ksero dokumentów
arkadiusz
Użytkownik
Czy jako zarządca wspólnoty mieszkaniowej mogę na prośbę jednego właściciela lokalu przekazać mu ksero wszystkich dokumentów ,faktur itd z lat ubiegłych.Czy dokumentacja jest tylko do wglądu na wyznaczonym spotkaniu. Czy są jakieś przeciwwskazania prawne czy ustawowe. A jak są to jakie?
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.
Komentarze
Przy przekazywaniu dobrze jest zrobić spis i pobrać pokwitowanie. Warto też pomyśleć o oświadczeniu w sprawie ochrony danych osobowych, jeżeli są takie w przekazywanych dokumentach.
Sąd Apelacyjny w Warszawie w wyroku z dnia 26.06.2008 roku (sygn. akt: I Aca 1382/07 ) orzekł, iż „przepisy ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali nie dają podstawy do całkowitego i bezwarunkowego pozbawienia członka wspólnoty prawa do otrzymania kserokopii dokumentacji związanej ze sprawowaniem zarządu nieruchomością wspólną".
Więcej na ten temat w artykule: "Zarząd ma obowiązek sporządzać kserokopie dokumentacji" na stronie czasopisma Zarządca Portal Informacyjny:
http://www.zarzadca.pl/komentarze/612-zarzad-ma-obowiazek-sporzadzac-kserokopie-dokumentacji
Pomocne orzecznictwo:
wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie, sygn. akt: IACa 1382/07, niepubl. , treść orzeczenia na stronie czasopisma Zarządca Portal Informacyjny:
http://www.zarzadca.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=611&Itemid=94
Osobliwości:
"Jak informuje Gazeta Prawna kontrola działalności władz Spółdzielni Mieszkaniowej Nowy Bieżanów w Krakowie może być dla jej członków tak kosztowna, że praktycznie niewykonalna. Władze ustaliły opłaty za udostępnianie dokumentacji – za okazanie dokumentu archiwalnego - 4,50 za szukę, za kserokopię strony A 4 - 2 zł. Jeżeli spółdzielca zażyczy sobie kserokopii dokumentu w formacie A 3 zapłaci aż 7 zł. , oczywiście do tych cen spółdzielnia doliczy podatek Vat."
Więcej:
http://www.zarzadca.pl/przeglad-prasy/prasa-ogolnopolska/1084-sposob-na-ciekawskich-spoldzielcow
I znowu to wzornictwo oparte na spółdzielczości mieszkaniowej , czy my właściciele jesteśmy ubezwłasnowolnieni i wspólnoty muszą naśladować praktyki spółdzielniane ....
Zarządzanie nieruchomościami przez wspólnoty mieszkaniowe to trzeci, odmienny rodzaj ( po komunalnym, spółdzielczym) zarządzania nieruchomościami w Polsce.
Tak jest od 1995 roku. Jednak , jak widzę , do wielu ta informacja nie dotarła.
Tak, to jest typowy model biurokratycznego zarządzania , może nawet stworzyć komórkę organizacyjna u administratora czy w zwiększyć ilość członków Zarządu WM ,
którzy te czynności będą wykonywać....
Wręcz przeciwnie - skoro realizacja ustawowego prawa kontroli polega na udostępnianiu kserokopii, to odmówić nie można, ponieważ źródłem uprawnienia nie jest uchwała, lecz ustawa.
"okazanie dokumentów" (aktu notarialnego (art. 29.1e)) nie jest jednoznaczne z dostarczeniem jego kserokopii...
Podobno prawo jest jednakowe dla wszystkich i ma działać w obie strony ...
Uchwałą można określić szczegóły, "organizacyjne zasady" wykonywania tego prawa, ale nie jest prawdą, że prawo właścicieli do kontroli zależy od tego, czy jest w tej sprawie uchwała. Prawo to jest zapisane wprost w ustawie: Ustawa nie uzależnia tego prawa od podjęcia uchwały.
Nie można udawać, że tego przepisu nie ma. Nie byłoby to "naciąganie prawa", lecz przejaw złej woli, chęć ograniczenia praw właścicieli. Wzornictwo? To był przykład utrudnień w dostępie do dokumentów, ku przestrodze wszystkich. Takie sztuczki występują nie tylko w spółdzielniach mieszkaniowych. Gdzieś to już czytałem...
Toż to bzdura, albo nawet herezja.
Posesja - A w ktorym miejscu uowl to wyczytaleś? W mojej tego nie ma.
Szanowni userzy. Nie doradzajcie ludziom żeby żądali, bo to niekiedy przyniesie odwrotny skutek. Ja zareagowalbym "gestem Kozakiewicza". To bardzo dobry pomysl (chociaż jestem przeciwnikiem nadmiaru uchwal) określić czytelne zasady i procedury.:bigsmile:
Nie powiem ci, bo nie o to chodzi.
Zareagowałem na beznadziejnie idiotyczną, nieskończenie ignorancką wypowiedź: