Brak uchwały na remont w kotłowni- remont wrzucony w koszty C.O.
IZA85
Użytkownik
zarząd wspólnoty mieszkaniowej na kawce z administratorem budynku uzgodnił sobie remont kotłowni. Remont został wykonany bez żadnej uchwały i protokołu konieczności.Remont wynosił 3.000 zł koszt został wrzucony w koszty rozliczenia C.O. zawyżając tym samym rozliczenie właścicieli. Mimo, iż Wspólnota gromadzi środki na funduszu remontowym właścicielom powstały olbrzymie niedopłaty na eksploatacji. Na zebraniu Wspólnoty Mieszkaniowej zarząd podpisał absolutorium mimo niezgodności pozostałych właścicieli. Proszę pomóżcie mi czy jest wyrok sądu bądź przepis w ustawie o własności lokali, prawo budowlane itp., który podtrzymywał by stanowisko, że zostały przekroczone czynności zwykłego i należało by ponownie rozliczyć C.O. a koszty remontu pokryć z funduszu???
Z góry dziękuje za pomoc
Z góry dziękuje za pomoc
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.
Komentarze
Wszystkie zaliczki na media wpłacone przez właścicieli muszą być rozliczone co do grosza zgodnie z fakturami dostarczonymi przez dostawcę ciepła, To działa tak samo jak rozliczenie wody.
Zarząd ewidentnie łamie prawo
Samo rozliczenie jest natomiast nieprawidłowe, ponieważ remont kotłowni to koszt zarządu a nie koszt dostarczania ciepła do indywidualnych lokali.
Proszę mieć też na uwadze, że rozliczeń ciepła dokonuje się w oparciu o regulamin rozliczeń, czy właściciele lokali podjęli taką uchwałę?
"Stosownie do brzmienia art. 45 a pkt. 10 ustawy zasady rozliczania całkowitych kosztów zakupu ciepła na poszczególne lokale mieszkalne i użytkowe budynku winny być określone w formie wewnętrznego regulaminu rozliczeń, którego przyjęcie stanowi czynność przekraczającą zakres zwykłego zarządu i winno nastąpić albo w umowie zawartej pomiędzy właścicielami lub w uchwale właścicieli lokali (w przypadku tzw. dużej wspólnoty mieszkaniowej). Należy pamiętać, że ustawa Prawo energetyczne nakłada na wspólnotę mieszkaniową obowiązek informacyjny polegający na podaniu do wiadomości przyjętego regulaminu w terminie 14 dni od dnia jego wprowadzenia do stosowania. Wydaje się, że spełnienie tego obowiązku następuje już w momencie powiadomienia właścicieli o podjęciu uchwały w przedmiocie przyjęcia regulaminu i dostarczenia jego treści."
Więcej na ten temat w artykule: Rozliczenia ciepła we wspólnocie mieszkaniowej na stronie czasopisma Zarządca Portal Informacyjny:
http://www.zarzadca.pl/finanse-ksiegowosc/rozrachunki-i-rozliczenia/151-rozliczenia-ciepla-we-wspolnocie-mieszkaniowej
Macie swoja kotłownie, która służy do wytwarzania energii cieplnej.
Są wspólnoty, które rozgraniczają remonty NW od utrzymania kotłowni lokalnej w stanie niepogorszonym i zaliczając koszty utrzymania kotłownio - urządzeń do kosztów EC, które są okresowo rozliczane.
Takie praktyki mają miejsce w tych wspólnotach gdzie znaczna część lokali jest nieogrzewana i nie ma zamiaru uczestniczyć w tych kosztach.