rozliczanie dochodów Wspólnoty

ad7Rad7R Użytkownik
edytowano lutego 2012 w O Forum
Wspólnota istnieje od 2008 r, nie składano CIT 8 za poprzednie lata. Czy złożyć CIT tylko za ostatni 2011 r, czy składać zeznania CIT za poszczególne lata, za tamte lata była prowadzona ewidencja na kartkach /brak zupełny prowadzenia rozrachunków /.Od roku 2010 można uznać,że księgowość jest prowadzona i od tego roku można byłoby złożyć CIT ?

Komentarze

  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Uważam, że należy złożyć cit-y za wszystkie lata.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    a-za-z Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Mieliście NIP, a nie składaliście CIT?
  • Opcje
    dodododo Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Witam, mam króciutkie pytania odnośnie działalności Zarządu wspólnoty. Czy Zarząd ma prawo bez wiedzy i zgody lokatorów podnosić płacę firmom zewnętrznym ? Chodzi np o firmę sprzątającą i Administrację. Wiem z poprzednich zebrań że aby podnieść pensję Administracji potrzebne było głosowanie na Uchwała, teraz lokatorzy na zebraniu nie wrazili zgody na żadne podwyżki, bo nas po prostu na nie nie stać.Spłacamy potężny kredyt za ocieplenie budynku, za nowe grzejniki w suszarni, za zawory pod-pionowe w piwnicy itp wiec kasa pusta. Mimo to Zarządca przyznał jednoosobowo podwyżkę pensji dla firmy sprzątającej. Po drugie przyjęliśmy na ostatnim zebraniu do wiadomości wykonanie planu za rok 2011. Potem okazało się ( już po podpisaniu o przyjęciu ) że nie spłacone są pieniądze dla firmy która ocieplała budynek, tylko cześć reszta ponad 7 tysięcy rozłożona na 36 rat, Nie zapłacono jeszcze wymianę grzejników w kwocie 3800 zł itp. I to wszystko ukryto przed lokatorami ( właścicielami mieszkań ) Do wiedzieliśmy się o tym dopiero po przejrzeniu dokumentacji, którą najpierw nie pozwolono nam przeglądać. I ostatnie pytanie, mamy dwóch lokatorów którzy nie mieszkają w naszym budynku a mają jeszcze mieszkania. W rozmowie z nimi odpowiedzieli że ich już nie interesuje co się tu dzieje, ale pełnomocnictwa do głosowania dali Zarządowi który wykorzystuje je przeciwko lokatorom i zawsze nas przegłosuje większością. ostatnio człowiek który ma u nas mieszkanie a mieszka dwie ulice dalej wynajął mieszkanie i oddał swoje upoważnienie Zarządcy, nie wiedząc kiedy będzie zebranie, na jaki temat itp, ale pełnomocnictwo udzielił, czy to jest w porządku że nie wiedząc na co będziemy głosować daje się swój głos Zarządcy ? Czy pełnomocnictwa muszą być koniecznie rodzajowe czy to może być kartka o udzieleniu swojego upoważnienia do głosowania np Zarządowi, uważam że tu trzeba określić znając program zebrania za czym tak a za czym nie ? Jesteśmy zbulwersowani takim zarządzaniem blokiem, dlatego pytam co my możemy w tym wypadku zrobić aby takich rzeczy nie było ?
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano marca 2012
    Czy Zarząd ma prawo bez wiedzy i zgody lokatorów podnosić płacę firmom zewnętrznym ?
    To zarząd podpisuje umowę, więc prawo ma.
    Zarząd jest ograniczony jedynie przez plan gospodarczy na dany rok. Powinien się z wydatkami w tym planie zmieścić. Jak się nie zmieści, to nic mu nie można zrobić poza odwołaniem z funkcji
    przyjęliśmy na ostatnim zebraniu do wiadomości wykonanie planu za rok 2011
    Nie "przyjęliśmy do wiadomości", tylko zatwierdziliście to wykonanie uchwałą
    nie spłacone są pieniądze
    To jak przedstawiono wam kwoty na f. remontowym (sprawozdanie i plan)?
    Sprawdź, czy udziały w twojej nieruchomości sumują się do jedynki, bo jak nie, to masz szansę zmienić zarząd w głosowaniu wg. zasady 1 właściciel = 1 głos
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    [cite] dodo:[/cite]Po drugie przyjęliśmy na ostatnim zebraniu do wiadomości wykonanie planu za rok 2011. Potem okazało się ( już po podpisaniu o przyjęciu ) że nie spłacone są pieniądze dla firmy która ocieplała budynek, tylko cześć reszta ponad 7 tysięcy rozłożona na 36 rat, Nie zapłacono jeszcze wymianę grzejników w kwocie 3800 zł itp. I to wszystko ukryto przed lokatorami ( właścicielami mieszkań ) Do wiedzieliśmy się o tym dopiero po przejrzeniu dokumentacji, którą najpierw nie pozwolono nam przeglądać.

    Zapewne udzieliliście tez absolutorium za rok 2011. Czy rzeczywiście w sprawozdaniu nie wykazano tego zobowiązania? W takiej sytuacji najlepiej dal wszystkich jest zwołać zebranie i wszystko po prostu na nim wyjaśnić, jeżeli rzeczywiście okaże się, że w sprawozdaniu pominięto to zobowiązanie, możecie Państwo uchylić uchwałę o jego zatwierdzeniu, choć moim zdaniem w takiej sytuacji o ile zarzuty się potwierdzą) lepiej było zmienić zarząd.



    [cite] dodo:[/cite]I ostatnie pytanie, mamy dwóch lokatorów którzy nie mieszkają w naszym budynku a mają jeszcze mieszkania. W rozmowie z nimi odpowiedzieli że ich już nie interesuje co się tu dzieje, ale pełnomocnictwa do głosowania dali Zarządowi który wykorzystuje je przeciwko lokatorom i zawsze nas przegłosuje większością. ostatnio człowiek który ma u nas mieszkanie a mieszka dwie ulice dalej wynajął mieszkanie i oddał swoje upoważnienie Zarządcy, nie wiedząc kiedy będzie zebranie, na jaki temat itp, ale pełnomocnictwo udzielił, czy to jest w porządku że nie wiedząc na co będziemy głosować daje się swój głos Zarządcy ? Czy pełnomocnictwa muszą być koniecznie rodzajowe czy to może być kartka o udzieleniu swojego upoważnienia do głosowania np Zarządowi, uważam że tu trzeba określić znając program zebrania za czym tak a za czym nie ? Jesteśmy zbulwersowani takim zarządzaniem blokiem, dlatego pytam co my możemy w tym wypadku zrobić aby takich rzeczy nie było ?

    Konieczne są pełnomocnictwa rodzajowe, jednak proszę mieć na uwadze, że właściciel może zatwierdzić czynność pełnomocnika i wtedy oddany głos wywoła skutki prawne.

    Pomocne orzecznictwo:

    z uzasadnienia wyroku Sądu Najwyższego z dnia 15 października 2002 r. , sygn. akt: II CKN, sygn. akt: 1479/2000
    "Artykuł 98 kc stanowi, że pełnomocnictwo ogólne obejmuje umocowanie do czynności zwykłego zarządu, do czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu potrzebne jest pełnomocnictwo określające ich rodzaj, chyba że ustawa wymaga pełnomocnictwa do poszczególnej czynności.
    Przepisy kodeksu cywilnego nie definiują pojęcia pełnomocnictwa rodzajowego, natomiast w piśmiennictwie i judykaturze przyjmuje się, że kryterium rozróżnienia między pełnomocnictwem ogólnym a rodzajowym jest zakres umocowania do działania w imieniu mocodawcy. Pełnomocnictwo ogólne nie określa ani nie wyodrębnia czynności prawnych, do jakich pełnomocnik został umocowany, natomiast pełnomocnictwo rodzajowe powinno określać rodzaj czynności prawnej objętej umocowaniem oraz jej przedmiot."
    Orzeczenie na stronie czasopisma Zarządca Portal Informacyjny:
    http://www.zarzadca.pl/content/view/68/94/
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    dodododo Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Witam serdecznie. mam pytanie dotyczące podpisania umowy Zarządu z Administracją. Czy Zarząd ma prawo podpisać umowę w której jest zapis że Administracja reprezentuje Zarząd ? Gdyż teraz dopiero skapowałem dlaczego na zebraniach Wspólnoty Administracja siedzi po środku stołów a Zarząd jak panienki do towarzystwa siedzą z boku i prawie nie zabierają głosu. Z tego co czytałem nigdzie nie pisze że Administracja ma prowadzić zebrania , natomiast wszędzie jest iż to na zebraniach Wspólnoty Zarząd składa informację o wykonaniu planu rocznego, prowadzi głosowania nad Uchwałami itp. U nas robi to Administracja. Czy to jest zgodne z przepisami i jakimiś ustawami czy paragrafami ? jednym słowem uważam ze w tej chwili mamy Administrację i dwa jakby Zarządy. Po drugie jestem pewien że Administracja kieruje działaniami Zarządu i to on wykonuje jej przykazy i zlecenia. Po drugie jeszcze jedno pytanie, doszliśmy do faktur za energię elektryczną które to faktury wystawia nam jako Wspólnocie inna Wspólnota za oświetlenie zewnętrzne terenu, chociaż ani jedna lampa nie stoi na naszym terenie. Stoją trzy lampy na terenie przyległej wspólnoty, ale ona płaci za te trzy lampy. czy musimy płacić za energię mimo iż nie stoi na naszym terenie żadna latarnia ? Najbliższa jest jakieś 1,5 - 2 m od granicy naszej ziemi, oświetlając parking sąsiedniej wspólnoty. Są to faktury opiewające na kwoty 184 zł oraz 283 zł, tylko jedno mnie dziwi, faktury są wystawione za okres od maja 2010 roku do listopada 2010 oraz od marca 2011 do grudnia 2011 roku, w takim razie czy latarnie w pozostałych miesiącach się nie paliły ? No i jak jedna wspólnota może być sprzedawcą energii drugiej wspólnocie, a tak jest napisane na fakturach ?
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    na zebraniach Wspólnoty Administracja siedzi po środku stołów
    U mnie też tak było, ale zmieniliśmy. Ty też możesz zażądać (grzecznie, ale stanowczo). Poza tym, czy to ma jakieś znaczenie kto gada? Póki członkowie zarządu nie zaczną być aktywni w działaniu, to przecież nie ma znaczenia
    jestem pewien że Administracja kieruje działaniami Zarządu
    Zgłoś się do pracy w zarządzie i to zmień
    czy musimy płacić za energię
    Musisz sprawdzić umowę - dlaczego ja zawarto, na jakich warunkach
    czy latarnie w pozostałych miesiącach się nie paliły ?
    sprawdź, nikt za ciebie tego nie zrobi
    jedna wspólnota może być sprzedawcą energii drugiej wspólnocie?
    Jak nie ma podlicznika, to może. Sprawdź umowę
  • Opcje
    HaneczkaHaneczka Użytkownik
    edytowano marca 2012
    Czy Zarząd ma prawo podpisać umowę w której jest zapis że Administracja reprezentuje Zarząd ?
    Nie podpisujcie takiej umowy. Nigdy!
    Zanim w ogóle jakąś podpiszecie żądajcie przedstawienia jej zarządowi, przeczytajcie, nanieście swoje poprawki i podpisujcie w kształcie, który Wy uważacie za bezpieczny dla wspólnoty.
    Z tego co czytałem nigdzie nie pisze że Administracja ma prowadzić zebrania
    W mojej wspólnocie administracja nie bywa na zebraniach, bo na to nie zasługuje.
    Nie wywiązują się ze swoich obowiązków określonych w umowie, więc nie są mile widziani i zapraszani.
    Na jedno z ostatnich zebrań przyszli z własnej inicjatywy, z obawy o własne siedziska i w charakterze zwiadu firmy.
    Wcześniej mieli oficjalnie powiedziane, iż nie życzymy sobie ich obecności na zebraniu. Nie pomogło. Pojawili się na sali, a skoro już byli to zgoda na ich obecność została formalnie poddana głosowaniu przez właścicieli.
    Zostali i siedzieli na wolnych miejscach wśród właścicieli.

    Nie obawiajcie się prowadzenia zebrań. Wcześniej przygotujcie sobie tylko osobę prowadzącą, a potem załatwiajcie - jako zarząd - wszystkie sprawy ustalone w porządku zebrania.
  • Opcje
    dodododo Użytkownik
    edytowano marca 2012
    " Nie podpisujcie takiej umowy. Nigdy!
    Zanim w ogóle jakąś podpiszecie żądajcie przedstawienia jej zarządowi, przeczytajcie, nanieście swoje poprawki i podpisujcie w kształcie, który Wy uważacie za bezpieczny dla wspólnoty. "
    Tylko że taka umowa już została podpisana przez Zarząd. Dowiedzieliśmy się dopiero teraz gdy coś zaczęło nam nie grać w tym całym układzie i zaczęliśmy sprawdzać dokumenty. No i wyszło na jaw. Nikt z lokatorów o takim zapisie nie wiedział do dziś. To że Administracja siedzi po środku to oczywiście nie ma znaczenia, chciałem tylko dać do zrozumienia kto tu rządzi naprawdę. Jeśli chodzi o umowę oczywiście sprawdzę ale na fakturze właśnie pisze "Usługę wykonano zgodnie z umową dotyczy oświetlenia zewnętrznego na podstawie odczytu z podlicznika" tylko że na naszym terenie żadna latarnia nie stoi i nie ma czego oświetlać, czy to jest jakaś różnica ? Haneczko w Twoich "ustach" brzmi to super, aż za ładnie tylko Zarząd działa przeciwko lokatorom co było udowodnione nieraz. Zbieranie przez jednego z członków Zarządu pełnomocnictw do głosowania od osób starszych, i potem posługiwanie się nimi aby nam dokopać i aby nic co z naszej strony nie przeszło jest na porządku dziennym. Dziś właśnie mieliśmy zebranie lokatorów i Zarządu na klatce schodowej, gdy padły konkretne pytania do zarządu to wyobraź sobie tak jak w starym przysłowiu " najlepszą obroną jest atak" i taki atak nastąpił w stosunku do lokatorów którzy zostali nawet obrażeni i wyzwani a całe to zebranie przemieniło się w wojnę domową, a to wszystko zaczął właśnie Zarząd. Do tej pory przejrzeliśmy 1800 dokumentów i wyszły niesamowite historie, których nie będę opisywał z wiadomych powodów. Wystarczy że dodam iż wyszła na jaw straszna defraudacja i niesamowita rozrzutność naszych pieniędzy między Zarządem a Firmą remontowa która jakby to powiedzieć jest jednym ciałem z Administracją. A dostęp do dokumentów uzyskaliśmy dopiero po piśmie skierowanym przez naszego prawnika. Teraz już wiesz, dlaczego najlepszą obroną jest atak na wszystko co poruszamy w rozmowach z Zarządem. Obawiam się że Zarząd czegoś się boi i stara się wszystkich zakrzyczeć i zastraszyć abyśmy dali spokój. Myślę też że wyjdą jeszcze tu niejedne kwiatki.
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    na naszym terenie żadna latarnia nie stoi i nie ma czego oświetlać, czy to jest jakaś różnica ?
    Nikt ci nie odpowie bez znajomości umowy. Jeśli rzeczywiście niepotrzebnie ją zawarto, to ją wypowiecie i przestaniecie płacić.
  • Opcje
    dodododo Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Proszę wybaczyć zapomniałem jeszcze o dwóch sprawach. jestem zwykłym lokatorem, dlatego zadaję pytania aby mieć pewność że mnie nikt nie robi w "jajo". Zapytałem Zarządcy, czy nie mógłby zgłosić do firmy aby dopuściła wodę do instalacji grzewczej , bo mam puste grzejniki z których ( odpowietrzników ) nie poleci ani ciut powietrza bo myślałem ze są zapowietrzone, ale tam nie poleci nawet ani kropla wody, czyli grzejniki suche. Dostałem odpowiedź od Zarządcy że "to go nie interesuje bo grzejniki są w moim domu i jak chcę mogę to sobie zgłosić". i ostatnia sprawa, kto powinien załatwić w Urzędach plan zagospodarowania gruntu należącego do wspólnoty ? Wczoraj opryskliwie dowiedzieliśmy się " to zróbcie to sobie, dlaczego tego nie zrobiliście" stąd moje pytanie, i tu znów powraca sprawa pełnomocnictwa do załatwiania takich rzeczy w Urzędach, a czy czasami nie jest to czyjeś zaniedbanie zaraz jak powstała Wspólnota ? Trochę przyznam zdziwiło mnie to że lokatorzy mają załatwiać takie sprawy w Urzędach, no ale może się mylę ? dzięki za wszystko i pozdrawiam serdecznie wszystkich którzy mi pomagali.
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    zadaję pytania aby mieć pewność że mnie nikt nie robi w "jajo"
    Bez złośliwości. A jak cię robi, to co?
    Jesteś właścicielem? Jak tak, to myśl pozytywnie, czyli co JA mogę zrobić, żeby we wspólnocie lepiej się działo. Bo samo się nie zrobi nic.
    Nie wiem, jakie zasady u was obowiązują w sprawie wzywania hydraulika od c.o.
    Nie wiem, co to jest "plan zagospodarowania gruntu należącego do wspólnoty".
    Jak zechcesz, to się dowiesz. Jak nie zechcesz - twoja wola.
    We wspólnocie albo umiesz współdziałać z innymi dla dobra wspólnego albo sam skazujesz się na narzekanie i malkontenctwo.
  • Opcje
    dodododo Użytkownik
    edytowano marca 2012
    "Dziękuję za poradę"
    Komentarz edytowany dodo
  • Opcje
    mzgkmzgk Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Kochani, właśnie zakładam Wspólnotę. Mam już regon, i schody zaczeły się przy nadawaniu NIP. Pan w urzadzie upiera się, że muszę prowadzić księgowość, robić bilans :(
    Wspólnota ma osiem mieszkań, nie ma nikoga kto umie takie sprawy prowadzić, uważam że to nie potrzebne. Nasze działania polegać mają, że przejdę raz w miesiącu rozliczę wode i śmieci, zbiorę kase i zapłace gdzie trzeba. Innych opłat nie ma. Każdy sam ogrzewa mieszkania i wodę.
    No i czy skoro mam regon to moge nie mieć NIPu?:sad:
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano marca 2012
    [cite] mzgk:[/cite]Kochani, właśnie zakładam Wspólnotę.
    a jak to robisz Ona przecież powstaje z mocy prawa...
    chciałeś napisać, że zabrałeś się za zarządzanie we wspólnocie ...
    Pan w urzędzie upiera się, że muszę prowadzić księgowość, robić bilans :(
    bzdurzy, trzeba go zmiękczyć ,
    WM prowadzą pozaksięgową ewidencję i żadnych bilansów nie robi ...
    Art. 29. UoWL
    1. [b]Zarząd lub zarządca,[/b] któremu zarząd nieruchomością wspólną powierzono w sposób określony w art. 18 ust. 1, jest obowiązany prowadzić dla każdej nieruchomości wspólnej, określoną przez wspólnotę mieszkaniową, [b]ewidencję pozaksięgową kosztów zarządu nieruchomością [/b]wspólną oraz zaliczek uiszczanych na pokrycie tych kosztów, a także rozliczeń z innych tytułów na rzecz nieruchomości wspólnej.
    
    art.22. 3. Czynnościami przekraczającymi zakres zwykłego zarządu są [b]w szczególności:[/b]
    10)[b] określenie zakresu i sposobu prowadzenia[/b] przez zarząd lub zarządcę, któremu zarząd nieruchomością wspólną powierzono w sposób określony w art. 18 ust. 1, e[b]widencji pozaksięgowej kosztów zarządu nieruchomością[/b] wspólną, zaliczek uiszczanych na pokrycie tych kosztów, a także rozliczeń z innych tytułów na rzecz nieruchomości wspólnej.
    
  • Opcje
    MirekLMirekL Użytkownik
    edytowano listopada -1
    mzgk - moje stanowisko na tym forum jest całkowicie odmienne od innych w zakresie "obowiązku" posiadania REGON i NIP, ale nie chcę wywoływać kolejnej bezowocnej dyskusji na ten temat. Praktycznie posiadanie ich jest "korzystne" dla Wspólnoty Mieszkaniowej. Pozwoli Wam założyć "konto firmowe" w banku i bedzie pomocne w podpisywaniu umów, zakupach itp. Nie wiem co to znaczy ,że urzędnik upiera się, w czym? Przyjęciu wniosku? To niech zaświadczy ,że NIP-u nie przydzieli.Urzędnikiem nie ma się co przejmować, może nie był na zajęciach o wspólnotach mieszkaniowych.Prawdę powiedziawszy Wspolnoty to taki wrzód na d... US. Są one ( wg ich interpretacji) podatnikiem podatku dochodowego od osob prawnych, ktory jest z tego podatku zwolniony. Po paru latach się kapneli ,że to brzmi durnie i zaczeli to poprawiać, że teraz to jest "majstersztyk",każdy interpretuje jak mu pasuje. U mnie w Szczecinie, jak zglaszalem wniosek o NIP, trafilem na "kumatą" urzędniczkę, która jednocześnie doradzila mi dolaczyć wniosek ,że WM nie prowadzi dzialalności gospodarczej , w związku z tym nie musi składać jakiśtam formularzy co miesiąc ale wystarczy raz do roku CIT. Jak się to zmieni (nie może ,bo WM jako podmiot bez osobowości prawnej nie może prowadzić dzialalności gospodarczej!) to bezwlocznie poinformuję o tym mój kochany urząd. W 400-tysięcznym mieście taka decyzja zaoszczędzila ileśtam drzew.U Ciebie chyba tak dobrze nie będzie.:bigsmile::bigsmile::bigsmile:
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano marca 2012
    Jak się to zmieni (nie może ,bo WM jako podmiot bez osobowości prawnej nie może prowadzić dzialalności gospodarczej!)
    Podasz podstawę prawną?
    Ja też jestem "podmiot bez osobowości prawnej", a prowadzę działalność.
    Podobnie: spółki cywilne, spółki jawne, spółki partnerskie, komandytowe itp.
  • Opcje
    MirekLMirekL Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Posesja - tematem wątku jest NIP i problem z jego uzyskaniem. Prowadzenie dzialalności gospodarczej przez WM już dyskutowaliśmy i zostaliśmy przy swoich zdaniach.:bigsmile:
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ja też jestem "podmiot bez osobowości prawnej", a prowadzę działalność.
    Podobnie: spółki cywilne, spółki jawne, spółki partnerskie, komandytowe itp.
    Prowadzenie działalności gospodarczej przez WM już dyskutowaliśmy i zostaliśmy przy swoich zdaniach
    Wspólnoty mieszkaniowe nie zostały powołane do życia po to, aby prowadzić działalność gospodarczą w rozumieniu prawa handlowego , zostały utworzone po to by właściciele nieruchomości ( współwłaściciele) mogli dbać o części wspólne by te nie traciły na wartości.

    Od kilku lat trwa wybaczanie tej idei . Usilnie chcę się zrobić ze wspólnot, spółdzielnie mieszkaniowe bis, zwłaszcza w sferze podatkowej dopisując po słowach "spółdzielni mieszkaniowych" i "wspólnot mieszkaniowych".

    Obserwując i analizując poczynania jakie zachodzą w środowisku około wspólnotowym doszedłem do wniosku że,
    żyjemy w erze chaosu i destrukcji życia społecznego , ciekaw jestem do czego to zmierza i do czego to doprowadzi ?

    Jednak są tacy, którzy z takiego obrotu sprawy są zadowoleni , bo zaczynają być potrzebni na rynku wspólnotowym bez żadnych nakazów.
    Myślę tu o licencjonowanych zarządcach , rasowych księgowych, i innych specjalistach od operatów, opinii i orzeczeń ...
    którzy od 1995 roku stracili sporo kasy ...:wink:
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Pytałem o podstawę prawną twierdzenia, że "podmiot bez osobowości prawnej" nie może prowadzić dzialalności gospodarczej. Otóż może - osoba fizyczna, chociaż nie ma osobowości prawnej, może prowadzić działalność gospodarczą. Podobnie spółki cywilne i spółki osobowe prawa handlowego.

    Nie jest prawdą, że do prowadzenia działalności gospodarczej trzeba mieć osobowość prawną.
  • Opcje
    MirekLMirekL Użytkownik
    edytowano listopada -1
    KubaP - przedstawileś moje stanowisko tylko bardziej dosadnie.Mialem się nie odzywać, bo to nie ma sensu. Zaraz nastąpi atak zarządców , księgowych ,że piszę bzdury, łamię prawo itp. Niestety wszystkie problemy WM wynikają z niespójności naszego prawa. I tak, jeżeli WM chce zalożyć konto bankowe napotyka na "glupie przepisy banków", ktore żądają od WM dokumentow takich jak od spółek i związkow. I tu jest REGON i NIP. WM , ktora nie prowadzi żadnej dzialalności gospodarczej "zmuszona" jest do zgloszenia prowadzenia takiej dzialalności.W 2006 jak zaczynaliśmy, zlożylem wniosek, gdzie "urzędniczka GUS" doradzila mi w rubryce "prowadzona dzialalność" - Zarządzanie nieruchomościami na zlecenie"???? I taka funkcjonuje do dzisiaj. Podobno 2-3 lata temu "dolożono" Zarządzanie nieruchomościami własnymi - bo coś im nie pasowalo! Czyli moja WM prowadzi taką samą dzialalność jak np. firma Posesji.Nonsens. A najśmieszniejsze w tym wszystkim jest to , że moja proba "wyrejestrowania" takiej dzialalności jest awykonalna. Ponieważ jest to możliwe jedynie po likwidacji WM???? Gloszenie ,że zgloszenie REGON dla WM jest obowiązkowe to mijanie się z prawdą.Popatrzmy na początek tego wątku.
    Wspólnota istnieje od 2008 r, nie składano CIT 8 za poprzednie lata. Czy złożyć CIT tylko za ostatni 2011 r,
    i odpowiedzi księgowych i zarządców
    Uważam, że należy złożyć cit-y za wszystkie lata.
    Mieliście NIP, a nie składaliście CIT?
    ?
    Tragedia i katastrofa. Najlepiej napisać pismo z przeprosinami i zobowiązać się do zapłaty kary umownej.!
    A co będzie jak user mzgk nie otrzyma NIP-u? Nic, będą żyli dlugo i szczęśliwie.Będą rozliczali się być może ze skladek do "kapelusza" (chociaż powinni za pomocą rachunku bankowego, np. ich księgowego, albo czlonka Zarządu) i to od nich zależy czy wystarczy im slowo honoru księgowego czy rachunki i faktury do kontroli. Kontroli przez wlaścicieli a nie przez inne organy.
    Posesja - Ty lubisz się spierać, nawet o pierdoly.
    Dlaczego WM
    "podmiot bez osobowości prawnej" nie może prowadzić dzialalności gospodarczej
    Bo nie zostal do tego powolany. Tego zdania jest i SN i NSA. Orzeczenie SN nie mogę na razie znależć, więc posluże się NSA - bardzo niechętnie, bo uważam w calości uzasadnienie jako "kompromitujące" ale co autor mial na myśli

    "Przepisy ustawy o rachunkowości stosuje się do WMw zakresie uwzględniającym to , że jako jednostka organizacyjna nie mająca osobowości prawnej nie mogą prowadzić dzialalności gospodarczej"????

    Posesja - Ty stosujesz znany trick naszych prawnikow - zamataczenia.
    Otóż może - osoba fizyczna, chociaż nie ma osobowości prawnej, może prowadzić działalność gospodarczą.
    I to ma wskazać ,że Twoj adwersarz błądzi, a może nawet nie wie co pisze?
    A co mnie obchodzą osoby fizyczne? Ale może ich dotyczą inne przepisy? Np. ten z Ustawy o swobodzie dzialalności gospodarczej.

    Art. 4. 1.Przedsiębiorcą w rozumieniu ustawy jest osoba fizyczna, osoba prawna i jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną - wykonująca we własnym imieniu działalność gospodarczą.

    2.Za przedsiębiorców uznaje się także wspólników spółki cywilnej w zakresie wykonywanej przez nich działalności gospodarczej.

    Ja nie znam wszystkich przepisow dotyczących np. spółek cywilnych i spółek prawa handlowego. Widocznie gdzieś tam przepisy przyznają im tą osobowość??? Ale jaki to ma związek z tematem?:bigsmile:
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano listopada -1
    MirekL:
    Ale jaki to ma związek z tematem?
    Taki:
    MirekL:
    WM jako podmiot bez osobowości prawnej nie może prowadzić dzialalności gospodarczej!
    Użyłeś uogólnienia, z którego wynika, że podmiot bez osobowości prawnej - w tym i wspólnota mieszkaniowa - nie może prowadzić dzialalności gospodarczej. To jest nieprawda.
    Ja nie znam wszystkich przepisow dotyczących np. spółek cywilnych i spółek prawa handlowego. Widocznie gdzieś tam przepisy przyznają im tą osobowość???
    Skrócę twoje męki - żadne przepisy nie przyznają osobowości prawnej spółkom cywilnym i spółkom osobowym prawa handlowego (bo o nich pisałem). Co wcale nie znaczy, że nie mogą one prowadzić działalności gospodarczej.

    Skoro jesteś głosicielem oryginalnych teorii, że wspólnocie mieszkaniowej wszystko wolno, że ona niczego nie musi (nie musi mieć NIP-u, Regonu, płacić podatków itp.), to dlaczego ograniczasz swobodę działania wspólnoty twierdząc, że jej czegoś nie wolno? Na przykład nie wolno prowadzić działalności zarobkowej? Wiele wspólnot taką działalność prowadzi - jeśli tylko ma takie możliwości. Zarabiają na reklamie, dzierżawie i najmie. Uważasz, że robią to nielegalnie? :smile:
  • Opcje
    MirekLMirekL Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Posesja - Tak masz rację , ja jej nie mam.
    Skrócę twoje męki - żadne przepisy nie przyznają osobowości prawnej spółkom cywilnym i spółkom osobowym prawa handlowego (bo o nich pisałem). Co wcale nie znaczy, że nie mogą one prowadzić działalności gospodarczej.
    Ty znasz te wszystkie przepisy? Ja ich nie znam.
    Skoro jesteś głosicielem oryginalnych teorii, że wspólnocie mieszkaniowej wszystko wolno, że ona niczego nie musi (nie musi mieć NIP-u, Regonu, płacić podatków itp.), to dlaczego ograniczasz swobodę działania wspólnoty twierdząc, że jej czegoś nie wolno? Na przykład nie wolno prowadzić działalności zarobkowej? Wiele wspólnot taką działalność prowadzi - jeśli tylko ma takie możliwości. Zarabiają na reklamie, dzierżawie i najmie. Uważasz, że robią to nielegalnie? POSESJA Zarządca Nieruchomości
    To jest wlaśnie kontynuacja mataczenia. Dyskusja z Tobą nie ma sensu.Oczywiście potwierdzam , że wspólnotom nic nie wolno.:cry:
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.