usługi na udrażnianie komina
elunia
Użytkownik
jeden z lokatorów małej wspólnoty(9lokali) otrzymał opinię od kominiarza, że jego przewód kominowy nie jest drożny i należy usunąć smołę szklistą. Lokator ów sam znalazł (osoba sprawująca administrowanie budynkiem, czyli ja wysłałam do kilku firm zapytanie o cenę za usługę) firmę, która już przyjechała i wykonała usługę. Koszt okazał się wyższy niż stan konta wspólnoty. Na fakturze jest tylko zapisane "uszczelnianie kanału kominowego". Czy w takiej sytuacji wspólnota musi (=ma bezwzgledny obowiązek, bez odwołania) wpłacić na konto wykonawcy, czyli zapłacić fakturę?
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.
Komentarze
Każdy remont części wspólnej to decyzja wspólnoty, a nie pojedynczego właściciela
Ten kto zleca remont, musi też za niego zapłacić, bo to on podpisywał umowę.
Jak wspólnota nie ma kasy, to i dziurawego dachu nie łata, nie podpisuje umowy. A jak podpisze, to kredytu szuka
Jak właściciel już zapłacił, to teraz poczeka na 2 decyzje wspólnoty - czy (1) oraz kiedy (2) kasę mu zwrócić
Na jaki okres czasu wykonawca daje gwarancję na swoje prace?
Od tych odpowiedzi zależy
to Wspólnota płaci za tą usługę ze środków Funduszu Remontowego. Jesli własciciel lokalu nie zrobił niczego bez wiedzy członków Zarządu (pisze Pani, że sam znalazł firmę, która wykona prace - ktoś jednak musiał wydać zlecenie na wykonanie usługi - zrobiła to wspólnota, czy ów lokator bez porozumienia z członkami zarządu?) i bez odpowiednich podań w tej sprawie do Zarządu Wspólnoty, jeśli usługa została już wykonana - to trzeba za nią zapłacić ze środków Wspólnoty.
Poza tym - ujmując problem szerzej, przewody kominowe to część wspólna budynku,a nie część lokalu.
" W budynku wspólnoty przewody, kanały i kominy stanowią część nieruchomości wspólnej, więc za ich skontrolowanie przynajmniej raz w roku odpowiada zarząd (zarządca) wspólnoty. Koszty z tym związane powinny być pokrywane z zaliczek wpłacanych przez właścicieli lokali na koszty zarządu nieruchomością wspólną. Wynika to z art. 14 pkt 1 ustawy o własności lokali, która wydatki na bieżącą konserwację zalicza do kosztów zarządu."
...czyli koszty remontu części wspólnej budynku ponosi Wspólnota - od tego jest fundusz remontowy. Ponadto, jesli usterka przewodu powodowała zagrożenie dla lokatorów (i nie powstała z ich winy), jeśli została ona zgłoszona Zarządowi, to ten ma obowiazek usunięcia jej.