Opłata sądowa za złożony wniosek

alexaalexa Użytkownik
edytowano kwietnia 2012 w Zarządzanie Nieruchomościami
Witam ,mam pytanie : Jesteśmy małą wspólnotą - 4 właścicieli ,chcemy zrobić remont budynku ,po uległ strasznej degradacji(budynek jest z roku 1935) .Jako zarządca muszę mieć zgodę pisemną wszystkich właścicieli ,mam 3 ,którzy posiadają większość udziałów.4 właściciel na stałe mieszka za granicą ,robi opłaty co 3-m-ce ,ale nie mam z nim żadnego kontaktu i nie mogę zdobyć od niej zgody pisemnej .Przygotowałam wniosek do sądu o zgodę na wyrażenie zgody na dokonanie czynności przekraczającej zwykły zarząd.
I tu jest moje pytanie: czy w tym wniosku mogę napisać ,że kosztami sądowymi ,poproszę sąd o obciążenie właśnie tego 4 właściciela?.Czy kosztami obciążona ma być cała wspólnota?.
Poproszę o szybką odpowiedź.

Komentarze

  • Opcje
    piotr6piotr6 Użytkownik
    edytowano kwietnia 2012
    nie możecie tak zrobić opłata wynosi 100zł i wpłacacie ze WM
  • Opcje
    a-za-z Użytkownik
    edytowano listopada -1
    4 właścicieli, ale ile lokali?
    Bo to nie ilość właścicieli ma znaczenie...
  • Opcje
    alexaalexa Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jest 4 lokale
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Kosztami obciążasz, po uzyskaniu orzeczenia sądowego, tego krnąbrnego właściciela.
  • Opcje
    alexaalexa Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dziekuję
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano kwietnia 2012
    [cite] alexa:[/cite]Witam ,mam pytanie : Jesteśmy małą wspólnotą - 4 właścicieli ,chcemy zrobić remont budynku ,po uległ strasznej degradacji(budynek jest z roku 1935) .Jako zarządca muszę mieć zgodę pisemną wszystkich właścicieli ,mam 3 ,którzy posiadają większość udziałów.4 właściciel na stałe mieszka za granicą ,robi opłaty co 3-m-ce ,ale nie mam z nim żadnego kontaktu i nie mogę zdobyć od niej zgody pisemnej .Przygotowałam wniosek do sądu o zgodę na wyrażenie zgody na dokonanie czynności przekraczającej zwykły zarząd.
    I tu jest moje pytanie: czy w tym wniosku mogę napisać ,że kosztami sądowymi ,poproszę sąd o obciążenie właśnie tego 4 właściciela?.Czy kosztami obciążona ma być cała wspólnota?.


    Stosownie do brzmienia art. 2 ust. 2 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych
    z dnia 28 lipca 2005 roku (Dz. U. z 2005 roku, Nr 167, poz. 1398) „do uiszczenia kosztów sądowych obowiązana jest strona, która wnosi do sądu pismo podlegające opłacie lub powodujące wydatki, chyba że ustawa stanowi inaczej”.


    Art. 39 ust. 1 pkt. 3 tej ustawy stanowi natomiast, że „opłatę stałą w kwocie 100 złotych pobiera się od wniosku o rozstrzygnięcie co do dokonania czynności dotyczącej rzeczy wspólnej.”

    We wniosku o wydanie rozstrzygnięcia można również wnieść o obciążenie kosztami postępowania jednego ze współwłaścicieli, jednakże decyzję w tej kwestii ostatecznie podejmie sąd w postanowieniu kończącym sprawę.

    Odnośnie orzekania o kosztach w postępowaniu nieprocesowym to obowiązują tu odmienne zasady niż w procesie; sąd związany jest regułami wynikającymi z brzmienia art. 520 kodeksu postępowania cywilnego:
    § 1. Każdy uczestnik ponosi koszty postępowania związane ze swym udziałem w sprawie.
    § 2. Jeżeli jednak uczestnicy są w różnym stopniu zainteresowani w wyniku postępowania lub interesy ich są sprzeczne, sąd może stosunkowo rozdzielić obowiązek zwrotu kosztów lub włożyć go na jednego z uczestników w całości. To samo dotyczy zwrotu kosztów postępowania wyłożonych przez uczestników.
    § 3. Jeżeli interesy uczestników są sprzeczne, sąd może włożyć na uczestnika, którego wnioski zostały oddalone lub odrzucone, obowiązek zwrotu kosztów postępowania poniesionych przez innego uczestnika. Przepis powyższy stosuje się odpowiednio, jeżeli uczestnik postępował niesumiennie lub oczywiście niewłaściwie.
    Pomocne piśmiennictwo:
    „W postępowaniu, w którym sąd wzywa do udziału w sprawie wszytstkich zainteresowanych, uzasadnione będzie obciążenie kosztami takiego uczestnika, który przez swe oświadczenie lub nieuzasadnione wnioski spowoduje dodatkowe koszty lub zwłokę w rozstrzygnięciu sprawy albo też przez swoje zachowanie da wyraz swemu stanowisku sprzecznemu z wnioskami i interesem innych uczestników i w ten sposób uzyska charakter ich „przeciwnika” i „strony przegrywającej”. Jeżeli natomiast udział uczestnika w postępowaniu ograniczył się do potwierdzenia odbioru wezwań na terminy posiedzeń sądowych i jeżeli uczestnik żadnych oświadczeń i wniosków nie składał, włożenie na niego obowiązku zwrotu kosztów jest nieuzasadnione (orz. SN z 25 lipca 1960 r., I CR 640/60, OSN 1961, nr 4, poz. 109).

    Kodeks postępowania cywilnego, T. Ereciński …s. 70
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    alexaalexa Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dziekuje Zarządco za odpowiedź
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.