jak obliczyć koszt ogrzania wody przy węźle cieplnym ?

olopolicepl2olopolicepl2 Użytkownik
Czy zna ktoś wzór według którego można obliczyć koszt ogrzania wody - posiadamy węzeł cieplny podłaczony do sieci miejskiej.

Komentarze

  • Opcje
    daarekdaarek Użytkownik
    edytowano maja 2012
    Aby stosować jakikolwiek wzór muszą być określone przyrządy dostarczające danych do takiego wzoru. Kiedyś Rozp. Min. Gospodarki przytaczało cały szereg różnych wzorów z których nic nie wynika jak chciażby ten:
    Ocwo = Qwgcw x Cwg x Gcwo : Gscwo
    gdzie poszczególne symbole oznaczają:
    Ocwo - opłatę za ciepło dostarczone w celu podgrzewania wody wodociągowej, obliczoną dla danego odbiorcy [w zł];
    Qwgcw - ilość ciepła dostarczonego do grupowego węzła cieplnego w celu podgrzewania wody wodociągowej, określoną na podstawie odczytów wskazań układu pomiarowo-rozliczeniowego zainstalowanego w tym węźle [w GJ];
    Cwg - cenę ciepła dla danej grupy taryfowej [w zł/GJ];
    Gcwo - sumę odczytów wskazań wodomierzy zainstalowanych na przyłączach do instalacji ciepłej wody w obiektach danego odbiorcy [w m3];
    Gscwo - sumę odczytów wskazań wodomierzy zainstalowanych na przyłączach do instalacji ciepłej wody we wszystkich obiektach zasilanych z grupowego węzła cieplnego [w m3],

    Wzory są odbiorcy w zasadzie niepotrzebne ponieważ zgodnie z przepisami:
    "...§ 121
    1. W budynku mieszkalnym wielorodzinnym, zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej należy stosować urządzenia do pomiaru ilości ciepła lub paliwa zużywanego do przygotowania ciepłej wody
    § 135
    2. W budynkach z instalacją ogrzewczą wodną zasilaną z sieci ciepłowniczej powinny znajdować surządzenia służące do rozliczania zużytego ciepła:
    1) ciepłomierz (układ pomiarowo-rozliczeniowy) do pomiaru ilości ciepła dostarczanego do instalacji ogrzewczej budynku...
    " - Rozp. Min. Infr. o war. techn. z 2002 r.

    - oraz z wytycznymi szczegółowymi
    "...określenie ilości ciepła, dostarczonego z sieci ciepłowniczej do węzła cieplnego na pokrycie kilku rodzajów potrzeb cieplnych, wymaga dokonania podziału na poszczególne instalacje odbiorcze (np. instalację ogrzewania i instalację ciepłej wody) łącznej ilości dostarczonego ciepła..." - Biuletyn URE Nr 6/2001
    "...wyposażenie instalacji centralnego ogrzewania w liczniki ciepła w węźle cieplnym i dodatkowe ciepłomierze, jako podliczniki ciepła dla ustalenia ilości ciepła zużywanego do przygotowania ciepłej wody użytkowej oraz wodomierz wody zimnej na przyłączu do wymiennika przygotowującego ciepłą wodę…” - poradnik Ministerstwa Gospodarki z 2009 r.
    - właściwe opomiarowanie węzła cieplnego to podstawowa rzecz wystarczająca do rozliczenia zużycia. Do tego dochodzą moce zamówione, ceny taryfowe Przedsiębiorstwa dostarczającego ciepło i wodę oraz treść zawartej umowy.
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    posiadamy węzeł cieplny podłaczony do sieci miejskiej
    W tym węźle jest licznik. Oglądałeś go?
  • Opcje
    olopolicepl2olopolicepl2 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    jest licznik na wejściu ciepła do węzła oraz liczniki końcowe przypisane do każdego lokalu, jednakże te końcowe liczniki są przyłączone do rur od ogrzewania klaoryferów. Więc wiadomo ile ciepłej wody zużyłem w m3 , jednak nie wiem ile ciepła zostało na to zużyte. Deweloper tłumaczy to enigmatycznie, a obawiam się że instalacja którą zrobił nie jest najwyższej jakości i ubytki na cieple są spore i rekompensowane przez niego również w cenie ogrzania wody.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano maja 2012
    [cite] olopolicepl2:[/cite]Czy zna ktoś wzór według którego można obliczyć koszt ogrzania wody - posiadamy węzeł cieplny podłaczony do sieci miejskiej.
    jest licznik na wejściu ciepła do węzła oraz liczniki końcowe przypisane do każdego lokalu, jednakże te końcowe liczniki są przyłączone do rur od ogrzewania klaoryferów.
    Więc wiadomo ile ciepłej wody zużyłem w m3 , jednak nie wiem ile ciepła zostało na to zużyte.
    To zawnioskujcie do dostawcy EC aby założyli Wam licznik ciepła przed wymiennikiem na CW . Koszt to ok 800 zł -1000 zł w zależności od typu.
    Deweloper tłumaczy to enigmatycznie, a obawiam się że instalacja którą zrobił nie jest najwyższej jakości i ubytki na cieple są spore i rekompensowane przez niego również w cenie ogrzania wody.
    A jakie to ma znaczenie , zamierzasz płacić to jakiejś wyimaginowanej wirtualnej ceny , stawki ?
    Tak czy siak, musicie i tak pokryć koszty dostarczonej EC do nieruchomości.Jak to zrobicie to należy spisać w regulaminie rozliczania EC uchwalonego przez właścicieli lokali.
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano listopada -1
    A jakie to ma znaczenie
    Stawka ma znaczenie, bo koszty zmienne ciepła zużytego do podgrzania wody użytkowej powinny być rozliczane między właścicieli proporcjonalnie do zużycia tej wody (wg wskazań wodomierzy cw). W zależności od stawki za ogrzanie 1m3 cwu dany właściciel zapłaci więcej lub mniej.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano maja 2012
    [cite] Posesja:[/cite]
    A jakie to ma znaczenie
    Stawka ma znaczenie, bo koszty zmienne ciepła zużytego do podgrzania wody użytkowej powinny być rozliczane między właścicieli proporcjonalnie
    do zużycia tej wody (wg wskazań wodomierzy cw).
    W zależności od stawki za ogrzanie 1m3 cwu dany właściciel zapłaci więcej lub mniej.
    a jakie ma to znaczenie , ....
    Stawki rozliczeniowe EC ( podgrzanie 1m3 CWu i 1 GJ) są ustalane na podstawie kosztów Zakupu EC i sprawności instalacji ( jak nie odrębnego licznika EC na CW w węźle cieplnym) .
    Z praktyki wiem, że wskaźnik CW do CO mieści się granicach 0,24 - 0,35 zależy to instalacji CW.( niski przy nowej instalacji , wysoki przy starej instalacji)

    CKzm EC X wskaźnik = koszt podgrzania CWu
    koszt podgrzania CWu / podzielony przez sumę zużycia w poszczególnych lokalach = stawka rozliczeniowa CWu
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.