Koniec fikcji komunalnej

pawlikp80pawlikp80 Użytkownik
Nie będzie dziedziczenia mieszkań gminnych. Mają być przeznaczone tylko dla osób biednych. Takie są zamierzenia polityków.
Jeżeli w budynku komunalnym TBS I ZBM jest wykupione 1 mieszkanie a pozostałe 8 nie to jest tzw. wspólnota z większościowym udziałem gminy.
Wniosek po zmianach j.w. będzie infiltracja rynku mieszkaniowego z eksmisji spółdzielczego lokum lub z licytowanej wspólnoty "dłużników" umieszczą w zasobach komunalnych zamiast "nowobogackich"
Mam do wszystkich pytanie, czy jeżeli w tym budynku powstałaby wspólnota z wykupionymi mieszkaniami w 100 % to taka proponowana zmiana będzie dotyczyć też wszystkich właścicieli wykupionych mieszkań w zasobie komunalnym, czy nie ?

Komentarze

  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] pawlikp80:[/cite]czy jeżeli w tym budynku powstałaby wspólnota z wykupionymi mieszkaniami w 100 % to taka proponowana zmiana będzie dotyczyć też wszystkich właścicieli wykupionych mieszkań w zasobie komunalnym, czy nie ?
    Jaka zmiana? Piszesz bardzo mętnie.
  • Opcje
    zarzadca.wroclawzarzadca.wroclaw Użytkownik
    edytowano listopada -1
    W zasobie komunalny nie ma wykupionych mieszkań. Mogą być Wspólnoty, którymi zarządza Gmina.
  • Opcje
    pawlikp80pawlikp80 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Aktualnie jest wm ,którą zarządza gmina. Na 9 mieszkań 1 wykupione.
    Po przeczytaniu artykułu "koniec fikcji komunalnej" zastanawiam się ,czy po całkowitym wykupieniu pozostałych mieszkań 8. Będą obowiązywały zasady jakie chce wprowadzić rząd.
    Nie będzie mieszkań z zasobu gminy, będą sami właściciele mieszkań i można będzie utworzyć wm np. reprezentowaną przez firmę zarządzającą.
    W zasobie komunalny nie ma wykupionych mieszkań. Mogą być Wspólnoty, którymi zarządza Gmina.

    są ma sąsiad i ja protokół uzgodnień na wykup.
    więc jak ja wykupię to będą 2 wykupione, ale się poważnie zastanawiam czy jest sens jak mają wprowadzić takie zmiany ,że ja potem będę miał problemy ze sprzedażą, wynajmem takie mieszkania ,gdzie sąsiedzi będą z marginesu społecznego po eksmisjach.

    Nowy doklejony: 05.07.12 12:47
    Jaka zmiana? Piszesz bardzo mętnie.

    Projekt Ministerstwa Infrastruktury ważny dla blisko 3 mln. najemców przeszedł już konsultacje społeczne. Stanowi, że gminy będą miały obowiązek zawierać umowy najmu maksymalnie na pięć lat, nie krócej jednak niż na rok. Potem będą sprawdzać, czy dochody najemców nie wzrosły i czy wciąż mają oni uprawnienia do mieszkania.

    Po śmierci lokatora umowa najmu będzie wygasała. Gmina sprawdzi dochody osoby, która chce przejąć mieszkanie po zmarłym. Jeżeli będą wyższe od ustalonych przez gminę, będzie mogła podjąć decyzję, że mieszkanie rodzinie zmarłego wynajmie, ale już na nowych warunkach.

    źródło : prawo.gazetaprawna.pl

    Nowy doklejony: 05.07.12 12:49
    http://www.rp.pl/artykul/17,908044-Koniec-fikcji-komunalnej.html
  • Opcje
    zarzadca.wroclawzarzadca.wroclaw Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Wniosek po zmianach j.w. będzie infiltracja rynku mieszkaniowego z eksmisji spółdzielczego lokum lub z licytowanej wspólnoty "dłużników" umieszczą w zasobach komunalnych zamiast "nowobogackich"

    Bez obaw.
    Jeżeli dojdzie do licytacji lokalu to ktoś go musi kupić "za żywą gotówkę", więc z pewnością nie będzie to jakaś patologia. Chyba błędnie zinterpretowałeś projekt zmiany w ustawie.
  • Opcje
    pawlikp80pawlikp80 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    http://prawo-porady.pl/artykuly,projekt-zmian-w-przepisach-dotyczacych-najmu-lokali-komunalnych-2012,434.html

    Nowy doklejony: 05.07.12 13:01
    Jeżeli dojdzie do licytacji lokalu to ktoś go musi kupić "za żywą gotówkę", więc z pewnością nie będzie to jakaś patologia. Chyba błędnie zinterpretowałeś projekt zmiany w ustawie.

    Nie myślałem o licytujących tylko eksmitowanym.
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Pawlik - gmina ma zapewniać lokale ludziom potrzebującym, takim, których nie stać na kupienie własnego lokum
    Jeśli ten projekt zostanie zrealizowany (w co wątpię), to w lokalach gminnych zacznie przybywać lokatorów z małymi dochodami - to wcale nie oznacza "elementu".
    Podejrzewam jednak, że gmina wprowadzi dwa rodzaje czynszu - wyższy dla lokatorów, których dochód przekracza jakiś ustalony limit i obecnie obowiązujący dla ludzi spełniających kryteria przydziału lokalu z zasobów gminy
  • Opcje
    pawlikp80pawlikp80 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    odziedziczyłem mieszkanie lokatorskie w zasobie gminy ,jednocześnie w nieszczęściu odziedziczyłem mieszkanie własnościowe po rodzicach dlatego mam obawy co w takiej sytuacji robić ?
    "nie można mieć mieszkania lokatorskiego w tej samej miejscowości co posiada się mieszkanie własnościowe" Można za to posiadać 10 własnościowych.
    wynika z art. 11 ust. 3 ustawy o ochronie praw lokatorów

    Dlatego staram się o wykup około 50 tyś. 60 % bonifikata, ale po przeczytaniu artykułu mam wątpliwości ,czy warto.

    wiem teraz powiecie ,że jestem nie fair wobec oczekujących, ale też po wykupieniu zamierzam podnajmować i zarządzać, bo w tej chwili stoi pustostan opłacany nie można nic z nim zrobić
    - sprzedać nie bo nie moja własność
    - wynająć j.w.
    - oddać do gminy i dostać 1000 zł (nie opłaca się)
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano listopada -1
    W Ministerstwie Infrastruktury trwają prace (...) Artykuł z dnia 4.07.2012 r.
    http://prawo-porady.pl/artykuly,projekt-zmian-w-przepisach-dotyczacych-najmu-lokali-komunalnych-2012,434.html
    W Ministerstwie Infrastruktury na pewno nie trwają żadne prace, bo takie ministerstwo nie istnieje.
    Podstawowym celem projektowanej ustawy, jak wynika z lektury założeń, jest próba rozwiązania poważnego problemu społecznego, jakim jest niski stopień zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych osób realnie najuboższych wynikający z małej elastyczności w gospodarowaniu publicznym zasobem mieszkaniowym, deficytu lokali w zasobie oraz ograniczonych możliwości adekwatnego do potrzeb zaadresowania wsparcia.
    Deficyt nie spadł z nieba. Gminy sprzedały już wszystko, co nadawało się do sprzedania, a teraz jest lament, że publiczne zasoby mieszkaniowe się "skurczyły". Gminy nie budują też nowych mieszkań, a potrzebujących nie ubywa.

    Kierunek zmian oceniam jako bardzo dobry. Może wreszcie zasady najmu lokali komunalnych staną z głowy na nogi. Wprowadzenie zasady, że podstawowa stawka czynszu w publicznym zasobie mieszkaniowym powinna pokrywać co najmniej koszty związane z utrzymaniem nieruchomości jest rewolucyjna, chociaż tak powinno być od dawna. (We wspólnotach tak jest, chociaż tam też nie mieszkają bogacze). Nie rozwiązuje to co prawda problemu narastającej luki remontowej, ale jest to krok we właściwym kierunku.
  • Opcje
    pawlikp80pawlikp80 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Kierunek zmian oceniam jako bardzo dobry. Może wreszcie zasady najmu lokali komunalnych staną z głowy na nogi. Wprowadzenie zasady, że podstawowa stawka czynszu w publicznym zasobie mieszkaniowym powinna pokrywać co najmniej koszty związane z utrzymaniem nieruchomości jest rewolucyjna, chociaż tak powinno być od dawna. (We wspólnotach tak jest, chociaż tam też nie mieszkają bogacze). Nie rozwiązuje to co prawda problemu narastającej luki remontowej, ale jest to krok we właściwym kierunku.
    Kierunek zmian oceniam jako bardzo dobry. Może wreszcie zasady najmu lokali komunalnych staną z głowy na nogi. Wprowadzenie zasady, że podstawowa stawka czynszu w publicznym zasobie mieszkaniowym powinna pokrywać co najmniej koszty związane z utrzymaniem nieruchomości jest rewolucyjna, chociaż tak powinno być od dawna. (We wspólnotach tak jest, chociaż tam też nie mieszkają bogacze). Nie rozwiązuje to co prawda problemu narastającej luki remontowej, ale jest to krok we właściwym kierunku.

    Zgadzam się z tym ,że powinny być doinwestowane remonty w zasobach komunalnych.
    Ogrzewanie sieciowe nie węglowe.
    Remonty pionów wod-kan.
    Docieplenie budynków itp.
    Ale nie widzę tego jak będą umieszczane tam osoby po eksmisjach już i tak teraz w budynku komunalnym u znajomego są rodziny patologiczne nie płacące czynszu.
    Budynek jest w samym centrum takie utworzone (getto) po wykupieniu przeze mnie mieszkania za 50 tyś. nie znajdę chętnego ,żeby dał mi co najmniej 100 tyś. jak dowie się ,że w sąsiedztwie są sami alkoholicy, narkomani i osoby bezrobotne nie płacące czynszu od wielu lat.
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    pawlik - masz dwa mieszkania i się martwisz?
    Tylko takich kłopotów w życiu ci życzę :wink:
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.