Czy wspólnota mieszkaniowa ma prawo przechowywać akta notarialne dotyczące poszczególnych lokali
Zarzadca.pl
Użytkownik
Aby prawidłowo wykonywać swoje obowiązki związane z zarządem nieruchomością wspólną zarząd wspólnoty (lub ustanowiony zarządca) musi mieć dostęp do dokumentów wspólnoty, czyli dokumentów wszystkich lokali wchodzących w jej skład. Zgodnie z art. 29 ust 1e ustawy o własności lokali zarząd lub zarządca, któremu zarząd nieruchomością wspólną powierzono, może żądać od właścicieli lokali okazania dokumentów potwierdzających prawo własności lokali. Okazanie dokumentów nie jest tożsame z doręczeniem ich kserokopii, jak również brak jest w powołanym przepisie wyraźnego wskazania, że dokumentem potwierdzającym przedmiotowe prawo jest akt notarialny.
więcej:
http://www.zarzadca.pl/dane-osobowe/1505-czy-wspolnota-mieszkaniowa-ma-prawo-przechowywac-akta-notarialne-dotyczace-poszczegolnych-lokali
więcej:
http://www.zarzadca.pl/dane-osobowe/1505-czy-wspolnota-mieszkaniowa-ma-prawo-przechowywac-akta-notarialne-dotyczace-poszczegolnych-lokali
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.
Komentarze
Jeżeli więc właściciele dobrowolnie przekażą kserokopie aktów notarialnych na prośbę zarządu, to nie ma naruszenia prawa.
Zarząd wspólnoty nie ma prawa żądać kserokopii, ale poprosić zawsze może. Proponuję sprawdzić w art. 7 uwl: Zatem akt notarialny JEST takim dokumentem, Panie GIODO. Bla, bla - proszę zajrzeć do ksiąg wieczystych, które są jawne i dostępne dla wszystkich w internecie. Są tam dostępne Pesele właścicieli, imiona ich rodziców, rodzaj współwłasności, hipoteki ustanowione na lokalu itp. - dużo więcej, niż jakiemukolwiek zarządowi potrzeba.
Poza tym nie ma określonego katalogu danych, które są wystarczające dla sprawowania zarządu nieruchomością wspólną. Jeżeli na co dzień nie potrzebuję Peselu właściciela, to nie znaczy, że jutro nie będę go potrzebował, kiedy trzeba będzie skierować wniosek o egzekucję komorniczą przeciwko temu właścicielowi. Wtedy przydałyby się i Pesel, i wiedza o stanie majątkowym dłużnika, a także miejsce zatrudnienia, stan cywilny itp. Jednak wtedy już nie będzie łatwo takie dane uzyskać, chociaż w nowej sytuacji będą one jak najbardziej adekwatne ze względu na cel, któremu służą.
Ochrona danych osobowych w polskim wydaniu prowadzi do znikania nazwisk ze spisu lokatorów, paneli domofonowych i książek telefonicznych. Jesteśmy tak bojaźliwym narodem, że nawet nikomu nieznany Kowalski, pracujący jako księgowy w składzie opału, mieszkający w bloku spółdzielczym w Koziej Wólce, zastrzega swoją anonimowość, gdzie się tylko da. W dodatku najchętniej ogrodziłby ten swój blok zasiekami z drutu kolczastego i zatrudniłby ochronę z monitoringiem i patrolami - dla bezpieczeństwa, oczywiście.
Należałoby również odpowiedzieć używając takiego belkotu prawniczego - " Nie ma przepisu prawnego zabraniającego Zarządow WM gromadzenia ksero AN, więc z braku unormowan ustawowych należy przyjąć zasadę adekwatności".
Zarządca - Twoje stanowisko wręcz szkodzi wspólnotom. Co to znaczy jedynie okazać? A z ilu metrow? A może przez szybę? Mam wszystkie ksero AN, nikt mi nie odmówił ich dostarczenia. A gdybym natknął się na taki przypadek,kazałbym wlaścicielowi czekać na stojąco aż go przepisze do zeszytu.
Po raz kolejny apeluję, piszmy więcej o obowiązkach właścicieli brania aktywnego udzialu w życiu WM, a nie tylko jakie to mają "święte prawa" do żądań i wymagań.:bigsmile:
To nie jest moje stanowisko.