Dodatkowe drzwi do lokalu mieszkalnego

marcin232marcin232 Użytkownik
Czy na wstawienie dodatkowych drzwi do lokalu mieszkalnego potrzebna jest zgoda wspólnoty w formie uchwały.Drzwi otwierają się na klatkę schodową.Zamontowane są na nowej ościerznicy.Czy nie jest to przypadkiem powiększenie mieszkania kosztem części wspólnej?

Komentarze

  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Drzwi nie mogą po otwarciu zwężać drogi ewakuacyjnej.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] marcin232:[/cite]Czy na wstawienie dodatkowych drzwi do lokalu mieszkalnego potrzebna jest zgoda wspólnoty w formie uchwały.
    Drzwi otwierają się na klatkę schodową. Zamontowane są na nowej ościerznicy.
    Czy nie jest to przypadkiem powiększenie mieszkania kosztem części wspólnej?

    Najlepiej jak odpowiedzi poszukasz sobie sam tu : link poniżej
    http://mieszkaj_lepiej.republika.pl/warunki_techn_uzytkowania_bud.htm
  • Opcje
    TsudaTsuda Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Chodzi o dopuszczalne zmniejszenie drogi ewakuacyjnej na klatce schodowej.
    Wszystko masz w par. 242 rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki.
  • Opcje
    AmeliaAmelia Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Witam,
    mam podobne pytanie ale... Czy na wstawienie dodatkowych drzwi do lokalu mieszkalnego potrzebna jest zgoda wspólnoty w formie uchwały jeśli planowane drzwi będą otwierały się do wewnątrz mieszkania?

    Będę wdzięczna za odpowiedź
  • Opcje
    tradertrader Użytkownik
    edytowano listopada -1
    a czy wstawiając dodatkowe drzwi będą uszkodzenia tynku lub powłoki malarskiej na klatce schodowej?
  • Opcje
    AmeliaAmelia Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Tak - chodzi o wstawienie dodatkowej pary drzwi w celu podziału mieszkania z osobnymi wejściami.
  • Opcje
    cdncdn Użytkownik
    edytowano listopada -1
    planowane drzwi będą otwierały się do wewnątrz mieszkania
    Będą drzwi zewnętrzne i wewnętrzne, tak? Jedne i drugie będą się otwierały do środka? Jak mieszkańcy je otworzą z zewnątrz?
  • Opcje
    tradertrader Użytkownik
    edytowano listopada -1
    czy montowane będa pierwsze drzwi na granicy mieszkanie-klatka schodowa czy drugie drzwi już w obrebie mieszkania?
  • Opcje
    AmeliaAmelia Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Widzę, że nie wyraziłam się jednoznacznie - przepraszam :)
    Mam mieszkanie - obecnie z jednym wejściem - i planuję podzielić to mieszkanie na dwa mniejsze. Wymaga to wybicia dodatkowego wejścia do tej części mieszkania, która zostanie wydzielona. Będzie więc miało miejsce "uszkodzenie tynku lub powłoki malarskiej na klatce schodowej" oraz będą to "drzwi na granicy mieszkanie-klatka schodowa".
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano kwietnia 2015
    [cite] Amelia:[/cite]Czy na wstawienie dodatkowych drzwi do lokalu mieszkalnego potrzebna jest zgoda wspólnoty w formie uchwały jeśli planowane drzwi będą otwierały się do wewnątrz mieszkania?

    Mam mieszkanie - obecnie z jednym wejściem - i planuję podzielić to mieszkanie na dwa mniejsze.
    Wymaga to wybicia dodatkowego wejścia do tej części mieszkania, która zostanie wydzielona.
    Będzie więc miało miejsce "uszkodzenie tynku lub powłoki malarskiej na klatce schodowej" oraz będą to "drzwi na granicy mieszkanie-klatka schodowa".
    po pierwsze na podział lokalu trzeba mieć zgodę właścicieli lokali wyrażoną w uchwale.( jaka to duża wspólnota ile jest obecnie lokali?)

    po drugie drzwi na klatkę nie mogą się otwierać , jedynie do wewnątrz (te nowe)
  • Opcje
    tradertrader Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Tak, musi być uchwała wspólnoty na wykucie dodatkowych drzwi do mieszkania.
    Formalny podział mieszkania na dwie różne księgi wieczyste wymagać będzie dodatkowej zgody wspólnoty w formie uchwały, ale to zależy czy chcesz mieć dwie różne KW czy dodatkowe drzwi do mieszkania są wystarczające.
  • Opcje
    gecongecon Użytkownik
    edytowano kwietnia 2015
    Amelia: Czy na wstawienie dodatkowych drzwi do lokalu mieszkalnego potrzebna jest zgoda wspólnoty w formie uchwały jeśli planowane drzwi będą otwierały się do wewnątrz mieszkania?
    Wymaga to wybicia dodatkowego wejścia do tej części mieszkania, która zostanie wydzielona. Będzie więc miało miejsce "uszkodzenie tynku lub powłoki malarskiej na klatce schodowej" oraz będą to "drzwi na granicy mieszkanie-klatka schodowa".
    No, niestety ale musisz mieć zgodę wspólnoty w postaci uchwały właścicieli dlatego, że ingerujesz w ścianę nośną i w części wspólne jakimi są klatka schodowa i ta właśnie ściana która przecież zmieni wygląd po przeróbce.
    ...jeśli planowane drzwi będą otwierały się do wewnątrz mieszkania?
    Sposób otwierania drzwi nie ma nic do rzeczy byle nie zmniejszały światła drogi ewakuacyjnej (przy otwieraniu na zewnątrz mieszkania).
  • Opcje
    AmeliaAmelia Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dziękuję za odpowiedzi.
    Widzę, że nie mam wyboru - trzeba zacząć prace nad uchwałą... Kłopot tym, że mamy całą masę lokali (ok 500 - prawie 30 klatek) i ostatnio jak ktoś zbierał podpisy to zajęło mu to 3 miesiące chodzenia 3-4 dni w tygodniu... Ludzie podpisują - ale ich po prostu nie ma :)
  • Opcje
    gecongecon Użytkownik
    edytowano listopada -1
    mamy całą masę lokali (ok 500 - prawie 30 klatek)
    Ja ciebie.... niemożliwe.
    W jednym budynku w jednej wspólnocie 500 lokali???
    30 klatek, to ten budynek jest długi na kilometr czy jak? I to wszystko to jedna wspólnota?
  • Opcje
    tradertrader Użytkownik
    edytowano listopada -1
    w tym http://pl.wikipedia.org/wiki/Falowiec jest 1792 lokali :)
  • Opcje
    gecongecon Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ten falowiec ma:
    4 segmenty po 4 klatki w każdym i średnio 110 mieszkań w każdej z nich (1792 mieszkania)
    - czyli do 30 klatek to mu daleko.
    Że takie budynki istnieją to ja wiem, tylko trudno mi sobie wyobrazić jedną wspólnotę w takim budynku.
    Może każdy z tych segmentów to inna wspólnota - to już prędzej.
    Gdańszczanie, odezwijcie się, jak tam w nim faktycznie jest?
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Amelia:[/cite]Widzę, że nie wyraziłam się jednoznacznie - przepraszam :)
    Mam mieszkanie - obecnie z jednym wejściem - i planuję podzielić to mieszkanie na dwa mniejsze. Wymaga to wybicia dodatkowego wejścia do tej części mieszkania, która zostanie wydzielona. Będzie więc miało miejsce "uszkodzenie tynku lub powłoki malarskiej na klatce schodowej" oraz będą to "drzwi na granicy mieszkanie-klatka schodowa".

    Nie wiem jakie masz intencje związane z "podziałem" mieszkania na dwa mniejsze. Czy tylko podział typowo użytkowy jako dwa niezależne od siebie mieszkania pod względem użytkowym, czy podział związany z możliwością utworzenia oddzielnej KW i w efekcie możliwości prawnej zmiany właściciela?

    W pierwszym przypadku nie potrzebujesz zgody wspólnoty w postaci uchwały. W drugim przypadku już dostałaś odpowiedzi - musi być uchwała, to samo jeśli chodzi o wykucie otworu na dodatkowe drzwi, ponieważ jest to ingerencja w nieruchomość wspólną jaką jest klatka schodowa.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Odnośnie drzwi zewnętrznych:

    "Wymiana okien i drzwi nie wymaga żadnych zgłoszeń ani pozwoleń, o ile nie wiąże się z ingerencją w budynek polegającą na zmianie kształtu lub wielkości otworów wynika z interpretacji prawnej Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego. W takim przypadku nie mamy do czynienia z remontem w rozumieniu art. 3 pkt 8 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (Dz. U. z2006r. Nr 156, poz. 1118 z późn. zm.), lecz jest to zwykłe użytkowanie rzeczy, wynikające z prawa własności. Inaczej należy natomiast zakwalifikować zmianę wielkości otworów drzwiowych i okiennych, w tym ich zabudowę – wtedy w zależności od zakresu tych robót konieczne może być zgłoszenie a nawet uzyskanie pozwolenia na budowę."

    Więcej na ten temat w artykule: "Wymiana okien i drzwi - kiedy potrzebne są zezwolenia"

    na stronie czasopisma Zarządca Potal Informacyjny:

    http://www.zarzadca.pl/komentarze/2507-wymiana-okien-i-drzwi-kiedy-potrzebne-sa-zezwolenia
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    AmeliaAmelia Użytkownik
    edytowano kwietnia 2015
    [cite] EDDIE:[/cite]
    [cite] Amelia:[/cite]Widzę, że nie wyraziłam się jednoznacznie - przepraszam :)
    Mam mieszkanie - obecnie z jednym wejściem - i planuję podzielić to mieszkanie na dwa mniejsze. Wymaga to wybicia dodatkowego wejścia do tej części mieszkania, która zostanie wydzielona. Będzie więc miało miejsce "uszkodzenie tynku lub powłoki malarskiej na klatce schodowej" oraz będą to "drzwi na granicy mieszkanie-klatka schodowa".

    Nie wiem jakie masz intencje związane z "podziałem" mieszkania na dwa mniejsze. Czy tylko podział typowo użytkowy jako dwa niezależne od siebie mieszkania pod względem użytkowym, czy podział związany z możliwością utworzenia oddzielnej KW i w efekcie możliwości prawnej zmiany właściciela?

    W pierwszym przypadku nie potrzebujesz zgody wspólnoty w postaci uchwały. W drugim przypadku już dostałaś odpowiedzi - musi być uchwała, to samo jeśli chodzi o wykucie otworu na dodatkowe drzwi, ponieważ jest to ingerencja w nieruchomość wspólną jaką jest klatka schodowa.

    Planowany podział jest typowo użytkowy - na dwa niezależne od siebie mieszkania pod względem użytkowym (bez oddzielnej KW). Ale już rozumiem, że niezależnie od dalszych planów utworzenie nowego otworu drzwiowego na klatce wymaga zgody i uchwały... :( Teraz myślimy nad wydzieleniem oddzielnego korytarza już wewnątrz mieszkania, żeby ominąć całą procedurę podpisywania uchwały - podział nastąpi więc tylko wewnątrz mieszkania. Tylko wiadomo- to już nie to samo :)
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.