markiza przeciwslon.w oknie-wymaga zezwolenia wspolnoty?
dora333
Użytkownik
Mieszkam w mieszkaniu komunalnym w budynku wspolnoty.W okresie letnim zawiesilam profesjonalna markize przeciwsloneczna w oknie,gdyz jest duze naslonecznienie,kosztowala ok.200zl.Pan z administracji nakazal mi zdjecie markizy gdyz cyt.*nikt takiej niema..*,zanalazlam tez kartke w drzwiach nakazujaca zdjecie.Mam pare pytan w zwiazku z tym:Czy musze zdjac markize bo..-panu sie nie podoba, czy moze powinien poprzec to stosowna dokumentacja-uchwala?? Czy wspolnota nie powinna nas-*komunalnych *informowac o swych uchwalach-bysmy takze wiedzieli jak i co mozemy a czego w nie wolno w budynku? Jesli zmusza mnie do zdjecia markizy-czy nnie ppowinni zwrocic mi poniesionych kosztow??Prosze o odpowiedz gdyz nie wiem co robic!?
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.
Komentarze
"najemca może założyć w najętym lokalu oświetlenie elektryczne, gaz, telefon, radio i inne podobne urządzenia, chyba że sposób ich założenia sprzeciwia się obowiązującym przepisom albo zagraża bezpieczeństwu nieruchomości. Jeżeli do założenia urządzeń potrzebne jest współdziałanie wynajmującego, najemca może domagać się tego współdziałania za zwrotem wynikłych stąd kosztów."
Moim zdaniem markiza stanowi takie właśnie urządzenie, jednak należałoby sobie odpowiedzieć na pytanie: czy ta markiza zagraża bezpieczeństwu, utrudnia korzystanie z nieruchomości sąsiednich lub z nieruchomości wspólnej (np. zasłania okna sąsiadowi) a także czy jej montaż jest związany z ingerencją w nieruchomość wspólną, np. została umocowana na elewacji - w takim przypadku wspólnota może domagać się zawarcia umowy, ponieważ powstanie w przyszłości konieczność uzupełnienia ubytków w elewacji, itd.
Okoliczność, że "nikt takiej nie ma" nie stanowi argumentu, który uprawnia zarządzającego do wysuwania żądania demontażu.
Czy w umowie najmu znajdują się jakieś zapisy dotyczące montażu urządzeń, czy ulepszeń w lokalu?
Tylko właściciel (w twoim przypadku gmina) może ci "kazać" coś zrobić
co będzie na piśmie to już twoje,
jak otrzymasz to pismo to grzecznie skieruj go do właściciela, czyli Gminy, bo tak ci doradził twój prawnik.
Idź do Urzędu, do tego urzędnika który Ci przydzielił lokal (do wydziału w urzędzie), przedstaw swoją sprawę, uzasadnij i poproś o zgodę na piśmie na "tymczasowe" zainstalowanie tej markizy odpowiednio wszystko uzasadniając nawet chorobą dziecka itp.
Jeżeli nie będą chcieli takiej zgody wyrazić to niech to uzasadnią na piśmie, ewentualnie poproś aby powstrzymali "pana" z administracji przynajmniej na czas wakacji ( będziesz miała wtedy czas załatwić to tak jak trzeba) .
"jeżeli do założenia urządzeń potrzebne jest współdziałanie wynajmującego, najemca może domagać się tego współdziałania za zwrotem wynikłych stąd kosztów."
Wspólnota nie może odmówić właścicielowi prawa montażu tej markizy.
Czy w umowie najmu znajdują się jakieś zapisy dotyczące montażu urządzeń, czy ulepszeń w lokalu?
Uważam, że należy napisać pismo do wspólnoty.
Nowy doklejony: 07.07.12 07:28
Dodam ze w moim bloku jest zaklad fryzjerski,agencja nieruchomosci,stomatolog i az mnozy sie od reklam,tablic -oczywiscie NA ZEWNETRZNEJ ELEWACJI POWKRECANE.Niektorzy lokatorzy maja tez rolety zewnetrzne ,elektryczne-rowniez zamontowane w oknie i to przez caly rok.Mnie na takie drogie nie stac, a chce korzystac tylko w m-ce letnie, i ..nie moge!?!
Cytowany art. 684 kodeks cywilnego obowiązuje bez względu na postanowienia umowy.
Poza tym wspólnota mieszkaniowa nie ma uprawnień do demontażu rolety.
Uważam, że gmina powinna wystąpić do wspólnoty z pismem.
Pomocne orzecznictwo:
z uzasadnienia wyroku Sądu Apelacyjnego w Gdańsku z dnia 17 marca 2009 roku, sygn. akt: I ACa 149/09 (niepubl.):
" Po pierwsze wyrażona w spornej uchwale zgoda na montaż na nieruchomości wspólnej rolet antywłamaniowych, krat, urządzeń satelitarnych i innych podobnych urządzeń nie może być rozumiana jako zgoda na zmianę przeznaczenia nieruchomości wspólnej.
Po drugie konieczność wyrażenia zgody, o jakiej stanowi art. 22 ust. 3 pkt. 4 ustawy o własności lokali, w przypadku umieszczenia reklamy istniałby, gdyby reklama uniemożliwiała korzystanie z okien znajdujących się w budynku lub też naruszała konstrukcję nośną ściany, czego jednak pozwana w żaden sposób nie dowiodła w toku niniejszego postępowania. Nie uczyniła tego również w odniesieniu do pozostałych urządzeń."
Orzeczenie na stronie czasopisma Zarządca Portal Informacyjny:
http://www.zarzadca.pl/orzecznictwo-sadowe/736-i-aca-14909-umieszczanie-reklam-w-czesci-wspolnej