Do zarządzania nie potrzeba licencji
Gość Zarzadca.pl
Użytkownik
Kogo zatem i od czego będzie uwalniał minister Gowin? Deregulacja - wiele hałasu o nic.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.
Komentarze
A jak to wygląda, gdybym to ja (osoba bez licencji) chciała zarządzać wspólnotą nie będąc jej mieszkańcem? Wolno mi przyjąć zarząd powierzony?
Dlaczego w przypadku zastosowania art. 18 uwl miałoby się to zmienić- taka nieruchomość nie traci swojego statusu, nadal jest prywatna.
Zatem możesz sprawować zarząd powierzony, nie możesz tylko zawrzeć umowy o zarządzanie. Taką umowę można zawrzeć jedynie z zarządca z licencją. Po "deregulacji" ten warunek nie będzie miał znaczenia, bo każdy niekarany absolwent podstawówki, który zapłaci za wpis od ministerialnego rejestru, będzie "zarządcą" (licencji ma nie być). Jeśli wymóg zawierania umów o zarządzanie przez zarządców zostanie utrzymany, to ten typ umów powinien po pewnym czasie dominować na rynku. Z tym, że w nowej sytuacji prawnej nie będzie to miało znaczenia, ponieważ zostanie zniesiona odpowiedzialność zawodowa zarządców. Zatem wszystkie obostrzenia dla zarządców (większe obowiązki, większa odpowiedzialność), jakie niesie umowa o zarządzanie i przepisy ugn, staną się fikcją, a właściciele swoich praw będą mogli dochodzić jedynie w wieloletnich procesach sądowych.
Co niesie deregulacja w praktyce?
Zamiast zwiększenia wymagań kompetencyjnych (egzekwowanie obowiązku podnoszenia kwalifikacji zawodowych) - całkowita likwidacja tych wymagań.
Zamiast usprawnienia i przyspieszenia postępowań w ramach odpowiedzialności zawodowej - całkowita likwidacja odpowiedzialności zawodowej zarządców.
Zamiast poprawy przepisów w celu zwiększenia ochrony konsumentów (właścicieli lokali) - wycofanie się państwa z regulacji tych kwestii.
Skoro mówimy o powierzeniu zarządu, to nie ma zarządu wspólnoty (w rozumieniu organu). Kto więc w imieniu wspólnoty podpisze z Tobą umowę?
Moje zdanie jest takie: do sprawowania zarządu powierzonego wystarczy umowa właścicieli w sprawie powierzenia zarządu oraz Twoje oświadczenie, że przyjmujesz powierzony zarząd na warunkach określonych przez właścicieli. Te warunki można szczegółowo określić w umowie: prawa i obowiązki stron, lista czynności, wymagających zgody ogółu właścicieli w formie uchwały, lista czynności, które zarządca podejmuje osobiście, kontrola zarządcy przez właścicieli, udostępnianie dokumentacji, kary za niewywiązywanie się z obowiązków przez zarządcę, obowiązek ponoszenia kosztów utrzymania NW i lokali przez właścicieli, sposób ustalania wynagrodzenia zarządcy, rozliczenie po zakończeniu współpracy itp.
Takiego pełnomocnictwa właściciele powinni udzielić w umowie powierzenia zarządu - wówczas byłaby to część umowy, czyli pełnomocnik byłby wyznaczony za zgodą wszystkich właścicieli..
mówimy tylko o tej wersji
Powierzenie zarządu w trybie art. 18.1 nie wymaga licencji.
http://www.ankietka.pl/ankieta/100615/wizerunek-i-kwalifikacje-zarzadcy-nieruchomosci.html