Sprawa sądowa o zapłatę

EDDIEEDDIE Użytkownik
Całkiem niedługo mamy sprawę w sądzie o zapłatę długu przez dewelopera, który nie płacił zaliczek.
Czy macie wiedzę, czy zarząd reprezentowany przez 3 osoby - członków zarządu będzie zeznawał wspólnie uczestnicząc razem na rozprawie jako powód, czy może pojedynczo, wchodząc na salę po kolei, czy może powinien wyznaczyć jedną osobę do złożenia zeznań?

Komentarze

  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Członkowie zarządu są przesłuchiwani na innych zasadach niż świadkowie, możecie wskazać osobę/ osoby, poza tym cały zarząd może uczestniczyć w przesłuchaniu i zadawać pytania.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Przesłuchania to jedno, ale jest jeszcze kwestia zgody na ustępstwa. Gdyby np. doszło do ugody sądowej albo do rezygnacji z części roszczenia (np. odsetek), to wymagana jest obecność przynajmniej dwóch członków zarządu i ich zgodne oświadczenie, że wyrażają na to zgodę. Jeden członek zarządu nie wystarczy.
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zarząd ma prawo samodzielnie zrezygnować z odsetek, jeśli wm ma uchwałę o ich naliczaniu?
    Ja bym się na taką rezygnację nie odważyła
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Przecież to jest postępowanie o zapłatę, czyli czynność zarządu zwykłego. Zarząd reprezentuje wspólnotę.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    [cite] koziorozka:[/cite]Zarząd ma prawo samodzielnie zrezygnować z odsetek, jeśli wm ma uchwałę o ich naliczaniu?
    Ja bym się na taką rezygnację nie odważyła

    Wspólnota nie musi mieć uchwały o naliczaniu odsetek.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Wiem, że nie musi. Pytam co wtedy, jak ją ma. Zarząd może tę uchwałę zignorować i zrezygnować np. z odsetek?
    Poza tym czy zarząd ma prawo zrezygnować z części roszczenia? Przecież wysokość zaliczki określa uchwała, to nie jest czynność zwykłego zarządu.
    Zarząd reprezentuje wspólnotę przed sądem, ale nie jestem przekonana, czy ma prawo do ugody zmniejszającej zobowiązania zaległowicza
  • Opcje
    MirekLMirekL Użytkownik
    edytowano listopada -1
    koziorozka -
    Zarząd reprezentuje wspólnotę przed sądem, ale nie jestem przekonana, czy ma prawo do ugody zmniejszającej zobowiązania zaległowicza
    A czy ma taki zakaz? Należy kierować się rozsądkiem i logiką. Co innego jak ktoś nie płaci, bo stracił właśnie pracę i nie ma środków, a co innego gdy ktoś "ostentacyjnie" olewa platności. U siebie w statucie wstawiłem punkt o możliwości rezygnacji z odsetek. Decyzja należy do Zarządu. I mam taki przypadek, uzasadniony.:bigsmile:
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] EDDIE:[/cite]Całkiem niedługo mamy sprawę w sądzie o zapłatę długu przez dewelopera, który nie płacił zaliczek.
    Czy macie wiedzę, czy zarząd reprezentowany przez 3 osoby - członków zarządu będzie zeznawał wspólnie uczestnicząc razem na rozprawie jako powód, czy może pojedynczo, wchodząc na salę po kolei, czy może powinien wyznaczyć jedną osobę do złożenia zeznań?
    Idźcie na ugodę.... 100% podstawowej kwoty zadłużenia + 50% odsetek należnych ... skraca to całą procedurę do jednej dwóch rozpraw....
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano lutego 2012
    koziorozka:
    Zarząd reprezentuje wspólnotę przed sądem, ale nie jestem przekonana, czy ma prawo do ugody zmniejszającej zobowiązania zaległowicza
    Skoro zarząd może udzielić adwokatowi pełnomocnictwa procesowego w pełnym zakresie - a może - to sam też może zrobić to, co pełnomocnik. Kodeks postępowania cywilnego:
    Art. 91. Pełnomocnictwo procesowe obejmuje z samego prawa umocowanie do:
    1) wszystkich łączących się ze sprawą czynności procesowych, nie wyłączając powództwa wzajemnego, skargi o wznowienie postępowania i postępowania wywołanego ich wniesieniem, jako też wniesieniem interwencji głównej przeciwko mocodawcy;
    2) wszelkich czynności dotyczących zabezpieczenia i egzekucji;
    3) udzielenia dalszego pełnomocnictwa procesowego adwokatowi lub radcy prawnemu;
    4) zawarcia ugody, zrzeczenia się roszczenia albo uznania powództwa, jeżeli czynności te nie zostały wyłączone w danym pełnomocnictwie;
    5) odbioru kosztów procesu od strony przeciwnej.
  • Opcje
    Pani BeataPani Beata Użytkownik
    edytowano listopada -1
    EDDIE, i tak o tym o co pytasz zadecyduje sąd...
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    [cite] koziorozka:[/cite]Wiem, że nie musi. Pytam co wtedy, jak ją ma. Zarząd może tę uchwałę zignorować i zrezygnować np. z odsetek?

    Np. maksymalnych? Wydaje mi się, że to byłoby przekroczenie zarządu zwykłego.

    Nowy doklejony: 01.03.12 12:36
    [cite] Posesja:[/cite]
    Art. 91. Pełnomocnictwo procesowe obejmuje z samego prawa umocowanie do:
    1) wszystkich łączących się ze sprawą czynności procesowych, nie wyłączając powództwa wzajemnego, skargi o wznowienie postępowania i postępowania wywołanego ich wniesieniem, jako też wniesieniem interwencji głównej przeciwko mocodawcy;
    2) wszelkich czynności dotyczących zabezpieczenia i egzekucji;
    3) udzielenia dalszego pełnomocnictwa procesowego adwokatowi lub radcy prawnemu;
    4) zawarcia ugody, zrzeczenia się roszczenia albo uznania powództwa, jeżeli czynności te nie zostały wyłączone w danym pełnomocnictwie;
    5) odbioru kosztów procesu od strony przeciwnej.

    Czy chcesz przez to powiedzieć, że zarząd może zrzec się roszczenia, np. o 100 tys. zł. i nie przekroczy taka czynność zarządu zwykłego?
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano marca 2012
    Nie, ale zrezygnować z odsetek może.
    Wszystko zależy od tego, o jak dużą kwotę chodzi.
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Odsetki u mnie są ustawowe, uchwalone.
    Nie odważyłabym się z nich rezygnować w sądzie, bo niby na jakiej podstawie? 100 zł mogę a 1000 nie? Kto to ma ustalić?
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano marca 2012
    [cite] koziorozka:[/cite]Odsetki u mnie są ustawowe, uchwalone.
    Nie odważyłabym się z nich rezygnować w sądzie, bo niby na jakiej podstawie? 100 zł mogę a 1000 nie? Kto to ma ustalić?

    Posesji zapewne chodziło o to czy kwota tych odsetek przekracza czy też nie przekracza zarządu zwykłego.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    czy kwota tych odsetek przekracza czy też nie przekracza zarządu zwykłego
    Nie rozumiem. To wysokość sumy decyduje?
    Bo ja zatwierdzam bez uchwały faktury np. za c.o. po kilkanaście tys. zł a potrzebuję uchwały na 3 tys. zł np. na monitoring kanalizacji.
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zatwierdzenie faktury to czynność techniczna. Nie jest to zaciągnięcie zobowiązania - zobowiązanie wspólnota zaciągnęła zawierając umowę z dostawcą energii cieplnej.
    Kwota jest ważna, bo od niej zależy ocena, czy jest to czynność zwykłego zarządu, czy nie.
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Kwota jest ważna, bo od niej zależy ocena, czy jest to czynność zwykłego zarządu, czy nie
    Można prosić dokładniej?
    Jaki procent i od czego liczony mogę wydać bez uchwały? Chętnie poznam zasadę i podstawę jej stosowania
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    [cite] koziorozka:[/cite]
    Kwota jest ważna, bo od niej zależy ocena, czy jest to czynność zwykłego zarządu, czy nie
    Można prosić dokładniej?
    Jaki procent i od czego liczony mogę wydać bez uchwały? Chętnie poznam zasadę i podstawę jej stosowania

    Zdrowy rozsądek jedynie.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano marca 2012
    Zdrowy rozsądek mi podpowiada, że jako członek zarządu nie mam prawa zmieniać finansowej decyzji właścicieli wyrażonej uchwałą.
    Poza tym w dość dużej wspólnocie nie będę bawiła się w detektywa, czy pan Janek jeździ swoim autem czy kolegi i czy wakacje spędza w domu czy na Szeszelach - nie mam kompetencji.
    Swoją drogą to ciekawy problem :wink:
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Poza tym w dość dużej wspólnocie nie będę bawiła się w detektywa, czy pan Janek jeździ swoim autem czy kolegi i czy wakacje spędza w domu czy na Szeszelach - nie mam kompetencji.
    O co chodzi?
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Chodzi mi o kryteria.
    Czym miałabym się kierować (trudną sytuacją materialną zadłużonego?) przystając np. na zmniejszenie o 50% odsetek za zwłokę
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] koziorozka:[/cite]Chodzi mi o kryteria.
    Czym miałabym się kierować (trudną sytuacją materialną zadłużonego?) przystając np. na zmniejszenie o 50% odsetek za zwłokę
    ślepe prawo choć prawo nie musi być na pierwszym miejscu , pozostaje tzw czynnik ludzkiego podejścia do sprawy ...
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    [cite] koziorozka:[/cite]Chodzi mi o kryteria.
    Czym miałabym się kierować (trudną sytuacją materialną zadłużonego?) przystając np. na zmniejszenie o 50% odsetek za zwłokę

    Jeżeli masz wątpliwości może zapytać właścicieli czy się zgadzają. Różnymi względami można się kierować, np. powództwo jest niepewne, wtedy należy brać co dają.
    Przecież właściciele nie będą podejmować uchwały, mocą której wyrażą zgodę na przegranie procesu.
    Można się też kierować tym, czy w ogóle dana kwota będzie w najbliższej przyszłości ściągalna (wielość wierzycieli), itd.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zarządco, ty mi podpowiadasz wyjście zdroworozsądkowe (cieszę się), ale nie o rozsądek pytam.
    Moje wątpliwości dotyczą "umocowania", czyli jakim prawem członkowie zarządu swoją decyzją mogą zmienić ustalenia dokonane w uchwale właścicieli :wink:
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    No tak, ale w ogóle ta uchwała o odsetkach, o ile nie były maksymalne, niczego nie wnosi, to zarząd kieruje wspólnotą i w niektórych przypadkach może kierując się właśnie tym zdrowym rozsądkiem podjąć taką decyzję.
    Przepisy często przecież odwołują się do takich nieostrych kryteriów.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Odeszliście od tematu wątku. W przypadku naszego dewelopera, nie wchodzi w grę umorzenie jakichkolwiek odsetek.
    Umorzyć, czy zmniejszyć odsetki można normalnemu człowiekowi, a nie krętowi, oszustowi i złodziejowi.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.