PODATEK OD WYODREBNIONEGO GARAZU

Pani BeataPani Beata Użytkownik
Dzisiaj znowu budzimy się w matrixie:

http://podatki.onet.pl/nsa-garaze-z-osobna-ksiega-wieczysta-sa-objete-wyz,19925,5038905,1,agencyjne-detal

Komentarze

  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Nie byłoby problemu, gdyby stawki podatku od nieruchomości były jednakowe od mieszkań i od lokali garazowych.
  • Opcje
    Pani BeataPani Beata Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jak pewnie wiesz, w UoWL nie funkcjonuje pojęcie "lokal garażowy". Dlatego wkurza mnie wrzucenie lokali garażowych, które zaspakajają
    potrzeby bytowe właścicieli do jednego wora z lokalami użytkowymi, które służą celom komercyjnym... Przecież budowanie parkingów podziemnych powinno być wspierane i promowane jako działanie pozwalające na "odzyskiwanie" przestrzeni w dużych aglomeracjach miejskich.
    Jestem wrogiem żonglerki przepisami. Przykro mi, naprawdę przykro mi pisać o tym, co się wyprawia w naszym kraju...
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano lutego 2012
    w UoWL nie funkcjonuje pojęcie "lokal garażowy"
    Ustawa o własności lokali nie reguluje spraw podatku od nieruchomości, od tego jest ustawa o podatkach i opłatach lokalnych.
    wkurza mnie wrzucenie lokali garażowych, które zaspakajają potrzeby bytowe właścicieli do jednego wora z lokalami użytkowymi, które służą celom komercyjnym
    Nieprawda, lokale użytkowe, służące celom komercyjnym mają 3-krotnie wyższe stawki podatkowe od lokali garażowych:
    Art. 5.1. Rada gminy, w drodze uchwały, określa wysokość stawek podatku od nieruchomości, z tym że stawki nie mogą przekroczyć rocznie:
    2) od budynków lub ich części:
    a) mieszkalnych - 0,70 zł od 1 m2 powierzchni użytkowej,
    b) związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz od budynków mieszkalnych lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej - 21,94 od 1 m2 powierzchni użytkowej,
    e) pozostałych, w tym zajętych na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego - 7,36 od 1 m2 powierzchni użytkowej;
    W skrócie:
    - mieszkanie - 0,70 zł/m2
    - garaż (jako odrębny lokal) - 7,36 zł/m2
    - lokal użytkowy (komercyjny) - 21,94 zł/m2
    Przecież budowanie parkingów podziemnych powinno być wspierane i promowane jako działanie pozwalające na "odzyskiwanie" przestrzeni w dużych aglomeracjach miejskich.
    To postulat adresowany do parlamentu, a nie do sądu. NSA dokonał tylko interpretacji przepisów.
    Jestem wrogiem żonglerki przepisami.
    A ja jestem wrogiem demagogii i populizmu. Kto tu "żongluje" przepisami?
    NSA stwierdził tylko, że stosowanie wyższej stawki podatku od garażu mającego status odrębnego lokalu jest zgodne z prawem. Zgadzam się, że dla przeciętnego obywatela jest to dziwne i niezrozumiałe, ale niestety jest to logiczny wniosek z analizy przepisów. Należy teraz zająć się zmianą prawa, żeby identyczne garaże w budynkach mieszkalnych, ale o różnym statusie prawnym nie miały różnych stawek podatkowych. Tego nie zmieni sąd - chyba, że Trybunał Konstytucyjny. O ile orzekłby, ze takie zróżnicowanie stawek jest niezgodne z Konstytucją, co jest wątpliwe. To jest zadanie dla ustawodawcy.
  • Opcje
    Pani BeataPani Beata Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Uchwały NSA nie uchylę :)))) Jak widać na forum piszą nie tylko jej przeciwnicy :))))))
    Uważam za niedopuszczalne, żeby ten sam sąd w tej samej sprawie w odstępie
    kilku miesięcy wydał dwa sprzeczne ze sobą rozstrzygnięcia. To jest właśnie matrix:

    http://podatki.gazetaprawna.pl/orzeczenia/556288,gmina_nie_moze_podniesc_stawki_podatku_od_nieruchomosci_na_garaz.html

    i


    http://podatki.onet.pl/nsa-garaze-z-osobna-ksiega-wieczysta-sa-objete-wyz,19925,5038905,1,agencyjne-detal
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Nie dziwi mnie, że zapadają skrajnie odmienne orzeczenia, skoro w taki a nie inny sposób formułuje się prawo. Jak się korzysta z przepisu na zupę pomidorową, to powinna wyjść zupa pomidorowa a nie kapuśniak.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    igaiga Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Posesja
    Powiedz proszę, jak kształtują się stawki dotyczące gruntów ?
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.