Wymiana uszkodzonego grzejnika CO w lokalu

CabanCaban Użytkownik
edytowano czerwca 2012 w Zarządzanie Nieruchomościami
W budynku jest jednolity system ogrzewania. Instalacja CO oraz większość grzejników CO ma ok. 30 lat.
W lokalu właścieciela mieszkania jest zainstalowany grzejnik CO starego typu żeliwny/ który obecnie przecieka.
Właściceil lokalu żąda wymiany przez WM uszkodzonego grzejnika. Wobec tego kto pokrywa koszt wymiany i w jakiej wysokości ?
Wiadomo, że zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 16 sierpnia 1999 r. w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych - "instalacja centralnego ogrzewania - to układ przewodów centralnego ogrzewania w budynku wraz z armaturą i wyposażeniem, mający początek w miejscu połączenia przewodu z zaworem odcinającym tę instalację od węzła cieplnego lub przyłącza, a zakończenie na grzejnikach"
Instalacja grzewcza ( c.o.) jest urządzeniem nie służącym wyłącznie do użytku właścicieli lokali. Z urządzeń takich korzystają wszyscy właściciele lokali zarówno w ten sposób, że ciepło doprowadzane jest do przedmiotu ich własności, jak i w ten sposób, że ogrzewane są wspólne części budynku.
Ponadto:
Wydanie ewentualnej zgody przez Zarząd WM na wymianę uszkodzonego grzejnika winno być poprzedzone obliczeniami cieplnymi i hydraulicznymi - bowiem nowy grzejnik nie może zakłócać pracy systemu i musi spełniać wymagania dokumentacji technicznej (moc, nastawy). Zarząd może nakazać użytkownikowi pokrycie kosztów ekspertyzy.
Wymiana powinna być przeprowadzona przez konserwatora wspólnoty lub pod jego nadzorem tak, by założone w projekcie nastawy były odpowiednie - to wszystko jest jasne.
Jeśli właściciel chce zmienić grzejnik na ładniejszy, w innym kolorze, czy kształcie - sprawa jest wówczas oczywista i on pokrywa wszelkie koszty.
Powracam do mojego pytania - kto pokrywa koszt wymiany uszkodzonego, przeciekającego grzejnika CO w lokalu ?
Jeśli to bedzie WM - to w jakiej wysokości ma pokryć ten koszt, bowiem są różne grzejniki i różne ceny - w zależności od marki grzejnika /przy zachowaniu tej samej mocy grzejnika - co stary/

Komentarze

  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Teoria i praktyka
    Teoria - jednolity system grzewczy, więc cała instalacja c.o. jest częścią wspólną. Za wszystko płaci wm
    Praktyka - wm nie ma żadnego wpływu na to, jakie grzejniki instalowane są w lokalach. Czasem uchwala, że część wspólna kończy się na zaworze odcinającym kaloryfer.
    Jak wm dziurawego grzejnika nie zechce wymienić, to nie bardzo można z tym walczyć. Uchwały nie ma do ew. zaskarżenia, na piśmie też raczej nic zarząd nie da...
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Caban:[/cite]W budynku jest jednolity system ogrzewania. Instalacja CO oraz większość grzejników CO ma ok. 30 lat.
    W lokalu właścieciela mieszkania jest zainstalowany grzejnik CO starego typu żeliwny/ który obecnie przecieka.
    Właściceil lokalu żąda wymiany przez WM uszkodzonego grzejnika.
    Wobec tego kto pokrywa koszt wymiany i w jakiej wysokości ?
    W praktyce są dwie szkoły załatwiania takich sytuacji.
    Po pierwsze WM mają podjęte uchwały, co jest częścią wspólna a co nie jest. Tak jak napisała userka koziorozka cześć kosztowa napraw remontów instalacji CO kończy się na zaworze odcinającym przed grzejnikiem ( jeżeli jest rozprowadzenie ciepła pinowe , nie poziome)
    Wspólnota nadzoruje by po wymianie grzejnik miał te same parametry jakie wynikają z dokumentacji technicznej - wydaje właścicielowi lokalu warunki na jakich może wymieć grzejnik.

    Po drugie - wymieniają go na koszt ogółu właścicieli lokali , ale jak już tak zaczną to musi ta zasada obowiązywać dla wszystkich przyszłych przypadków.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.