Własność w granicach nieruchomości

czajnik5czajnik5 Użytkownik
edytowano czerwca 2012 w Wolne tematy
Witam,

Pytanie do szanownych forowiczów, takie z głupia frant: czy wszystko, co znajduje się w granicach nieruchomości wspólnej jest współwłasnością właścicieli? Konkretnie chodzi mi o powietrze atmosferyczne, którym oddychamy. Bo, jeśli to powietrze należy do mnie, to przecież chyba mogę zakazać jakiemuś nieproszonemu gościowi oddychać, żeby mi nie zużywał mojego powietrza, prawda?

Czy jest na to jakiś paragraf, albo artykuł? A może wyrok sądu?

Pozdrawiam serdecznie.

Komentarze

  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] czajnik5:[/cite] czy wszystko,
    co znajduje się w granicach nieruchomości wspólnej jest współwłasnością właścicieli?
    Konkretnie chodzi mi o powietrze atmosferyczne, którym oddychamy.
    Bo, jeśli to powietrze należy do mnie, to przecież chyba mogę zakazać jakiemuś nieproszonemu gościowi oddychać, żeby mi nie zużywał mojego powietrza, prawda?
    a czy niebo nad / w granicach nieruchomości wspólnej jest współwłasnością właścicieli? ....
  • Opcje
    daarekdaarek Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Czajnik poruszył dość ciekawy problem, bo choć Kargul nie był prawnikiem a jednak coś gdzieś wiedział, że "jakim prawem on lata po moim niebie".

    "...Poruszony problem jest bardzo ciekawy i wielu filozofów już się nad tym głowiło. Do 1945 roku w USA obowiązywała doktryna, że własność ziemska obajmuje wszystko w dół aż do jądra ziemi i w górę w nieskończoność, aż do gwiazd. Potem zaczęło się to zmieniać jak zwykle na skutek precedensu, o którym można np. poczytać tu: http://www.futrega.org/wk/04.html ..."

    "...Nieruchomości to wyodrębnione części powierzchni ziemi, stanowiace odrębny przedmiot własności. Własność gruntu rozciąga się na przestzreń nad gruntem i pod jego powierzchnią, nie wyżej i nie głębiej niż to wynika ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia gruntu.. Ozancza to, że wysokość zabudowy i penetracji wgłąb dla umieszczenia tam fundamentów lub instalacji nie jest określona i zależy od konkretnej sytuacji lub przypadku...." - http://www.ekspert.mielec.pl/Nieruchomosci/podstawowe.php

    - był ciekawy wyrok SN w podobnej sprawie:
    "...Zgodnie z art. 143 KC, w granicach określonych przez społeczno-gospodarcze przeznaczenie własność gruntu rozciąga się na przestrzeń nad i pod jego powierzchnią. Granice przestrzenne własności nad gruntem tworzy społeczno-gospodarcze przeznaczenie danego gruntu. Linie energetyczne ulokowane w przestrzeni nad gruntem, ingerują w sferę własności właściciela gruntu, jeżeli fakt instalacji linii energetycznych niekorzystnie wpływa na możliwość wykonywania prawa własności (np. poprzez ustanowienie w trybie administracyjnym strefy ochronnej II stopnia, obejmującej całą działkę). Jeżeli zatem w art. 231 § 2 KC wspomina się o budynkach lub innych urządzeniach wzniesionych „na gruncie” właściciela, to sformułowanie to należy rozumieć w ten sposób, że trwałe zainstalowanie budynku lub innego urządzenia nastąpiło w ogóle w przestrzennych granicach gruntu, a więc na jego powierzchni, pod powierzchnią lub nad powierzchnią. Trójwymiarowe kontury nieruchomości gruntowej usprawiedliwiają wniosek, że ingerencja w przestrzenne granice gruntu może nastąpić także, gdy w tychże granicach pojawiają się przewody energetyczne podtrzymywane przez słupy energetyczne znajdujące się na sąsiednich nieruchomościach..." - wyrok SN z 16.7.2004 r. (I CK 26/04; opubl. OSP Nr 3/2005, poz. 40, s. 165). - http://www.nieruchomosci.beck.pl/index.php?cid=14&id=1214&mod=m_artykuly

    Pozostaje pytanie: jak nisko nad moją działką może latać paralotniarz a jak odrzutowiec?
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano czerwca 2012
    Czy jest na to jakiś paragraf, albo artykuł? A może wyrok sądu?
    Imbryczku, cudnie zabulgotałeś
    Ja uwielbiam pytania w stylu, "czy on może to robić?"
    Darek, dzięki za przypomnienie Kargula.
    Fajnie się ta sobota zaczyna :bigsmile:
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano czerwca 2012
    [cite] czajnik5:[/cite]Bo, jeśli to powietrze należy do mnie, to przecież chyba mogę zakazać jakiemuś nieproszonemu gościowi oddychać, żeby mi nie zużywał mojego powietrza, prawda?

    Czy jest na to jakiś paragraf, albo artykuł? A może wyrok sądu?

    Pozdrawiam serdecznie.

    Zużywał to jeszcze nic, a jak taki bezczelny się trafi i zatruwać zacznie?
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Powietrze nie jest niczyją własnością, jest to jedno z "dóbr wolnych": http://pl.wikipedia.org/wiki/Dobra_wolne
  • Opcje
    czajnik5czajnik5 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ja jednakowoż uważam, że powietrze atmosferyczne w mojej nieruchomości, to MOJE "dobro wolne".

    Pozdrawiam serdecznie i biorę głęboki oddech.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] czajnik5:[/cite]Ja jednakowoż uważam, że powietrze atmosferyczne w mojej nieruchomości, to MOJE "dobro wolne".
    Pozdrawiam serdecznie i biorę głęboki oddech.
    a czy [b][color=#00f]niebo[/color][/b] nad / w granicach nieruchomości wspólnej jest współwłasnością właścicieli? ....
    
  • Opcje
    daarekdaarek Użytkownik
    edytowano czerwca 2012
    Korzystając z odpoczynku niedzielnego nie zaszkodzi zgłębić trochę taki rozrywkowy temat.
    Zużywał to jeszcze nic, a jak taki bezczelny się trafi i zatruwać zacznie?
    - to wtedy mamy prawo roszczenia o zaprzestanie zatruwania.
    Współwłasność jest rodzajem własności a więc powietrze nad terenem WM należy do każdego właściciela.
    Zatruwanie podpada pod utrudnianie (w oddychaniu?) art. 13 ust.1 UoWL: "...korzystać z niej w sposób nie utrudniający korzystania przez innych współwłaścicieli..." - nie mówiąc już o art. 222 § 2 K.c.
    Idąc dalej: Jeżeli powietrze w moim lokalu jest moje to czy powietrze na klatce schodowej jest wspólne, raczej tak ? Gdzie przebiega granica powietrza wspólnego po otwarciu drzwi?
  • Opcje
    MirekLMirekL Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Poziom tego forum ustabilizowal się już na odpowiedniej wysokości. Tak trzymać. Zabranie glosu będzie tu "obciachem". Ot grupa znudzonych "harówką" pracy we WM "licencjonowanych zarządców".:bigsmile::bigsmile::bigsmile:
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Czy zauważyłeś, że jest to kategoria "Wolne tematy"? To taki forumowy Hyde park. Można tu wypisywać swoje żale na licencjonowanych zarządców. Na tych bez licencji (takich, jak ty) również.

    Jeżeli zabranie głosu na tym forum "będzie obciachem", to najwyraźniej lubisz być obciachowy, bo zabrałeś głos.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    A od kiedy dyktatura w zarządzaniu nieruchomością (malutką) usera M...L jest obciachowa? Dyktat to dyktat należy się tym szczycić ...:wink:
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.