Dodatkowy grzejnik

Krzysztof_cwiklaKrzysztof_cwikla Użytkownik
Mam pytanie sąsiad wymienił grzejnik oczywiście wielkość grzejnika dobrana zgodnie z metrażem pokoju czyli z kubaturą . ponieważ jak twierdzi było mu zimno dokupił drugi taki sam i podłączył równolegle . Mam pytanie czy wolno jemu samowolnie robić przeróbki w instalacji C.O. bez zgody wspólnoty . Nie wiem jak to jest to znaczy czy grzejniki będące częścią instalacji C.O. zamontowane w jego mieszkaniu / mieszkanie własnościowe / stanowią jego własność i czy rzeczywiście tak mógł uczynić bez powiadamiania wspólnoty .

Komentarze

  • Opcje
    Krzysztof_cwiklaKrzysztof_cwikla Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dzięki Koziorożka czytałem to , tym nie mniej nie ma jednolitego stanowiska jest dużo ciekawych wypowiedzi sama napisałaś tam że u ciebie we wspólnocie istnieje uchwała jak dobrze pamiętam że instalacja jest wspólna do zaworu . Darek pisze że cała przytaczając odpowiednie ustawy co było by dla mnie najbardziej sensowne ale tak jak już napisałem zależy to chyba od podjętej uchwały wspólnoty . Ostatnio u mnie była wymiana wszystkich pionów i wspólnota przegłosowała że robimy ze wspólnej kasy wymianę tylko pionów jak ktoś chce wymienić i poziomy to robi to na własny koszt więc nie wiem czym się tu sugerować .
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Darek pisze że cała przytaczając odpowiednie ustawy co było by dla mnie najbardziej sensowne ale tak jak już napisałem zależy to chyba od podjętej uchwały wspólnoty
    Ustawa jest aktem prawnym wyższego rzędu i uchwała nie może być z nią sprzeczna, więc jeśli uważasz, że rozumiesz ustawę jednoznacznie, to się do niej zastosuj.
    Dla mnie sprawa nie jest jednoznaczna i w ogóle świat nie jest czarno-biały, ale wiem, że nie wszyscy uważają tak samo. :wink:
  • Opcje
    daarekdaarek Użytkownik
    edytowano lutego 2012
    "...Rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji
    z dnia 16 sierpnia 1999 r. w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych.
    § 3. Użyte w rozporządzeniu określenia oznaczają:
    12) instalacja centralnego ogrzewania - układ przewodów centralnego ogrzewania w budynku wraz z armaturą i wyposażeniem, mający początek w miejscu połączenia przewodu z zaworem odcinającym tę instalację od węzła cieplnego lub przyłącza, a zakończenie na grzejnikach,
    [b]§ 42. Wprowadzenie jakichkolwiek zmian instalacji i urządzeń centralnego ogrzewania w lokalu wymaga wcześniejszego uzyskania zgody właściciela budynku[/b]
    ...."

    "...Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie z dnia 12 kwietnia 2002
    § 133
    1. Instalację ogrzewczą wodną stanowi układ połączonych przewodów wraz z armaturą, pompami obiegowymi, grzejnikami i innymi urządzeniami, znajdujący się za zaworami oddzielającymi od źródła ciepła, takiego jak kotłownia, węzeł ciepłowniczy indywidualny lub grupowy, kolektory słoneczne lub pompa ciepła
    ..."

    "...USTAWA z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane
    Art. 3. Ilekroć w ustawie jest mowa o:
    1) obiekcie budowlanym - należy przez to rozumieć:
    a) budynek wraz z instalacjami i urządzeniami technicznymi,
    b) budowlę stanowiącą całość techniczno-użytkową wraz z instalacjami i urządzeniami,
    2) budynku - należy przez to rozumieć taki obiekt budowlany, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach;
    Art. 5.
    2. Obiekt budowlany należy użytkować w sposób zgodny z jego przeznaczeniem i wymaganiami ochrony środowiska oraz utrzymywać w należytym stanie technicznym i estetycznym, nie dopuszczając do nadmiernego pogorszenia jego właściwości użytkowych i sprawności technicznej, w szczególności w zakresie związanym z wymaganiami, o których mowa w ust. 1 pkt 1-7.
    Art. 7. 1. Do przepisów techniczno-budowlanych zalicza się:
    1) warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać obiekty budowlane i ich usytuowanie, uwzględniające wymagania, o których mowa w art. 5;
    2) warunki techniczne użytkowania obiektów budowlanych.
    Art. 61.Właściciel lub zarządca obiektu budowlanego jest obowiązany:
    1) utrzymywać i użytkować obiekt zgodnie z zasadami, o których mowa w art. 5 ust. 2;
    2) zapewnić, dochowując należytej staranności, bezpieczne użytkowanie obiektu...
    Art. 62. 1. Obiekty budowlane powinny być w czasie ich użytkowania poddawane przez właściciela lub zarządcę kontroli
    Art. 91a. Kto nie spełnia, określonego w art. 61, obowiązku utrzymania obiektu budowlanego w należytym stanie technicznym, użytkuje obiekt w sposób niezgodny z przepisami lub nie zapewnia bezpieczeństwa użytkowania obiektu budowlanego, podlega grzywnie nie mniejszej niż 100 stawek dziennych, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku...
    ."

    Zacytowałem trzy najważniejsze akty prawne regulujące budowę, utrzymanie, funkcjonowanie i odpowiedzialność w zakresie budynków wielorodzinnych. W nich jest odpowiedź na Twoje wątpliwości.
    W praktyce realizacja przepisów bywa różna co jak widać z tej chociażby dyskusji.
    Niektórzy usiłują na siłę znajdywać granice i dzielić instalacje na rury poziome i pionowe, na części wspólne i prywatne, do drzwi i za drzwiami, zapominając o podstawowej sprawie, że każda instalacja zgodnie z definicją stanowi pewną całość i jako całość służy wszystkim właścicielom (użytkownikom) w budynku.
    Z przepisów wynika jednoznacznie kto jest odpowiedzialny za prawidłowe użytkowanie obiektu.
    Powyższe przepisy określają również definicję obiektu, budynku i instalacji.
    W razie nieszczęścia zapewniam Cię, że żadna kontrola zewnętrzna (np. PINB) nie nałoży kary na któregoś z właścicieli lokali ale zawsze na właściciela obiektu czyli wspólnotę lub zarządcę obiektu czyli np.spółdzielnię.
    Jeżeli mimo to odpowiedzialni za prawidłową eksploatację pozwalają aby każdy robił co chce ze wspólną instalacją w swoim lokalu a oni nie mają na to wpływu tylko ponoszą odpowiedzialność to przecież nie zmuszę nikogo do myślenia.
    Na niebiesko wytłuściłem przepis dotyczący konkretnego Twojego pytania w tej sprawie.
    Ja nie podejmuję się go inaczej interpretować bo brzmi on jednoznacznie.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    [cite] Krzysztof_cwikla:[/cite]Mam pytanie sąsiad wymienił grzejnik oczywiście wielkość grzejnika dobrana zgodnie z metrażem pokoju czyli z kubaturą . ponieważ jak twierdzi było mu zimno dokupił drugi taki sam i podłączył równolegle . Mam pytanie czy wolno jemu samowolnie robić przeróbki w instalacji C.O. bez zgody wspólnoty . Nie wiem jak to jest to znaczy czy grzejniki będące częścią instalacji C.O. zamontowane w jego mieszkaniu / mieszkanie własnościowe / stanowią jego własność i czy rzeczywiście tak mógł uczynić bez powiadamiania wspólnoty .

    W ten sposób sąsiad może zaburzyć działanie systemu grzewczego,w konsekwencji u innych sąsiadów będzie zimniej.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    Krzysztof_cwiklaKrzysztof_cwikla Użytkownik
    edytowano lutego 2012
    Dziękuję Wam bardzo za wypowiedzi które wraz z bardzo fachowymi wypowiedziami Tom-Toma na niemal bliźniaczym temacie upewniają mnie że sąsiad nie zastosował się do przepisów o częściach wspólnych , czyli jak to się potocznie mówi wykonał samowolkę .
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano lutego 2012
    [cite] Krzysztof_cwikla:[/cite]Mam pytanie sąsiad wymienił grzejnik oczywiście wielkość grzejnika dobrana zgodnie z metrażem pokoju czyli z kubaturą . ponieważ jak twierdzi było mu zimno dokupił drugi taki sam i podłączył równolegle .
    jak rozliczana jest energia cieplna dostarczana do wspólnoty : wg m2 czy podzielnika kosztów ( podzielnika energii, licznika ciepła)?

    [cite] Zarządca:[/cite]W ten sposób sąsiad może zaburzyć działanie systemu grzewczego,w konsekwencji u innych sąsiadów będzie zimniej.
    jak instalacja jest skryzowana to sobie może podłaczać ile chce , niczego w ten sposówb nie popsuje i nie zaburzy.... będzie miał w lokalu coraz zimniej...
  • Opcje
    Krzysztof_cwiklaKrzysztof_cwikla Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Kuba już kiedyś tu pisałem na temat naliczania moje mieszkanie jest niższe od pozostałych i uważam że powinno się nas rozliczać według m3 ale puki co nic nie wskórałem i rozlicza się nas według metrów kwadratowych . odnośnie kryzowania z tego co wiem żadne mieszkanie nie to znaczy grzejniki w tych mieszkania nie zostały jak to Ty piszesz skryzowane

    Nowy doklejony: 26.02.12 00:29
    No właśnie bo wówczas nie dopytałęm się czy to nie powinno być tak że jeżeli to zgłoszę to zarządca sam powinien zmienić sposób naliczania wiadomo że na przegłosowanie większością nie mam szans bo przecież jak się dowiedzieli że ich wydatki za C.O. się zwiększą to od razu krzyknęli że nie zgadzają się .
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano lutego 2012
    [cite] Krzysztof_cwikla:[/cite] odnośnie kryzowania z tego co wiem żadne mieszkanie nie to znaczy grzejniki w tych mieszkania nie zostały jak to Ty piszesz skryzowane
    Kryzowanie instalacji wykonuje sie przy jej oddawaniu do użytkowania .
    Kryzy mają za zadanie przepuścić tyle ciepła ile wynika to z projektu technicznego.
    Jak wiekowy jest ten twój budynek , ile lat ma ta twoja instalacja CO? jaki sposób rozprowadzania ciepła jest zastosowany? - piony w poszczególnych pomieszczeniach czy jeden pion i rozdzielacz rozprowadzający pod podłogą ciepło po lokalu...
  • Opcje
    Krzysztof_cwiklaKrzysztof_cwikla Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Rok budowy 1959 . Wcześniej trochę źle napisałem . Dwa lata temu robione piony i gałązki włącznie z zaworami termostatycznymi , a grzejniki jeżeli ktoś sobie zażyczył wymieniane na własny koszt z tego co mi jest wiadome nie były wstawiane żadne kryzy . Pionów jest kilka biegnących przez poszczególne mieszkania od których odchodzą gałązki do grzejników.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Kryzy raczej są (zobacz do dokumentacji związanej z wymiana instalacji CO). One regulują rozbiór nośnika cieplnego po całym budynku. Są kryzy pod-pionowe i przy-grzejnikowe ( między rurą a zaworem termo)
  • Opcje
    TsudaTsuda Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ściągnięcie grzejnika to ściągnięcie kryzy grzejnikowej, która reguluje dopływ ciepła.
    Pod głowicą termo powinny byc ustawienia kryzy, może wystarczy zmienić ich ustawienia bez wymiany grzejnika, ale uwaga: zabierasz w ten sposób ciepło innym sąsiadom z tego samego pionu.
    ponieważ jak twierdzi było mu zimno
    to że ma zimno może wynikać z tego że inny sąsiad zmienił ustawienia kryz grzejników lub w inny sposób zaburzył projektowany bilans ciepła w pionie.
  • Opcje
    Krzysztof_cwiklaKrzysztof_cwikla Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] KubaP:[/cite]Kryzy raczej są (zobacz do dokumentacji związanej z wymiana instalacji CO). One regulują rozbiór nośnika cieplnego po całym budynku. Są kryzy pod-pionowe i przy-grzejnikowe ( między rurą a zaworem termo)
    Kuba powiem tak instalację mamy miedzianą na końcu jest wlutowana końcówka z gwintem na którą jest wkręcony zawór nic więcej nie ma chyba że właśnie ta końcówka jest tą kryzą .

    Nowy doklejony: 26.02.12 21:21
    [cite] Tsuda:[/cite]Ściągnięcie grzejnika to ściągnięcie kryzy grzejnikowej, która reguluje dopływ ciepła.
    Pod głowicą termo powinny byc ustawienia kryzy, może wystarczy zmienić ich ustawienia bez wymiany grzejnika, ale uwaga: zabierasz w ten sposób ciepło innym sąsiadom z tego samego pionu.
    ponieważ jak twierdzi było mu zimno
    to że ma zimno może wynikać z tego że inny sąsiad zmienił ustawienia kryz grzejników lub w inny sposób zaburzył projektowany bilans ciepła w pionie.
    Tsuda być może i jest tak jak mówisz ale nic nie wiem o tym bo przecież musieli by to ustawiać ci co nam wymieniali piony ale teraz jest jedno pytanie czy można ustawić jeszcze przed zamontowaniem i czy na wszystkich zaworach powinna być taka sama nastawa
  • Opcje
    TsudaTsuda Użytkownik
    edytowano listopada -1
    czy na wszystkich zaworach powinna być taka sama nastawa
    u mnie w budynku tak jest dla kryz grzejnikowych, ale u siebie to musisz sprawdzić w dokumentacji technicznej i przejść się po wszystkich mieszkaniach w pionie C.O. i sprawdzić ich nastawy.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano lutego 2012
    [cite] Tsuda:[/cite]Ściągnięcie grzejnika to ściągnięcie kryzy grzejnikowej, która reguluje dopływ ciepła.
    tylko w przypadku gdy była założona między zaworem odcinającym a grzejnikiem....

    [cite] Krzysztof_cwikla:[/cite]
    [cite] KubaP:[/cite]Kryzy raczej są (zobacz do dokumentacji związanej z wymiana instalacji CO). One regulują rozbiór nośnika cieplnego po całym budynku. Są kryzy pod-pionowe i przy-grzejnikowe ( między rurą a zaworem termo)
    Kuba powiem tak
    instalację mamy miedzianą na końcu jest wlutowana końcówka z gwintem na którą jest wkręcony zawór nic więcej nie ma chyba że właśnie ta końcówka jest tą kryzą .

    Słuchaj KRYZA to jest tak wypukła okrągła blaszaka z otworem po środku i montuje się ją na instalacji zasilającej w miejscu połączenia rurki C.O. z zaworem . Do zaworu przykręca się grzejnik.
    Otwór w blaszce ma za zadanie ograniczyć dostęp nośnika cieplnego zgodnie z założeniami projektowymi (dokumentacją CO)

    Współczesne zawory termostatyczne już w sobie posiadają kryzy nastawne. Monter przed założeniem winien ustawić kryzę zgodnie z założeniem projektanta.
  • Opcje
    Krzysztof_cwiklaKrzysztof_cwikla Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Kuba To chyba te kryzy są bo coś już po podłączeniu i sprawdzeniu szczelności zdejmował pokrętło i coś tam ustawiał tyle że wiesz z tego co ja wiem to nie mają żadnej dokumentacji po prostu na każdym zaworze ustawiali każdy tak samo jak patrzyłem to żaden problem odkręcić pokrętło i sobie nastawić inaczej .
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.