jeden lokal a właścicieli 4

krzysiek11krzysiek11 Użytkownik
edytowano kwietnia 2012 w Zarządzanie Nieruchomościami
Witam.
W naszej W M w jednym lokalu mieszkalnym w wyniku przeprowadzonego postępowania spadkowego po zmarłym współwłaścicielu jest czterech właścicieli lokalu,
(ojciec i troje dzieci pełnoletnich).Kazdy z nich posiada częściowy udział, np. ojciec 163/10000, dzieci po 33/10000, co w sumie daje 252/10000.
Proszę o podpowiedź, czy podejmując uchwał należy każdego z tego lokalu ująć osobno, czy wystarczy to zrobić jako jeden właściciel.
Pozdrawiam.

Komentarze

  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Udział w nieruchomości wspólnej jest niepodzielny
    Przeczytaj początek tekstu na
    https://forum.zarzadca.pl/wiki/glosowanie_1_wlasciciel_1_glos
    Czyli ta czwórka upoważnia jednego z nich do głosowania
  • Opcje
    krzysiek11krzysiek11 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    W naszej WM sposobem głosowania jest głosowanie wielkością udziału.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano kwietnia 2012
    Najlepszym sposobem byłoby upoważnić jednego wspólwłaściciela do podejmowania decyzji we wspólnocie , choć można i tak :
    Sąd I Instancji powództwo w zakresie nieistnienia uchwał oddalił, argumentując, iż: 
    [b]każdy współwłaściciel lokalu może oddawać głosy nad uchwałami wspólnoty mieszkaniowej niezależnie od pozostałych współwłaścicieli, a siła jego głosu obliczana jest poprzez pomnożenie wielkości udziału danej osoby we współwłasności lokalu przez wielkość udziału we współwłasności nieruchomości wspólnej przypadającej na ten lokal[/b] (wyrok SO we Wrocławiu z 12 marca 2008 r., sygn. akt I C 467/06). Sąd apelacyjny rozpoznając sprawę w II instancji, podzielił tę argumentację (wyrok SA, sygn. akt I ACa 601/08 z 7 sierpnia 2008 r.).
    
  • Opcje
    Pani BeataPani Beata Użytkownik
    edytowano listopada -1
    „krzysiek11”, głosowanie udziałami nie dotyczy współwłaścicieli wyodrębnionych lokali z oddzielnymi KW. Do zarządzania takim współwłaścicielskim lokalem (tak samo jak zresztą i do zarządzania "małą" wspólnotą) stosuje się kodeks cywilny, a nie ustawę o własności lokali, czyli zupełnie inne przepisy.


    Gdyby przyjąć inne rozwiązanie, czyli dopuścić stosowanie ustawy o własności lokali do zarządzania pojedynczym lokalem z oddzielną KW (ABSURD) po w konsekwencji przede wszystkim niemożliwe byłoby wprowadzenie we wspólnocie zasady głosowania 1 właściciel 1 głos, a taka zasada przecież jest przewidziana w ustawie o własności lokali i z powodzeniem funkcjonuje. Orzeczenie zacytowane przez KubęP radzę potraktować jako wypadek przy pracy sądu, zwłaszcza, że istnieje wiele orzeczeń najwyższej instancji - Sądu Najwyższego, w tym cytowanych wielokrotnie na tym forum, które wyjaśniają jednoznacznie sposób głosowanie we wspólnocie. Poszukaj w innych wątkach.

    W opisanym przez Ciebie przypadku „krzysiek11” tak długo, dokąd współwłaściciele lokalu nie uzgodnią jednolitego stanowiska w danej sprawie należy głos związany z tym lokalem zaliczyć jako oddany „przeciw” uchwale.
  • Opcje
    krzysiek11krzysiek11 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Czyli; udział w nieruchomości wspólnej jest niepodzielny, dlatego też przy obliczaniu wyników głosowania nad uchwałami wspólnoty mieszkaniowej, niedopuszczalne jest uwzględnianie głosów oddanych przez współwłaścicieli lokalu, jeżeli nie uzgodnili jednolitego stanowiska. Przeciwna wykładnia naruszałaby dyspozycję art. 23 ust. 2 ustawy o własności lokali.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    :bigsmile:
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.