oświetlenie klatki schodowej

autograf78autograf78 Użytkownik
edytowano maja 2012 w Wolne tematy
witam. czy są przepisy określające sposób oświetlenia klatek schodowych /chodzi mi o rodzaj lamp./po pomalowaniu klatek schodowych zakupiliśmy punkty świetlne wiszące połączone kostką.klosz półpełny, wymiana żarówki -nie potrzeba zdemontowywać klosza. czy takie oświetlenie jest zgodne z przepisami. pozdrawiam.

Komentarze

  • Opcje
    pejterpejter Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jest norma oświetlenia wnętrz PN-EN 12464-1: 2004, jednak ma ona zastosowanie do stanowisk pracy. Zasadniczo, jeżeli budynek był budowany np. w 1955 roku to przy braku przebudowy/remontu obowiązują was normy z 1955 roku. Nie spotkałem się z normą oświetlenia części wspólnych.
    Jesli zaś była przebudowa/remont, to poczytaj artykuły od 180 do 192 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Nawet jeśli są jakieś przepisy dotyczące oświetlenia klatek wspólnot - w co wątpię - to niby kto miałby to sprawdzać i egzekwować?
  • Opcje
    autograf78autograf78 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    usłyszałem od zarządu że na klatkach schodowych nie może być oświetlenia z kloszami półpełnymi gdyż może żarówka być rozerwana i zrobić komuś krzywdę. moim zdaniem to są rozważania filozoficzne nowego zarządu.
  • Opcje
    janjan Użytkownik
    edytowano listopada -1
    dlaczego tak mało wypowiedzi w tej sprawie???
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Oświetlenie na klatce schodowej powinno być zgodne z wartościami parametrów określonymi w odrębnych przepisach i w odpowiednich projektach tych urządzeń i instalacji, o czym stanowi par. 13 Rozporządzenia Ministra spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych z dnia 16 sierpnia 1999 r. (Dz. U z 1999 r. Nr 74 poz. 836 ).

    Parametry oświetlenia wnętrz światłem elektrycznym określają z kolei normy, wydaje mi się, że w dalszym ciągu obowiązuje norma PN-84/E-02033 "Oświetlenie wnętrz światłem elektrycznym", PN-E-02033:1984/Az2:2003 Dz.U. 2004 nr 109 poz. 1156.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.