Parkowanie - blokady na koła legalne?

TubeTube Użytkownik
Do założenia blokady w poszczególnych przypadkach upoważnieni są także pracownicy prywatnych firm, zatrudnionych przez spółdzielnie czy wspólnoty mieszkaniowe - tak twierdzi Jacek Pytel z Komendy Miejskiej Policji w Katowicach, który przyznaje, że sprawa jest mu znana.
"Pracownicy takich firm dysponują regulaminem, który określa zasady parkowania. Możliwość wjazdu mają lokatorzy mieszkań, a także ich goście po uprzednim powiadomieniu pracowników" - wyjaśnia rzecznik.
Wiecej w materiale tVN24:
http://kontakt24.tvn.pl/temat,prywatna-firma-zalozyla-ci-blokade-policja-to-legalne,38455.html?categoryId=2

Komentarze

  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Skuteczne, ale nielegalne.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    I skuteczne i legalne ...
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Coś się zmieniło w tym zakresie?

    Z uzasadnienia wyroku Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 27 maja 2009 r, sygn. akt: VI ACa 1124/08:


    "Abstrahując od powyższych rozważań należy również odnieść się do kwestii uprawnień wspólnoty mieszkaniowej do zakładania blokad na koła pojazdów. Dotychczasowy sposób uregulowania w ustawodawstwie kwestii zakładania blokad na koła pojazdów wskazuje na to, że tego typu rozwiązanie należy traktować jako daleko idący środek represji. Wystarczy tu wspomnieć, że w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 22 grudnia 2004 roku w sprawie środków przymusu bezpośredniego stosowanego przez funkcjonariuszy celnych (Dz. U. Nr 286, poz. 2874) i z dnia 25 czerwca 2002 roku w sprawie środków przymusu bezpośredniego stosowanego przez inspektorów i pracowników kontroli skarbowej (Dz. U. Nr 96, poz. 845), a także w uchylonym już rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 14 stycznia 2000 roku w sprawie usuwania pojazdów i blokowania ich kół (Dz. U. Nr 5, poz. 64) stosowanie blokad na koła pojazdów jest traktowane jako środek przymusu bezpośredniego. Stosowanie tego typu urządzeń, jako środka represji ograniczającego prawo własności pozostaje tym samym w wyłącznej sferze władztwa państwa. Zgodnie z art. 64 Konstytucji RP własność może być ograniczona tylko w drodze ustawy i tylko w zakresie, w jakim nie narusza ona istoty prawa własności. Środki tego typu mogą być więc stosowane wyłącznie na podstawie wyraźnego upoważnienia ustawowego nie budzącego żadnych wątpliwości. Każda ingerencja w prawo własności stanowi środek ostateczny i może być dokonywana dopiero w sytuacji, gdy inne środki zawiodą i to tylko ze względu na ważną wartość mocniej chronioną (zasada hierarchiczności wartości chronionych przez prawo). Wartością wyżej chronioną jest np. interes publiczny, zdrowie czy życie.
    W chwili obecnej uprawnieniem do stosowania blokad na koła pojazdów z pewnością dysponują policja i straż miejska/gminna (art. 130a ustawy z dnia 20 czerwca 1997 roku prawo o ruchy drogowym - Dz. U. z 2005r., Nr 108, poz. 908 - j.t.), oraz funkcjonariusze wskazani w w/w rozporządzeniach Rady Ministrów. Żaden zaś przepis nie daje takiego uprawnienia wspólnocie mieszkaniowej czy też innym wynajętym przez nich osobom fizycznym czy prawnym, w szczególności uprawnienia takiego nie daje przepis art. 13 ustawy o własności lokali. Samodzielne przyznanie sobie takiego uprawnienia przez wspólnotę mieszkaniową musi zostać zatem uznane za sprzeczne z prawem, to jest z Konstytucją RP. "

    Treść orzeczenia na stronie czasopisma Zarządca Portal Informacyjny:
    http://www.zarzadca.pl/orzecznictwo-sadowe/680-vi-aca-1124-08-blokady-na-kola-nieprawidlowo-zaparkowanego-samochodu
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    TubeTube Użytkownik
    edytowano listopada -1
    ... na przednie koło nałożono mi blokadę. Nie zrobiły tego jednak Straż Miejska, ani policja, lecz prywatna firma. Jej pracownik przykleił do szyby kartkę z informacją i numerem telefonu. Zadzwoniłem, pracownik szybko pojawił się przy aucie i stwierdził, że je odblokuje, jeśli zapłacę 150 złotych. W przeciwnym wypadku pojazd zostanie na mój koszt odholowany na parking w Jaworznie lub Chorzowie. Zdębiałem. Tłumaczyłem, że nie zauważyłem żadnej tabliczki informującej o zakazie parkowania na prywatnym terenie, nie było też jakichś słupków czy barierek. Pracownik mimo to był nieugięty. Spieszyłem się do pracy, więc dałem mu pieniądze. Nazajutrz zgłosiłem się na policji, a tam powiadomiono mnie, że firma działała bezprawnie, ale policja w tej sprawie nic nie może zrobić.

    więcej w artykule Życia Bytomskiego "Firmy nielegalnie blokują samochody":
    http://www.zyciebytomskie.pl/artykul.php?id=2442&glowny=0
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.