Główny Licznik Wody

lukasz..lukasz.. Użytkownik
W mojej Wspólnocie lokali 60 wszyscy mają wodomierze w domach, jaki ma sens główny licznik który zlicza i kontroluje wszystkie liczniki i co kwartał dopłacamy do tego interesu z pieniędzy wspólnoty bo gdzieś im ta woda się ulotniła. Generalnie to chyba nie jest w interesie wspólnoty żeby im pilnować interesu.
Co się stanie jak wspólnota wypowie umowę na główny licznik?skoro wszyscy właściciele mają odrębne umowy?

Komentarze

  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Każdy właściciel ma umowę z dostawcą wody?
    Jak tak, to wspólnota płaci dostawcy tylko za to, co zużyła na części wspólne, czyli np. na mycie klatek schodowych, podlewanie kwiatków i awarie (woda wycieka) w części wspólnej, np. na pionach
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Wypowiedzenie "umowy na główny licznik" to wypowiedzenie umowy na dostawy wody. Tego chcesz?
  • Opcje
    lukasz..lukasz.. Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Każdy właściciel ma odrębną umowę. Wszędzie są liczniki.

    Posesja : Tak tego chce, tylko jak się dostawca wywiąże z umów które ma z każdym właścicielem indywidualnie? przecież musi dostarczyć wodę po co im pośrednika w postaci wspólnoty.
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Lukasz: jak się dostawca wywiąże z umów, które ma z każdym właścicielem indywidualnie ?
    Zacytuj fragment takiej umowy na indywidualną dostawę ?
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Wcześniej nie pisałeś, że są umowy indywidualne. Fakt posiadania wodomierzy lokalowych nie oznacza, że są takie umowy zawarte.
    Jednak to nie zmienia faktu, że zgodnie z ustawą o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę musi być też zawarta umowa ze wspólnotą mieszkaniową:
    Art. 6.5. Jeżeli nieruchomość jest zabudowana budynkiem wielolokalowym lub budynkami wielolokalowymi, umowa, o której mowa w ust. 1, jest zawierana z ich właścicielem lub z zarządcą.
  • Opcje
    lukasz..lukasz.. Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Faktycznie nie napisałem, przepraszam miałem to na myśli ale mi umknęło.

    Nowy doklejony: 23.03.12 13:42
    Wszędzie są takie rozbieżności?co się dzieje z tą wodą??? i dlaczego mamy ponosić tego koszty.
  • Opcje
    solny.wroclawsolny.wroclaw Użytkownik
    edytowano listopada -1
    U mnie we wspólnocie to "woda techniczna, która krąży i gdzieś znika" - słowa księgowej, rozliczającej wodę.
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Występowanie różnic we wskazaniach wodomierzy to zjawisko normalne. Wcale nie musi oznaczać, że woda "znika" lub że jest kradziona. Jest sporo informacji na temat przyczyn tego zjawiska (różnice progu rozruchu wodomierzy różnych klas, mikrowycieki, niejednoczesność odczytu itp.), poszukaj w internecie. Jest tylko kwestia wielkości tych różnic. Przyjmuje się, że jeśli różnice nie przekraczają 8-10%, to nie ma powodu do wszczynania alarmu.
  • Opcje
    solny.wroclawsolny.wroclaw Użytkownik
    edytowano marca 2012
    Posesja, uspokoiłeś mnie. Wydawało mi się, że to tylko u nas takie cuda się zdarzają. U mnie wg otrzymanego rozliczenia, koszt ubytków wynosi 14% z całości zużytej przez mój lokal zimnej wody+ ścieków (rzecz jasna nie liczę podgrzania)
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano marca 2012
    [cite] lukasz..:[/cite]W mojej Wspólnocie lokali 60 wszyscy mają wodomierze w domach, jaki ma sens główny licznik który zlicza i kontroluje wszystkie liczniki i co kwartał dopłacamy do tego interesu z pieniędzy wspólnoty bo gdzieś im ta woda się ulotniła.
    Generalnie to chyba nie jest w interesie wspólnoty żeby im pilnować interesu.
    Co się stanie jak wspólnota wypowie umowę na główny licznik?
    skoro wszyscy właściciele mają odrębne umowy?
    a o uchybach ty słyszałeś ....
    a co z woda gospodarczą ...sprzątaczka ją w butelkach plastykowych sobie przynosi?
    trawnik prze budynkiem sam się polewa w upały?

    Nowy doklejony: 23.03.12 15:07
    [cite] solny.wroclaw:[/cite]Posesja, uspokoiłeś mnie. Wydawało mi się, że to tylko u nas takie cuda się zdarzają.
    U mnie wg otrzymanego rozliczenia, koszt ubytków wynosi 14% z całości zużytej przez mój lokal zimnej wody+ ścieków (rzecz jasna nie liczę podgrzania)
    Czas na wymianę wodomierzy na dokładniejsze ...z zaworkiem antymagnetycznym i przeciw "magnetyczne" ... sprawdzić czy wszystkie ujęcia są opomiarowane łącznie z woda gospodarczą...
    [cite] Posesja:[/cite] Przyjmuje się, że jeśli różnice nie przekraczają 8-10%, to nie ma powodu do wszczynania alarmu.
    60 lok X 15 m3/m-c X 12 m-c X 7,00 zł/m3 = 75 600 zł X 14 % = 10 584 zł

    to nie tak mało....
    Komentarz edytowany KubaP
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano marca 2012
    Ta woda przeszła przez wodomierz główny, została więc zużyta w waszym budynku. I tak zawsze płacą właściciele, tylko w nieco innych proporcjach.
    Jeśli nie naliczyły tej wody liczniki lokalowe, to zapłacicie za nią według udziałów. Gdyby naliczyły, to zapłacilibyście według zużycia w lokalach.
    Zużycie wody do sprzątania klatki schodowej jest tak niewielkie, że pomijalne.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.