art . 3 UoWL

Krzysztof_cwiklaKrzysztof_cwikla Użytkownik
Trochę się gubię hehehehe . Wczoraj się dowiedziałem że sąsiad wystąpił do Urzędu miasta /mieszkanie ZGM-owskie / o wykup mieszkania . Jest to ostatnie mieszkanie w naszej wspólnocie które nie stanowiło własności mieszkańca tego lokalu . Jaki ma to wpływ na udziały w nieruchomości wspólnej .

Komentarze

  • Opcje
    daarekdaarek Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Żadnego.
    Następuje tylko zmiana właściciela lokalu (z UM na osobę prywatną).
  • Opcje
    TsudaTsuda Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ogromny.
    Suma udziałów w nieruchomości wspólnej musi być 1 czyli 100% i należałoby dopilnować, aby po wyodrębnieniu ostatniego lokalu w akcie znalazła się właściwa wartość udziału.
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano maja 2012
    [cite] daarek:[/cite]Następuje tylko zmiana właściciela lokalu (z UM na osobę prywatną).
    Dotychczasowym właścicielem lokalu nie jest urząd miasta, lecz miasto lub gmina.
    [cite] Tsuda:[/cite]należałoby dopilnować, aby po wyodrębnieniu ostatniego lokalu w akcie znalazła się właściwa wartość udziału.
    Zgadzam się, że dość powszechnym zjawiskiem są "cuda nad udziałami" w budynkach postkomunalnych. Ale jak wspólnota może tego "dopilnować"?
  • Opcje
    Krzysztof_cwiklaKrzysztof_cwikla Użytkownik
    edytowano maja 2012
    A czy właśnie tych udziałów nie powinien ustalić poprzedni zarządca to znaczy chodzi mi o to że wcześniej zarządcą był ZGM po nim zarząd przejął nasz obecny zarządca .

    Nowy doklejony: 16.05.12 00:18
    Zgadzam się, że dość powszechnym zjawiskiem są "cuda nad udziałami" w budynkach postkomunalnych. Ale jak wspólnota może tego "dopilnować"?

    Wiem w mojej wspólnocie mieliśmy właśnie taki przykład identyczne mieszkania znajdujące się jedno nad drugim jedno miało udział trochę ponad 2% drugie trochę ponad 5%
  • Opcje
    daarekdaarek Użytkownik
    edytowano maja 2012
    Posesja: Dotychczasowym właścicielem lokalu nie jest urząd miasta, lecz miasto lub gmina
    Nie miasto lub gmina lecz Skarb Państwa reprezentowany przez UM (prezydenta) lub UG (wójta), jeżeli chodzi o ścisłość ale przecież nie o nią w tym wypadku chodzi.
  • Opcje
    Krzysztof_cwiklaKrzysztof_cwikla Użytkownik
    edytowano maja 2012
    [cite] Tsuda:[/cite]Ogromny.
    Suma udziałów w nieruchomości wspólnej musi być 1 czyli 100% i należałoby dopilnować, aby po wyodrębnieniu ostatniego lokalu w akcie znalazła się właściwa wartość udziału.

    Ok Tsuda ale jeżeli nie będzie to te 1 czyli 100% na kim będzie ciążyć obowiązek wyprostowania tych udziałów
  • Opcje
    TsudaTsuda Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Posesja: Ale jak wspólnota może tego "dopilnować"?
    Telefon do Działu Sprzedaży Lokali Komunalnych? Gdy udziały są pomieszane to warto pamiętać, że:

    Zarząd lub zarządca, któremu zarząd nieruchomością wspólną powierzono w sposób określony w art. 18 ust. 1, jest obowiązany do podjęcia czynności zmierzających do opracowania lub aktualizacji dokumentacji technicznej budynku i rozliczenia kosztów związanych z opracowaniem lub aktualizacją tej dokumentacji.
    1d. Jeżeli uchwała właścicieli lokali nie stanowi inaczej, koszty opracowania lub aktualizacji dokumentacji technicznej budynku obciążają:
    1) do czasu wyodrębnienia własności ostatniego lokalu - dotychczasowego właściciela nieruchomości,
  • Opcje
    Krzysztof_cwiklaKrzysztof_cwikla Użytkownik
    edytowano listopada -1
    widzę że w tym samym momencie udzieliłeś mi odpowiedź
  • Opcje
    TsudaTsuda Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Koszty inwentaryzacji budynku do czasu wyodrębnienia własności ostatniego lokalu ponosi gmina.
  • Opcje
    Krzysztof_cwiklaKrzysztof_cwikla Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Tsuda:[/cite]Koszty inwentaryzacji budynku do czasu wyodrębnienia własności ostatniego lokalu ponosi gmina.

    Rozumiem że te przepisy które wskazałeś jako odpowiedź dla "Posesji" właśnie o tym stanowią
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano maja 2012
    [cite] daarek:[/cite]
    Posesja: Dotychczasowym właścicielem lokalu nie jest urząd miasta, lecz miasto lub gmina
    Nie miasto lub gmina lecz Skarb Państwa reprezentowany przez UM (prezydenta) lub UG (wójta)
    To nieprawda. Lokale komunalne są własnością gminy, a nie Skarbu Państwa. Gminy (podobnie, jak inne jednostki samorządu terytorialnego: powiaty i województwa) mają osobowość prawną i posiadają własny majątek, który nie jest majątkiem Skarbu Państwa. Taki stan prawny mamy już od 14 lat - od reformy samorządowej w Polsce.

    Nowy doklejony: 16.05.12 08:08
    Telefon do Działu Sprzedaży Lokali Komunalnych?
    Nie wydaje mi się, żeby telefonem można było sprostować udziały, zapisane w Księgach wieczystych.
    Problem w tym, że w omawianej sytuacji wszystkie lokale (z wyjątkiem jednego) zostały już sprzedane, ich udziały wyliczone i wpisane do ksiąg wieczystych. To nie jest sprawa tego jednego lokalu, lecz błędnie wyliczonych udziałów wszystkich lokali - jeżeli nie obliczono ich przed sprzedażą pierwszego lokalu, to nie ma szans, żeby udział ostatniego był poprawny.

    Aktualizacja dokumentacji to poważne przedsięwzięcie i jak uczy doświadczenie, wcale nie dające pewnych rezultatów. Gminę niełatwo do tego przymusić, a jak już się uda, możemy otrzymać stos bezużytecznej makulatury, zawierający nowe błędy, niezgodności ze stanem faktycznym i prawnym. Tak to jest, kiedy gmina wyłania wykonawcę w drodze przetargu, w którym jedynym kryterium jest cena.

    Poza tym - czy na tym ma polegać dopilnowanie, "aby po wyodrębnieniu ostatniego lokalu w akcie znalazła się właściwa wartość udziału"? Zmuszać gminę do aktualizacji dokumentacji jest sens tylko PRZED wyodrębnieniem ostatniego lokalu. Potem będzie już pozamiatane i wspólnota musi to zrobić na własny koszt. Wynika to z przepisu, który sam przytoczyłeś.
    Komentarz edytowany Posesja
  • Opcje
    Krzysztof_cwiklaKrzysztof_cwikla Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Czyli jak to sie mówi pozamiatane ostatni że tak powiem właściciel czeka już tylko na decyzję .
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Niech wspólnota jak najszybciej wystąpi do gminy o inwentaryzację i operat powołując się na uowl
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Krzysztof_cwikla:[/cite]Wczoraj się dowiedziałem że sąsiad wystąpił do Urzędu miasta /mieszkanie ZGM-owskie / o wykup mieszkania .
    Jest to ostatnie mieszkanie w naszej wspólnocie które nie stanowiło własności mieszkańca tego lokalu .
    Jaki ma to wpływ na udziały w nieruchomości wspólnej .
    Należy bezwzględnie domagać się od ZGM, aby wykonali (Operat )obmiar wszystkich lokali i dokonali nowego podziału udziałów .
    Teraz zapłaci za to ZGM.... później wszyscy właściciele lokali ...
  • Opcje
    Krzysztof_cwiklaKrzysztof_cwikla Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dzięki 21-05-2012 roku mam zebranie więc postaram się tą sprawę załatwić .
  • Opcje
    TsudaTsuda Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Posesja: Nie wydaje mi się, żeby telefonem można było sprostować udziały, zapisane w Księgach wieczystych.
    Nie, ale możesz sprawdzić jaki udział będzie wpisany do aktu.
    Sam miałem taki przypadek, że pani w Dziale Sprzedaży zrobiła czeski błąd i kw lokalu jest teraz z błędem.
  • Opcje
    Krzysztof_cwiklaKrzysztof_cwikla Użytkownik
    edytowano maja 2012
    Zobaczymy jak to będzie załatwione decyzji o zgodzie na wykupienie tego ostatniego mieszkania jeszcze nie ma w dniu wczorajszym przedstawiłem sytuację na zebraniu i zostało wpisane do protokołu aby w dniu dzisiejszym wystąpić o inwentaryzację .
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano maja 2012
    No tak, ale jeżeli udziały zostały wyliczone prawidłowo, to nie ma podstaw do takiego żądania, poza tym nie zawsze będzie możliwe dokonanie obmiaru lokali sprzedanych, ponieważ to zależy od dobrej woli ich właścicieli.

    Proponuję zawrócić się do gminy, aby podała informację o powierzchni użytkowej budynku, metrażu lokalu, który zamierza wyodrębnić i wielkości udziału, dopiero w razie niezgodności jest podstawa prawna i faktyczna do tego, aby coś korygować.

    Zresztą takie dane można też ustalić, ponieważ wynikają z dokumentacji, która wspólnota mieszkaniowa posiada.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    Krzysztof_cwiklaKrzysztof_cwikla Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jeżeli dwa równorzędne mieszkania różnią się udziałami to już wskazuje na nieprawidłowe wyliczenia , ponad to słusznie zauważyłeś że to powinno wynikać z dokumentacji której po mimo kilkunastoletniego istnienia naszej wspólnoty nadal nie mamy kompletnej.
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jeżeli dwa równorzędne mieszkania różnią się udziałami to już wskazuje na nieprawidłowe wyliczenia
    Co to znaczy "równorzędne mieszkania"? O jednakowej powierzchni?
    Zdarza się, że identyczne mieszkania mają różne udziały z powodu różnej powierzchni pomieszczeń przynależnych (piwnic, garaży, komórek).
    Art. 3.3.Udział właściciela lokalu wyodrębnionego w nieruchomości wspólnej odpowiada stosunkowi powierzchni użytkowej lokalu wraz z powierzchnią pomieszczeń przynależnych do łącznej powierzchni użytkowej wszystkich lokali wraz z pomieszczeniami do nich przynależnymi.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    [cite] Krzysztof_cwikla:[/cite]Jeżeli dwa równorzędne mieszkania różnią się udziałami to już wskazuje na nieprawidłowe wyliczenia , ponad to słusznie zauważyłeś że to powinno wynikać z dokumentacji której po mimo kilkunastoletniego istnienia naszej wspólnoty nadal nie mamy kompletnej.

    Żeby sprawdzić poprawność wyliczenia udziałów wystarczy na początek oprzeć się na danych wynikających z ksiąg wieczystych, pierwszy akt notarialny też wystarczy do tego, aby ustalić jaka jest powierzchnia użytkowa budynku, od której wyliczano udziały.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    Krzysztof_cwiklaKrzysztof_cwikla Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Co to znaczy "równorzędne mieszkania"? O jednakowej powierzchni?
    Zdarza się, że identyczne mieszkania mają różne udziały z powodu różnej powierzchni pomieszczeń przynależnych (piwnic, garaży, komórek).

    O tuż właśnie to mieszkania o jednakowej powierzchni a różne udziały w naszej wspólnocie we wszystkich aktach notarialnych Miasto sprzedało tylko i wyłącznie mieszkania bez pomieszczeń przynależnych . Dokładnie mierząc mogą się różnić dosłownie o jeden centymetr czy tam dwa bo jak wiadomo w jednym mieszkaniu np tynki są grubsze natomiast są to mieszkania w jednym pionie rozkład pokoi ilość izb to samo a udziały różne .

    Nowy doklejony: 26.05.12 14:33
    [cite] Zarządca:[/cite]
    [cite] Krzysztof_cwikla:[/cite]Jeżeli dwa równorzędne mieszkania różnią się udziałami to już wskazuje na nieprawidłowe wyliczenia , ponad to słusznie zauważyłeś że to powinno wynikać z dokumentacji której po mimo kilkunastoletniego istnienia naszej wspólnoty nadal nie mamy kompletnej.

    Żeby sprawdzić poprawność wyliczenia udziałów wystarczy na początek oprzeć się na danych wynikających z ksiąg wieczystych, pierwszy akt notarialny też wystarczy do tego, aby ustalić jaka jest powierzchnia użytkowa budynku, od której wyliczano udziały.

    Dokładnie tak z tym że mi nic do tego jak w księgach wieczystych mają inni właściciele to znaczy nic chodzi mi o to że właśnie dla tego że ja sam nie mogę mieć wglądu /tak mi się wydaje/ do księgi wieczystej innego właściciela a taki wgląd morze mieć zarządca stąd wniosek na zebraniu o zrobienie inwentaryzacji gdyż po pierwsze podczas głosowania zauważyłem że są różnice w udziałach identycznych mieszkań a po drugie taką dokumentację już dawno powinniśmy mieć a ponieważ nie mamy i następuje wykupienie ostatniego mieszkania to niech w końcu miasto wywiąże się z ciążącego na nich obowiązku po przez co wspólnota nie poniesie kosztów , albo inaczej kosztów tych nie poniesie ostatni wykupujący mieszkanie .
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    ja sam nie mogę mieć wglądu /tak mi się wydaje/ do księgi wieczystej innego właściciela
    Masz niczym nieograniczony dostęp do wszystkich ksiąg wieczystych w Polsce
    http://ekw.ms.gov.pl/
  • Opcje
    TsudaTsuda Użytkownik
    edytowano listopada -1
    krzysztof_cwikla: O tuż właśnie to mieszkania o jednakowej powierzchni a różne udziały w naszej wspólnocie we wszystkich aktach notarialnych
    niech zgadnę,
    mieszkanie o tej samej powierzchni z większym udziałem zostało zakupione wcześniej niż mieszkanie z o tej samej powierzchni z mniejszym udziałem?:smile:
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano maja 2012
    [cite] Tsuda:[/cite]
    [cite] krzysztof_cwikla:[/cite] O tuż właśnie to mieszkania o jednakowej powierzchni a różne udziały w naszej wspólnocie we wszystkich aktach notarialnych
    niech zgadnę,
    mieszkanie o tej samej powierzchni z większym udziałem zostało zakupione wcześniej
    niż mieszkanie z o tej samej powierzchni z mniejszym udziałem?:smile:
    udziały mogą być rożne takich samych lokali... decyduje tu powierzchnia pomieszczeń przynależnych np. komórek lokatorskich.
  • Opcje
    Krzysztof_cwiklaKrzysztof_cwikla Użytkownik
    edytowano maja 2012
    [cite] koziorozka:[/cite]
    ja sam nie mogę mieć wglądu /tak mi się wydaje/ do księgi wieczystej innego właściciela
    Masz niczym nieograniczony dostęp do wszystkich ksiąg wieczystych w Polsce
    http://ekw.ms.gov.pl/

    Dzięki Koziorożka za informację .

    Nowy doklejony: 27.05.12 23:25
    [cite] Tsuda:[/cite]
    krzysztof_cwikla: O tuż właśnie to mieszkania o jednakowej powierzchni a różne udziały w naszej wspólnocie we wszystkich aktach notarialnych
    niech zgadnę,
    mieszkanie o tej samej powierzchni z większym udziałem zostało zakupione wcześniej niż mieszkanie z o tej samej powierzchni z mniejszym udziałem?:smile:

    Tsuda akurat tu było odwrotnie różnica w udziałach była około 3 % teraz jest około 1%

    Nowy doklejony: 27.05.12 23:31
    [cite] KubaP:[/cite]
    [cite] Tsuda:[/cite]
    [cite] krzysztof_cwikla:[/cite] O tuż właśnie to mieszkania o jednakowej powierzchni a różne udziały w naszej wspólnocie we wszystkich aktach notarialnych
    niech zgadnę,
    mieszkanie o tej samej powierzchni z większym udziałem zostało zakupione wcześniej
    niż mieszkanie z o tej samej powierzchni z mniejszym udziałem?:smile:
    udziały mogą być rożne takich samych lokali... decyduje tu powierzchnia pomieszczeń przynależnych np. komórek lokatorskich.

    KubaP dzięki za informację ale już odpowiadałem na podobny wpis "Posesji" wykup mieszkań w naszej wspólnocie jest bez pomieszczeń przynależnych .
    Komentarz edytowany admin
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Krzysztof_cwikla:[/cite]
    Tsuda akurat tu było odwrotnie różnica w udziałach była około 3 % teraz jest około 1%

    KubaP dzięki za informację ale już odpowiadałem na podobny wpis "Posesji" wykup mieszkań w naszej wspólnocie jest bez pomieszczeń przynależnych .
    czy nie możecie wykonać operatu wyodrębnienia lokali wykonanego przez uprawnioną ososbę - rzeczoznawcę majątkowego . Takie wyliczanki "urzędnika za biurka" są obarczone zawsze błędami , oni na tym się nie znają ...
  • Opcje
    TsudaTsuda Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Krzysztof-cwikla: Tsuda akurat tu było odwrotnie różnica w udziałach była około 3 % teraz jest około 1%
    nie rozumiem tego, albo jest 3% albo 1% różnicy między udziałami lokali o tej samej powierzchni.
  • Opcje
    Krzysztof_cwiklaKrzysztof_cwikla Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Tsuda:[/cite]
    Krzysztof-cwikla: Tsuda akurat tu było odwrotnie różnica w udziałach była około 3 % teraz jest około 1%
    nie rozumiem tego, albo jest 3% albo 1% różnicy między udziałami lokali o tej samej powierzchni.

    Posłuchaj poprzedni właściciel mieszkanie wykupił jako pierwszy i wówczas jeszcze ADM określił jego udziały w całej wspólnocie na 2 z groszami % , drugi właściciel który kupował dużo później mieszkanie równorzędne miał udziały około 5 % . Około trzech lat temu ten pierwszy sprzedawał swoje mieszkanie i wówczas nastąpiło sprostowanie jego udziałów ostatnio na zebraniu zauważyłem że pomiędzy tymi mieszkaniami nadal jest różnica około 1 % .
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Skoro są takie różnice, to już teraz zanim doszło do wyodrębnienia ostatniego lokalu zarząd winien wezwać dotychczasowego właściciela nieruchomości do sfinansowania korekty, uchwała nie jest konieczna w tej sprawie.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    TsudaTsuda Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Krzysztof_cwikla: Posłuchaj poprzedni właściciel mieszkanie wykupił jako pierwszy i wówczas jeszcze ADM określił jego udziały w całej wspólnocie na 2 z groszami % , drugi właściciel który kupował dużo później mieszkanie równorzędne miał udziały około 5 % . Około trzech lat temu ten pierwszy sprzedawał swoje mieszkanie i wówczas nastąpiło sprostowanie jego udziałów ostatnio na zebraniu zauważyłem że pomiędzy tymi mieszkaniami nadal jest różnica około 1 % .
    Czeskie błędy Działu Sprzedaży Lokali Komunalnych, zupełnie jak u mnie:cry:
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Krzysztof_cwikla:[/cite]
    Posłuchaj poprzedni właściciel mieszkanie wykupił jako pierwszy i wówczas jeszcze ADM określił jego udziały w całej wspólnocie na 2 z groszami % , drugi właściciel który kupował dużo później mieszkanie równorzędne miał udziały około 5 % .
    Około trzech lat temu ten pierwszy sprzedawał swoje mieszkanie i wówczas nastąpiło sprostowanie jego udziałów ostatnio na zebraniu zauważyłem że pomiędzy tymi mieszkaniami nadal jest różnica około 1 % .

    Koniec tego wypłakiwania , TYLKO OPERAT WYODRĘBNIENIA LOKALI WYKONANY PRZEZ RZECZOZNAWCE MAJĄTKOWEGO ....UZDROWI SYTUACJĘ NIEWŁAŚCIWYCH UDZIAŁÓW.
    ITBNT
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.