art 58 kc

Krzysztof_cwiklaKrzysztof_cwikla Użytkownik
edytowano kwietnia 2012 w Zarządzanie Nieruchomościami
Słuchajcie mam pytanie wiem że istnieje wyrok nawet mam go gdzieś w zakładkach dotyczący 58 kc który mówi że "zastosowanie tego artykułu po terminie 6 tygodni od chwili podjęcia uchwały jest nie zgodne z prawem .
Moje pytanie dotyczy tego
- czy zastosowanie jego jest zgodne z prawem jeżeli zostanie wniesione w ustawowym terminie 6-ciu
tygodni od chwili podjęcia uchwały ?
- czy w okresie rozpatrywania wniosku o uchylenie uchwały mogę dosłać inne dowody wskazujące na niezgodność z prawem podjętej uchwały ?
- co wiecie o uchwale nieistniejącej ?

Nowy doklejony: 10.04.12 15:23
Pytam bo znalazłem książkę Wspólnota mieszkaniowa Aleksandra Turleja i tu cytat moje pytania dotyczą tej drugiej części

W pewnych wyjątkowych okolicznościach dopuszczalne jest skorzystanie z art. 58 KC w związku z art.1 ust. 2 UoWL, który przewiduje sankcję bezwzględniej nieważności.
Czynność prawna (uchwała wspólnoty) sprzeczna z ustawą albo mająca na celu jej obejście jest bezwzględnie nieważna z mocy samego prawa, a osoba zainteresowana może w każdym czasie (nawet po przekroczeniu 6 tygodniowego ustawowego terminu) żądać przed sądem ustalenia nieważności.
Uchwały są dotknięte tą sankcją, jeżeli zostały podjęte:
1) z przekroczeniem kompetencji, czyli poza zakresem spraw dotyczących nieruchomości wspólnej
2) z naruszeniem zasad funkcjonowania wspólnoty (zasada woli włascicieli, zasada ingerencji sądu) oraz istoty jej działalności (zarząd nieruchomością wspólną)
3) pod wpływem wady oświadczenia woli (brak świadomości, brak swobody, pozorność - art. 82 i 83 KC)

Uchwałom nieistniejącym towarzyszą tak daleko idące uchybienia, że w ogóle nie można mówic o ich podjęciu.
Dzieje sie tak np. gdy:
1) przegłosowano uchwały na zebraniu zwołanym bez wymaganej procedury
2) sfałszowano głosowanie
3) zastosowano przymus fizyczny
4) treść uchwały jest niezrozumiała i można ustalić jej sensu w drodze wykładni

Komentarze

  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano kwietnia 2012
    Art. 58 kc przewiduje w pewnych wyjątkowych sytuacjach bezwzględna nieważność danej czynności, dlatego zawsze, niezależnie od terminu do zaskarżenia uchwały można się na tę okoliczność powołać. Trzeba tylko te "wyjątkowe sytuacje" należycie rozpoznać, odróżnić od innych uchybień.
    Np wspólnota podejmuje uchwałę, że mieszkanie Kowalskiego zostaje przeznaczone na biuro zarządu, Kowalski nie zaskarżył w terminie, czy to oznacza, że uchwała jest obowiązująca?

    Albo inny przykład - właściciele podejmują uchwałę, że tarasy stanowią część wspólną nieruchomości - taka uchwała również nie wywoła skutków i to czy została zaskarżona, czy też nie - nie ma żadnego znaczenia.


    Pomocne orzecznictwo:


    z uzasadnienia wyroku Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu z dnia 7 sierpnia 2008 r. , sygn. akt: I ACa 601/08, niepubl. :


    "Bez znaczenia są przy tym zarówno deklaracje, że wykonanie uchwały nie obejmie wskazanej w niej wymiany płyt balkonowych, jak i [b]nieskuteczna - bo sprzeczna z bezwzględnie obowiązującymi przepisami prawa[/b] - próba nowego ustalenia granic nieruchomości wspólnej dokonana w uchwale nr 7/2005."

    Orzeczenie na stronie czasopisma Zarządca Portal Informacyjny:

    http://www.zarzadca.pl/orzecznictwo-sadowe/571-i-aca-601-08-koszty-izolacji-balkonow-ponosi-wlasciciel


    Z uzasadnienia wyroku Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 8 lipca 2011 r., sygn. akt: I ACa 181/11, niepubl.:


    "Stąd też uchwała podjęta dnia […] maja 2010 r., oznaczona w pkt. 9 protokołu (karta 48 akt ) nie ma żadnego znaczenia prawnego, a zatem z tego względu nie może naruszać żadnych interesów żadnego współwłaściciela. Co do uchwały nr 7 – to uchwała ta odnosi się w istocie do podziału nieruchomości wspólnej do użytkowania (tak jak podział quad usum). Taki podział również nie może zostać ustanowiony w drodze uchwały wspólnoty – a jedynie w drodze orzeczenia sądowego. Zatem i ta uchwała nie może z istoty swojej naruszać ani praw ani interesów żadnego ze współwłaścicieli, ani też wspólnoty. Uchwały te wyrażają jedynie stanowisko części współwłaścicieli – które to stanowisko nie wywołuje żadnych ani pozytywnych dla współwłaścicieli i wspólnoty, ani też negatywnych skutków prawnych. "

    Orzeczenie na stronie czasopisma Zarządca Portal Informacyjny:
    http://www.zarzadca.pl/orzecznictwo-sadowe/1462-i-aca-18111-bezskutecznosc-uchwaly-wspolnoty-mieszkaniowej
    Komentarz edytowany Zarządca
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    alex135alex135 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Na jednym z portali pojawiła się teza , iż art. 58 kc nie ma zastosowania w odniesieniu do wspólnot mieszkaniowych. Art. 58 kc stosuje się rzadko, bo dotyczy on sytuacji wyjątkowych, ale żaden przepis nigdy nie wyłączył jego stosowania.

    Zastosowanie art. 58 kc w wyroku Sądu we Wrocławiu:

    "Wspólnota mieszkaniowa może podejmować wiążące decyzje jedynie w zakresie zarządu nieruchomością wspólną. Uchwała wykraczająca poza ten obszar nie wywołuje skutków prawnych w niej wyrażonych. Jako sprzeczna z bezwzględnie obowiązującymi przepisami prawa jest nieskuteczna."
    (wyrok Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu Wydział I Cywilny, z dnia 7 sierpnia 2008 roku, sygn. akt: I ACa 601/08).
    Sąd Apelacyjny rozpoznając sprawę w II instancji w pełni podzielił pogląd Sądu Okręgowego (wyrok Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu, Wydział I Cywilny z dnia 7 sierpnia 2008 roku, sygn. akt: I Aca 601/08)."
    Jak widać ten wyrok wydany został w trzy lata po wyroku toruńskim

    Oto zastosowanie art. 58 kc w wyroku Sądu w Poznaniu:

    Sąd Apelacyjny w Poznaniu (wyrok z dnia 13.12.2006 I ACa 589/06):
    "Treść art. 25 ust. 1 ustawy o własności lokali wskazuje więc, że ustawodawca jako nadrzędne przyjął pewność i stabilizację działania wspólnoty mieszkaniowej, stąd niezaskarżona w ustawowym terminie uchwała podlega, mimo jej sprzeczności z prawem usanowaniu. Nikt już na jej nieważność nie może się w nieograniczonym terminie powoływać.
    Jednak również w takim przypadku mogą zachodzić szczególne sytuacje podyktowane potrzebą ochrony uzasadnionych interesów osób trzecich i porządku prawnego, które nakazują uwzględniać sprzeczność uchwały z przepisami bezwzględnie obowiązującymi, pomimo jej niezaskarżenia w trybie art. 25 ust. 1 ustawy o własności lokali."
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.