zgoda na daszek

eeeeee Użytkownik
Witam! Mamy ocieplony blok, jeden z lokatorów chce sobie na ocieplonej ścianie umiescić daszek nad balkonem. Czy musi uzyskać zgodę od zarządu, czy może sobie zrobić to bez rzadnego pozwolenia?

Komentarze

  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano marca 2012
    [cite] eee:[/cite]Mamy ocieplony blok, jeden z lokatorów chce sobie na ocieplonej ścianie umiescić daszek nad balkonem.
    Czy musi uzyskać zgodę od zarządu, czy może sobie zrobić to bez żadnego pozwolenia?
    Nie tyle, że zgodę Zarządu WM, ale zgodę ogółu właścicieli lokali - stosowna uchwała właścicieli lokali, nie wiem jak jest z prawami autorskimi architekta, ale to już inna kwestia.
  • Opcje
    eeeeee Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Witam! Niestety wlasciciel przyszłego daszku nie zgodził sie na zrobienie listy i powiedział że nic go to nie obchodzi. Co teraz mamy zrobić?
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] eee:[/cite]Niestety wlasciciel przyszłego daszku nie zgodził sie na zrobienie listy
    i powiedział że nic go to nie obchodzi. Co teraz mamy zrobić?
    Napisz mu , że wspólnota nie wyraża na montaż daszku. Widzę, że klient idzie na dyktat ...
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    z uzasadnienia wyroku Sądu Apelacyjnego z dnia 11 maja 2011 r. , sygn. akt I ACa 162/11:


    "Właściciele lokali tworzący pozwaną Wspólnotę mieliby związku z tym jasność, co do technicznej potrzeby zamontowania zadaszeń nad balkonami na ostatniej kondygnacji. Uzyskano by na to przedsięwzięcie pozwolenie na budowę, tak jak uzyskano je na cały projekt termomodernizacji. W świetle bowiem aktualnych przepisów ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (tekst jedn. Dz.U. z 2003 r. Nr 207, poz. 2016 ze zm.) i orzecznictwa administracyjnego należy przyjąć, iż takie pozwolenie jest wymagane [por. przykładowo: wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 20 października 2009 r. II SA/Kr 1206/09, LEX nr 573747 czy wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego (do 2003.12.31) w Łodzi z dnia 10 stycznia 2002 r., II SA/Łd 321/99, LEX nr 656388)."



    Orzeczenie na stronie czasopisma:

    http://www.zarzadca.pl/orzecznictwo-sadowe/1243-i-aca-16211-zadaszenie-balkonu



    z uzasadnienia wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 10.01.2002 roku, sygn. akt: II SA/Łd 321/99:

    "W rozpatrywanej sprawie wątpliwości mogła budzić okoliczność, czy przedmiotowe zadaszenie balkonu jest obiektem budowlanym w rozumieniu przepisów Prawa budowlanego. W wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 21 września 2000 r., II SA/Łd 1203/97 /nie publ./ trafnie przyjęto, że "dla uznania inwestycji za obiekt budowlany nie jest wymagane trwałe związanie z gruntem, a nawet posiadanie ścian; wystarczy, że jest to konstrukcja przestrzenna, posiadająca jako element konieczny pokrycie dachowe, które w jakikolwiek sposób łączy się z gruntem". Podzielając cytowany pogląd, należy stwierdzić, że daszek wybudowany nad balkonem jest obiektem budowlanym, na którego budowę wymagane było pozwolenie budowlane. Brak takiego pozwolenia przesądza, więc o tym, że organy administracji prawidłowo zastosowały przepis art. 48 Prawa budowlanego z 1994 r."

    Treść orzeczenia:

    http://www.orzeczenia-nsa.pl/wyrok/ii-sa-ld-321-99,budownictwo_nadzor_architektoniczno_budowlany_i_specjalistyczny_ochrona_przeciwpozarowa_prawo,17f454f.html
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    junkerjunker Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Witam
    Czy wg nowego prawa budowlanego nadal jest wymagane zezwolenie na budowę? Dodam że zasięgnąłem informacji w starostwie i nadzór stwierdził że nie potrzeba. Jednakże art 29-31 nic wg mnie o tym nie mówi.
  • Opcje
    wp44wp44 Użytkownik
    edytowano lipca 2015
    [cite] KubaP:[/cite]nie wiem jak jest z prawami autorskimi architekta, ale to już inna kwestia.
    W rzeczy samej, to już inna kwestia. Architekt ma prawa autorskie do swojego projektu, a nie do budynku, który powstał na podstawie tego projektu. Architekt nie jest autorem budynku, tylko projektu.

    Prawna ochrona projektu architektonicznego a praktyka
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.