wspolnota mała z lokalem usługowym
EKI
Użytkownik
Witam wszystkich. Mam pytanie odnośnie małej wspólnoty mieszkaniowej. Mieszkam w budynku który posiada 4 lokale mieszkalne i jeden lokal usługowy. Jako ostatnia wykupiłam mieszkanie. Jakie kroki powinnam podjąć by założyć wspólnotę. Problem w tym ,że mimo iż jest to mała wspólnota to ciężko wszystkich zebrać.. Jedno mieszkanie jest wynajmowane i właściciele mieszkają w innej miejscowości, podobnie jest z lokalem usługowym.. Chciałabym aby wspólnota miała konto na które właściciele wpłacalliby ustaloną kwotę...Szykują się spore wydatki:dach, kanalizacja i nie wiem od czego zacząć... Czy aby powołać taką wspólnotę do życia konieczne jest zwołanie wszystkich właścicieli???W moim przypadku to graniczy z cudem....I jakie kroki powinnam podjąć?I czy lokal usługowy musi należeć do wspólnoty?
Z góry dziękuję za odpowiedź!!!!!
Z góry dziękuję za odpowiedź!!!!!
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.
Komentarze
Niech ci właściciele którzy mieszkają daleko ustanawiają plenipotenta na każde zebranie.
Nie ma różnicy lokal mieszkalny i lokal usługowy.
Same problemy. Po coś kupowała?
Czy takie ustanowienie osoby- przedstawiciela musi być notarialne, czy wystarczy pismo z podpisem?
Ale musi to być pełnomocnictwo rodzajowe, ponieważ pełnomocnictwo ogólne uprawnia jedynie do czynności zwykłego zarządu, czyli w małej wspólnocie nie daje prawa udziału w podejmowaniu decyzji, które wymagają zgody wszystkich właścicieli lokali. Skoro są wyodrębnione lokale, to wspólnota w sensie prawnym już istnieje. Powinniście ustalić, jak i kto będzie prowadził sprawy wspólnoty. Trzeba uzyskać numery REGON I NIP, założyć konto w banku (niektóre banki oferują wspólnotom internetowe konta bezpłatne), podjąć decyzje o wysokości zaliczek na koszty eksploatacji bieżącej (obowiązkowe kontrole stanu technicznego budynku i instalacji, usługi kominiarskie, ubezpieczenie budynku, fundusz remontowy, wywóz śmieci itp.).
Czy właściciele lokali mają indywidualne umowy na dostawy wody i odbiór ścieków? Rozumiem, że tak, skoro wspólnota jest w powijakach, a wodę w kranach macie?
Jaki macie system ogrzewania lokali - wspólny, czy indywidualny? Jeżeli wspólny, to koszty c.o. również rozlicza wspólnota i powinna zbierać zaliczki na te koszty - w okresie grzewczym są to bardzo duże kwoty.
Zatem musicie zacząć od załatwienia formalności w urzędach: statystycznym i skarbowym.
Potem konto bankowe do rozliczeń z dostawcami i właścicielami.