Wspólnota w szeregówkach???
scalak1
Użytkownik
Witam. Mam taki problem. Czy jest możliwość "założenia wspólnoty" w szeregówkach? Jest to dość nietypowa sytuacja. Deweloper zaczął budować szeregówki w sumie pięć, jednak po pewnym czasie zmienił zdanie - koniunktura i przekształcił jeszcze na etapie budowy każdą szeregówkę na trzy mieszkania. Sam zajmuje, jedno z powstałych mieszkań, wodomierz główny jest u niego, sam dokonuje rozliczeń wody - na wszystkich właścicieli, tak samo z energią elektryczną zewnętrzną. Notariusz powiedział mi, że z uwagi na fakt iż na jego część figuruje kredyt jaki wziął na inwestycję, nie jest to bardzo możliwe powołanie wspólnoty, nie wiem dlaczego. Już tak wszystko działa ponad trzy lata. Chcielibyśmy w końcu mieć jakąś jasność co do rozliczeń, praw i obowiązków. Nie ma komu odśnieżać drogi dojazdowej, która jest dewelopera my mamy tylko służebność. Proszę o pomoc - czy składać dokumenty aby rejestrować wspólnotę??
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.
Komentarze
Co ma kredyt dewelopera do istnienia wspólnoty? To wie chyba tylko on.
Wspólnotę stanowią właściciele lokali w jednej nieruchomości gruntowej. Jeżeli każdy z tych "szeregów" ma odrębną księgę wieczystą gruntu i jeżeli w każdym szeregu jest co najmniej jeden wyodrębniony lokal (z własną KW i udziałem w gruncie), to w każdym szeregu jest oddzielna wspólnota - zapewne mała, licząca do 7 lokali.
Szeregówka z 3 lokalami (z kw) już jest wspólnotą.
Scalanie wszystkich szeregów to trudny proces i moim zdaniem nie ma on sensu.
Jeżeli są to nieruchomość wielo-lokalowe położone na jednej działce i poszczególne lokale zostały wyodrębnione notarialnie , to wspólnota już istnieje.
Liczba nieruchomości gruntowych (nie: działek) decyduje o tym, ile jest wspólnot, a nie o tym, czy jakakolwiek wspólnota istnieje.
Jeżeli wszystkie budynki są położone na jednej nieruchomości gruntowej (nieważne, na ilu działkach ewidencyjnych), to istnieje jedna wspólnota.
Jeżeli każdy budynek jest położony na innej nieruchomości gruntowej (z odrębną księgą wieczystą), to sytuację w każdym budynku należy rozważyć oddzielnie: należy sprawdzić, czy lokale zostały wyodrębnione. Jeżeli tak się stało w każdym budynku, to każdy z nich stanowi odrębną wspólnotę.
O tym, że każdy budynek jest wielolokalowy, wiemy już z pierwszego postu w tym wątku: Dla istnienia wspólnoty jest ważne tylko to, czy lokale w jednym budynku mają różnych właścicieli.