Miejsca parkingowe przy elewacji budynku

pejterpejter Użytkownik
edytowano czerwca 2012 w Zarządzanie Nieruchomościami
Sytuacja: Małe podwórko, mniej więcej 13m x 15m. Otoczone kamienicami z 3 stron. Duża presja właścicieli na stanowiska postojowe dla aut. O braku miejsca na śmietnik nie wspomnę, myślimy o użyczeniu od wspólnoty budynku obok.
Czy wobec braku możliwoci innego rozmieszczenia ustawodawca umożliwił jakiekolwiek możliwości odstępstwa od przepisów, które nakładają obowiązek zachowania odległości 10m?

Komentarze

  • Opcje
    TsudaTsuda Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Usytuowanie miejsc parkingowych określono w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
    Standard to 7 m dla 4 stanowisk włącznie, odstępstwa od przepisów stosuje się przy sytuowaniu miejsc postojowych między liniami rozgraniczającymi ulicę oraz w przypadku miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych.

    19. 1. Odległość wydzielonych miejsc postojowych, w tym również zadaszonych, lub otwartego garażu wielopoziomowego dla samochodów osobowych od okien pomieszczeń przeznaczonych na stały pobyt ludzi w budynku mieszkalnym, budynku zamieszkania zbiorowego, z wyjątkiem hotelu, budynku opieki zdrowotnej, oświaty i wychowania, a także od placu zabaw i boiska dla dzieci i młodzieży, nie może być mniejsza niż:
    1) 7 m - w przypadku 4 stanowisk włącznie,
    2) 10 m - w przypadku 5 do 60 stanowisk włącznie,
    3) 20 m - w przypadku większej liczby stanowisk, z uwzględnieniem § 276 ust. 1.

    4. Zachowanie odległości, o których mowa w ust. 1 i 2, nie jest wymagane przy sytuowaniu miejsc postojowych między liniami rozgraniczającymi ulicę.

    20. Miejsca postojowe dla samochodów, z których korzystają wyłącznie osoby niepełnosprawne, mogą być usytuowane w odległości nie mniejszej niż 5 m od okien budynku mieszkalnego wielorodzinnego i zamieszkania zbiorowego oraz zbliżone bez żadnych ograniczeń do innych budynków. Miejsca te wymagają odpowiedniego oznakowania.
  • Opcje
    daarekdaarek Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zakładam, że te kamienice (podwórko) mają conajmniej kilkanaście lat a więc podane przez Tsudę rozporządzenie dotyczy w tym zakresie budynków powstałych po 2002 roku a nie starych kamienic. Jedyny wymóg to przepisy ppoż. i należy ze strażą skonsultować te kwestie (dojazd, droga ewakuacyjna itd).
  • Opcje
    TsudaTsuda Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jeśli ma powstać na tym podwórku coś nowego i dokonana zostanie zmiana sposobu użytkowania części terenu to na pewno obowiązują.
    Przepisy rozporządzenia stosuje się przy projektowaniu, budowie i przebudowie oraz przy zmianie sposobu użytkowania budynków oraz budowli nadziemnych i podziemnych spełniających funkcje użytkowe budynków.
  • Opcje
    daarekdaarek Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Na jakiej podstawie twierdzisz, że napewno obowiązują?
    sorry - ale co ma teren (miejsca parkingowe na podwórzu) do budynku, budowli???
    przy zmianie sposobu użytkowania budynków oraz budowli nadziemnych i podziemnych spełniających funkcje użytkowe budynków
  • Opcje
    TsudaTsuda Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Mówimy o utworzeniu nowych miejsc parkingowych, więc przepisy par. 19 rozporządzenia obowiązują,
    Nie dyskutujemy o miejscach postojowych zbudowanych przed 1992, ale o takich które mają dopiero powstać.
  • Opcje
    daarekdaarek Użytkownik
    edytowano czerwca 2012
    Nie mam zamiaru sprzeczać się ale gdyby tak miało być to w miastach należałoby najpierw wyburzyć całe śródmieścia kamienic mających takie podwórza-studnie aby zaznaczyć farbą gdzie ma auto parkować.
    Jakoś nie zrobiono tego a auta mają miejsca wyznaczone niektóre aż po same klatki schodowe.
    User pejter nie pisze, że oni chcą przebudowywać podwórko tylko chcą zaznaczyć miejsca postojowe aby jeden na drugim nie parkował. Jeżeli jest taka wola właścicieli to mogą nawet pod samymi oknami jeżeli nie "barykaduje" to dojazdu straży w razie pożaru. Nie zmieniają też przeznaczenia podwórka bo podejrzewam, że ono służy pieszym i samochodom - chcą tylko usprawnić komunikację.
    Nie ma potrzeby czytać Rozp. aż do paragr. 19 wystarczy 1 i 2 oraz 330.
    Tak uważam.
  • Opcje
    TsudaTsuda Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Nagminne łamanie przepisów to jedna sprawa, druga jak to zrobić aby odległości miejsc parkingowych od okien były zgodne z przepisami.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.