CIT od lokali użytkowych - jak rozliczyć.

MortiMorti Użytkownik
Witam serdecznie. Jestem tu nowa, więc proszę mi wybaczyć brak obycia na forum i ewentualne błędy, jakie mogę popełnić.:shamed:
Przyznam, że jestem z lekka skołowana jeśli chodzi o rozliczenie lokali użytkowych we wspólnocie. Chciałabym upewnić się, że dobrze to rozumiem.
Wspólnota składa się z lokali mieszkalnych i użytkowych. Te ostatnie mają swoich właścicieli, którzy podobnie jak właściciele mieszkań odprowadzają naliczone zaliczki. Czy w tym przypadku należy wyodrębnić je (eksploatacja, media i FR czyli wszystkie) i bez uwzględniania kosztów od razu potraktować je jako dochód do opodatkowania wraz z innymi przychodami typu "pożytki"?
Bo moim zdaniem raczej niemożliwe jest ustalenie kosztów dla tych lokali, chyba, że procentowo...
Niejasne dla mnie jest tutaj pojęcie "dochód" dla tego przypadku. Dochód to przychód minus koszty. Jeśli wspólnota zakończy rok stratą, to dochodu nie będzie.
Poza tym czy pod uwagę bierze się wszystkie składniki zaliczki? Niektórzy uważają, że tylko zaliczki na pokrycie kosztów zarządu...

Bardzo proszę o pomoc w tej sprawie. Co o tym sądzicie?

Komentarze

  • Opcje
    daarekdaarek Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Tu była na temat dyskusja:
    https://forum.zarzadca.pl/discussion/2277/
  • Opcje
    a-za-z Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Koszty się zawsze przyporządkowuje udziałowo. W sensie ustawy CIT dochód z lokali mieszkalnych ma charakter kasowy, a nie memoriałowy.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Czy fundusze celowe np. Legalizacja bądź wymiana urządzeń pomiarowych ( liczników ciepła czy wodomierzy ) ,
    które pozostają z poprzedniego okresu rozrachunkowego , w zakresie dotyczącym lokalu niemieszkalnych podlegają opodatkowaniu podatkiem CIT.?
  • Opcje
    a-za-z Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Nie, chyba, że je zwrócono właścicielom. To kretynizm,ale tak jest.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] a-z:[/cite]Nie, chyba, że je zwrócono właścicielom. To kretynizm, ale tak jest.
    jak zwrócono???..... fundusz celowy został ustalony na 5 lat po tylko aby móc wymienić urządzenia pomiarowe i zachować tzw jednolity system rozliczania mediów , co fiskusowi do tego... wspólnota to nie spółdzielnia mieszkaniowa... a tak wspólnotę zaczynają traktować US. kolejna krówka dojna...
  • Opcje
    a-za-z Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ja tylko się zastrzegłem.
    Gdyby po tych 5 latach resztę właściciele postanowili sobie zwrócić, wtedy zwrócona kwota byłaby podstawą opodatkowania.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano lutego 2012
    [cite] a-z:[/cite]Ja tylko się zastrzegłem.
    Gdyby po tych 5 latach resztę właściciele postanowili sobie zwrócić, wtedy zwrócona kwota byłaby podstawą opodatkowania.

    po 5 latach zostaną zakupione wodomierze i wymienione na nowe i tak w kółko co 5 lat... ale Cit płaci się po roku obrachunkowym i przez 4 lata będzie "nadpłata nad kosztami " nieprawdaż ,

    Czy ktoś w tym kraju może odpowiedzieć maluczkim bo księgowa od administratora chce płacić ten podatek CIT i uszczuplić ten fundusz celowy ...
    Komentarz edytowany admin
  • Opcje
    alicja60alicja60 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    czy ktoś może podać wzór jak można naliczyć podatek od lokali użytkowych na koniec roku ?
  • Opcje
    a-za-z Użytkownik
    edytowano listopada -1
    CIT się płaci za rok, w którym pieniądze zwrócono ludziom. Dziwna ta księgowa.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano marca 2012
    [cite] a-z:[/cite]CIT się płaci za rok, w którym pieniądze zwrócono ludziom. Dziwna ta księgowa.
    zwrócono pieniądze czyli .... jak dopisano do kartoteki właściciela lokalu to też należy to traktować jakby "zwrócono im pieniądze"?.... i opodatkować?


    Widzę, że nie ma wartościowych userów, którzy by jednoznacznie odpowiedzieli na pytanie , a może Zarządca.pl zajął by się tym tematem, bo to temat na czasie ....

    Czy fundusze celowe np. Legalizacja bądź wymiana urządzeń pomiarowych ( liczników ciepła czy wodomierzy ) ,
    które pozostają z poprzedniego okresu rozrachunkowego , w zakresie dotyczącym lokalu niemieszkalnego
    podlegają opodatkowaniu podatkiem CIT.?


    Nowy doklejony: 03.03.12 09:13
    :bigsmile:
    Komentarz edytowany KubaP
  • Opcje
    a-za-z Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Czy fundusze celowe np. Legalizacja bądź wymiana urządzeń pomiarowych ( liczników ciepła czy wodomierzy ) ,
    które pozostają z poprzedniego okresu rozrachunkowego , w zakresie dotyczącym lokalu niemieszkalnego
    podlegają opodatkowaniu podatkiem CIT.?
    Tylko przy zwrocie...
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Co rozumiesz pod pojęciem "zwrocie"?

    Fizycznej wypłacie kasy ? czy przeksięgowanie nadwyżek na następne okresy też jest zwrotem?
  • Opcje
    a-za-z Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jeśli pieniądze są rozdzielone na poszczególnych właścicieli, to obojętne czy wypłacone fizycznie czy też zmniejszają tylko ich zobowiązania należy odprowadzić podatek CIT.
    Jeśli pieniądze en bloc przechodzą na następny rok (bez rozdzielania) to nie odprowadzamy podatku.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano marca 2012
    Czy podjecie uchwały przez właścicieli lokali tworzących daną WM w sprawie wydatkowania środków finansowych wpłacanych przez właścicieli ( w pierwszej kolejności wydatkowane są środki od właścicieli lokali niemieszkalnych) uchroni wspólnoty przed płaceniem podatku CIT?
  • Opcje
    a-za-z Użytkownik
    edytowano listopada -1
    uchwały ... sprawie wydatkowania środków finansowych wpłacanych przez właścicieli
    Na czym polegałoby to finansowanie?
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Oczywiście, że chodzi o utrzymanie części wspólnych ...
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.