balkony

nelenele Użytkownik
edytowano czerwca 2012 w Zarządzanie Nieruchomościami
Witam
mam pytanko odnosnie balkonow:)
czy spoldzielnia mieszkaniowa moze nalozyc na mieszkancow dodatkowa miesieczna oplata na remont balkonow (czesc konstrukcyjna)?
Wiem, ze to nalezy do jej obowiazkow a nie moich ale czy oni maja prawo obciazyc mnie dodatkowo kosztami? Jesli nie to proszę (o ile to pozliwe o przepisy na ktore moglabym sie powolac)
Dziękuję

Komentarze

  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Czy jesteś właścicielką mieszkania z udziałem w gruncie, czy też masz spółdzielcze prawo do lokalu?
    Jaką rolę pełni spółdzielnia w tej nieruchomości? Jest jej właścicielem / współwłaścicielem, czy tylko nią zarządza?
  • Opcje
    a-za-z Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Aby Cię obciążyć taką opłatą musi być uchwała walnego o powstaniu takiego funduszu.
    Następnie rada nadzorcza może określać wysokość zaliczek w ramach tego funduszu, chyba, że już uchwała walnego określa tą wysokość.
  • Opcje
    nelenele Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ja mam spoldzielczo wlasnosciowe ale niezaleznie od formy (moi rodzice maja pelna wlasnosc)wszyscy zostali obciazeni. uchwala powstala ale co z funduszem remontowym i z obowiazkiem dbania o konstrukcję przez SM?
    czy mozna w jakis sposob podwazyc uchwale i czy to tak juz bedzie, ze prazes np postanowi marmurowe podlogi zrobic w siedzibie i uchwali uchwale obciazajaca mieszkancow kosztami tyo my musimy zaplacic?
    i jak do tego ma się III CZP 10/08 - Wydatki na konserwacje i remonty balkonu Właściciel lokalu mieszkalnego ponosi wydatki związane z utrzymaniem w należytym stanie balkonu stanowiącego pomieszczenie pomocnicze służące wyłącznie zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych osób zamieszkałych w tym lokalu. Wydatki na remonty i bieżącą konserwację części budynku, które są elementem konstrukcji balkonu trwale połączonym z budynkiem obciążają wspólnotę mieszkaniową. z gory wielkie dzieki
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    [cite] nele:[/cite]Ja mam spoldzielczo wlasnosciowe ale niezaleznie od formy (moi rodzice maja pelna wlasnosc)wszyscy zostali obciazeni. uchwala powstala ale co z funduszem remontowym i z obowiazkiem dbania o konstrukcję przez SM?

    Zatem uchwała narusza prawo, każdy członek spółdzielni może ją zaskarżyć.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    nelenele Użytkownik
    edytowano listopada -1
    przeperaszam za moze glupkowate pytanie ale ktory przepis prawa bo wlasnie tego nie moge konkretnie znalezc. i czy zaskarzyc wpierw do rady nadzorczej czy od razu do sadu?
    z gory dziekuje
  • Opcje
    daarekdaarek Użytkownik
    edytowano czerwca 2012
    ....czy oni maja prawo obciazyc mnie dodatkowo kosztami?...
    ...wszyscy zostali obciazeni...
    ...Właściciel lokalu mieszkalnego ponosi wydatki związane z utrzymaniem w należytym stanie balkonu ...
    ...Wydatki na remonty i bieżącą konserwację... obciążają wspólnotę mieszkaniową...
    Aby trochę rozwiać Twoje wątpliwości, przytoczyłem kilka fragmentów z Twoich wpisów.
    Rozumiem że ONI, to pan Prezes Spółdzielni i "spółka" a nie zarząd wspólnoty.
    To że wszyscy zostali obciążeni to jest jaknajbardziej zgodne z prawem - gorzej by było jeśli tylko niektórzy właściciele byliby obciążeni.
    Wydatki oczywiście obciążają Wspólnotę a Wspólnota to wszyscy wlaściciele. Kto ma Twoim zdaniem zostać obciążony? Pan Prezes? - jego obowiązkiem jest dbać o budynek w tym jego remonty żeby balkon komuś nie spadł na głowę.
    Koszty wszelkich takich prac nie ponoszą jacyś ONI tylko wszyscy właściciele (wspólnota) w danym budynku, czyli w danej wspólnocie.
    Nie bardzo widzę tu złamanie jakiegoś prawa, może statut czy wcześniejsze uchwały zezwalają władzom spółdzielni na takie działania.
    Proszę swoje wątpliwości przelać na papier i wystosować odpowiednie pismo do zarządu spółdzielni żądając wyjaśnień.
    p.s. sorry - ale masz trochę dziwne podejście: jeszcze nie wiesz co? i w jaki sposob zostałaś "poszkodowana" a już chcesz iść do sądu???
    Żaden sąd za ciebie problemów nie rozwiąże, zwłaszcza w dzisiejszych czasach.
    przeperaszam za moze glupkowate pytanie ale ktory przepis prawa bo wlasnie tego nie moge konkretnie znalezc
    - bądź tak uprzejma i podaj w jakich przepisach szukałaś? UoWl, K.c., K.k.?
    Czy w omawianym przypadku w ogóle istnieje wspólnota mieszkaniowa?
    - prawdopodobie nie, stąd taka a nie inna treść mojego wpisu. Ale może być i tak, że wspólnota się wydzielila a spółdzielnia zarządza.
    Komentarz edytowany daarek
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Czy w omawianym przypadku w ogóle istnieje wspólnota mieszkaniowa?
  • Opcje
    nelenele Użytkownik
    edytowano listopada -1
    nie,
    Oni - prezes + zarząd+ rada
    a poszkodowana jestem bo uwazam, ze na ten cel placimy pieniadze na fundusz remontowy. A zgodnie z III CZP 10/08 - Wydatki na konserwacje i remonty balkonu cześć "uzytkowa"nalezy do mnie i ja ja musze remontowac z wlasnej kieszeni (wiec czemu mam obowiazek przyjac firme, ktorej praca zostala wyceniona na 8 tys skoro moge to zrobic za 2 tys (wstepny kosztorys firmy zewnetrznej) a czesc konstrukcyjna powinna byc placona z FR. jesli pilniejsze sa konstrukcje balkonow zrobmy balkony a pozniej malowanie klatki!!!!!
    statut jest nieuaktualniony zgodnie ze zmianami w ustawie.
    a z postu daarek-a wynika, ze jak Pan prezes postanowi polozyc sobie w siedzibie marmurowa podloge to tez moze bo to dla naszego dobra.
    osiedle jest 30 tysieczne i o wspolnote bardzo trudno.Pan prezes samozwaniec bo nie ma uchwaly, ktora by go powolala (1 spoldzielnia na 2 sie rozdzielila i Pan P zostal prezesem) Zgodnie z radami rzecznika w Ministerstwie Infrastruktury ... zostały zlozone pozwy do sadu.
    A i jeszcze jedno. Na zpytaniu wyjasniajacym podpisalo sie 350 czlonkow wiec jak widac nie jestem w swoim "uzalaniu" osamotniona.
    Co do pytania o przepisy to chyba to
    Ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych

    Prawo spółdzielcze

    Ustawa o własności lokali

    bo chyba w kk niewiele bym znalazla czy moze daarek masz inna wiedze na ten temat?
    Z gory dziękuję za odpowiedzi wnoszące informacje mogące mi pomóc w rozwiazaniu tej sytuacji
    Nadmienie, ze został wniosek przedłożony o nadzwyczajne walne zgromadzenie wiec pewnie na nim wiekszość nurtujacych mieszkańców spraw spraw zosta nie poruszone bo czynsz w wysokosci 710 pln za 64 m2 to chyba lekka przesada!
  • Opcje
    daarekdaarek Użytkownik
    edytowano czerwca 2012
    Dzięki za wyjaśnienia.
    Jesteś członkiem spółdzielni a nie właścicielem i nie mieszkasz we wspólnocie ale w budynku spółdzielni.
    Ciebie nie dotyczą przepisy UoWL a na spółdzielczych ja się nie znam. Sorry.
  • Opcje
    nelenele Użytkownik
    edytowano czerwca 2012
    na szczęście maksymalnie za 5 miesięcy nadany zostanie mi statut WLASCICIELA
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano listopada -1
    niedlugo bede miala takze udzialy w gruncie niestety teraz mam tylko akt notarialny potwierdzający nabycie lokalu (w naszym kraju obowiazuje ta forma wlasnosci)
    Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu to nie jest forma własności - to tylko myląca nazwa tytułu prawnego do lokalu, który nie jest prawem własności. Właścicielem "Twojego" lokalu nadal jest spółdzielnia. Jak nie wierzysz, sprawdź w księdze wieczystej.
  • Opcje
    nelenele Użytkownik
    edytowano listopada -1
    sprawdzilam, poprawilam, i tak jak napisalam wkrótce powinno to sie zmienic. Jednakze aby "zamienilo" sie na wspolnotę troche musi jeszcze uplynac czasu.
    Dobrze, ze nie mam domu spoldzielczo wlasnosciowego bo to chyba by mnie rozwalilo a czynsz bylby w granicach 2000:)
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano listopada -1
    aby "zamienilo" sie na wspolnotę troche musi jeszcze uplynac czasu.
    Wspólnota powstanie z mocy prawa, jeżeli zostanie wyodrębniona własność wszystkich lokali w danej nieruchomości (art. 26 ust. 1 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych).

    Wcześniej, przed wyodrębnieniem ostatniego lokalu, właściciele lokali mogą podjąć uchwałę większością głosów liczoną udziałami, że "w zakresie ich praw i obowiązków oraz zarządu nieruchomością wspólną będą miały zastosowanie przepisy ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali" (art. 24 ze znaczkiem 1 ust. 1 usm).

    Zatem czas zrobi swoje dopiero po przekształceniu ostatniego prawa spółdzielczego w prawo własności lokalu. Żeby było szybciej, trzeba szczęściu pomóc: wziąć sprawy w swoje ręce, zorganizować się i zdobyć poparcie większości.
  • Opcje
    nelenele Użytkownik
    edytowano czerwca 2012
    dzieki bardzo.
    u moich rodzicow jest latwiej bo to tylko 4 klatki schodowe.
    W moim bloku to 9!! Wzielismy sprawy w swoje rece i staramy sie pokazac ludziom, że warto. Poki co jest 4289/10000 (jak widac jeszcze duze "troche" brakuje)
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.