Wymiana okien we wspólnocie mieszkaniowej

solny.wroclawsolny.wroclaw Użytkownik
Witajcie,

Główny Urząd Nadzoru Budowlanego wydał opinię, iż wymiana okien, jeśli nie zmienia się wielkości otworu okiennego, koloru czy innych cech, nie musi mieć pozwolenia ani nie musi być zgłaszana do PINB.
Po telefonie do Wydziału Architektury pewna Pani powiedziała, że muszę to zgłosić. A później dodała, że jednak nie zgłaszam do PINB tylko zgłaszam do Zarządu WM i to on wydaje decyzję. Niestety nie powołała się przepis.
Wyszukiwarka i internet pokazuje dwie sprzeczne kwestie - jedna że muszę zgłosić, druga że zgłaszać nie trzeba.

Chcę to zrobić legalnie, jednak wiem, że Zarząd może nie wyrazić zgody (nawet jak będą to takie same okna tylko z drewna a nie PVC). I co wtedy? Nie mogę wymienić i już? Czy idę gdzieś wyżej?
Czy moje dwa okna są częścią wspólną i muszę się o nie pytać?

Czy możecie mi doradzić w tej kwestii?

Komentarze

  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Okna nie są częścią wspólną
    Ja nawet nie słyszałam, żeby wymianę okna trzeba było gdzieś zgłaszać
    Najlepiej, żeby nie różniły się kształtem i kolorem od sąsiednich, ale nawet i te różne chyba są legalne
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Nie musisz nikogo pytać o zgodę. Byłaby inaczej, gdyby chodziło o budynek zabytkowy - ale to szczególna sytuacja.
    Interpretacje GUNB nie są wiążące, to tylko jedna z opinii. Aż dziw, że taka łaskawa - GUNB jest znany z dość dziwnych interpretacji.
  • Opcje
    solny.wroclawsolny.wroclaw Użytkownik
    edytowano listopada -1
    http://muratordom.pl/budowa/remont-domu/remont-domu-pozwolenie-zgloszenie,23_7001.html - tutaj mówią o zgłoszeniu...

    Jakie dokumenty należy złożyć w urzędzie starając się o zgodę na wymianę okien?

    Wymiana okien wymaga zgłoszenia zamiaru wykonania robót budowlanych właściwemu organowi. Jedynie w przypadku obiektów wpisanych do rejestru zabytków wymaga decyzji o pozwoleniu na wykonanie robót budowlanych (procedura pozwolenia na budowę – art. 30 ustawy Prawo budowlane).
    
    W zgłoszeniu należy określić rodzaj, zakres i sposób wykonywania robót budowlanych oraz termin ich rozpoczęcia. Do zgłoszenia należy dołączyć oświadczenie pod rygorem odpowiedzialności karnej, o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane oraz, w zależności od potrzeb, odpowiednie szkice lub rysunki, a także pozwolenia, uzgodnienia i opinie wymagane odrębnymi przepisami.
    
    Jeżeli podziały ram okiennych lub ich kolorystyka mają się zmienić, to należałoby dostarczyć projekt całej elewacji budynku. Należy też przyjąć, że nie dopuszcza się jednostkowych zmian okien w takim przypadku. Zmiany geometrii okien, ich koloru, podziałów, itp. wymagają zgody autora projektu budynku, chyba że od momentu realizacji upłynęło więcej niż 50 lat. Obiekty zabytkowe wymagają odrębnej zgody konserwatora zabytków.
    
    źródło: http://www.um.warszawa.pl/faq/architektura#t380n34881



    Czyli jednak trzeba się zgłosić...ech. wspaniałe prawo budowlane.
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zgłoszenie to nie to samo, co zgoda (=pozwolenie na budowę).
    Nic nie potrzebujesz zgłaszać!
    Ale rób, jak uważasz. A najlepiej uważaj, jak robisz.
  • Opcje
    solny.wroclawsolny.wroclaw Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Masz rację.
    Nie precyzyjna wypowiedź z mojej strony - muszę zgłosić taką pracę, nie muszę pytać o pozwolenie/zgodę.
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Nie musisz zgłaszać.
    To jest remont lokalu. Nie zmieniasz rozmiarów otworów, nie naruszasz konstrukcji.
    Ale jeśli się upierasz, to nikt nie będzie w stanie Cię powstrzymać. :smile:
  • Opcje
    juliajulia Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Czy potrzebna jest zgoda WM na wymianę okien w innej kolorystyce, teraz są białe a ja chcę wymienić na brązowe .
  • Opcje
    wp44wp44 Użytkownik
    edytowano września 2016
    Pytanie jest takie: czy należy tak robić, a nie, czy wymagana jest zgoda WM. Jeśli wszyscy mają białe, a Ty miałabyś brązowe, to jak by to wyglądało? Są takie okna dwukolorowe - od zewnątrz mogą być białe, od wewnątrz brązowe.

    TUTAJ sobie panie dyskutują na taki temat.
    TUTAJ też. I też dyskutują panie.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] julia:[/cite]Czy potrzebna jest zgoda WM na wymianę okien w innej kolorystyce, teraz są białe a ja chcę wymienić na brązowe .
    Ja jestem zwolennikiem, aby wszelkie remonty zgłaszać np. mailem - Zarządowi / Administratorowi / Zarządcy.
    Przez zgłoszenie rozumiem informację o zakresie remontu (krótki opis co chce się zrobić w lokalu)

    Jeżeli z tego opisu będzie wynikać, że właściciele lokalu chce ingerować w części wspólne, na pewno otrzyma od Zarządu / Administratora / Zarządcy warunki jakie musi spełnić .

    Kolorystyka okien w doktrynie jest zaliczana do elementów elewacji nieruchomości. Elewacja to część wspólna . Uważam, że zgoda (lub jej brak) na zmianę kolorystyki okien winna być udzielona na piśnie .
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    [cite] julia:[/cite]Czy potrzebna jest zgoda WM na wymianę okien w innej kolorystyce, teraz są białe a ja chcę wymienić na brązowe .


    Wspólnota mieszkaniowa ma wpływ na estetykę budynku i dlatego wymiana okien powinna być ze wspólnotą konsultowana.

    Proszę zauważyć, że wymianę zgłaszamy w organie architektoniczno - budowlanym, wspólnota mieszkaniowa otrzyma zawiadomienie i może zgłosić zastrzeżenia co kształtu czy właśnie estetyki.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    WinogronaWinogrona Użytkownik
    Witam mam dylemat z oknem . Będę mieszkać na parterze,ale będą koło mojego okna przechodzić sąsiedzi. Nie chcę aby mi zaglądali do mieszkania . Kwiaty nie bardzo się sprawdzą bo będzie tam mało słońca. Myślałam nad folia lustrzana , ale nie wiem . Jakiejś rady?
  • Opcje
    borowskiborowski Użytkownik
    Folia na połowę okna można przykleić. Choć sprawdzi się też rolety plisy oczywiście jak nie rolet zewnętrznych.
    Jeśli podoba Wam się pomysł z folią dobrze bedzie skontaktawć się z nimi:
    https://mocniwreklamie.pl/folia-mrozona-warszawa/
    Mają duże doświadczenie w montażu takiej folii na oknach.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.