Prośba o kilka porad.

szati83szati83 Użytkownik
edytowano marca 2012 w Wolne tematy
Witam serdecznie. Trafiłem na to forum nie bez przyczyny. Przyczyną tą jest "moja" wspólnota mieszkaniowa. Wspólnota mieszkaniowa, o której mowa składa się z sześciu klatek po około jedenaście mieszkań. Są to bloki z lat 80-tych. Dwa połączone razem usytuowane na pagórku, a trzeci oddalony o kilka metrów poniżej. Mieszkam na tym osiedlu od początku, lecz nigdy nie było tak źle jak jest teraz. Osiedle ma wspólną kotłownię na olej opałowy (bez możliwości wymiany dysz na gaz). Owa kotłownia jest przy jednym z bloków. I właśnie tutaj jest jeden z problemów, który mam nadzieję pomożecie mi rozwiązać. Otóż około 2-3 lat temu rura ciepłownicza została ocieplona, lecz problem z wysokim spalaniem pieca nie rozwiązał się. Powodem jest brak podzielników ciepła. Nie ma ponieważ kilka rodzin się nie zgodziło się z tego względu, że swoje mieszkania muszą bardziej dogrzewać i ja to rozumiem. Tylko, że moi sąsiedzi nie potrafią zakręcać kaloryferów przy otwartym oknie. Ba! Na ostatnim zebraniu okazało się, że gro rodzin nie posiada regulatorów temp. przy kaloryferach. Powiedzcie jak ten problem można rozwiązać?

Komentarze

  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Podzielniki, termoregulatory możecie zainstalować uchwałą, czyli za zgodą większości
    Na otwieranie okna przy kaloryferach włączonych na maksa nic nie poradzisz, do niektórych nie dociera, że to kosztuje, ale próbuj. Metodą łagodnej perswazji sporo można uzyskać
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] koziorozka:[/cite]Podzielniki, termoregulatory możecie zainstalować uchwałą
    Ejże, na pewno?
    Żadnych narzędzi nie trzeba, wystarczy samą uchwałą?
  • Opcje
    Pani BeataPani Beata Użytkownik
    edytowano marca 2012
    Będzie potrzebna i uchwała i narzędzia. A i hydraulik się przyda... być może nawet nie jeden.
    Komentarz edytowany Pani Beata
  • Opcje
    szati83szati83 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Czyli większością głosów zarządu tak? A czy jest firma która montuje podzielniki i robi wyliczenia odnośnie ilości potrzebnego ciepła dla danego lokalu? Słyszałem o takiej ale obleciałem internet i nic takiego nie znalazłem.
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano marca 2012
    Nie zarząd a większość właścicieli może uchwałę o zainstalowaniu podzielników przegłosować.
    Jakie to będą podzielniki, jaka firma je zamontuje kto i to będzie wskazania tych podzielników rozliczał (bo wm i tak musi zapłacić wg. wskazania licznika głównego) administrator czy ktoś z zewnątrz to już od was zależy.
    Podzielniki mają wielu przeciwników a liczniki nie wszędzie chyba można zamontować
    Wpisz w google "wspólnota mieszkaniowa" "podzielniki" i sporo na ten temat znajdziesz
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano marca 2012
    Wystarczy opracować w oparciu o art. 45a Prawa energetycznego regulamin rozliczania energii cieplnej i przyjąć go uchwałą właścicieli lokali....

    Pozostaje pytanie czy od początku lokale były dostępne na wolnym rynku czy wspólnota powstała na bazie zasobu komunalnego czy innego podmiotu.?
    Pomocne informacje :
    http://suw.biblos.pk.edu.pl/resources/i2/i3/i1/i9/r2319/MaludzinskiB_KorektaWskaznika.pdf
    
    http://instalreporter.pl/wp-content/uploads/2010/11/IR3_Wspolczynniki_.pdf
    
    Komentarz edytowany KubaP
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Szati83: Powodem jest brak podzielników ciepła
    A kto was namówił do tego badziewia w postaci podzielników ciepła. Idziecie z deszczu pod rynnę...
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    [cite] elan124:[/cite]
    Szati83: Powodem jest brak podzielników ciepła
    A kto was namówił do tego badziewia w postaci podzielników ciepła. Idziecie z deszczu pod rynnę...


    Niekiedy montaż ciepłomierzy może się wiązać z ogromnymi kosztami, dlatego często właściciele decydują się na podzielniki.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano marca 2012
    [cite] Zarządca:[/cite]
    [cite] elan124:[/cite]
    Szati83: Powodem jest brak podzielników ciepła
    A kto was namówił do tego badziewia w postaci podzielników ciepła. Idziecie z deszczu pod rynnę...
    Niekiedy montaż ciepłomierzy może się wiązać z ogromnymi kosztami, dlatego często właściciele decydują się na podzielniki.
    z deszczu pod rynnę ...ile zapłacą za rozliczanie ,dzierżawę i obsługę tych podzielników i jakie :shocked:, gdy dostaną rozliczenia .... to temat na nowe wątki ... i tak to się kręci...
    Jak już coś reklamować to takie działanie, które nie szkodzą właścicielowi.
    Niekiedy montaż ciepłomierzy może się wiązać z ogromnymi kosztami,
    Uważam że to nie jest problem .... można do tego przygotować się przez cały rok ..... pierwsze liczniki finansują właściciele lokali w ratach ...
    Komentarz edytowany KubaP
  • Opcje
    szati83szati83 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Słuchajcie, no ale jakie znaleźć rozwiązanie skoro mam mieszkanie 41,8m2 a obecnie mój czynsz wynosi co miesiąc wynosi 477,07zl w tym 52zl funduszu remontowego?
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano marca 2012
    [cite] szati83:[/cite]Słuchajcie, no ale jakie znaleźć rozwiązanie skoro mam mieszkanie 41,8m2 a obecnie mój czynsz wynosi co miesiąc wynosi 477,07zl w tym 52zl funduszu remontowego?
    Czyli na fundusz remontowy płacisz około 1,24 zł/m2? To nie jest dużo. Sam piszesz, że "są to bloki z lat 80-tych", czyli pewnie wymagają już remontów.
    Rozumiem, że chciałbyś płacić mniej. Jaką część z tych opłat pochłaniają koszty ogrzewania? Jakie są inne koszty?
    Ocieplenie samej "rury ciepłowniczej" to nie wszystko.
    Czy to jest wielka płyta?
    Czy budynki są ocieplone?
    Czy możecie poszukać oszczędności na kosztach ogrzewania, np. odłączyć niektóre grzejniki w suszarniach, pralniach, wymienić okna na klatkach schodowych, uszczelnić drzwi wejściowe itp.?
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    szati - obejrzałeś sprawozdanie finansowe? Tam są podane koszty utrzymania (eksploatacji) twojej nieruchomości i tam trzeba szukać, na czym można oszczędzić.
    Posesja podał przykłady, ja dodam, że np. po wyregulowaniu czujek włączających żarówki (lampy) w częściach wspólnych faktura za prąd może się zmniejszyć. Czasem warto zmienić bank na tańszy, zmienić polisę OC itp.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.