Ogrzewanie wody - ile ciepła na m.sześc.

closed2524closed2524 Użytkownik
edytowano kwietnia 2012 w Zarządzanie Nieruchomościami
Witam,

Mam problem z wysokością opłat za ciepłą wodę, jakie wspólnota otrzymuje od spółdzielni (to w jej budynku znajduje się węzeł grzewczy). Policzyłem współczynniki ilość_ciepła / ilość_wody dla kilku faktur i są bardzo wysokie: 0,34 - 0,38 [GJ/m3].

W warunkach idealnych (brak strat w instalacji) ten współczynnik wynosi 0,188. W rzeczywistych instalacjach waha się w granicach 0,2 - 0,32 (ale zazwyczaj jest bliżej tej dolnej wartości). WPEC, który obsługuje węzeł, podał mi wartość 0,213. Dlatego 0,34 i więcej budzi podejrzenia.

Ile ten współczynnik wynosi u Was? Będę wdzięczny za informacje.




Jeszcze małe wyjaśnienie, skąd się wzięło 0,188.

Ilość ciepła potrzebnego do ogrzania danej objętości wody można policzyć ze wzoru:

E = cw x Vw x (tc - tz) x φ [GJ/m3],

gdzie:
cw = 0,001 x 4,18 [GJ / (m3 x oC)] - pojemność cieplna wody,
Vw - objętość wody do podgrzania,
tz - temperatura zimnej wody (na wejściu do węzła),
tc - temperatura ciepłej wody (na wyjściu z węzła),
φ - współczynnik strat w instalacji (mówi, o ile więcej niż w warunkach idealnych należy zużyć ciepła, np. 1,133).

Dla tz = 10oC i tc = 55oC, V = 1 m3 i φ = 1 (brak strat):

E = 0,001 x 4,18 x 1 x (55 - 10) x 1 = 0,1881.

Pozdrawiam

Komentarze

  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano kwietnia 2012
    W warunkach idealnych (brak strat w instalacji) ten współczynnik wynosi 0,188. W rzeczywistych instalacjach waha się w granicach 0,2 - 0,32 (ale zazwyczaj jest bliżej tej dolnej wartości).
    WPEC, który obsługuje węzeł, podał mi wartość 0,213. Dlatego 0,34 i więcej budzi podejrzenia.
    Policzyłem współczynniki ilość_ciepła / ilość_wody dla kilku faktur i są bardzo wysokie: 0,34 - 0,38 [GJ/m3].
    Ile ten współczynnik wynosi u Was?
    U mnie wynosi ( 100 lokali ) 0,28 a był przed ociepleniem rur na częściach wspólnych 0,38 .
    Uważam, że u was mieści się w standardzie.
  • Opcje
    closed2524closed2524 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dziękuję za informację. Nasza instalacja jest nowa, miedziana. Ocieplone są zarówno poziomy w piwnicy, jak i piony (zasilanie i cyrkulacja). Stąd uważam, że podane wartości są za wysokie.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] stanislawl:[/cite]Dziękuję za informację. Nasza instalacja jest nowa, miedziana.
    Ocieplone są zarówno poziomy w piwnicy, jak i piony (zasilanie i cyrkulacja).
    Stąd uważam, że podane wartości są za wysokie.
    Uważam, że praktycznie niczego to nie zmienia .
    Zmniejszy się trochę stawka za m3 podgrzewanej wody, a wzrośnie stawka za ogrzewanie lokali .
    Tak czy siak za wszytko zapłaci właściciel lokalu.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.