Wyrok SN w sprawie głosowań w WM

Wojtek50Wojtek50 Użytkownik
Witam
poszukuję wykładni SN co do zasad głosowania tzn że w głosowaniu nie powinno się brać pod uwagę procentu od powierzchni tylko 1 mieszkanie do 1 głos.

Komentarze

  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
  • Opcje
    Pani BeataPani Beata Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Nic mi nie wiadomo o istnieniu wykładni SN w tej sprawie. Rada koziorozki jest słuszna - te zasady określa UoWL
  • Opcje
    Wojtek50Wojtek50 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Znajomy radca rzucił mi przelotem , ze jest taka wykładnia . Były przypadki że spółdzielnia mając większe mieszkania i lokale w dyspozycji przegłosowała wszystkie decyzje - nawet złe dla innych mieszkańców.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Spółdzielnia ? a co to ma wspólnego ze wspólnotą?
  • Opcje
    Wojtek50Wojtek50 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    chodzi mi o administratora nie wykupionych mieszkań - ZAB,MZB, Prezydent Miasta itd
  • Opcje
    Pani BeataPani Beata Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Wojtek, ja o takiej wykładni SN nie słyszałam, ale UoWL wystarczająco dokładnie precyzuje, kiedy wspólnota może stosować głosowanie w systemie 1 właściciel 1 głos.
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Chyba chodzi o ten wyrok Sądu Najwyższego:
    Przewidziany w art. 23 ust. 2a ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (jedn. tekst: Dz. U. z 2000 r. Nr 80, poz. 903 ze zm.) sposób głosowania według zasady, że na każdego właściciela przypada jeden głos, oznacza, iż większość głosów obliczana jest według liczby właścicieli, którzy oddali głos za uchwałą niezależnie od tego, ile lokali w nieruchomości - wyodrębnionych lub nie - stanowi ich własność.

    Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 26 kwietnia 2006 r., II CSK 47/2006.
    Głosowanie 1 właściciel = 1 głos nie oznacza więc zasady 1 lokal = 1 głos.
    Niezrozumienie jasnego przepisu ustawy zaprowadziło właściciela większościowego aż do Sądu Najwyższego.
  • Opcje
    Pani BeataPani Beata Użytkownik
    edytowano marca 2012
    To stanowisko wynika wprost z UoWL, ale może Wojtkowi właśnie o to orzeczenie chodziło...?
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Pani Beata:[/cite]To stanowisko wynika wprost z UoWL, ale może Wojtkowi właśnie o to orzeczenie chodziło...?
    :bigsmile::bigsmile::bigsmile::bigsmile::bigsmile: jak nie kijem to go pałą.... zawsze na wierzchu ....
  • Opcje
    Wojtek50Wojtek50 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    I tak i nie
    jest 10 mieszkań po 30m oraz 10 po 40m we własności lokatorów
    i 11 mieszkań nie wykupionych po 70m . Powierzchniowo przewaga nie wykupionych - ilościowo odwrotnie. I podobno w tej kwestii wypowiedział się SN .
    Prawda czy fałsz?

    Nowy doklejony: 26.03.12 14:28
    Do POSESJA
    Tak. O to chodziło. Ma to obostrzenia ale dla mnie jest OK.
    Dzięki wszystkim
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Fałsz. Chodzi o liczbę właścicieli, nie liczbę lokali ani ich powierzchnię.
    U Was jest 20 właścicieli lokali wyodrębnionych oraz 1 (jeden) lokali niewyodrębnionych.
    Zgodnie z ustawą, możecie go przegłosować stosunkiem 20:1.
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    jest 10 mieszkań po 30m oraz 10 po 40m we własności
    łopatologicznie = 20 właścicieli
    11 mieszkań nie wykupionych
    łopatologicznie = czyli 1 właściciel (gmina)
    Tak jak napisał Posesja 20 : 1
  • Opcje
    Wojtek50Wojtek50 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zamieszane od początku.
    art 3 pkt 3i 4 u.w.l. mówi o udziale i na tej podstawie art. 23 mówi o głosowaniu. W art.23 pkt 2a można zmienić formę głosowania. I jeśli przegapiłem to na zebraniu to obowiązuje zasada powierzchni.
    gdzieś coś przegapiłem?

    Dla mnie musi to być dokładna łopatologia bo muszę to zrozumieć . Mam przeciwko poważne instytucje i nie mogę występować jako całkowicie ciemny.
    Jeśli dla kogoś to wszystko jest oczywistością to bardzo mu dziękuję. Myślę że znajdą się osoby cierpliwe które mi to wyjaśnią.
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano listopada -1
    OK. Zacząłeś od pytania o wykładnię Sądu Najwyższego, więc stworzyłeś "nieodparte wrażenie", że podstawy są Ci znane, a tu niespodzianka...
    Co do zasady: głosuje się udziałami. Można to zmienić w pewnych sytuacjach, określonych w art. 23 ustawy o własności lokali. Właściciele mogą w umowie (czyli za zgodą wszystkich) przyjąć, że w określonej sprawie na każdego właściciela przypada jeden głos. Mogą też przyjąć taką zasadę w formie uchwały, ale głosowanej udziałami.

    Jeśli jest właściciel większościowy (posiadający większość udziałów) lub jeśli suma udziałów nie daje 100%, zasadę 1 właściciel = 1 głos wprowadza się "na każde żądanie właścicieli lokali posiadających łącznie co najmniej 1/5 udziałów" - bez głosowania w sprawie tego żądania (jest żądanie 20% udziałowców = uchwała jest głosowana metodą 1=1).

    W Waszym przypadku jest właściciel większościowy - ma więcej, niż 50% powierzchni, to ma też większość udziałów. Chyba, że nie piszesz wszystkiego: do obliczenia udziałów nie wystarczy powierzchnia samych lokali, bierze się też powierzchnię pomieszczeń przynależnych do lokali (takich, które zostały wykupione razem z lokalem i są wpisane w akcie notarialnym i KW lokalu). Jeżeli tak, to wystarczy żądanie 20% udziałowców i masz głosowanie uchwały metodą 1 właściciel = 1 głos.

    A wtedy przegłosowujecie większościowego właściciela 20:1.
  • Opcje
    Pani BeataPani Beata Użytkownik
    edytowano marca 2012
    Wojtku, przy głosowaniu 1 właściciel 1 głos liczysz właścicieli, a nie lokale. Postępujesz tak jak orzekł sąd (Posesja zacytował wyrok).
    Jeżeli jedna osoba lub instytucja jest właścicielem KILKU LOKALI to i tak w głosowaniu w/g tej zasady dysponuje tylko 1 głosem (a nie głosem będącym sumą posiadanych przez nią lokali), tak samo jednym głosem dysponuje osoba, która jest właścicielem zaledwie jednego małego lokalu - ta osoba ma również jeden głos.
    Dlatego przy zastosowaniu zasady 1 właściciel 1 głos - dwóch właścieli dwóch małych "kawalerek" może przegłosować np. właściciela, który posiada dziesięć dużych wielopokojowych apartamentów. Rozumiesz? Jednak głosowanie w systemie 1 właścicel 1 głos we wspólnocie jest warunkowe, czyli jest dopuszczone po spełnieniu pewnych, określonych warunków... mówi o nich UoWL.
    (starałam się łopatologicznie - tak jak prosiłeś)
    Rozumiesz?
  • Opcje
    Wojtek50Wojtek50 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zrozumiałem i teraz wiem gdzie tkwił błąd. Wykładnia potrzebna jako dodatkowy argument.

    Serdeczne dzięki.

    Żadne forum nie składa się ze stałych wyjadaczy. Są też nowi i niektóre tematy zaczynają się od początku.
    pozdrawiam
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.