę żadnej opłaty abonamentowej.
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano listopada -1
    To zależy od dostawcy wody. Opłaty abonamentowe dość szybko się upowszechniają.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano marca 2012
    [cite] Zarządca:[/cite]
    [cite] KubaP:[/cite]
    [cite] Posesja:[/cite]daarek, sobie już wszystko udowodniłeś, ale sądy mają w tej sprawie odmienne zdanie.
    Ja również. :smile:
    no i co z tego, że mają odmienne i rozbieżne .... i dotyczą tylko stron przewodu sądowego...
    Dorobek orzecznictwa sądowego ma ogromny wpływ na naukę prawa, należy więc je znać, właśnie tym bardziej gdy są rozbieżności.
    Na naukę możne i ma, ale to materiał dla katedr na uczelniach ... tam są akademickie dyskusje teoretyczne... Sejm rzadko z tego korzysta...
    Jak się zna /pozna orzecznictwo sądowe, to uważasz, że będzie mniej konfliktów we wspólnotach , mniej roboty będą miały Sądy, bo właściciele samoistnie będą stosowali zalecenia z orzecznictwa... to jakiś żart.

    [cite] kachna:[/cite]Witam. Mam pytanie na temat wodomierzy.
    Posiadam cztery wodomierze kuchnia, kotłownia ,toaleta i garaż, czy opłatę abonamentową muszę płacić za wszystkie cztery wodomierze czyli cztery razy 4,25zł.
    To zależy od czego ta opłata jest uzależniona... Rady Gminy zazwyczaj ustaliły opłaty od średnicy rury na przyłączu do budynku.
    Ta opłata ma pokrywać koszty odczytu i legalizacji okresowej urządzeń pomiarowych. Ilość wodomierzy nie ma znaczenia, chyba że...
    .....masz indywidualna umowę z dostawca wody do budynku wtedy płacisz od każdego odczytywanego wodomierza.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.