Karty do głosowania można umieszczać w skrzynkach pocztowych

Gość Zarzadca.plGość Zarzadca.pl Użytkownik
W artykule brakuje linka do przywołanego orzeczenia Sądu Apelacyjnego w Lublinie. Oto on: http://www.zarzadca.pl/orzecznictwo-sadowe/1591-i-aca-60311-indywidualne-zbieranie-glosow

Komentarze

  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Z wyroku SA w Lublinie (sygn. akt I ACa 603/11) wynika, że można organizować indywidualne zbieranie głosów, powiadamiając właścicieli o głosowaniu i wrzucając projekt uchwały wraz z kartą do głosowania do skrzynek pocztowych. W ten sam sposób - za pośrednictwem skrzynek pocztowych - można też powiadomić na piśmie właścicieli o treści podjętej uchwały:
    Głosowanie nad przedmiotową uchwałą odbywało się w trybie indywidualnego zbierania głosów i polegało na informowaniu każdego członka Wspólnoty z osobna o projekcie uchwały a następnie na zebraniu podpisów na liście do głosowania. W przypadku gdy nie zastano członków pozwanej Wspólnoty w mieszkaniach, wówczas wrzucano do ich skrzynek odbiorczych projekt uchwały z dołączoną do niego kartą do głosowania. Członkowie pozwanej Wspólnoty byli zobowiązani do wypełnienia i podpisania przedmiotowej karty, a następnie do dostarczenia jej do biura zarządcy – do skrzynki pocztowej lub administracji Wspólnoty. Zarząd pozwanej Wspólnoty powiadomił jej członków pisemnie o podjęciu uchwały Nr 5/2010 poprzez umieszczenie pisma w skrzynkach odbiorczych. (...)

    Zdaniem sądu pierwszej instancji stanowisko powodów, iż przedmiotowa uchwała została podjęta w sposób niezgodny z treścią art. 23 ustawy o własności lokali nie jest trafne. Przepisy tej ustawy nie zawierają szczególnych wytycznych odnośnie przeprowadzenia głosowania w trybie indywidualnego zbierania głosów. Dlatego też nie można uznać za niezgodny z prawem sposób głosowania polegający na pozostawieniu w skrzynkach pocztowych, należących do członków wspólnoty, kart do głosowania. Osoby głosujące miały możliwość zapoznania się z treścią uchwały, sformułowaną w sposób jasny i zrozumiały, która była dołączona do kart do głosowania i miały możliwość wyrażenia swojej woli co do zasadności podjęcia uchwały.

    Ponadto z zeznań świadków wynika również, iż mieszkańcy mieli możliwość zapoznania się z projektem przebudowy elewacji od strony północnej na zebraniu rocznym pozwanej Wspólnoty. Powołując się na orzecznictwo Sądu Najwyższego, Sąd Okręgowy wskazał, iż skoro ustawodawca nie określił szczegółów proceduralnych takiego głosowania, to znaczy, że uznał je za mniej istotne i pozostawił regulacji wewnętrznej. Członkowie Wspólnoty zostali również poinformowani pisemnie o podjęciu uchwały.
    Indywidualne zbieranie głosów nie musi też być dokonywane przez członków zarządu osobiście, może być dokonywane przez inne, upoważnione osoby:
    Ustawodawca nie definiuje pojęcia „indywidualnego zbierania głosów przez zarząd”. Nie może budzić wątpliwości, iż chodzi o sytuacje, w których nie przeprowadza się głosowania na zebraniu członków wspólnoty, ale głosy te są odbierane indywidualnie od każdego członka wspólnoty. Przy czym nie oznacza to, że dotyczy to tylko sytuacji, w której zarząd wspólnoty wykonuje swoje czynności osobiście i osobiście zbiera głosy od właścicieli (por. wyrok SN z dnia 16 stycznia 2009 r., sygn. V CSK 258/08, Lex nr 490428). Zbieranie głosów nie jest kompetencją, którą może wykonywać tylko zarząd osobiście.

    W sytuacji, gdy zarząd w pozwanej Wspólnocie sprawuje osoba prawna – spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, indywidualne zbieranie głosów nie musi być dokonywane przez członków zarządu tej spółki, ale może być dokonywane przez inne, upoważnione osoby. Ponadto w ocenie Sądu Apelacyjnego, skoro ustawa nie określa sposobu zbierania głosów, to nie można zakwestionować prawidłowości takiego głosowania, które polega na zbieraniu podpisów na liście, a także na przekazaniu właścicielowi karty do głosowania z projektem uchwały. Zebranie głosów w tym ostatnim przypadku, będzie polegać, na ich zebraniu od właścicieli czy to w siedzibie zarządu Wspólnoty, czy też na złożeniu kart do wyznaczonych skrzynek. Warunki życia w miastach, różne godziny pracy, praca poza miejscem zamieszkania wymagają dostosowania do tego sposobu zbierania głosów w taki sposób, aby umożliwić udział w tym głosowaniu wszystkim członkom Wspólnoty. Dlatego nie ma, zdaniem Sądu Apelacyjnego, jakichkolwiek podstaw do uznania sposobu głosowania za sprzeczny z prawem i nie mający charakteru indywidualnego zbierania głosów. Każdy z członków pozwanej Wspólnoty miał możliwość oddania głosu w tym właśnie trybie.
    [/quote]
  • Opcje
    Gość Zarzadca.plGość Zarzadca.pl Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Czy zarząd osiedla musi pozwolić na zbieranie głosów pod uchwałą poprzez karty do głosowania?
  • Opcje
    MarcoPoloMarcoPolo Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Czy zarząd osiedla musi pozwolić na zbieranie głosów pod uchwałą poprzez karty do głosowania?
    Czy to całe osiedle to jest jedna wspólnota mieszkaniowa???
  • Opcje
    JakubJakub Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Czy zarząd osiedla musi...
    Nie, nic nie musi bo nie ma czegoś takiego jak "zarząd osiedla".
    ...musi pozwolić na zbieranie głosów....
    Nie nic nie musi bo czasy gdy gdy ktoś albo coś musiało dawać pozwolenie skończyły się 24 lata temu.
    Nie gniewaj się o pytanie ale czy ty Matti jesteś jakimś robotnikiem przymusowym, chłopem pańszczyźnianym, niewolnikiem itp.... czy właścicielem we wspólnocie i współwłaścicielem nieruchomości wspólnej?
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Z wyroku SA w Lublinie (sygn. akt I ACa 603/11) wynika, że można organizować indywidualne zbieranie głosów, powiadamiając właścicieli o głosowaniu i wrzucając projekt uchwały wraz z kartą do głosowania do skrzynek pocztowych.
    W ten sam sposób - za pośrednictwem skrzynek pocztowych - można też powiadomić na piśmie właścicieli o treści podjętej uchwały:
    Jaka mi to nowość , u mnie we wspólnocie, takie głosowanie odbywa sie od wielu lat .

    [cite] Gość Zarzadca.pl:(Matti) [/cite]Czy zarząd osiedla musi pozwolić na zbieranie głosów pod uchwałą poprzez karty do głosowania?
    niczego nie musi , bo we wspólnocie to właściciele rządzą ...,
    Zarząd WM jest od wykonywania ich woli zawartych w uchwałach właścicieli lokali tworzących daną wspólnotę
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.