Problemy z instalacją grzewczą - samowolne przeróbki instalacji

krzygu-69krzygu-69 Użytkownik
Witam
W Naszej Wspólnocie Mieszkaniowej występują w ostatnim czasie problemy w ogrzewaniu mieszkań Temperatura w nich panująca spada nawet do 16 stopni. Ponieważ problemy nie występowały w latach poprzednich szukamy przyczyn. Podejrzewamy, ze przyczyną może być zmiana parametrów instalacji grzewczej (przeprowadzony audyt enegetyczny wykazuje, iż docieplenie budynku nie jest wymagane). Okazalo się, że kilku właścicieli dokonało, bez uzyskania stosownej zgody, przeróbek instalacji we własnych mieszkaniach (m in. dodano dodatkowe grzejniki). Sami wytwarzamy ciepło i jesteśmy zbulwersowani kolejną podwyżką motywowaną na zebraniu cytuję” bo zabrakło pieniędzy”. Wobec zupełnej bierności Zarządu Wspólnoty (wybranego spośród właścicieli), sami jako bezpośrednio zainteresowani szukamy pomocy.
Mam zatem kilka pytań: czy można w jakikolwiek sposób wymusić na Zarządzie podjecie działań zmierzających do usunięcia istniejącego stanu rzeczy? Czy można, za pomocą przepisów prawa zmusić właścicieli dokonujących samowolnych przeróbek do przywrócenia stanu zgodnego z przepisami? Czy wreszcie istnieje możliwość zróżnicowania stawek za ciepło dla właścicieli mieszkań, których nie dokonano przeróbek i tych, którzy mają zamontowane dodatkowe grzejniki (nie mamy powierników ciepła)?
Przeraża nas nasza niemoc wobec bezczynności Zarządu zdominowanego przez grupkę co bezczelnych i aroganckich, a przy tym zamożnych właścicieli.
Proszę o pomoc i wskazanie jakiejś drogi wyjścia z sytuacji.
Pozdrawiam

Komentarze

  • Opcje
    MirekLMirekL Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jesteś typowym przykladem "przeciętnej" Wspólnty Mieszkaniowej. Wlascicielom wszystko zwisa dopóki ich nie dotyczy. Zarządy skladają się albo z "calkowitych ignorantow" wybranych spośród staruszkow (bo mają dużo wolnego czasu) albo z ludzi ,ktorzy weszli do Zarządu aby coś dla siebie zalatwić. Oczywiście muszą pracować spolecznie za frico, bo jakakolwiek próba przyznania im 100 zl spotka się z gwaltownym oporem i sprzeciwem. A co Wy zrobiliście dla siebie? Uchwaliliście ,że system CO to instalacja wspólna? Określiliście czytelne zasady podzialu kosztów, np. wg podzielników? Wątpie. To teraz trzeba det:bigsmile:erminacji ,żeby to uporządkować. Uchwalić co potrzeba, być może zmienić Zarząd. Ale przy takim "pogardliwym" podejściu do roli Zarządu to ciężkie zadanie. Może jakiś "wariat" się zglosi.
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano marca 2012
    Czy można, za pomocą przepisów prawa zmusić właścicieli dokonujących samowolnych przeróbek do przywrócenia stanu zgodnego z przepisami?
    Z praktyki - na to, co właściciel robi w swoim mieszkaniu wspólnota nie ma żadnego wpływu.
    U mnie kuchnię zamieniają w pokój, montują dodatkowe grzejniki, wymieniają na nowe itp.
    Co można z tym zrobić?
    a) z przeróbkami instalacji w lokalu - nic
    b) z płaceniem - przeanalizować, co wam się lepiej opłaca
    Ciepłomierze oraz podzielniki ciepła - kosztują oraz mają swoje wady i zalety
    http://www.meckoszalin.pl/czeste-pytania.html#jaka-jest-roznica-pomiedzy
    http://www.e-sochaczew.pl/sochaczew,podzielniki-ciepla-za-i-przeciw,11321.html
    http://infrastruktura.um.warszawa.pl/poradnik-odbiorcy-ciepla
    Komentarz edytowany koziorozka
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    [cite] koziorozka:[/cite]
    Czy można, za pomocą przepisów prawa zmusić właścicieli dokonujących samowolnych przeróbek do przywrócenia stanu zgodnego z przepisami?
    Z praktyki - na to, co właściciel robi w swoim mieszkaniu wspólnota nie ma żadnego wpływu.

    Koziorożko, jeżeli instalacja jest wspólna, to wspólnota ma wpływ na to jak tę instalację użytkują właściciele - może zażądać przywrócenia stanu pierwotnego i w razie odmowy wystąpić do sądu.

    W pierwszej kolejności należałoby sprawdzić zamówienie mocy - czy zarząd właściwą moc zamówił, następnie sprawdzić w węźle cieplnym czy dostawa rzeczywiście taką moc dostarcza.

    Nie jestem co prawda Czajnikiem, ale mam pewne wątpliwości, ponieważ właściciele bez potrzeby by tych grzejników nie dokładali, w końcu to i koszty i bałagan. To dokładanie sie od czegoś zaczęło - może wadliwie ustawiono automat, np. ogrzewanie włączało się przy takiej temperaturze, która nie była wystarczająca, niektórzy uznali, że jest im za zimno, w końcu przerobili instalację? Moim zdaniem coś tu nie zadziało już na samym początku. Tej mocy jest przy projektowaniu nadwyżka, dlatego gdzieś tkwi błąd a dokładane grzejniki to skutek.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano kwietnia 2012
    jeżeli instalacja jest wspólna, to wspólnota ma wpływ na to jak tę instalację użytkują właściciele - może zażądać przywrócenia stanu pierwotnego i w razie odmowy wystąpić do sądu.
    Ja pisałam "z praktyki", ty Zarządco dopełniasz to teorią, bo tak oceniam sądowe rozstrzygnięcie, czy lokal jest niedogrzany.
    A poza tym co grozi temu właścicielowi, jak nie przywróci "stanu pierwotnego"?
    Z resztą postu się zgadzam, czyli dołożył grzejnik, bo mu było zimno, więc "coś tu nie zadziałało już na samym początku". :smile:
    Komentarz edytowany koziorozka
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano marca 2012
    No wiesz, to nie tylko teoria.
    Jak nie przywróci do stanu pierwotnego, to dostanie grzywnę aż do skutku, jeżeli wspólnota się uprze: takie kwestie regulują przepisy dotyczące egzekucji zobowiązań niepieniężnych.
    [cite] koziorozka:[/cite]bo tak oceniam sądowe rozstrzygnięcie, czy lokal jest niedogrzany.
    Nie, nie o takie rozstrzygnięcie tutaj chodzi, lecz o nakazanie demontażu podpiętych do instalacji stanowiącej część wspólną dodatkowych grzejników.
    Komentarz edytowany admin
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    krzygu-69krzygu-69 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Oczywiście muszą pracować spolecznie za frico, bo jakakolwiek próba przyznania im 100 zl spotka się z gwaltownym oporem i sprzeciwem. A co Wy zrobiliście dla siebie? Uchwaliliście ,że system CO to instalacja wspólna? Określiliście czytelne zasady podzialu kosztów, np. wg podzielników? [/quote]
    Może jeszcze raz. Chodzi o to, że Zarząd Wspólnoty nie podejmie żadnych działań. Po prostu, trudno jest powiedzieć sąsiadowi, gdy ten jest pyskaty, że zrobił źle.
    Inna sprawa to fakt, że Zarząd nie działa za darmo i sam powinien podejmować działania zmierzające do zapewnienia odpowiedniej temperatury w mieszkaniach. W moim pytaniu chodziło o uzyskanie informacji na temat sposobów "poruszenia" Zarządu. A poza tym po co uchwalać, że CO to instalacja wspólna? Przecież to wynika z orzecznictwa? To tak, jakby uchwalac, że w dzień swieci Słońce!
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] krzygu-69:[/cite]W Naszej Wspólnocie Mieszkaniowej występują w ostatnim czasie problemy w ogrzewaniu mieszkań Temperatura w nich panująca spada nawet do 16 stopni.
    W których lokach wytepuja te anomalie : na poddaszu (ostaniej kondygnacji) czy w środku budynku?
    Budynek jest nowy (wybudowany po 1983 roku) , ma skryzowana instalcje?

    Nowy doklejony: 07.04.12 07:45
    Sami wytwarzamy ciepło i jesteśmy zbulwersowani kolejną podwyżką motywowaną na zebraniu cytuję” bo zabrakło pieniędzy”.
    Jak piszesz "o pieniądzach" to napisz coś więcej, jakie były stawki zaliczki za C.O. i CWu , ogrzewanie NW, czy to kotłownia gazowa czy olejowa?
    Bez tego nie da sie czegokolwiek "poradzić ", będzie tylko bicie piany ze "świata mchu i paproci"
  • Opcje
    krzygu-69krzygu-69 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Nieprawidłowości występują w mieszkaniach położonych w klatce schodowej nad kotłownią. Nie występowały one nigdy wcześniej. Budynek został oddany do eksploatacji w 1991 roku. Kotłownia jest gazowa, zupełnie nowa, oddana do użytku w 2010 roku (poprzednie piece zostały zalane przez wody powodziowe). Przeprowadzony audyt energetyczny budynku nie wykazał potrzeby docieplania ścian budynku. Taka inwestycja (zgodnie z oceną audytora) zwróci sie po około 30 latach a ewentualny wzrost temperatury może wynieść 2 stopnie. Czy przyczyną niedogrzania może być samowolna zmiana przez niektórych lokatorów rodzaju grzejników zokłócająca obieg wody w instalacji ?

    Nowy doklejony: 10.04.12 12:17
    Dodam, że niedogrzane są mieszkania położone na przedostatniej kondygnacji.
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zarządca: Nie jestem co prawda Czajnikiem, ale mam pewne wątpliwości
    Ja nie mam żadnych... :bigsmile:
  • Opcje
    TsudaTsuda Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Czy przyczyną niedogrzania może być samowolna zmiana przez niektórych lokatorów rodzaju grzejników zokłócająca obieg wody w instalacji ?
    Zmiana, dokładanie grzejników i przestawianie nastaw kryz grzejnikowych w mieszkaniach to najczęstsze przyczyny zaburzeń działania instalacji grzewczej.
    Takie działanie ma wpływ na bilans cieplny całego budynku, w efekcie tam gdzie jeden właściciel "zadba" o swoje ciepło inny będzie miał zimniej.

    W praktyce trzeba przejść się po wszystkich lokalach, najlepiej ze specem od instalacji grzewczych i sanitarnych,i sprawdzić czy istniejący stan jest zgodny z dokumentacją.
    niedogrzane są mieszkania położone na przedostatniej kondygnacji.
    więc raczej nie chodzi o odpowietrzenie pionów.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] krzygu-69:[/cite]Nieprawidłowości występują w mieszkaniach położonych w klatce schodowej nad kotłownią. Nie występowały one nigdy wcześniej.
    Czy przyczyną niedogrzania może być samowolna zmiana przez niektórych lokatorów rodzaju grzejników zokłócająca obieg wody w instalacji ?
    Dodam, że niedogrzane są mieszkania położone na przedostatniej kondygnacji.
    Trzeba sprawdzić kryzowanie lokali ( grzejników) ...
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.