podział gruntu

andrusandrus Użytkownik
edytowano sierpnia 2009 w Zarządzanie Nieruchomościami
Witam.
Mieszkam we WM /budynek wolnostojący-9 mieszkań/w której każdy właściciel ma określony procentowy udział w gruncie należącym do posesji/księgi wieczyste,akty notarialne/.Każdy odprowadza coroczny podatek od "własnego" gruntu.teren nie został jednak w żaden sposób podzielony.Nie ma wyznaczonych miejsc do parkowania,nie ma częsci wspólnej a część mieszkańców zajęła grunt budując garaże,tworząc prywatne miejsca do grilowania czy choćby tworząc ogródki warzywne.Nie pozostawili tym samym miejsca dla pozostałych właścicieli.
W jaki sposób można odzyskać swój grunt?Tak bym mógł mieć miejsce parkingowe i własny kawałek ziemi w ogrodzie za który rocznie płacę lecz nie mam możliwosci z niego korzystać?

Komentarze

  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano sierpnia 2009
    Rozumiem, że jest to tzw. "duża" wspólnota (dziewięc lokali), grunt stanowi nieruchomośc wspólną, tzn. właściciele lokali posiadają w nim udziały. Niektórzy właściciele fizycznie podzieli między sobą działkę do wyłącznego korzystania.
    Zgodnie z brzmieniem art. 22 ust. 3 pkt. 4 ustawy o własności lokali zmiana przeznaczenia nieruchomości wspólnej stanowi czynnośc przekraczającą zarząd zwykły.
    Dokonany podział wymagał więc uchwały właścicieli lokali, jeżeli wspólnota nie wyraziła na to zgody - taki stan nie jest zgodny z prawem i należy go uporządkowac.
    Proszę zwrócic się do zarządu wspólnoty z popozycją podjęcia uchwały w zakresie fizycznego podziału.
    Sąd Najwyższy w uzasadnieniu postanowienia z dnia 26 maja 2000 r (sygn. akt: I CZ 66/00) wskazał, że współwłaścicielowi przysługuje roszczenie o podział quoad usum:

    "Zasadą jest, że współwłaścicielom przysługuje prawo współposiadania całej rzeczy. Niemniej jednak w określonych sytuacjach każdy ze współwłaścicieli może żądać, aby wszyscy współwłaściciele podjęli w ramach zarządu rzeczą wspólną decyzję co do odmiennego, aniżeli to przewiduje ustawa, sposobu korzystania z rzeczy wspólnej (por. uch. całej Izby Cywilnej SN z dnia 28 września 1963 r., III CZP 33/62 - OSNCP 1964/2/22). Treścią tej decyzji może być wydzielenie części rzeczy do wyłącznego użytku niektórym współwłaścicielom. W razie braku możliwości wyjednania zgody wszystkich współwłaścicieli na takie wydzielenie do wydania orzeczenia właściwy jest sąd stosownie do treści art. 199-204 kc, nade wszystko zaś art. 206 kc. W sprawach takich właściwy jest tryb postępowania nieprocesowego.

    Treśc orzeczenia:
    http://www.zarzadca.pl/content/view/655/94/

    Ewentualnie możecie Państwo podjąc uchwałę w zakresie zniesienia współwłasności nieruchomości wspólnej:

    "Przepis art. 3 ust. 1 zdanie drugie ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (jedn. tekst: Dz.U. z 2000 r. Nr 80, poz. 903 ze zm.) nie wyłącza dopuszczalności zniesienia przez sąd odrębnej własności lokali w postępowaniu o zniesienie współwłasności nieruchomości wspólnej, jeżeli możliwy jest fizyczny podział budynku, w którym ustanowiono odrębną własność lokali." (tak Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 14.07.2006 r., sygn. akt: III CZP 53/06).
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Moim zdaniem rozważyc należy jeszcze kwestię czy doszło do podziału quoad usum w sposób dorozumiany bez podejmowania uchwały.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    andrusandrus Użytkownik
    edytowano listopada -1
    troszkę późno ale bardzo dziękuję za informacje.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.