Weryfikacja właścicieli i odzyskanie zadłużenia ew. kroki prawne

Ika60Ika60 Użytkownik
Proszę o odpowiedź kogoś kto zna się na prawie
Opis sytuacji we Wspólnocie; umiera właścicielka mieszkania (minęło już parę lat). Pozostało dwóch synów, prawdopodobnie jedynych spadkobierców. Jeden z nich zamieszkujący samotnie w tym mieszkaniu opłaca swoje media i połowę stawki uchwalonej na fundusz remontowy oraz ma prawo głosu nad ustawami w wys. połowy udziałów procentowych przypadających na ten lokal.. Na zebraniach na liście właścicieli figurują obaj jednak w Księdze Wieczystej jedynym właścicielem jest ich zmarła matka.
Moje pytania:
Na jakiej podstawie jest weryfikowany ktoś kto podaje się za właściciela tak aby mógł prawnie uczestniczyć w głosowaniach i jak to powinno być uwidocznione w papierach Wspólnoty? Nazwisko, imię, adres zamieszkania?
Jeśli został właścicielem w drodze nabycia spadku to w jakim terminie powinno to być uwidocznione w Księdze Wieczystej?
Jakie działania powinna podjąć firma zarządzająca naszą Wspólnotą (zarząd wybrany też mamy) aby odzyskać zadłużenie na fund. remontowym od drugiego niby-właściciela, który nie mieszka w Polsce i może nic nie wiedzieć o tej sytuacji.
Czy takie zadłużenie obciąża to mieszkanie i będzie uwidocznione w papierach np. w wypadku sprzedaży takiego mieszkania.

Komentarze

  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Czy takie zadłużenie obciąża to mieszkanie i będzie uwidocznione w papierach np. w wypadku sprzedaży takiego mieszkania
    Zadłużenie obciąża właściciela a potem jego spadkobierców.
    Prawo do głosowania ma tylko właściciel (lub jego pełnomocnik). Dopóki synowie nie załatwią formalności - orzeczenie o nabyciu spadku to minimum - to dla wspólnoty nie istnieją, nie maja prawa do głosowania itp.
    Istnieje możliwość (nie wiem na ile teoretyczna tylko a na ile realna), żeby to wspólnota wystąpiła do sądu o ustalenie, kto nabywa spadek, ale się na tym nie znam. Ty tylko pilnuj, żeby odsetki od zaległości naliczać (teraz ustawowe to 13%) i żeby dług się nie przedawnił (3 lata).
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano lutego 2012
    ...

    Nowy doklejony: 25.02.12 19:12
    [cite] Ika60:[/cite]
    Opis sytuacji we Wspólnocie; umiera właścicielka mieszkania (minęło już parę lat). Pozostało dwóch synów, prawdopodobnie jedynych spadkobierców.

    Jeden z nich zamieszkujący samotnie w tym mieszkaniu opłaca swoje media i połowę stawki uchwalonej na fundusz remontowy oraz ma prawo głosu nad uchwałami ustawami w wys. połowy udziałów procentowych przypadających na ten lokal.. Na zebraniach na liście właścicieli figurują obaj jednak w Księdze Wieczystej jedynym właścicielem jest ich zmarła matka.
    On nie jest właścicielem (współwłaścicielem) lokalu . i nie może uczestniczyć w zebraniach wspólnoty i glosować pod uchwałami. Trzeba zażądać od niego dokumentu stwierdzającego nabycie spadku po zmarłym właścicielu, jak dla mnie jest on "uczestnikiem" masy spadkowej...
    art.29 pkt.1e. [b]Zarząd [/b]lub zarządca, któremu zarząd nieruchomością wspólną powierzono w sposób określony w art. 18 ust. 1, [b]może żądać od właścicieli lokali okazania dokumentów potwierdzających prawo własności lokali.[/b]
    


    Głosy oddawane pod uchwałami są nieważne ...
    Wspólnota może samoistnie zwrócić się do sądu o ustalenie spadkobierców majątku po zmarłej...
    Komentarz edytowany admin
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] koziorozka:[/cite]Ty tylko pilnuj, żeby odsetki od zaległości naliczać (teraz ustawowe to 13%) i żeby dług się nie przedawnił (3 lata).
    Fajna rada, ale nie do wykorzystania.
    Komu te odsetki naliczać, skoro nie ma właściciela?
    Jak "pilnować", żeby dług się nie przedawnił? Konkretnie: komu wysłać wezwanie do zapłaty? Przeciwko komu złożyć pozew z żądaniem wydania sądowego nakazu zapłaty? Tylko uznanie długu (nie ma kto uznać, skoro brak właściciela) albo złożenie pozwu przerwie bieg przedawnienia. Skoro nie ma możliwości przerwania biegu terminu przedawnienia, jak inaczej możesz go "dopilnować"?
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jeszcze raz ...
    Wspólnota mieszkaniowa powinna jak najszybciej wystąpić do sądu o ustanowienie kuratora masy spadkowej 
    (art. [b]666 kpc[/b]). 
    Wniosek taki wnosi się do rejonowego sądu cywilnego właściwego dla miejsca zamieszkania zmarłego właściciela lokalu (spadkodawcy).
    
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.