przekształcenie prawa wieczystej dzierżawy w prawo własności we wspólnocie mieszkaniowej

dhwokulskidhwokulski Użytkownik
edytowano kwietnia 2012 w Zarządzanie Nieruchomościami
Kto pozywa do sądu członka wspólnoty mieszkaniowej w przypadku nie wyrażenia przez niego zgody na na przekształcenie prawa wieczystej dzierżawy w prawo własności działki, zarząd czy wszyscy członkowie wspólnoty mieszkaniowej którzy chcą przekształcenia.

Komentarze

  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Pozostali właściciele lokali art.199k.c. którzy się chcą przekształcić.
    To jest czynność nie mająca nic wspólnego z zarządem NW i nie może być finansowana ze środków wspólnoty.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Właściciele lokali, ponieważ ta sprawa nie wchodzi w zakres zarządu nieruchomością wspólną.
    Zastosowanie ma art. 199 kodeksu cywilnego:

    "do rozporządzania rzeczą wspólną oraz do innych czynności, które przekraczają zakres zwykłego zarządu, potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli. W braku takiej zgody współwłaściciele, których udziały wynoszą co najmniej połowę, mogą żądać rozstrzygnięcia przez sąd, który orzeknie mając na względzie cel zamierzonej czynności oraz interesy wszystkich współwłaścicieli."


    Sąd rozpoznaje sprawę w postępowaniu nieprocesowym, składa się wniosek a nie pozew, właściwym jest sąd rejonowy wg. miejsca położenia nieruchomości.
    Wniosek winien pochodzić od właścicieli, których udziały wynoszą co najmniej połowę.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    Pani BeataPani Beata Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Trochę nie po kolei.
    Przekształcenie prawa użytkowania wieczystego gruntu w prawo własności kompletnie nie dotyczy Wspólnoty. Zarówno Wspólnota jak i Zarzad Wspólnoty nie występują w takim postepowaniu jako strona. Do działań nie można używać funduszy Wspólnoty. Z takim wnioskiem mogą wystąpić jedynie właściciele, ale dzaiłąjący jako "grupa sąsiadów". Mogą oni występować indywidualnie, albo ustanowić pełnomocnika(-ów), którzy otrzymają od reszty pełnomocnictwa notarialne i przeprowadzą procedurę wykupu. W 2011 roku zmieniły się przepisy dotyczące wykupu wieczystego użytkowania gruntu. W chwili obecnej nie ma już obowiązku, żeby waszyscy właściciele jednomyślnie występowali z takim wnioskiem - wystarczy większość. Nowelizację przepisów znajdziesz w internecie, a ponieważ to forum wspólnot mieszkaniowych - sam temat wykracza poza jego zakres...
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Pani Beata:[/cite]przeprowadzą procedurę wykupu. W 2011 roku zmieniły się przepisy dotyczące wykupu wieczystego użytkowania gruntu.
    Tu nie następuje wykup, tylko przekształcenie jednego prawa (prawa wieczystego użytkowania gruntu) w inne (prawo własności).
    Idąc Twoim tokiem rozumowania, gdy użytkownik wieczysty "wykupi" prawo wieczystego użytkowania, to zostaje właścicielem tego prawa, a to nieprawda: zostaje właścicielem gruntu, a nie prawa w.u.
  • Opcje
    Pani BeataPani Beata Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ja też pozdrawiam...
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.