Dodatkowy grzejnik

Mam pytanie sąsiad wymienił grzejnik oczywiście wielkość grzejnika dobrana zgodnie z metrażem pokoju czyli z kubaturą . ponieważ jak twierdzi było mu zimno dokupił drugi taki sam i podłączył równolegle . Mam pytanie czy wolno jemu samowolnie robić przeróbki w instalacji C.O. bez zgody wspólnoty . Nie wiem jak to jest to znaczy czy grzejniki będące częścią instalacji C.O. zamontowane w jego mieszkaniu / mieszkanie własnościowe / stanowią jego własność i czy rzeczywiście tak mógł uczynić bez powiadamiania wspólnoty .
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.
Komentarze
Dla mnie sprawa nie jest jednoznaczna i w ogóle świat nie jest czarno-biały, ale wiem, że nie wszyscy uważają tak samo.
z dnia 16 sierpnia 1999 r. w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych.
§ 3. Użyte w rozporządzeniu określenia oznaczają:
12) instalacja centralnego ogrzewania - układ przewodów centralnego ogrzewania w budynku wraz z armaturą i wyposażeniem, mający początek w miejscu połączenia przewodu z zaworem odcinającym tę instalację od węzła cieplnego lub przyłącza, a zakończenie na grzejnikach,
[b]§ 42. Wprowadzenie jakichkolwiek zmian instalacji i urządzeń centralnego ogrzewania w lokalu wymaga wcześniejszego uzyskania zgody właściciela budynku[/b]...."
"...Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie z dnia 12 kwietnia 2002
§ 133
1. Instalację ogrzewczą wodną stanowi układ połączonych przewodów wraz z armaturą, pompami obiegowymi, grzejnikami i innymi urządzeniami, znajdujący się za zaworami oddzielającymi od źródła ciepła, takiego jak kotłownia, węzeł ciepłowniczy indywidualny lub grupowy, kolektory słoneczne lub pompa ciepła..."
"...USTAWA z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane
Art. 3. Ilekroć w ustawie jest mowa o:
1) obiekcie budowlanym - należy przez to rozumieć:
a) budynek wraz z instalacjami i urządzeniami technicznymi,
b) budowlę stanowiącą całość techniczno-użytkową wraz z instalacjami i urządzeniami,
2) budynku - należy przez to rozumieć taki obiekt budowlany, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach;
Art. 5.
2. Obiekt budowlany należy użytkować w sposób zgodny z jego przeznaczeniem i wymaganiami ochrony środowiska oraz utrzymywać w należytym stanie technicznym i estetycznym, nie dopuszczając do nadmiernego pogorszenia jego właściwości użytkowych i sprawności technicznej, w szczególności w zakresie związanym z wymaganiami, o których mowa w ust. 1 pkt 1-7.
Art. 7. 1. Do przepisów techniczno-budowlanych zalicza się:
1) warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać obiekty budowlane i ich usytuowanie, uwzględniające wymagania, o których mowa w art. 5;
2) warunki techniczne użytkowania obiektów budowlanych.
Art. 61.Właściciel lub zarządca obiektu budowlanego jest obowiązany:
1) utrzymywać i użytkować obiekt zgodnie z zasadami, o których mowa w art. 5 ust. 2;
2) zapewnić, dochowując należytej staranności, bezpieczne użytkowanie obiektu...
Art. 62. 1. Obiekty budowlane powinny być w czasie ich użytkowania poddawane przez właściciela lub zarządcę kontroli
Art. 91a. Kto nie spełnia, określonego w art. 61, obowiązku utrzymania obiektu budowlanego w należytym stanie technicznym, użytkuje obiekt w sposób niezgodny z przepisami lub nie zapewnia bezpieczeństwa użytkowania obiektu budowlanego, podlega grzywnie nie mniejszej niż 100 stawek dziennych, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku...."
Zacytowałem trzy najważniejsze akty prawne regulujące budowę, utrzymanie, funkcjonowanie i odpowiedzialność w zakresie budynków wielorodzinnych. W nich jest odpowiedź na Twoje wątpliwości.
W praktyce realizacja przepisów bywa różna co jak widać z tej chociażby dyskusji.
Niektórzy usiłują na siłę znajdywać granice i dzielić instalacje na rury poziome i pionowe, na części wspólne i prywatne, do drzwi i za drzwiami, zapominając o podstawowej sprawie, że każda instalacja zgodnie z definicją stanowi pewną całość i jako całość służy wszystkim właścicielom (użytkownikom) w budynku.
Z przepisów wynika jednoznacznie kto jest odpowiedzialny za prawidłowe użytkowanie obiektu.
Powyższe przepisy określają również definicję obiektu, budynku i instalacji.
W razie nieszczęścia zapewniam Cię, że żadna kontrola zewnętrzna (np. PINB) nie nałoży kary na któregoś z właścicieli lokali ale zawsze na właściciela obiektu czyli wspólnotę lub zarządcę obiektu czyli np.spółdzielnię.
Jeżeli mimo to odpowiedzialni za prawidłową eksploatację pozwalają aby każdy robił co chce ze wspólną instalacją w swoim lokalu a oni nie mają na to wpływu tylko ponoszą odpowiedzialność to przecież nie zmuszę nikogo do myślenia.
Na niebiesko wytłuściłem przepis dotyczący konkretnego Twojego pytania w tej sprawie.
Ja nie podejmuję się go inaczej interpretować bo brzmi on jednoznacznie.
W ten sposób sąsiad może zaburzyć działanie systemu grzewczego,w konsekwencji u innych sąsiadów będzie zimniej.
jak instalacja jest skryzowana to sobie może podłaczać ile chce , niczego w ten sposówb nie popsuje i nie zaburzy.... będzie miał w lokalu coraz zimniej...
Nowy doklejony: 26.02.12 00:29
No właśnie bo wówczas nie dopytałęm się czy to nie powinno być tak że jeżeli to zgłoszę to zarządca sam powinien zmienić sposób naliczania wiadomo że na przegłosowanie większością nie mam szans bo przecież jak się dowiedzieli że ich wydatki za C.O. się zwiększą to od razu krzyknęli że nie zgadzają się .
Kryzy mają za zadanie przepuścić tyle ciepła ile wynika to z projektu technicznego.
Jak wiekowy jest ten twój budynek , ile lat ma ta twoja instalacja CO? jaki sposób rozprowadzania ciepła jest zastosowany? - piony w poszczególnych pomieszczeniach czy jeden pion i rozdzielacz rozprowadzający pod podłogą ciepło po lokalu...
Pod głowicą termo powinny byc ustawienia kryzy, może wystarczy zmienić ich ustawienia bez wymiany grzejnika, ale uwaga: zabierasz w ten sposób ciepło innym sąsiadom z tego samego pionu. to że ma zimno może wynikać z tego że inny sąsiad zmienił ustawienia kryz grzejników lub w inny sposób zaburzył projektowany bilans ciepła w pionie.
Nowy doklejony: 26.02.12 21:21 Tsuda być może i jest tak jak mówisz ale nic nie wiem o tym bo przecież musieli by to ustawiać ci co nam wymieniali piony ale teraz jest jedno pytanie czy można ustawić jeszcze przed zamontowaniem i czy na wszystkich zaworach powinna być taka sama nastawa
Słuchaj KRYZA to jest tak wypukła okrągła blaszaka z otworem po środku i montuje się ją na instalacji zasilającej w miejscu połączenia rurki C.O. z zaworem . Do zaworu przykręca się grzejnik.
Otwór w blaszce ma za zadanie ograniczyć dostęp nośnika cieplnego zgodnie z założeniami projektowymi (dokumentacją CO)
Współczesne zawory termostatyczne już w sobie posiadają kryzy nastawne. Monter przed założeniem winien ustawić kryzę zgodnie z założeniem projektanta.