Deweloper a zarządca

martimarti Użytkownik
edytowano czerwca 2012 w Zarządzanie Nieruchomościami
Chciałam zapytać czy w akcie notarialnym przy zakupie mieszkania od dewelopera może być zapis, że zezwalam na sprawowanie zarządu przez firmę (wymieniona z nazwy i adresu) wraz z określonymi kwotami zaliczek na poczet kosztów zarządzania nieruchomości, fundusz eksploatacyjny (konkretne liczby z m2). I jeszcze zapis, którego nie rozumiem, że wyrażam zgodę, na sprawowanie zarządu nieruchomością stanowiącą działkę nr ( i tu numer) stanowiącą drogę w zakresie czynności zwykłego zarządu jak i czynności przekraczających zwykły zarząd, przez spólkę (i tu konkretna nazwa firmy).

Komentarze

  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano listopada -1
    1) Powierzenie zarządu nieruchomością wspólną (art. 18 ust. 1 ustawy o własności lokali). Na jak długo (ile lat)?

    2) Chodzi o drogę wewnętrzną? Ta droga to pewnie odrębna nieruchomość, w której masz udział (współwłasność z innymi właścicielami lokali, ale droga nie należy do nieruchomości wspólnej). Taki zapis w akcie to dobry pomysł, bo droga będzie miała gospodarza - zarządca będzie odpowiedzialny za jej utrzymanie (odśnieżanie, sprzątanie, remonty).
  • Opcje
    martimarti Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Nie wiem na ile lat, bo deweloper nie chce dać do wglądu aktu notarialnego. Ale o tych zapisach wiem od innych mieszkańców, którzy u tego dewelopera kupowali. A co do drogi, to tak, chodzi o wewnętrzną.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] marti:[/cite]Chciałam zapytać czy w akcie notarialnym przy zakupie mieszkania od dewelopera może być zapis, że zezwalam na sprawowanie zarządu przez firmę (wymieniona z nazwy i adresu) .
    Jak będziesz pierwszym to możesz pomarudzić co do treści AN, bo ...
    Zarząd nieruchomością wspólną
    Art. 18.
    1. Właściciele lokali mogą w umowie o ustanowieniu odrębnej własności lokali albo w umowie zawartej później w formie aktu notarialnego określić sposób zarządu nieruchomością wspólną, a w szczególności mogą powierzyć zarząd osobie fizycznej albo prawnej.
    
    2. [b]W razie sukcesywnego wyodrębniania lokali przyjęty przez dotychczasowych współwłaścicieli sposób zarządu nieruchomością wspólną odnosi skutek także do każdego kolejnego nabywcy lokalu.[/b]
    
    2a. Zmiana ustalonego w trybie ust. 1 sposobu zarządu nieruchomością wspólną może nastąpić na podstawie uchwały właścicieli lokali zaprotokołowanej przez notariusza. Uchwała ta stanowi podstawę wpisu do księgi wieczystej.
    
    3. Jeżeli sposobu zarządu nie określono w umowie, o której mowa w ust. 1, lub w uchwale zaprotokołowanej przez notariusza, obowiązują zasady określone w niniejszym rozdziale.
    
  • Opcje
    TsudaTsuda Użytkownik
    edytowano listopada -1
    marti: wyrażam zgodę, na sprawowanie zarządu nieruchomością stanowiącą działkę nr ( i tu numer) stanowiącą drogę w zakresie czynności zwykłego zarządu jak i czynności przekraczających zwykły zarząd, przez spólkę (i tu konkretna nazwa firmy).
    Czynności zwykłego zarządu to tzw. podstawowe czynności administracyjne i tym się nie przejmuj, ale zgoda na czynności przekraczające zakres zwykłego zarządu to m.in. zgoda na samodzielne podejmowanie w twoim imieniu decyzji np. w zakresie wynagrodzenia zarządu.
  • Opcje
    martimarti Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dziękuję za pomoc. A co z tymi stawkami dla firmy? Czy one powinny być zapisane w akcie notarialnym zakupu lokalu?
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Deweloper musi dać do wglądu pierwszy akt notarialny skoro określił w nim sposób zarządu, który obowiązuje kolejnych nabywców lokali. Odnośnie stawek, to mogą być w ten sposób określone, zamiast uchwałą, ustalono je umownie ( w umowie pomiędzy deweloperem a nabywcą).

    Odnośnie drogi - to dobrze, że jest zarządca, zawsze zresztą współwłaściciele drogi mogą go zmienić, to korzystne rozwiązanie, ponieważ w przeciwnym razie zarząd drogą odbywałby się na zasadach wynikających z kodeksu cywilnego.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    a-za-z Użytkownik
    edytowano listopada -1
    marti
    Nie przejmuj się. Co zapisano notarialnie mozna notarialnie odkręcić.
    Teraz nic nie zrobisz. Deweloper nie ustapi. Ty najwyżej możesz nie kupić tego lokalu (o ile to w ogóle jest możliwe).
    Później jakby się okazało, że deweloper Was oszukuje zmienicie go i nic Wam nie zrobi. Ale musicie to zrobić wspólnie (jak to wspólnota :bigsmile:)
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.