Antena zbiorcza
slon38
Użytkownik
Opiszę sytuację
3 lata temu zmienił się operator sieci kablowej - który konserwował anteny zbiorcze. Nie została podpisana nowa umowa na konserwację i przez 3 lata właściciele nie płacili za konserwację AZARTU.
W tym roku została podpisana umowa na konserwację i wprowadzono opłatę za konserwację od każdego lokalu w budynku (od tych co niekorzystają również - zgodnie z art 14 pkt 2 UOWL). Czy wprowadzenie takich opłat wymaga uchwały wspolnoty?? Instalacja działała nieprzerwanie.
3 lata temu zmienił się operator sieci kablowej - który konserwował anteny zbiorcze. Nie została podpisana nowa umowa na konserwację i przez 3 lata właściciele nie płacili za konserwację AZARTU.
W tym roku została podpisana umowa na konserwację i wprowadzono opłatę za konserwację od każdego lokalu w budynku (od tych co niekorzystają również - zgodnie z art 14 pkt 2 UOWL). Czy wprowadzenie takich opłat wymaga uchwały wspolnoty?? Instalacja działała nieprzerwanie.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.
Komentarze
O wysokości opłat na pokrycie kosztów zarządu decydują właściciele uchwałą.
Bez uchwały nie możesz obciążyć właścicieli tymi kosztami.
Takim przykładem może być uchwała w sprawie stawek służących do naliczania zaliczek na pokrycie bieżących kosztów utrzymania nieruchomości.
Algorytm naliczania winien wyglądać tak : kwota z umowy brutto X udział w NW.
Nie . Nie znam przypadku by sąd uchyli koszty jakie poniosła WM . Sąd nie jest od tego . On sprawdza tylko czy nie zostały naruszone procedury związane z podjęciem uchwały.
Nie może być ... nikt z właścicieli lokali z niej nie korzysta ?
Nie było protokołu konieczności ?
Nie zakładali gniazd końcowych w lokalach. że nikt nie wiedział ?
Pojedynczy właściciel ma prawo zaskarżać do sądu decyzje większości i tam dochodzić sprawiedliwości.
Jeszcze raz: Skoro Zarząd wykonał instalację zbiorczą gdy ludzie już mieszkali to musiał ktoś wejść do lokali, musiał ktoś kuć ścianę, wiercić itp. żeby chociażby zamontować gniazdko końcowe.
Powtarzam: Nikt nic nie wiedział z właścicieli? Nikt z właścicieli się nie zapytał zarządu gdy mu kuli ścianę na przewody? Dziwne.
Pomijam fakt, iż wymóg zamontowania w lokalach instalacji zbiorczej wynika z przepisu prawa więc zgoda nie jest wymagana.
Jak zarząd się nie podoba , to go się odwołuje i to wywołuje skutek oczekiwany przez Ciebie .
Uważam, że w UoWL powinien być zapis, że jak Zarząd nie otrzyma Absolutorium, to automatycznie jest odwołany i właściciele są zobowiązani wybrać nowy skład Zarządu WM.
Zapewne tak tyle, że to bezsensowna walka z wiatrakami. Po co składać pozew do sądu o uchylenie uchwały udzielającej zarządowi absolutorium jak to nic nie zmienia bo uchylenie takiej uchwały nie powoduje żadnych skutków prawnych.
Poza tym żaden sąd nie uchyli uchwały o udzieleniu absolutorium zarządowi ponieważ absolutorium to nic innego jak ocena pracy zarządu i tu odczucia właścicieli którzy w większości ocenili dobrze te działania są odczuciami subiektywnymi a sąd nie będzie, nie może ingerować w sferę odczuć właścicieli, w końcu taka była ich wola, to właściciele bezpośrednio przez cały rok mieli możliwość oceniać pracę zarządu na bieżąco a nie sąd.
Póki co żadnej uchwały jeszcze im sąd nie uchylił, ba nawet nie zaskarżyli żadnej więc gdy taka sensacja się zdarzy we wspólnocie to zapewne "wygrana strona" nie omieszka się tym pochwalić z wszystkimi właścicielami tej i nawet sąsiednich wspólnot.
Dotyczy "skitowania" (lub nie) działalności organu wykonawczego, czyli pracy zarządu za dany rok. Uzyskanie absolutorium wymaga złożenia sprawozdania i proszę zauważyć, że choć w uwl kwestie związane ze szczegółami dotyczącymi tego jak taki dokument winien wyglądać pominięto, to jednak zapadają orzeczenia, w których sądy wskazują , że np. poza częścią finanosową należy ująć w nim także opis pozostałych czynności związanych z działalnością zarządu.
Odnośnie sprawozdania finansowego, to tutaj poza zawartością równie ważne jest, aby zostało podpisane przez wszystkich członków zarządu. Te reguły wynikają z różnych aktów prawnych i obowiązują również wspólnoty mieszkaniowe.
To też nie jest tak, że uchwała dotycząca absolutorium nie ma żadnego znaczenia, ponieważ członkowie zarządu ponoszą opdowiedzialność - nie tylko organizacyjną (moga zostać odwołani), ale również cywilonprawną (jak i karną).
Inną kwestią jest to czy ma obowiązek przedłożyć sprawozdanie finansowe właściwemu organowi.
Dotychczasowe orzecznictwo sądów powszechnych oraz administracyjnych (jak również interpretacje podatkowe) wskazywało, że każda wspólnota mieszkaniowa ma obowiązek sprawozdawczy (wobec organu), obecnie na szczęście to się zmieniło (zważywszy na to, że wspólnotę tworzą już właściciele 4 lokali).
Należy być jednak precyzyjnym - powyższy pogląd nie będzie miał zastosowania w każdym stanie faktycznym (np. w przypadku, gdy wspólnota mieszkaniowa pozostaje czynnym podatnikiem podatku VAT).
Nigdzie też nie ma wymogu, że sprawozdanie finansowe musi być podpisane przez wszystkich członkow zarządu.
Zgodnie z UoWL zarząd ma obowiązek przedstawić właścicielom sprawozdanie ze swojej działalności za dany rok. Częścią takiego sprawozdania może być część finansowa. Mało tego - jak pokazuje orzecznictwo owo sprawozdanie może być przedstawione przez zarząd nawet ustnie na zebraniu. No właśnie, dlatego też takie kategoryczne stwierdzenie: - wprowadza w błąd.
Odnośnie podpisywania sprawozdania finansowego - uważam, że powinno byc podpisane przez wszystkich cżłonków zarządu, chyba, ze absoulutorium ma byc udzielone każdemu z osobna. Chodzi tu odpowiedzialność poszczególnych osób.
Zacytowana interpetacja podatkowa tej zasady nie zmieni. Poza tym ponownie pragnę zauważyć, że nie w każdym stanie faktycznym będzie miała zastosowanie.