Zaległe wynagrodzenie poprzedniego zarządcy

joziujoziu Użytkownik
Od stycznia 2011 roku jestem członkiem wspólnoty mieszkaniowej, budynek ok. 30 mieszkań. W czasie mojego zamieszkiwania w tym budynku administratorem tej wspólnoty mieszkaniowej jest firma "B". Wcześniej jednak, w latach 2008-2010 administrowała firma "A". Firma "A" nie do końca wywiązywała się ze swoich obowiązków i została zmieniona na firmę "B". Administrator firmy "A" najprawdopodobniej nie otrzymywał też części swojego wynagrodzenia w końcowym okresie działania. O swoje wynagrodzenie dochodził roszczeń w sądzie i sprawę wygrał. Obecnie w 2011 roku wspólnota wypłaciła temu panu 6500 zł., co zostało przez wspólnotę rozliczone z bieżącej eksploatacji.
Czy wchodząc do takiej wspólnoty mieszkaniowej w roku 2011 jestem zobowiązany do partycypowania w zaległych kosztach z lat, w których nie byłem członkiem tej wspólnoty?

Komentarze

  • Opcje
    MirekLMirekL Użytkownik
    edytowano listopada -1
    joziu - oczywiście ,że tak. Tak samo jak np. :angry:do spłaty pobranego przed kilku laty kredytu na remont.
  • Opcje
    joziujoziu Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Tyle tylko, że wątpliwości moje budzi fakt, iż przecież w latach 2008 - 2010 też były pobierane pieniądze od wówczas tu mieszkających na wynagrodzenie zarządcy. Jeśli więc w jakiś sposób nie zostały wydane na ten cel, a ich nie ma, a w roku ubiegłym pokrywa się ten wydatek z bieżących kosztów eksploatacyjnych - to chyba tak do końca tu wszystko nie gra. Mnie wygląda to na to, że ci, którzy mieszkali tu w latach ubiegłych zapłacili za to samo po raz drugi, a ci, którzy nie mieszkali z kolei zapłacili za coś co ich nie powinno dotyczyć.
  • Opcje
    MirekLMirekL Użytkownik
    edytowano listopada -1
    joziu - Twoje stanowisko jest typowo "roszczeniowe".
    Pieniądze byly zbierane a teraz ich nie ma. Czy ktoś je ukradl? Widocznie zostaly wydane na inne cele?
    Mnie wygląda to na to, że ci, którzy mieszkali tu w latach ubiegłych zapłacili za to samo po raz drugi, a ci, którzy nie mieszkali z kolei zapłacili za coś co ich nie powinno dotyczyć.
    To jest blędna hipoteza. Przykro mi , że moje stanowisko Cię nie satysfakcjonuje. Może znajdą się inni.:bigsmile:
  • Opcje
    Pani BeataPani Beata Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Wątpię, żeby się znaleźli...
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    [cite] joziu:[/cite]
    Czy wchodząc do takiej wspólnoty mieszkaniowej w roku 2011 jestem zobowiązany do partycypowania w zaległych kosztach z lat, w których nie byłem członkiem tej wspólnoty?

    Kwestię tę reguluje art. 17 ustawy o własności lokali stanowiąc, że

    "za zobowiązania dotyczące nieruchomości wspólnej odpowiada wspólnota mieszkaniowa bez ograniczeń, a każdy właściciel lokalu - w części odpowiadającej jego udziałowi w tej nieruchomości."

    Ewentualne roszczenia można kierować do zbywcy, o ile wprowadzić Pana w błąd co do sytuacji prawnej i faktycznej.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] joziu:[/cite]Czy wchodząc do takiej wspólnoty mieszkaniowej w roku 2011 jestem zobowiązany do partycypowania w zaległych kosztach z lat,
    w których nie byłem członkiem tej wspólnoty?
    A co masz wpisane w AN na temat pożytków i ciężarów , przeszły na ciebie czy nie?
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Jeżeli zapisu brak, to zastosowanie ma art. 548 k.c.

    § 1. Z chwilą wydania rzeczy sprzedanej przechodzą na kupującego korzyści i ciężary związane z rzeczą oraz niebezpieczeństwo przypadkowej utraty lub uszkodzenia rzeczy.

    § 2. Jeżeli strony zastrzegły inną chwilę przejścia korzyści i ciężarów, poczytuje się w razie wątpliwości, że niebezpieczeństwo przypadkowej utraty lub uszkodzenia rzeczy przechodzi na kupującego z tą samą chwilą.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.