ważność uchwały

JKJK Użytkownik
edytowano sierpnia 2009 w Zarządzanie Nieruchomościami
witam
Proszę o wyjaśnienie.
1. Jeżeli na zebraniu podjęto uchwałę 0,2% udziałów czy taka uchwała jest ważna i podlega wykonaniu, czy trzeba w trybie indywidualnego zbierania głosów zebrać głosy do 51% udziałów?
2. Czy głosowanie pozostałych 49% można pominąć?
3. Czy zawiadomienie o zebraniu można wrzucić do skrzynki właściciela pomijając pocztę?

Komentarze

  • Opcje
    pacek57pacek57 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jeżeli na zebraniu brali udział (głosowali) właściciele posiadający łącznie 0,2% udziałów to zebranie nie było władne podejmować skutecznie uchwał. Taka uchwała jest nieważna.
    Cytuję art. 23 ustawy o własności lokali:
    Art. 23. 1. Uchwały właścicieli lokali są podejmowane bądź na zebraniu, bądź w drodze indywidualnego zbierania głosów przez zarząd; uchwała może być wynikiem głosów oddanych częściowo na zebraniu, częściowo w drodze indywidualnego ich zbierania.
    2. Uchwały zapadają większością głosów właścicieli lokali, liczoną według wielkości udziałów, chyba że w umowie lub w uchwale podjętej w tym trybie postanowiono, że w określonej sprawie na każdego właściciela przypada jeden głos.
    2a. Jeżeli suma udziałów w nieruchomości wspólnej nie jest równa 1 albo większość udziałów należy do jednego właściciela bądź gdy obydwa te warunki spełnione są łącznie, głosowanie według zasady, że na każdego właściciela przypada jeden głos, wprowadza się na każde żądanie właścicieli lokali posiadających łącznie co najmniej 1/5 udziałów w nieruchomości.
    3. O treści uchwały, która została podjęta z udziałem głosów zebranych indywidualnie, każdy właściciel lokalu powinien zostać powiadomiony na piśmie.
    To oznacza, że dla ważności za uchwałą musi być oddanych ponad 50% głosów liczonych wg udziałów (może być np. 50,01%) jeżeli głosowano wg wilkości udziałów lub większość właścicieli, jeżeli głosowano wg zasady 1 właściciel = 1 głos. Zwracam uwagę, że głosować musi większość wg udziałów lub ilości głosów, a nie większość obecnych na zebraniu.

    W uzasadnieniu do jednego z wyroków Sąd Najwyższy stwierdził, że w przypadku zgłosowania w drodze indywidualnego zbierania głosów, uchwała zostaje podjęta z chwilą kiedy zagłosowała za nią większość (liczona wg udziałów lub głosów), ale zaczyna obowiązywać z chwilą zakończenia głosowania (zbierania podpisów), jeżeli z treści uchwały nie wynika późniejszy termin obowiązywania. Każdy z właścicieli ma prawo głosowć, więc nie można pominąć nikogo.

    Właściciel lokalu winien być zawidomiony o zebrani co najmnie na 7 dni wcześniej. Nie ma wymogu formalnego zawiadamiać za pośrednictwem poczty. Sposób doręczenia zawiadomienia powinien być taki, by przy ewentualnym sporze móc udowodnić fakt zawiadomienia właściciela. W mojej Wspólnocie zawiadomienia roznosimy, za pokwitowaniem otrzymania, bezpośrednio właścicielom lokali.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.