Rozliczenie za wodę w małej wspólnocie

bogwiolbogwiol Użytkownik
edytowano czerwca 2012 w Zarządzanie Nieruchomościami
Jak wygląda rozliczenie za wodę w małej wspólnocie bez zarządu. Sąsiad podrzuca mi rachunki przychodzące na wspólnotę, i uważa że go to nie dotyczy.:cry:

Komentarze

  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    W małej wspólnocie zarządu nie ma, jednak jeżeli wszyscy się zgodzą, to mogą sobie powołać (w drodze umowy pomiędzy właścicielami w formie aktu notarialnego - art. 18 ust. 1 i 2 ustawy o własności lokali).

    Kto zawarł umowę na dostawy wody, gdzie ta woda jest dostarczana?
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    bogwiolbogwiol Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Woda dostarczana jest do części wspólnej, jedno przyłącze i licznik główny, dodatkowo 1 licznik na kranie w piwnicy, 2 w jednym lokalu i 1 w drugim. Sąsiad nie chce płacić rachunków, zaniża wskazania swojego wodomierza, potrafi w dwa dni wypuścic 8 m3 wody (3 osoby w tym dziecko). Poprzednio ten lokal zajmował inny sąsiad ale sprzedał mieszkanie i ja płaciłem rachunki i tak pozostało przez kilka lat. Teraz nie ma dowodu, że oddawał mi pieniądze.
  • Opcje
    izodizod Użytkownik
    edytowano czerwca 2012
    Zawsze możecie zawrzeć indywidualne umowy na dostawę wody , a to ujęcie gospodarcze ( w piwnicy) zlikwidować.

    Szczegóły znajdziesz w ustawie
    Ogólne warunki i zasady zbiorowej dostawy wody i zbiorowego odprowadzania ścieków w mieście i w gminie Łomianki ujęte są w Regulaminie, o
    którym mowa w [b]art. 19 ust.1 ustawy z dnia 7 czerwca 2001r. [/b]o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków [Dz.U. Nr
    72, poz. 747z p.zm.], przyjętego do stosowania uchwałą Rady Miasta
    
  • Opcje
    daarekdaarek Użytkownik
    edytowano listopada -1
    ...Jak wygląda rozliczenie za wodę w małej wspólnocie...
    - w zasadzie tak wygląda jak sobie właściciele sami określą i podpiszą zgodę (albo ustnie ustalą).
    ...ten lokal zajmował inny sąsiad ale sprzedał mieszkanie i ja płaciłem rachunki i tak pozostało przez kilka lat. Teraz nie ma dowodu, że oddawał mi pieniądze...
    - wybacz, zgodziłeś się dobrowolnie sponsorować kilka lat sąsiada - to nie miej do innych pretensji, że nie posiadasz jakiegoś dowodu sponsoringu. Nikt nie może odpowiadać za Twoją niefrasobliwość.

    Jak widać jesteście wspólnotą 2-lokalową czyli tzw. małą. Jest również 2 właścicieli. Czy udzialy macie równe?
    Obydwaj stanowicie Wspólnotę i każdy z was jest współwlaścicielem części wspólnej (także tego kranu w piwnicy). Zakładam, że te wodomierze są regularnie legalizowane.
    Należy sprawdzić na jakiej podstawie dostarczana jest do waszej wspólnoty woda tzn trzeba sprawdzić treść i kto pdpisał umowę w imieniu obydwu właścicieli z PWiK.
    Należy sprawdzić czy w umowie jest określony sposób rozlicznia różnic we wskazaniach wodomierzy a wodomierzem głównym.
    Dobrze by było przedyskutować z drugim właścicielem zasady rozliczeń aby żaden z was nie miał jakiś niepotrzebnych pretensji.
    Inaczej czeka was wielodcinkowy serial sądowy pt. "sami swoi" - chyba ze chcesz dalej sponsorować sąsiada i być robiony w bambuko.
    Lub zrobić tak jak radzi izod: renegocjować umowę z PWiK i podpisać dwie osobne.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Czyli sąsiad korzysta z tej wody, tak? To płacić musi, może niech sam zawrze umowę, to byłoby dobre rozwiązanie, wtedy sam musiałby czekać na pieniądze. Czy sąsiad legalizuje swój wodomierz, jak zaniża te wskazania, manipuluje przy nim?


    Na temat legalizacji wodomierzy:

    Pytanie czytelnika:
    Jestem właścicielem lokalu, członkiem wspólnoty mieszkaniowej. Budynek wyposażony jest w jednolity system ogrzewania, w lokalach zainstalowane są ciepłomierze oraz wodomierze. Czy urządzenia te należy legalizować?

    Odpowiedź:

    Zgodnie z par. 6 pkt. 3 i 6 rozporządzania Ministra Gospodarki z dnia 27 grudnia 2007 r. w sprawie rodzajów przyrządów pomiarowych podlegających prawnej kontroli metrologicznej oraz zakresu tej kontroli (Dz. U. z 2008 r. Nr 3, poz. 13, z późn. zm.) wodomierze przeznaczone do pomiaru objętości wody czystej, zimnej lub podgrzanej, zużywanej w gospodarstwach domowych, usługach, handlu i w przemyśle drobnym ...

    Więcej na stronie czasopisma Zarządca Portal Informacyjny:
    http://www.zarzadca.pl/pytania-i-odpowiedzi/76-techniczne/838-legalizacja-wodomierzy-i-cieplomierzy
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    bogwiolbogwiol Użytkownik
    edytowano listopada -1
    NIestety wodociagi twierdzą, że mam zrobić sobie nowe przyłącze i ponieść jego koszty, a sąsiad łaskawie przedłuży sobie umowę na nowym łączu bezpłatnie.
  • Opcje
    izodizod Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] bogwiol:[/cite]NIestety wodociagi twierdzą, że mam zrobić sobie nowe przyłącze i ponieść jego koszty,
    a sąsiad łaskawie przedłuży sobie umowę na nowym łączu bezpłatnie.
    masz to na piśmie ? a nie próbowałeś z indywidualnymi umowami?
  • Opcje
    bogwiolbogwiol Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Powiedzieli w wodociągach,że nie podpisują umów indywidualnie
  • Opcje
    izodizod Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Powiedzieli ...a co na to Regulamin Gminny... ludzie dużo mówią, ale nie koniecznie jest to właściwe i prawdziwe...łamią prawo


    z USTAWA z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków.(Dz. U. z dnia 13 lipca 2001 r.)
    Art. 6.1. Dostarczanie wody lub odprowadzanie ścieków odbywa się na podstawie pisemnej umowy o zaopatrzenie w wodę lub odprowadzanie ścieków zawartej między przedsiębiorstwem wodociągowo-kanalizacyjnym a odbiorcą usług.
    
    la. Bo zakupu wody lub wprowadzania przez przedsiębiorstwo wodociągowo- kanalizacyjne ścieków do urządzeń kanalizacyjnych niebędących w jego posiadaniu stosuje się przepisy Kodeksu cywilnego.
    
    2. Przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne jest obowiązane do zawarcia umowy o zaopatrzenie w wodę lub odprowadzanie ścieków z osobą, której nieruchomość została przyłączona do sieci i która wystąpiła z pisemnym wnioskiem o zawarcie umowy.
    
    3. Umowa, o której mowa w ust. 1, zawiera w szczególności postanowienia dotyczące:
    1) ilości i jakości świadczonych usług wodociągowych lub kanalizacyjnych oraz warunków ich świadczenia,
    2) sposobu i terminów wzajemnych rozliczeń,
    3) praw i obowiązków stron umowy,
    3a) warunków usuwania awarii przyłączy wodociągowych lub przyłączy kanalizacyjnych będących w posiadaniu odbiorcy usług.
    4) procedur i warunków kontroli urządzeń wodociągowych i urządzeń kanalizacyjnych,
    5) ustaleń zawartych w zezwoleniu, o których mowa w art 18,
    6) okresu obowiązywania umowy oraz odpowiedzialności stron za niedotrzymanie warunków umowy, w tym
    warunków wypowiedzenia.
    
    [b]4. Umowa, o której mowa w ust. 1, może być zawarta z osobą, która posiada tytuł prawny do korzystania z nieruchomości, do której ma być dostarczana woda lub z którego mają być odprowadzane ścieki, albo z osobą, która korzysta z nieruchomości o nieuregulowanym stanie prawnym.[/b]
    
    5. Jeżeli nieruchomość jest zabudowana budynkiem wielolokalowym lub budynkami wielolokalowymi,
    umowa, o której mowa w ust. 1, zawierana jest z ich właścicielem lub z zarządcą.
    
    6. [b]Na wniosek właściciela[/b] lub zarządcy budynku wielolokalowego lub budynków wielolokatowych, przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne zawiera umowę, o której mowa w ust 1, także z osobą korzystającą z lokalu wskazaną we wniosku, jeżeli:
    1) instalacja wodociągowa w budynku jest wyposażona w wodomierze, zainstalowane zgodnie z obowiązującymi warunkami technicznymi, przy wszystkich punktach czerpalnych,
    2) jest możliwy odczyt wskazań wodomierzy w terminie uzgodnionym przez przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne z właścicielem lub zarządcą,
    3) właściciel lub zarządca rozlicza, zgodnie z art. 26 ust. 3, różnicę wskazań między wodomierzem głównym a sumą wskazań wodomierzy zainstalowanych przy punktach czerpalnych wody,
    4) właściciel lub zarządca na podstawie umowy, o której mowa w ust. 1, reguluje należności wynikające z różnicy wskazań między wodomierzem głównym a sumą wskazań wodomierzy zainstalowanych przy punktach czerpalnych wody,
    5) właściciel lub zarządca określa warunki utrzymania wodomierzy zainstalowanych przy punktach czerpalnych oraz warunki pobierania wody z punktów czerpalnych znajdujących się poza lokalami,
    6) został uzgodniony z właścicielem lub zarządcą sposób przerwania dostarczania wody do lokalu bez zakłócania dostaw wody do pozostałych lokali; w szczególności przez możliwość przerwania
    dostarczania wody do lokalu rozumie się założenie plomb na zamkniętych zaworach odcinających dostarczanie wody do lokalu,
    7) został uzgodniony z właścicielem lub zarządcą sposób przerywania dostarczania wody z punktów czerpalnych znajdujących się poza lokalami, bez zakłócania dostaw wody do lokali.
    
    6a. Właściciel lub zarządca przed złożeniem wniosku, o którym mowa w ust. 6, jest obowiązany do poinformowania osób korzystających z lokali o zasadach rozliczeń, o których mowa w ust. 6 pkt 3 i 4, oraz o obowiązku regulowania dodatkowych opłat wynikających z taryf za dokonywane przez przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne rozliczenie.
    
  • Opcje
    daarekdaarek Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Po co cytujesz pół ustawy.
    Wiadomo że PWiK niechętnie podchodzą do indywidualnych umów tym bardziej mając furtkę w cytowanym art. 6.
    W budynku WM pytającego właścicielem jest WM czyli obydwaj członkowie wspólnoty a więc wymogi art. 6 są nie do przeskoczenia.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.