Termin zwołania zebrania przez spółdzielnię mieszkaniową

AdriannaAdrianna Użytkownik
edytowano czerwca 2012 w Zarządzanie Nieruchomościami
Dobry wieczór,

Chciałam zapytać czy jest jakaś regulacja, które definiuje termin zwołania zebrania przez spółdzielnię mieszkaniową - w naszym konkretnym przypadku - zebranie dotyczy właścicieli lokali nieruchomości i głosowania uchwały o przejściu na przepisy Ustawy z 24 czerwca 1994 roku o własności lokali (w zakresie praw i obowiązków właścicieli lokali oraz zarządu nieruchomością wspólną). Drugą głosowaną uchwałą ma być wybór Zarządy spośród właścicieli lokali.

Spółdzielnia odpisała, że zwoła zebranie po usunięciu usterek, usuwanych przez dewelopera. W piśmie nie ma żadnych dat, żadnego harmonogramu, żadnych szczegółów. Wygląda to na zwykłe przeciąganie sprawy. Czy SM może tak się zachować? Czy ma do tego prawo?

Czy jest z tego inne wyjście niż zorganizowanie spotkania przez nas - właścicieli?

pozdrawiam,
Adrianna N.

Komentarze

  • Opcje
    a-za-z Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zwołajcie sami.
  • Opcje
    AdriannaAdrianna Użytkownik
    edytowano listopada -1
    a-z - rzeczywiście możemy zwołać sami. Wyposażyliśmy się w biblię o prawie własnościowym i tam jest przykład takiego zebrania. Moje pytanie było bardziej skierowane do 'przyciśnięcia' WM. Nie ukrywam też, że mimo sporej literatury czulibyśmy się pewniej, gdyby to SM zwołała i przeprowadziła zebranie. Nikt z lokatorów nie jest prawnikiem/radcą etc...

    pozdrawiam,
    Adrianna N.
  • Opcje
    daarekdaarek Użytkownik
    edytowano czerwca 2012
    Wiadomo nie od dziś ze Spółdzielnie niechętnie patrzą na secesję wspólnot z ich zasobów, starając się wynajdywać różne utrudnienia.
    Nie można zostawić takiej sprawy na żywioł czyli czekać na zebranie i na nim rozstzrygać sprawy zasadnicze.
    Dobrze jest aby grupa inicjatywna (2-3 właścicieli) przeprowadziła odpowiednie rozmowy z władzami spółdzielni i wyjaśniła nawet bardzo szczegółowo i uzgodniła wszystkie sprawy zwłaszcza dotyczące przejmowanego majątku. Dopiero mając uzgodnione wszystkie sprawy i de facto zgodę spółdzielni na zmianę sposobu zarządu NW można przeprowadzić zebranie na którym powinny być przedstawione te właśnie gotowe już koncepcje przekształcenia, wszystkie ZA i PRZECIW takiego rozwiązania aby właściciele mogli podjąć odpowiedzialną decyzję. W tak przygotowanym zebraniu unikniecie niespodziewanych volt czy to spółdzielni czy właścicieli co pozwoli osiągnąć założony cel i wtedy zebranie nie powinno pójść na marne co często się zdarza przy braku przygotowań o których pisałem. Powinniście też zawczasu mieć przygotowany personalnie skład przyszłego zarządu aby nie weszli do niego ludzie niekompetentni, przypadkowi, przekrzyczani na zebraniu przez jakieś "lobby".

    Tutaj jest wzór uchwały o zmianie zarządu NW w spółdzielni wraz z omówieniem:
    http://www.zarzadca.pl/wzory-uchwal-i-umow/uchwaly/1081-uchwala-ws-zmiany-sposobu-zarzadu-spoldzielnia-mieszkaniowa-
  • Opcje
    a-za-z Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zrozum, że jest to konflikt interesów. Oni nie chcą Wam pomóc.
    Albo będziecie walczyć, albo się poddacie.
    Jeśli chcecie walczyć szukajcie pomocy u fachowców.
    Tu na forum możecie uzyskać pomoc do pojedynczych decyzji, a czas odpowiedzi jest długi w stosunku do szybkości wydarzeń. Musicie mieć kogoś na miejscu.
  • Opcje
    AdriannaAdrianna Użytkownik
    edytowano czerwca 2012
    daarek, a-z,

    Dziękuję za informację. W przypadku innej WM ta konkretna Spółdzielnia nie robiła najmniejszych problemów i szybciutko zwołała zebranie. Po miesiącu czasu zmienili już Zarządcę...

    Przy okazji - czy ktoś z forum może polecić radcę prawnego/prawnika, który ma doświadczenie w odłączaniu od SM i byłby zainteresowany zleceniem przeprowadzenia całego procesu?

    pozdrawiam,
    Adrianna
  • Opcje
    a-za-z Użytkownik
    edytowano listopada -1
    I tu musisz podać region. Na pewno się zaoferuje jakiś zarządca nieruchomości.
  • Opcje
    AdriannaAdrianna Użytkownik
    edytowano listopada -1
    witam,

    Śląsk - jeśli ktoś zna kogoś z doświadczeniem w odłączaniu od SM to proszę o kontakt.

    pozdrawiam,
    Adrianna
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano czerwca 2012
    Stosownie do brzmienia art. 24 (1) ust. ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych:
    "większość właścicieli lokali w budynku lub budynkach położonych w obrębie danej nieruchomości, obliczana według wielkości udziałów w nieruchomości wspólnej, może podjąć uchwałę, że w zakresie ich praw i obowiązków oraz zarządu nieruchomością wspólną będą miały zastosowanie przepisy ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali. Do podjęcia uchwały stosuje się odpowiednio przepisy art. 30 ust. 1a, art. 31 i 32 ustawy o własności lokali."

    Z przepisu tego wynika, że wymienione w nim unormowania ustawy o własności lokali będą miały zastosowanie do podjęcia uchwały dotyczącej "przejścia" ze spółdzielni do wspólnoty mieszkaniowej.

    Art. 31 b) ustawy o własności lokali, która ma w tym przypadku zastosowanie nakłada na spółdzielnię obowiązek zwołania zebrania "na wniosek właścicieli lokali dysponujących co najmniej 1/10 udziałów w nieruchomości wspólnej".

    Czy taki wniosek został przez Państwa złożony? Jeżeli tak, to czy podpisali go właściciele lokali, których udziały łącznie wynoszą 1/10 (10 procent)?
    Dopiero taki wniosek zobowiązuje do zwołania zebrania.

    Jeżeli został złożony a spółdzielnia zebrania nie zwoła, to zastosowanie ma dalej art. 31 ust 1 a ustawy o własności lokali: "w wypadku gdy zarząd lub zarządca, któremu zarząd nieruchomością wspólną powierzono w sposób określony w art. 18 ust. 1, nie zwoła zebrania ogółu właścicieli lokali w terminie, o którym mowa w ust. 1 pkt 3, zebranie coroczne może zwołać każdy z właścicieli".

    Ten termin zwołania na wniosek został określony w art. 31 ust. 1 pkt 3:
    "nie później niż w pierwszym kwartale każdego roku."

    Pomocne piśmiennictwo:

    "Spółdzielnia jako zarządca nieruchomości, w której znajdują się lokale stanowiące własność członków o osób niebędących członkami, może w każdym czasie zwołać zebranie (art. 31 lit. a u.w.l.). Obowiązek zwołania zebrania powstaje także wówczas, gdy z wnioskiem w tym przedmiocie wystąpią właściciele lokali, którzy dysponują łącznie co najmniej 1/10 udziałów w nieruchomości wspólnej (art. 31 lit. b u.w.l.). Jeżeli spółdzielnia nie zwoła zebrania do końca kwartału danego roku, takie zebranie może zwołać każdy właściciel lokalu ( art. 30 ust. 1 pkt. 3 i ust. 1a u.w.l.)"


    " Spółdzielnia mieszkaniowa i wspólnota mieszkaniowa jako zarządcy nieruchomości wielolokalowych", Roman Dziczek, LexisNexis, Warszawa 2009, s. 60
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    AdriannaAdrianna Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Witam,

    Zarządca - dziękuję bardzo za merytoryczną wypowiedź i zacytowane ustawy!

    Wniosek został złożony do Spółdzielni ponad miesiąc temu. Było na nim podpisanych ponad 50% właścicieli udziałów w nieruchomości wspólnej - pismo więc spełniło wymów 1/10 udziałów w nieruchomości (wszyscy zostaliśmy 'przymuszeni' do członkostwa w spółdzielni - minimum jeden ze współwłaścicieli).
    Kilka dni przed upływem 30 dni otrzymaliśmy pismo, że zebranie będzie zwołane dopiero po usunięciu usterek na osiedlu.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Mają termin do końca marca przyszłego roku, proszę im to napisać cytując przepisy.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.