Zarząd wspólnotą przez właściciela większościowego.

sambaacentsambaacent Użytkownik
Witam
W mojej wspólnocie jest właściciel większościowy który ma ponad 50% udziałów a w pozostałej części jest jeszcze 6 właścicieli. Liczba lokali to 15. Z mojej wiedzy wspólnota powstaje z mocy prawa po wyodrębnieniu już pierwszego lokalu. Tak samo właściciel większościowy może być zarządcą dla tej wspólnoty a zaczynał zarządzać kilkanaście lat temu jak miał 90% udziałów. Ale moje pytanie jest w kwestii samej wspólnoty czy musi ona być w tym przypadku rejestrowana by posiadać REGON itp. skoro powstaje z mocy prawa i nie ma żadnych zaległości w niej i wszyscy jak na razie płacą za wszystko. A zarządca nie pobiera opłat za prowadzenie wspólnoty. Co wiecie na ten temat?

Komentarze

  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Wspólnota mieszkaniowa nie jest wpisywana do rejestru sądowego, nie rejestrujemy jej również w ewidencji działalności gospodarczej. Zarząd lub zarządca, któremu zarząd powierzono w trybie art. 18 ustawy o własności lokali) zgłasza wspólnotę w Głównym Urzędzie Statystycznym celem nadania jej numeru REGON, powinien dokonać tej czynności w terminie 14 dni od jego ukonstytuowania. Zgłoszenia tego dokonuje się na druku RG - 1 i załącza kserokopię uchwały o wyborze zarządu lub akt notarialny w przypadku powierzenia zarządu w trybie art. 18 (należy mieć przy sobie oryginał dokumentu celem okazania urzędnikowi dokonującemu rejestracji). Następnie, nie później niż po upływie miesiąca od nadania nr REGON, przedstawiciele wspólnoty mieszkaniowej winni udać się do urzędu skarbowego właściwego wg. miejsca położenia nieruchomości, gdzie wspólnocie mieszkaniowej nadany zostanie numer NIP. Na miejscu należy wypełnić stosowne formularze zgłoszeniowe NIP 2 (do formularza załącza się kserokopie uchwały o wyborze zarządu lub aktu notarialnego oraz zaświadczenia REGON). Jeżeli wspólnota mieszkaniowa nie prowadzi działalności gospodarczej - można wystąpić o zwolnienie z comiesięcznego obowiązku składania deklaracji CIT.
    http://www.zarzadca.pl/komentarze/179-wspolnota-mieszkaniowa-jak-ja-zorganizowac
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jeżeli wspólnota mieszkaniowa nie prowadzi działalności gospodarczej - można wystąpić o zwolnienie z comiesięcznego obowiązku składania deklaracji CIT.
    CZY DO TEGO POWOŁANO wspólnoty mieszkaniowe ?....:bigsmile: UoGN się kłania...
  • Opcje
    MirekLMirekL Użytkownik
    edytowano maja 2012
    [align=right](...) admin[/align]
    Wspólnota mieszkaniowa nie jest wpisywana do rejestru sądowego, nie rejestrujemy jej również w ewidencji działalności gospodarczej.
    Nie powinniśmy tego robić, ale życie nas do tego zmusza.Wniosek o REGON to wlaśnie zarejestrowanie dzialalności gospodarczej. To pierwszy nonsens. W rubryce rodzaj dzialalności gospodarczej musimy coś wpisać. Co radzi urzędnik z katalogu tzw. PKD - zarządzanie nieruchomościami na zlecenie. Tam nic innego nie pasuje. Więc WM zglasza prowadzenie takiej samej dzialalności gospodarczej jak firma zarządzająca, a później się dziwią ,że są opodatkowani. Jak prowadzimy dzialalność gospodarczą to musimy płacić podatek dochodowy. Musimy udać się do Urzędu Skarbowego z wnioskiem o nadanie NIP-u. Następny nonsens, ponieważ ustawowo WM są zwolnione z podatku dochodowego. To wszystko po to ,żeby otworzyć konto bankowe. Banki traktują WM jak maly biznes.
    Ustawa o wlasności lokali nakazuje wszelkie operacje finansowe WM dokonywać przez rachunek bankowy, ale nigdzie nie ma ,że ma to być konto WM. Chociaż jest to wygodne,logiczne i bezpieczne.Zapewniam Cię ,że jeżeli sami się nie pokłócicie o pieniądze, możecie tak dzialać nadal.:bigsmile:
    Komentarz edytowany admin
  • Opcje
    sambaacentsambaacent Użytkownik
    edytowano maja 2012
    Ok dzięki za odp. Rozumie całkowicie formalną stronę założenia wspólnoty. Ale nasuwa mi sie pytanie co w tej mojej wyżej wymienionej sytuacji gdzie zarządca został wybrany z grona właścicieli wspólnoty jednak nie zgłosił jej w GUSie i nie posiada REGONU już od 20lat a wszystko przez ten czas nie szwankowało wspólnocie(nie było tutaj żadnego przekrętu podatkowego). Są jakieś konsekwencje takiego działania?
  • Opcje
    a-za-z Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zarządco. Mylisz się.
    Już od paru lat nikt nie ma obowiązku składać comiesięcznych czy cokwartalnych deklaracji typu CIT.
    Sporządza się tylko deklarację roczną. Natomiast co miesiąc lub co kwartał (zależy co zgłosiliśmy) mamy obowiązek odprowadzić samemu wyliczoną zaliczkę na podatek.
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Są jakieś konsekwencje takiego działania?
    Teoretycznie może i są, ale w praktyce nie słyszałam, żeby jakaś skarbówka kontrolowała wspólnotę
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano maja 2012
    [align=right](...) admin[/align]
    sambaacent, każda wspólnota ma prawny obowiązek wystąpić z wnioskiem do Urzędu Statystycznego o REGON (mówi o tym ustawa o statystyce publicznej), a po jego uzyskaniu (dostaje się go od ręki) z wnioskiem do Urzędu Skarbowego o nadanie NIP. Przepisy przewidują sankcje, ale w praktyce bardzo rzadko są one wobec wspólnot stosowane.
    [cite] MirekL:[/cite]Wniosek o REGON to wlaśnie zarejestrowanie dzialalności gospodarczej.
    Bzdura. Działalność gospodarczą rejestruje się w EDG (ewidencji działalności gospodarczej) albo w KRS. REGON służy wyłącznie do statystyki. O tym, czy dany podmiot płaci podatki i jakie, decyduje prawo podatkowe, a nie PKD.
    Komentarz edytowany admin
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.