Odcięcie ogrzewania dłużnikom wspólnoty

closed2524closed2524 Użytkownik
Witam,

Czy wspólnota ma prawo odciąć dłużnikom dostawy ciepła poprzez wymontowanie grzejników? Taka propozycja padła ze strony zarządu podczas dzisiejszego zebrania i wywołała spór. Proszę o pomoc - podanie konkretnych regulacji prawnych. Znalazłem wiele informacji na ten temat w internecie i niestety, są sprzeczne.

Pozdrawiam

Komentarze

  • Opcje
    wojakwojak Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Hmmmm.... Włamanie? Wejście siłą i demontaż? Przede wszystkim nie wydaje mi się to możliwe technicznie.... NIe mówiąc o tym, że wtedy straty (chociaż w znacznie mniejszym stopniu) poniesie cała wspólnota (mieszkania "wymieniają" ciepło pomiędzy sobą, a zatem wyłączenie ogrzewania w jednym spowoduje straty w sąsiednich).
  • Opcje
    closed2524closed2524 Użytkownik
    edytowano marca 2012
    Dziękuję, właśnie tak sądzę... ale to nie jest argumentacja przemawiająca do zarządu. Gdzieś znalazłem informację, że prawo odłączenia odbiorcy od ogrzewania ma wyłącznie dostawca ciepła, czyli w naszym przypadku WPEC. Z czego to wynika? Z prawa energetycznego? Co do wejścia w celu demontażu, to byłoby to chyba naruszenie miru domowego?
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano marca 2012
    [cite] stanislawl:[/cite]Czy wspólnota ma prawo odciąć dłużnikom dostawy ciepła poprzez wymontowanie grzejników?
    Taka propozycja padła ze strony zarządu podczas dzisiejszego zebrania i wywołała spór.
    Jak WM ma dużo kasy, a Zarząd czasu by latać po sądach, to możecie odcinać.

    najpierw trzeba taki nakaz uzyskać w sądzie aby móc odciąć komukolwiek media.
    Niedawno po tym forum biegało orzeczenie sądowe z którego wynika że nie można ot tak sobie odciąć ogrzewanie bo są długi .
    Sąd musi zbadać co to są za długi czy one wynikają... bo dłużnik nie płaci zaliczek .... czy nie płaci tylko za ogrzewanie .
    Gdzieś znalazłem informację, że prawo odłączenia odbiorcy od ogrzewania ma wyłącznie dostawca ciepła,
    czyli w naszym przypadku WPEC.
    Dostawcą ciepła do lokali jest wspólnota, a nie dostawca ciepła dla wspólnoty - nieruchomości.

    Umowa na dostawę EC do nieruchomości kończy się na węźle cieplnym, potem to sprawa między WM (dostawcą) a właścicielem lokalu (odbiorą) co z tą energią zrobią i jak podzielą koszty jej zakupu.
  • Opcje
    wojakwojak Użytkownik
    edytowano listopada -1
    ale to nie jest argumentacja przemawiająca do zarządu
    A czy pytałeś JAK zamierzają to zrobić?? Bo ja szczerze mówiąc nie wyobrażam sobie tego choćby od strony technicznej... Chyba, że SPOZA lokalu jest możliwość selektywnego odcięcia ciepła?
  • Opcje
    closed2524closed2524 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Spoza lokalu nie można odciąć ciepła. Budynek (blok z wielkiej płyty) ma piony przechodzące przez stropy w mieszkaniach i żeliwne grzejniki żeberkowe. Prezes zarządu wyraźnie mówił o zdjęciu grzejników, co od razu wywołało moje wątpliwości.
  • Opcje
    TsudaTsuda Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Stanislaw, legalnie pozostaje tylko skutecznie windykować i ściągać maksymalne odsetki.
    https://forum.zarzadca.pl/discussion/1121/
  • Opcje
    wojakwojak Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Spoza lokalu nie można odciąć ciepła
    No to dyskusja jest moim zdaniem czysto akademicka:bigsmile:
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano kwietnia 2012
    W orzecznictwie dominuje pogląd, że ani właściciel, ani zarządca nieruchomości mają uprawnień do pozbawienia właściciela dostaw ciepła i wody, dlatego odradzam samowolne odcinanie dopływu, ponieważ może to skutkować odpowiedzialnością odszkodowawczą w razie procesu wytoczonego przez dłużnika.


    Pomocne orzecznictwo:

    z uzasadnienia wyroku Sądu Apelacyjnego w Gdańsku z dnia 28 października 2010r., sygn. akt: III Ca 389/10:

    "Pozwani samowolnie i bezpodstawnie zdecydowali o odcięciu z dniem 20 listopada 2006 roku dopływu centralnego ogrzewania do mieszkania powódki, co jest sprzeczne z dyspozycją przepisu art. 22 ust. 2 powołanej wyżej ustawy i to nie powinno ulegać żadnej wątpliwości. Przy tej okazji należy również wskazać, iż odcięcie dopływu ogrzewania w okresie zimowym jest czynnością stojącą w sprzeczności z zasadami współżycia społecznego, ingerującą w sposób rażący w prawo własności i niedopuszczalną w świetle demokratycznego państwa prawnego, w którym standardy ochrony praw człowieka i obywatela są bardzo wysokie.

    Ponadto to odcięcie ogrzewania w okresie zimowym jest wręcz nielegalnym sposobem egzekwowania roszczeń.
    W samej ustawie o własności lokali znajduje się chociażby art. 15 ust. 2 oraz art. 16, które dają uprawnienie i określają sposób egzekwowania należnych świadczeń, jednakże nie ma przepisu, który daje uprawnienia na pozbawienie godności człowieka, przez zamkniecie dopływu ogrzewania."

    Treść orzeczenia na stronie czasopisma Zarządca Portal Informacyjny:
    http://www.zarzadca.pl/orzecznictwo-sadowe/1374-iii-ca-38910-odpowiedzialnosc-czlonkow-zarzadu-odciecie-ogrzewania
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano kwietnia 2012
    Zgodziłbym się, gdyby sądy równie szybko i skutecznie egzekwowały należności w opłatach, jak odcięcie dopływu wody czy ciepła.
    Dopóki tak nie będzie i dopóki wspólnota nie otrzyma uprawnień do odcinania dostaw, jak dostawcy ciepła czy wody, to pójście na skróty będzie dużą pokusą.
    Ideologiczne wywody sędziego jakoś pomijają fakt, że sąsiedzi dłużnika też są prywatnymi właścicielami i konieczność spłaty cudzych długów jest dla nich równie rażącą ingerencją w ich prawo własności, "w świetle demokratycznego państwa prawnego" (cokolwiek to znaczy).

    Z ciekawości: czy są dostępne jakieś statystyki w sprawie pozwów z art. 16 uwl wnoszonych z tytułu zadłużenia, w szczególności załatwionych pozytywnie przez sądy?
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.