Biurokratyczny nonsens wypelniania CIT-8

MirekLMirekL Użytkownik
edytowano kwietnia 2012 w Zarządzanie Nieruchomościami
Po raz kolejny wypelnilem "patriotyczny" obowiązek Wspólnoty wypelnienia CIT-8. Zadanie bylo proste , należalo w należne pola wpisać kwotę 0 zl. Podatek należny = 0 zl (slownie zero zlotych).Formularz liczy trzy kartki, pomnóżmy to przez być może kilka milionow WM w kraju. Szkoda lasow. Na szczęście zarządcy licecjonowani w wielu WM dopatrzą się obowiązku podatkowego i choć trochę zniwelują te straty dla budżetu. min Gowin szybciej z tą deregulacją.:bigsmile:

Komentarze

  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] MirekL:[/cite]Po raz kolejny wypelnilem "patriotyczny" obowiązek Wspólnoty wypelnienia CIT-8.
    Zadanie bylo proste , należalo w należne pola wpisać kwotę 0 zl. :bigsmile:
    To się okaże ... do czasu kontroli przez US...
  • Opcje
    TsudaTsuda Użytkownik
    edytowano listopada -1
    MirekL: o raz kolejny wypelnilem "patriotyczny" obowiązek Wspólnoty wypelnienia CIT-8.
    Tak samo jak i zarządcy, ty również dopatrzyłeś się obowiązku podatkowego:bigsmile:
    Nie mniej racja, pretensje trzeba kierować do ministra finansów z kopią do Ministerstwa Środowiska i ochrony lasów
  • Opcje
    MirekLMirekL Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Tsuda - zrobilem to dla "świętego spokoju". Oczywiście zgodnie z "idiotyczną tezą" US ,że WM są platnikiem podatku dochodowego od osob prawnych, z ktorego są zwolnione.Ja nie rozumiem dlaczego mialbym obawiać się jakiejś kontroli z US? W formularzu CIT-8 należy wykazywać jedynie "dochody" podlegające opodatkowaniu. Nie mam takich, dlatego ich wartość = 0 zl. Rozważania na temat interpretacji podatkowych urzędnikow US nie mają sensu. Wszystkie środki finansowe WM nie są w świetle przepisow "dochodami", a nawet więcej, nie są przychodami. Oczywiście US mają ulatwione zadanie, zarządcy/księgowi WM sami odprowadzają podatki, np. z pożytków. Takie dzialanie to szkodnictwo, to malwersacja pieniędzy wlaścicieli.:bigsmile:
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano kwietnia 2012
    [cite] MirekL:[/cite]zrobilem to dla "świętego spokoju". Oczywiście zgodnie z "idiotyczną tezą" US ,że WM są platnikiem podatku dochodowego od osob prawnych, z ktorego są zwolnione.
    To nie jest żadna "teza US", tylko obowiązujący przepis ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

    Ustawa z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, rozdział 4 Zwolnienia przedmiotowe.
    Art. 17. 1. Wolne od podatku są:
    44) dochody spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot mieszkaniowych, towarzystw budownictwa społecznego oraz samorządowych jednostek organizacyjnych prowadzących działalność w zakresie gospodarki mieszkaniowej uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi - w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów, z wyłączeniem dochodów uzyskanych z innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi;
    [cite] MirekL:[/cite]W formularzu CIT-8 należy wykazywać jedynie "dochody" podlegające opodatkowaniu.
    To nieprawda. Jeżeli rzeczywiście złożyłeś taką deklarację, to powinieneś złożyć korektę.
    Masz obowiązek wykazać:
    - przychody
    - koszty uzyskania przychodów
    - dochód / stratę
    - dochody / przychody wolne
    [cite] MirekL:[/cite]Rozważania na temat interpretacji podatkowych urzędnikow US nie mają sensu. Wszystkie środki finansowe WM nie są w świetle przepisow "dochodami", a nawet więcej, nie są przychodami. Oczywiście US mają ulatwione zadanie, zarządcy/księgowi WM sami odprowadzają podatki, np. z pożytków. Takie dzialanie to szkodnictwo, to malwersacja pieniędzy wlaścicieli.
    Twój upór w głoszeniu bzdur jest godzien podziwu, ale piszesz nieprawdę i wprowadzasz w błąd niezorientowanych użytkowników.
    Twoje posty to dopiero jest szkodnictwo.
  • Opcje
    TsudaTsuda Użytkownik
    edytowano listopada -1
    MirekL, możesz eksperymentalnie nie złożyć CIT-8, ale gwarantuje ci, że dostaniesz wezwanie z US do uzupełnienia braków.
    Oczywiście US mają ulatwione zadanie, zarządcy/księgowi WM sami odprowadzają podatki, np. z pożytków. Takie dzialanie to szkodnictwo,
    przepisy są przepisami, pozwolę sobie nie zgodzić się z tą tezą.
  • Opcje
    MirekLMirekL Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zdaję sobie sprawę ,że nie przekonam zarządców/księgowych do moich racji, trudno, przeżyję to jakoś.
    Posesja -
    Masz obowiązek wykazać:
    - przychody
    - koszty uzyskania przychodów
    - dochód / stratę
    - dochody / przychody wolne
    Powiedz mi , co wpisujesz w koszty uzyskania przychodu w formie zaliczki wlascicieli?
    Tsuda - po raz kolejny proszę wskazać mi pożytek wspólnoty,który podlega opodatkowaniu.

    Całe zamieszanie z podatkiem wynika z niefortunnego wstawienia WM do art. 17 uopop. Późniejsze "radosne interpretacje" US to proba "zamataczenia". WM się nie bronią przed "pazernością" US, bo boją się problemów w starciu z machiną urzędniczą, i na tacy podają im pieniądze z pożytków.A o pieniądze należy walczyć. To US ma nam udowodnić, że należny jest podatek. Przy sporze sąd rozstrzygnie.

    Uważam ,że we WM nie ma przychodow, ponieważ zgodnie z art. 12 pkt. 4 ustawy
    Do przychodow nie zalicza się:
    1) pobranych wplat lub zarachowanych nalezności na poczet dostaw towarow i uslug, ktore zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych, a także otrzymanych lub zwroconych pożyczek (kredytow), z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytow);
    I jestem przekonany ,że jestem w stanie przed sądem udowodnić rację i wykorzystując jak dowod ustawę i definicje - przychodu, kosztow jego uzyskania, dochodu.:bigsmile:
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    :cactus2:
  • Opcje
    MirekLMirekL Użytkownik
    edytowano listopada -1
    KubaP - jak zawsze merytorycznie się wypowiedzial na temat podatków.
    Gwoli uzupelnienia - Wspólnota Mieszkaniowa , która nie ma dochodów, jest zwolniona z podatku od tego dochodu, i winna wypelnić nie tylko formularz CIT-8 (3 kartki) ale uzupelnić go zalącznikiem CIT-8/0 (również 3 kartki), w których "wyzeruje" dochód.
    Tsuda - mimo wszystko czekam na przykład pożytku opodatkowanego.:bigsmile:
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano kwietnia 2012
    czekam na przykład pożytku opodatkowanego
    Nie są opodatkowane:
    1) odsetki za zwłokę we wpłatach zaliczek właścicieli,
    2) odszkodowania z tytułu ubezpieczenia nieruchomości wspólnej.

    Jeśli "pożytek" rozumieć jako przychód z działalności zarobkowej, to każdy podlega opodatkowaniu:
    1) odsetki od lokat bankowych,
    2) przychody z najmu i dzierżawy - z wyłączeniem najmu lokalu mieszkalnego (np. powstałego w wyniku adaptacji części NW, a jeszcze niesprzedanego inwestorowi) - ale tylko w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych,
    3) przychody z reklam na nieruchomości wspólnej.

    I nie pisz, że jeśli te pożytki nie pokrywają z nadwyżką kosztów utrzymania nieruchomości wspólnej, to wspólnota nie ma dochodu, bo koszty są większe od przychodów. Pożytki (z jednym wyjątkiem, o którym pisałem wcześniej) podlegają opodatkowaniu niezależnie od celu, na jaki zostaną przeznaczone. Zatem również te, które "idą na remonty" lub koszty bieżącej eksploatacji, podlegają opodatkowaniu.

    To wynika bezpośrednio z przepisu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych: nie są wolne od podatku (czyli: podlegają opodatkowaniu) dochody uzyskane z innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi.
  • Opcje
    MirekLMirekL Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Posesja -
    Twój upór w głoszeniu bzdur jest godzien podziwu, ale piszesz nieprawdę i wprowadzasz w błąd niezorientowanych użytkowników.
    To jest tak samo merytoryczne jak kaktus KubyP.
    Pożytek nie jest przychodem z dzialalności zarobkowej, to korzyść czerpana z prawa wlasności.
    We WM pożytki są jedynie z gospodarowania zasobami mieszkaniowymi.
    Twoja interpretacja jest "wbrew" wspólnotom, ona przebija nawet interpretacje urzędnikow,
    Np. ta z lutego z Lodzi:

    Wobec powyższego, przez „zasoby mieszkaniowe” należy rozumieć:
    1.znajdujące się w budynku mieszkalnym lokale mieszkalne wraz z przynależnymi do nich pomieszczeniami oraz wyposażenie techniczne, jak np.: dźwigi osobowe i towarowe, aparaty do wymiany ciepła, kotłownie i hydrofornie wbudowane, klatki schodowe, strychy, piwnice, komórki, balkony, loggie, garaże,
    2.pomieszczenia znajdujące się w budynku mieszkalnym lub poza nim, związane z administrowaniem i zapewnieniem bezawaryjnego funkcjonowania osiedlowych budynków mieszkalnych, tj.: budynki (pomieszczenia) administracji osiedlowej, spółdzielni mieszkaniowej, wspólnot mieszkaniowych; kotłownie i hydrofornie wolnostojące; osiedlowe warsztaty (zakłady) konserwacyjno-remontowe,
    3.urządzenia i uzbrojenie terenów, na których znajdują się budynki wyżej wymienione, jak np.: zbiorniki - doły gnilne, szamba, przydomowe oczyszczalnie ścieków, rurociągi i przewody sieci wodociągowo-kanalizacyjnej, gazowej i ciepłowniczej, sieci elektroenergetyczne i telekomunikacyjne, budowle inżynieryjne (studnie itp.), stacje transformatorowe, budowle komunikacyjne, jak: drogi osiedlowe, ulice, chodniki oraz inne budowle i urządzenia związane z ukształtowaniem i zagospodarowaniem terenu, mające wpływ na prawidłowe funkcjonowanie osiedlowych budynków mieszkalnych, jak np. latarnie oświetleniowe, ogrodzenia, parkingi, trawniki, kontenery na śmieci.

    Ten urzędnik z Lodzi nie widzial nawet nic zdrożnego w wynajmie warsztatow osiedlowych, kotlowni,wolno stojące pomieszczenia administracyjne znajdujące się gdzieś na mieście, a Ty opodatkowujesz reklamę na nieruchomości wspólnej.Tzn gdzie będzie nieopodatkowana na płocie, a na elewacji tak.
    W sprawie lokat bankowych jeden sąd (chyba z Wroclawia) stwierdził, ze nie, drugi - tak.
    Przyklad z lokalem zaadaptowanym z pralni to taki rodzynek, to nie jest lokal mieszkalny to nadal jest pralnia, czyli część wspólna aktualnie zamieszkiwana. Jak do tego zarządca dolożyl swoją tezę, że jak wynajmujemy to osobie fizycznej to nie płacimy podatku , a jak wlaścicielowi lokalu użytkowego to tak, to ręce mi opadają.

    Czas zweryfikować swoje poglądy, bo te o podatkach są wbrew interesom czlonków wspólnot, Waszego Pryncypala i chlebodawcy.
    Wypelnilem ten formularz CIT-8, bo taki obowiązek stwierdzil NSA w jednym z orzeczeń, ale nonsens tego orzeczenia zglaszam , w przypadku wszystkich WM, ktore nie mają żadnych pożytkow i dochodow. To zwykle marnotrawstwo i potęgowanie biurokracji.:bigsmile:
  • Opcje
    jadwiga_bjadwiga_b Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Czy wspólnota powinna płacić podatek od zarządzania wyodrębnionym garażem z oddzielną księgą wieczystą w sytuacji gdy:
    1. wszystkie miejsca postojowe należą do właścicieli mieszkań we wspólnocie
    2. nie wszystkie miejsca postojowe należą do właścicieli
    Lokal garażowy jest w akcie notarialnym określony jako "lokal niemieszkalny". Nie jest też pomieszczeniem przynależnym.
    Prośba do znawców tematu.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    [cite] jadwiga_b:[/cite]Czy wspólnota powinna płacić podatek od zarządzania wyodrębnionym garażem z oddzielną księgą wieczystą w sytuacji gdy:
    1. wszystkie miejsca postojowe należą do właścicieli mieszkań we wspólnocie
    2. nie wszystkie miejsca postojowe należą do właścicieli
    Lokal garażowy jest w akcie notarialnym określony jako "lokal niemieszkalny". Nie jest też pomieszczeniem przynależnym.
    Prośba do znawców tematu.

    Czy wspólnota mieszkaniowa osiąga z tego tytułu przychody na swoja rzecz?
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    TsudaTsuda Użytkownik
    edytowano listopada -1
    MirekL: Tsuda - po raz kolejny proszę wskazać mi pożytek wspólnoty,który podlega opodatkowaniu.
    ok, podaje jeszcze raz https://forum.zarzadca.pl/discussion/2217/decyzje-zarzadu-wspolnoty#Item_36
    Czas zweryfikować swoje poglądy, bo te o podatkach są wbrew interesom czlonków wspólnot, Waszego Pryncypala i chlebodawcy.
    Wypelnilem ten formularz CIT-8, bo taki obowiązek stwierdzil NSA w jednym z orzeczeń, ale nonsens tego orzeczenia zglaszam
    Przyznam, że jesteś niekonsekwentny, bo zwykle doradzasz innym, żeby nie płacili podatków do US, nie zgłaszali NIP-2 i nie wypełniali CIT-8.
    Sam natomiast spełniasz ten obowiązek, dlaczego?
  • Opcje
    jadwiga_bjadwiga_b Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Zarządca:[/cite]
    [cite] jadwiga_b:[/cite]Czy wspólnota powinna płacić podatek od zarządzania wyodrębnionym garażem z oddzielną księgą wieczystą w sytuacji gdy:
    1. wszystkie miejsca postojowe należą do właścicieli mieszkań we wspólnocie
    2. nie wszystkie miejsca postojowe należą do właścicieli
    Lokal garażowy jest w akcie notarialnym określony jako "lokal niemieszkalny". Nie jest też pomieszczeniem przynależnym.
    Prośba do znawców tematu.

    Czy wspólnota mieszkaniowa osiąga z tego tytułu przychody na swoja rzecz?

    Jeżeli jako przychód traktować zaliczki wpłacane przez współwłaścicieli garażu na konto wspólnoty, to osiaga. Co w sytuacji, jeśli wpłacone zaliczki są wyższe niż koszty?
  • Opcje
    MirekLMirekL Użytkownik
    edytowano kwietnia 2012
    Tsuda -
    Przyznam, że jesteś niekonsekwentny, bo zwykle doradzasz innym, żeby nie płacili podatków do US, nie zgłaszali NIP-2 i nie wypełniali CIT-8.
    Sam natomiast spełniasz ten obowiązek, dlaczego?

    Chyba nie chcesz mnie zrozumieć , skoro stawiasz takie pytania?

    Doradzam nie placić podatków dochodowych bo WM nie ma dochodu, pojęcia zgodnie z uopop.Na tym forum podaje się tylko interpretacje podatkowe urzędników, stronniczych w tej kwestii. Orzeczenie jednego z sądów w sprawie zaliczenia odsetek z lokat bankowych jako dzialalnośc niezwiązana z gospodarowaniem zasobami mieszkaniami oceniam negatywnie, jako wręcz zachęcające WM do niegospodarności.jeżeli będę mial ten "problem" (oby jak najszybciej) u siebie napewno nie zloże odsetek w ofierze fiskusowi, bo uważam , że to jest bezprawie.I gotow jestem przed sądem bronić tego stanowiska. I nie jest tak ,że wypelniając CIT-8 ja ukrywam dochód . Pod tym formularzem przybilem pieczątkę i się podpisalem, już po raz 6-ty z kolei.Jeżeli US będzie chcial wyjaśnień to je udzielę. Ale nie wyobrażam sobie ,że urzędnicy US ktorzy mają problemy z kontrolą podmiotów gospodarczych zajmą się prowadzeniem akademickich dyskusji na temat co jest przychodem a co nie, i jeżeli udowodnią w drodze postepowania wyjaśniającego, że winienem wykazać wszystkie wplaty finansowe, to dokonam korekty wypelniając CIT-8 i CIT-8/0 wykazując ,że dochod WM = 0. Oceniam jako nonsens wypelnianie tych formularzy, ale robię to bo
    Wypelnilem ten formularz CIT-8, bo taki obowiązek stwierdzil NSA w jednym z orzeczeń

    jadwiga_b - WM nie zajmuje się prywatną własnością tylko częścią wspólną nieruchomości. Jeżeli jednak to robi w tej sytuacji to przekracza swoje ustawowe kompetencje.:bigsmile:
    Tsuda - przeczytaj sobie teraz naszą dyskusję z 2010 r. Porownaj interpretacje US z 2010 i 2012. Wtedy grunt nie byl związany z gzm, teraz się poprawilo? Z glupotą urzędników trzeba walczyć. Jezeli nadal macie pawilon na swoim terenie to czerpcie z tego zysk, ale nie dzielcie się z fiskusem. I nie chodzi tu o kwotę, ale o zasady.Jeżeli obawiacie się starcia z US zawnioskujcie o interpretację i następnie ją zaskarżcie.Ale walczcie o swoje.Nic nie ryzykujecie.Interpretacja z lutego z Lodzi to świetny argument.:bigsmile:
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] MirekL:[/cite]WM nie zajmuje się prywatną własnością tylko częścią wspólną nieruchomości.
    Rozróżnienie na prywatne i nieprywatne nie jest trafne.
    W bardzo wielu wspólnotach część wspólna też jest całkowicie prywatna.
    Tu chodzi o rozróżnienie tego, co wspólne od tego, co odrębne.
  • Opcje
    jadwiga_bjadwiga_b Użytkownik
    edytowano kwietnia 2012
    Jeżeli współwłaściciele garażu uchwałą /podjetą większością głosów/ przkazali zarzadzanie garażem wspólnocie, to wtedy również wspólnota przekracza swoje ustawowe kompetencje?
    Zakładam, że poza tematem tego wątku jest odpowiedź na pytanie, czy decyzja o przkazaniu zarzadzania powinna być podjęta umową /na podstawie kodeksu cywilnego/, czy uchwałą.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Niektórzy zarządcy uważają, że w głosowaniu nad projektem uchwały można uwzględniać głosy współwłaścicieli lokalu. Pogląd ten znalazł potwierdzenie w orzecznictwie sądów wrocławskich. 
    
    [u]Sąd I instancji stwierdził, [/u][b][color=#00f]że każdy współwłaściciel lokalu może głosować nad uchwałami wspólnoty mieszkaniowej niezależnie od pozostałych współwłaścicieli, a siła jego głosu obliczana jest poprzez pomnożenie wielkości udziału danej osoby we współwłasności lokalu przez wielkość udziału we współwłasności nieruchomości wspólnej przypadającej na ten lokal [/color][/b](wyrok Sądu Okręgowego we Wrocławiu z 12 marca 2008 r., sygn. akt I C 467/06). 
    
    Sąd Apelacyjny, rozpoznając sprawę w II instancji, podzielił tę argumentację (sygn. akt I ACa 601/08, z 7 sierpnia 2008 r.).
    
  • Opcje
    MirekLMirekL Użytkownik
    edytowano kwietnia 2012
    Posesja - muszę przyznać, że nie rozumiem Twojego stanowiska.
    Tu chodzi o rozróżnienie tego, co wspólne od tego, co odrębne.
    To czym się zajmuje zarząd WM? Sądzilem ,że częścią wspólną nieruchomości, a nie "prywatnym lokalem" jednego, dwóch czy 20 wlaścicieli.
    jadwiga_b - wspólwłasciciele garażu nie są Wspólnotą Mieszkaniową, więc niepodejmują żadnych uchwał. W sprawie swojej wspólwlasności winni kierować się przepisami kc o wspólwlasności. Do określenia sposobu jego zarządzania wymagana jest jednomyślność,, czyli zgoda wszystkich (art. 199 kc), to samo z kosztami .
    Czlonek Zarządu może podpisać z właścicielami garażu umowę na jego zarządzanie, mamy swobodę zawierania umow, ale to jest jego prywatny biznes. WM nic do tego.:bigsmile:
    Co autor mial na myśli, wklejając te orzeczenie - pozostawiam bez komentarza.:bigsmile:
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] MirekL:[/cite]Posesja - muszę przyznać, że nie rozumiem Twojego stanowiska.
    Tu chodzi o rozróżnienie tego, co wspólne od tego, co odrębne.
    To czym się zajmuje zarząd WM? Sądzilem ,że częścią wspólną nieruchomości, a nie "prywatnym lokalem" jednego, dwóch czy 20 wlaścicieli.
    Rzeczywiście nie rozumiesz - nie zajmowałem stanowiska w sprawie "czym się zajmuje zarząd WM".
    Zarząd WM zajmuje się zawsze zarządzaniem tym, co jest własnością wspólną ogółu właścicieli lokali.
    Zarząd WM nie zajmuje się zarządzaniem lokalami, będącymi własnością odrębną poszczególnych właścicieli, ani pomieszczeniami przynależnymi do tych lokali.

    Jeżeli wszystkie lokale są własnością prywatną, to i część wspólna jest całkowicie prywatna.
    Właściwe przeciwieństwa są takie: wspólne - odrębne; prywatne - publiczne.
    [cite] MirekL:[/cite]Do określenia sposobu jego zarządzania wymagana jest jednomyślność,, czyli zgoda wszystkich (art. 199 kc), to samo z kosztami.
    Nie zawsze czynność pociągająca za sobą koszty czy też decyzja w sprawie kosztów jest czynnością przekraczającą zarząd zwykły. W sprawach zwykłego zarządu we współwłasności wystarczy zgoda większości:
    Art. 201. Do czynności zwykłego zarządu rzeczą wspólną potrzebna jest zgoda większości współwłaścicieli. W braku takiej zgody każdy ze współwłaścicieli może żądać upoważnienia sądowego do dokonania czynności.
  • Opcje
    MirekLMirekL Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Posesja - Ty się ze mną spierasz jedynie dla zasady i tylko po to aby Twoje zdanie bylo ostatnie.
    Jeżeli wszystkie lokale są własnością prywatną, to i część wspólna jest całkowicie prywatna.
    Właściwe przeciwieństwa są takie: wspólne - odrębne; prywatne - publiczne.
    Czy znasz jakąś WM w której nie wszystkie lokale są wlasnością prywatną?
    Przyznam ,że to stanowisko jest "niekonwencjonalne"
    Chyba ,że chodzilo Ci o to ,że jest i dom prywatny, i dom publiczny. Ale to nie jest tematem naszych rozważań.
    Nie zawsze czynność pociągająca za sobą koszty czy też decyzja w sprawie kosztów jest czynnością przekraczającą zarząd zwykły
    Jeżeli tak jest , to znasz napewno takie przyklady? Ja nie znam.:angry:
  • Opcje
    jadwiga_bjadwiga_b Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] MirekL:[/cite]jadwiga_b - wspólwłasciciele garażu nie są Wspólnotą Mieszkaniową, więc niepodejmują żadnych uchwał. W sprawie swojej wspólwlasności winni kierować się przepisami kc o wspólwlasności. Do określenia sposobu jego zarządzania wymagana jest jednomyślność,, czyli zgoda wszystkich (art. 199 kc), to samo z kosztami .
    Czlonek Zarządu może podpisać z właścicielami garażu umowę na jego zarządzanie, mamy swobodę zawierania umow, ale to jest jego prywatny biznes. WM nic do tego.:bigsmile:
    Jeżeli jednak jest uchwała podjęta przez współwłaścicieli garażu upoważniająca zarząd wspólnoty do prowadzenia spraw związanych z garażem, to co? Taka uchwała nie jest ważna? Na tej podstawie zarząd prowadzi sprawy związane z eksploatacją garażu - zaliczki, rozliczenia, sprzatanie. Czy istnieje zakaz takiej działalności wspólnoty?
    I w zwiazku z tym pytanie - co z podatkiem od takiej działalności?
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Czy znasz jakąś WM w której nie wszystkie lokale są wlasnością prywatną?
    A ty nie znasz? :shocked:
    W Szczecinie nie ma wspólnot, w których jednym z właścicieli jest gmina Szczecin?
    Nie zawsze czynność pociągająca za sobą koszty czy też decyzja w sprawie kosztów jest czynnością przekraczającą zarząd zwykły
    Jeżeli tak jest , to znasz napewno takie przyklady? Ja nie znam.
    Naprawdę nie znasz? :cry:
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    [cite] jadwiga_b:[/cite]
    [cite] MirekL:[/cite]jadwiga_b - wspólwłasciciele garażu nie są Wspólnotą Mieszkaniową, więc niepodejmują żadnych uchwał. W sprawie swojej wspólwlasności winni kierować się przepisami kc o wspólwlasności. Do określenia sposobu jego zarządzania wymagana jest jednomyślność,, czyli zgoda wszystkich (art. 199 kc), to samo z kosztami .
    Czlonek Zarządu może podpisać z właścicielami garażu umowę na jego zarządzanie, mamy swobodę zawierania umow, ale to jest jego prywatny biznes. WM nic do tego.:bigsmile:
    Jeżeli jednak jest uchwała podjęta przez współwłaścicieli garażu upoważniająca zarząd wspólnoty do prowadzenia spraw związanych z garażem, to co? Taka uchwała nie jest ważna? Na tej podstawie zarząd prowadzi sprawy związane z eksploatacją garażu - zaliczki, rozliczenia, sprzatanie. Czy istnieje zakaz takiej działalności wspólnoty?
    I w zwiazku z tym pytanie - co z podatkiem od takiej działalności?

    Moim zdaniem taki przychód nie pochodzi z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, nie spełnia zatem warunków zwolnienia wynikającego z ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, naliczone zaliczki należy zatem opodatkować.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    jadwiga_bjadwiga_b Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zarządco,
    czy nalezy opodatkować naliczone zaliczki? bez wzgledu na wysokość poniesionych przez wspólnotę jako zarządzającego kosztów, a tym samym świadczącego określoną usługę? Sądziłam, że ewentualnemu opodatkowaniu może poglegać dodatnia różnica pomiedzy wysokością zebranych zaliczek, a wysokoscia kosztów.
    A może jakis inny głos w tej sprawie? Wydawało mi się, że są tutaj w znacznej większosci zarzadcy i administratorzy. Nie wierzą, aby w nikt nie miał we wspólnocie takiego "prezentu" od dewelopera, jakim jest wyodrębniony garaż.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Oczywiście po uwzględnieniu kosztów.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    MirekLMirekL Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zarządca - ręce mi opadają jak to czytam.

    Posesja -
    W Szczecinie nie ma wspólnot, w których jednym z właścicieli jest gmina Szczecin?
    Jest np. moja. Jeden lokal nie jest "prywatny". Rozumiem, nasza częśc wspólna nie jest prywatna , jest "publiczna".
    Ta dyskusja nie ma sensu.

    jadwiga_b - nie rozumiesz tematu. Dlaczego Ty wlascicielka lokalu jednomyślnie nie przekazalaś zarządzanie swoim mieszkaniem Wspólnocie?. Wyodrębniony garaż jest czyjąś własnością, i zarządzanie nim to sprawa właścicieli.Nie wiem ilu jest tych włascicieli, nie wiem jake generuje wydatki, zarząd nie powinien się tym zajmować. Ci wspólwlaściciele powinni wybrać "swój" zarząd - garażowy. Jeżeli jednak wasza WM wzięla to na swoje barki, np. ze względów "dobrosąsiedzkich" i nie ma sprzeciwu innych członków WM , to winno to być oddzielnie rozliczane. Jeżeli Ci wlaściciele nie są w żaden sposób "zorganizowani" np. w spólkę, stowarzyszenie to ich wydatki nie są opodatkowane. Moim zdaniem wyjściem byloby podpisanie przez wspólwlaścicieli umowy z osobą fizyczną, np. czlonkiem zarządu, księgową , administratorem na administrowanie tym "lokalem" calkowicie oddzielnie od Wspólnoty.:bigsmile:

    :bigsmile:
  • Opcje
    jadwiga_bjadwiga_b Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Koziorożka - moje pytanie nie dotyczy podatku od nieruchomości, ale podatku dochodowego.
    MirekL - mieszkaniem zarządzam sama. Garaż jest współwłasnoscią 100 osób. Czy jest przepis zabraniający zajmowania się garażem przez zarząd? Jaka jest podstawa zwolenienia wspólnoty od podatku dochodowego? Nie jest to lokal mieszkalny. Czy to należy do GZM? No bo przecież tylko wtedy mozna mówic o zwolnieniu.
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] MirekL:[/cite]
    [cite] Posesja:[/cite]W Szczecinie nie ma wspólnot, w których jednym z właścicieli jest gmina Szczecin?
    Jest np. moja. Jeden lokal nie jest "prywatny". Rozumiem, nasza częśc wspólna nie jest prywatna , jest "publiczna".
    Nie, nic nie rozumiesz. :smile: Od początku piszę, że część wspólna też jest prywatna.
    To ty dzielisz na "prywatną własność" (odrębne lokale) i "część wspólną" (czyli nieprywatną):
    [cite] MirekL:[/cite]WM nie zajmuje się prywatną własnością tylko częścią wspólną nieruchomości.
    https://forum.zarzadca.pl/discussion/3993/biurokratyczny-nonsens-wypelniania-cit8/#Item_16
    To nieprawda.
    WM zajmuje się prywatną własnością - częścią wspólną nieruchomości.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.